Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » RIAA korrektor
Témaindító: Ghost Rider, idő: Aug 25, 2006
Egészen helyesen a zajforrások számításánál a bázis emitter körben lévő impedanciákat is figyelembe kell venni. Azaz, pl az emitterben lévő ellenállást is figyelembe kell venni, azonban a számításnál a közös bázisú vezérlésre vonatkozókat alkalmazzuk.
A teljes képhez még a flicker is hozzátartozik. A Johnson zaj mellett megfigyelhető egy villódzás szerű sztohasztikus jelenség is, ami arányos a forrásellenállással, de érdekes módon a nyugalmi árammal is arányos.
Ezért ezt áramzajnak is nevezzük.
Ez így van. Nagyon precízen leírtad.
Annyit tennék még hozzá, hogy a rádióteleszkópok bemeneti erősítőjében az extrém alacsony hőmérsélet, és a széles frekvenciasáv miatt többnyire ún. parametrikus erősítőket használnak.
Koszonjuk a kimerito ismertetest!
Nekem ezek utan mar csak 1 (koltoi) kerdesem van. Erdemes a jobban elterjedt (es a forumozok koreben is valoszinuleg gyakrabban elofordulo) MM hangszedok hasznalata eseten foglalkozni az eloerositoben hasznalt alkatreszek sajat zajaval? A valaszodat sejtem, hiszen erre valo utalasok voltak korabban a hozzaszolasaidban. Velemenyem szerint azonban nem erdemes ezzel annyira foglalkozni, mert a felvetelek zaja, a tu es a lemez surlodasabol adodo zajok, a serceges, stb. mind egymasra szuperponalodva lenyegesen hangosabbak mint egy zaj szempontjabol rosszul optimalizalt korrektor kapcsolase. Ellenben az MC hangszedokhoz keszult eloerositok zaj optimalizalasaval mar szerintem is erdemes foglalkozni. Persze aki high-end keszulekek tervezesevel foglalkozik annak mar csak presztizsbol is illik ilyesmivel is foglalkoznia. Reszemrol ez a terulet kilove, nincs az esszeru hataraimon belul.
Azt kell mondjam igazad van. A zaj inkább fejhallgatós zenehallgatásnál szokott zavaró lenni.
A zajnak nem annyira a közvetlen érzékelhetőségével van baj, hiszen az emberi fülnek van egy elfedési jelenség néven ismert jótékony hatása, ami lehetővé teszi, hogy a tudatunk elzárja a zavarok jó részét. A mindig jelen lévő kombinációs torzítás szempontjából sokat számít, hogy pl. -72dB-en van-e 5-10 Khz-s zajkomponens jelen, vagy - 89dB-en. Pontosan nem is ismert, miért lehet általánosan megfigyelni a kis jelű erősítőknél ( ma már azt hiszem, hogy a végfokoknál is), de tény, hogy azonos kapcsolás technika mellett a kisebb zajú erősítőt halljuk tisztábbnak.
Ha valakinek tetszik,holnap ne álljon neki,reggel megfordítom a nyákot(TÜKRÖZVE VAN!!!),és felcímkézem.
Kész van a vasalható felület.
Akinek kell,vigye! Az áramkőr biztos hogy működik,mert KIT-ként van feltüntetve,és ha rossz lenne,nem került volna fel az oldalra sem.
Inkább 7815-7915, utána egy 100Ohm/1000uF+100nF RC szűrést javaslok.
Azzal azért kiegészíteném a fentebb leírt kis esszét, hogy a termikus (jonson) zaj a generátor belső ellenállásával nemlíneáris összefüggésben van/nem arányos azzal (pontos összefüggés ott van JLH csöves és tranzisztoros hangerősítők c. könyvében). Ezért szoktak több tranyót párhuzamosan kapcsolni egy RIAA korrektor bemenetén, de kis javuláshoz igen drasztikus generátorellenállás csökkentés kell.(marha sok tranyót kell párhuzamosan kapcsolni, vagy minél nagyobb árammal egy alacsony zajellenállásút egyészen addig, míg a lezáró impedanciák (hagszedő, emitter/bázis ellenállás) egyenlővé nem válnak a zajellenállással. Onnantól fogva már a félvezető zajellenállásának csökkentése nem sokat hoz a konyhára...
Fémréteg és huzal ellenállásoknál pedig a szinte csak termikus zaj van. A termikus zaj kiszámítása ellenállásoknál: U zaj= gyök(4kTf) f a sávszélesség, amivel a zajfeszt mérjük, k a boltzmann állandó (függvénytábla) T az abszolút hőmérséklet kelvinben. A szénréteg ellenállásoknál már van nem kis áramzaj is, ami az árammal arányosan nő...
A 100Ohm-os ellenállásra nem tudom minek van szükség,szerintem elég a kondenzátorok amiket felsoroltál.
Terveztem tápot is,Simpi adta direkt riaa korrektorhoz. Azon 100u+100n-s kondik vannak,+ a 7815-7915 páros.
Mert a 100 Ohm és a kondi -10dB szűrést csinál a tápban 50Hz-en. Megépítheted tranyósan is, mert az is szűri a tápfeszt. Mindegyik megoldás a táp 50Hz-s brummját hivatott elnyomni. Korrekt a stabkockás is, de én mindig az elemre esküszöm. Igaz mikor lemerülőben van akkor megnő a torzítás és az elem belsőellenállás növekedése miatt gerjedékeny lesz a korrektor.
Egy korrektor nem vesz fel nagy áramot. Elméletileg egy 1000mikrós kondi elég lenne szűrésnek. Csak mivel a bázisosztó a tranyó vagy műver bemenetére viszi a tápfeszt, így annak a hibáját is erősíti. Ezért kell olyan táp ami a legjobban elnyomja az 50-100Hz közötti komponenseket. Persze mindemellett az sem baj ha nem hallatszik bele az sem ha felkapcsolom a villanyt!
Nekem speciel a jelenlegi hifimnél hallatszik minden,csak rendesen a zene nem.
Viszont találtam egy újabb kapcsolást. Nem erre gondoltál? NE5532-vel jól szólhat,ha az R4 helyére egy 1-1.5M-s trimmert forrasztunk,azzal be lehet állítani minimális zajra. Vélemény?
EZEK nem a kimeneti S/N viszonyt növelk?
Nem a bemeneti zajt csökkentik. Az első egy triódás előerősítő, a többi a korrekciós hálózatok különféle változatai. Azt kötöd a trióda után amelyik neked a legjobb. De mindjárt megnézek egyet milyen a görbéje.
Nem tudod hogyan lehet a TNA-ban úgy tesztelni hogy a korrekciós görbék egy koordináta rendszerben jelenjenek meg? Több RIAA korrektort leszimuláltam, de nem tudom a görbéket egyszerre megjeleníteni. Pedig úgy lenne az igazi mert látni lehetne az eltéréseket.
Szia!
Én sehogy sem tudok a Tinával szimulálni! Úgyhogy pont a legjobb embertől kérdezed!
Nem erre gondoltam. leteszteltem. Szerintem nem a legjobb!
Most nem olvastam el azt a csöves írást, csak belekukkantottam, de nekem az jutott eszembe, hogy nem is feltétlenül a "legjobb RIAA" hálózat megtalálása a cél, hanem inkább az eltérő karakterisztikájú vágások korrekt lejátszhatósága.
Valamikor láttam én olyat emlegetve, hogy talán még a volt szocialista országokban is a RIAA-tól eltérő vágási karakterisztikákat használtak sokáig. Most nem tudom pontosan, hogy hol, de talán valamelyik Csabai-féle könyvben, vagy esetleg egy erősítős Elektronika sorozatba tartozó könyvben olvastam. Ugyan nem teljesen ez a probléma, de a 78-as fordulatú, régi lemezek lejátszása hasonló problémákba ütközik, és az itt sokat által szidott (bár szerintem azért nem olyan vállalhatatlan, és legalábbis a munkák publikálásában példaértékű) Rod Elliot oldalán is lehet olvasni az eltérésekről.
Én úgy tudom, hogy több korrigáló /korrektror/ szabvány létezik.Volt olyan erősítő amiben ezek átkapcsolhatóak voltak.Ha jól tudom a MARANTZ is gyártott ilyet.
A régi lemezeket más szabvánnyal rögzítették, így azokat olyan szabványú korrektorral is illene lejátszani. NAB,DIN,stb
Jó lenne ismerni a különböző szabványok lejátszási görbéit. Netán a vágási görbék is jól jönnének. Aztán tervezhetnénk egy tényleg jó korrektort ami a különböző szabványokra átkapcsolatóak. Így egy korrektorral minden szabvány lejátszható lenne!
Ha valakinek van más lejátszási szabványa akkor azt közkincsé kellene tenni! Egy műverhez (OPAMP) nem sokból tart megtervezni a visszacsatoló hálózatot. Ha egy ilyen korrektort össze tudnánk hozni az nagyon fullos lenne!
Remélem nem baj, ha én írom le...
A RIAA hivatalos töréspontjai, 3180us, 318us, 75us. A Nab annyiban tér el, nincsen meg az 50Hz-s töréspont.
A nagy keresgélés közbe találtam egy ilyet.
Nem tudom, mennyire használható?
Erre már gondoltam én is,és szerintem jó ötlet!
Nekem többen is ajánlották az NE5532-t,most az muzsikál a korrektorban. Nekem bejött,brutális mélyeket,és brutális dübörgő basszust ad. Holnap ha lesz időm,teszek fel róla felvételt.
Azt hiszem találtam egy egész korrekt lejátszási görbét!
ITT!
Ma kicsit korán keltem......
Nem tudtam aludni... Összehoztam egy RIAA korrektort. ahogy teszteltem a kimeneti terhelésre a görbe nem változik. Erősítése 60dB felett. Majd még megnézem zajra is, de azt csak a TL071 adja.
Szia!
Az én ma aludtam még a legjobban! Én szinte ugyan ezt a kapcsolást építettem,és egész jól szólt. Bár 16K-s ellenállást nem kaptam,úgyhogy egy 1K-s ellenállást forrasztottam össze egy 15K-ssal. NE5532-t tettem bele,ugyan is matthew és Simpi is ezt ajánlotta,ma megnézem majd valami normális erősítővel mit produkál,valamint teszek fel zenét is.
Látom jó korán keltél
Azért hihetetlen, hogy amit több mint ötven éve kitaláltak szabványt az a mai napig megállja a helyét. :yes: Nem úgy mint a CD-nél. :no: |
Bejelentkezés
Hirdetés |
A használat feltételei
• Adatvédelem
• GY.I.K., Használati útmutató és szabályok
• Impresszum
• Elosztó
• Hiba jelentése
K�rlek v�rj...