Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akku NiCd - NiZn
 
Témaindító: szeva000, idő: Feb 1, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 19
(#) proli007 válasza sprofan hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Hello!
Igen ilyesmire gondoltam, de ezek az IC-k azért elég drágák lehetnek főleg erre a célra. (Nem néztem meg..) Ennek 5V tápfesznél, 600ohm terhelés mellett, is 300mV a maradék feszültsége, míg a sima OPA-nak 1..2V.
De lehet azt is csinálni, hogy CMOS párhuzamosan kötött inverterrel-kapuval (CD40106-CD4093-CD4011-CD4049-CD4050-vagy ami van) hajtani a Fet-et. Az csak 50Ft plusz költséget jelent. Talán jobb is mint a tranyó, mert abból legalább kettő kell a fázisfordítás miatt mag még vagy 2..3 ellenállás.
Ja, az xAh kapacitás és a terhelőáram azért nincs szoros összefüggésbe...
üdv! proli007
(#) Mzolee hozzászólása Jún 20, 2009 /
 
Szép jóestét!
Vettem ma Ni-Mh ceruzaakkukat és 10db-ot akkus fúrógép hibás akkupakkjába szeretnék tenni. Meg új töltőt csinálni neki a régi helyett.

Ha már újak akkor mondom leméregetem őket, hiszen ennyi új akkut egyszerre nyersen még sosem vizsgáltam.
A mellékelt képen látható változatos paletta szemlélteti az eredményeket.
Ugye ha mindenigaz, a cellákat 1V-ra kell lemeríteni, aztán feltölteni?
Ezesetben - a szintén mellékelt használatijában - 7 órás 500mA-es töltést szeret(ne). Meg azt is írja, hogy kibontás után teljesen töltsük fel.

Namost, ha az 1,26 V-os cellát is így 7 óráig nyomatom konstans fél amperral meg a 0,86-osat is (sorosan lesznek) akkor vajon mi lesz a végeredmény?

Vagypedig jó ötlet-e szétválogatni őket, pl. a 2 legalacsonyabb fesz-űt bele se teszem és a többit még merítem 1 voltig, mielőtt az első töltést bevinném nekik?

[Mzolee]
(#) lapose válasza Mzolee hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Szia!

Szerintem süsd ki őket egyenlő szintre, mert ha nem egyforma a kezdeti állapotuk az a későbbiekben gondot okozna. Úgy értelmeztem, hogy egy akkupakkot szeretnél belőlük csinálni, és gondolom akkor együtt szeretnéd tölteni őket.
(#) Mzolee válasza lapose hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Úgy ahogy mondod, mégpedig 12V-os
Na, akkor örülök, hogy megerősítettél.
Köszi: Zoli
(#) lapose válasza Mzolee hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Nincs mit!
(#) tamitsrob hozzászólása Szept 28, 2009 /
 
Üdv

Szeretnék ecs kapcsolást kérni amivel EZT: 8,4V 1200mAh 7x4/5SC cellás Ni-Cd típusú akkut fel lehet tölteni! (egy airsoft fegyver aksia)

12V-os autó aksiról kéne tölteni mivel az erdőben nem mindig találunk ~230V-ot

Tőlem lehet gyorstöltés is de az nem tudom mennyire tesz jót az aksinak...

Egyébként hogy lehetne ezt megoldani? Hiszterézises komparátorral gondolom nem mert az aksi feltöltéskor nem emelkedik 8,4V fölé (de javítsatok ki ha másképp van)
Tőlem lehet programozós is :wow3: de azt én még nem tudok (majd megoldom valahogy).

Nos nagyjából ennyi...
Valakinek valami ötlete?
(#) tamitsrob válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Valami sima áramkorlátozás is megfelelne? pl.: ellenállással?
(#) vzoole válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Szia

Inkább vegyél egy normális töltőt, sokkal jobban jársz.

Pl. egy ilyet: Akkutöltő

A chrono-t magamnak csináltam, de akkutöltőt inkább én is vettem, jobban megéri.
(#) tamitsrob válasza vzoole hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Szerintem olcsobb ha magam csinálom!
Na egy olyat pl. valami olyan kéne nekem is!
aksi töltő
Valakinek valami ötlete?


(ahogy elnézem ez egy asigyilkoló.... (lehet rosszul gondolom de ki akar egy 1200mA aksit 1000mA-el tölteni??? ) Bár az is lehet hogy tévedtem!
(#) tamitsrob válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
EZ jó az aksim töltésére?
(#) proli007 válasza tamitsrob hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Hello!
Nem baj, hogy ez egy zselés aksitöltő ami savas?
üdv! proli007
(#) Krisz03 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
A MAX712 eredetileg nikkel akkutöltő, szóval csak ott van "helytelenül" használva.
(#) tamitsrob válasza proli007 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Hát az nem jó! nem figyeltem.
Nekem NI-CD aksi töltö kell ami autó aksirol tölt!
(#) tamitsrob válasza Krisz03 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Ez akkor jó lenne?
Bővebben: Link
hányadik oldali kapcsolás a jó?
Ami az első oldalon van az jó?
(#) tamitsrob hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
Csináltam egy aksi töltést tápegyseggel. Tettem bele egy áram korlátozó ellenállást is de az aksin mért feszültség nem 6V-volt hanem 7,5-8V körüli! Ez baj?
A töltöáram 200mA volt Az aksi kapacitása 2400mAh.


És például ha egy 8.4V-os akkupackot akarok tölteni autóaksival és ugyan ezen a módon csinálom (áramkorlátozás) azzal ártok az aksinak?
Ja az előbb leírt aksik NI-CD típúsú aksik!
(#) proli007 válasza tamitsrob hozzászólására (») Okt 6, 2009 / 1
 
Hello!
Nincs itt semmi gond. A cellák névleges feszültsége az 1,2V. Ha ebből 5 cella van sorba kötve, akkor 6V-ot írnak rá. De a töltés alatt nő a cella kapocsfeszültsége. A töltés végére eléri kb. 1,45..1,5V-ot cellánként. És már is meg van a 7,5V.
Viszont a cella feszültségből nem igen lehet megállapítani a töltés végét. Ezért célszerű teljesen kisütött aksit időre tölteni. (NiCd aksinál a memória effektus miatt mindenképpen ki kell sütni a cellát kb. 1V-os szintig, azaz itt 5V-ig.) A töltésidőt úgy kell meghatározni, hogy az aksi kapacitását el kel osztani a töltőárammal, majd az így kapott órákat megszorozni 1,2-vel. (2400mAh/200mA=12óra, így a töltésidő kb. 14 és fél óra lesz. (persze ha ezen idő alatt a töltőáram állandó értékű)

Ha 8,4V-os pakkot akarsz aksiról tölteni, akkor már célszerűbb lenne áramgenerátort alkalmazni, mert kicsi a feszültségkülönbség a föltöltött pakk és az aksi között. Így egy ellenállást használva, a töltőáram a töltés alatt jelentősen csökkenni fog. Amitől a töltési idő elhúzódik, illetve nehéz lesz megállapítani a szükséges töltési időt. Ha ellenállás helyett egy izzót használsz, akkor jobb a helyzet, annak pozitív hőellenállása miatt. Azaz a töltőáram kevésbé fog változni, mint egy ellenállás esetében.
Károsodással nem kell számolni, csak ha túltöltöd az aksit.
üdv! proli007
(#) tamitsrob válasza proli007 hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Köszi a segítséget. Most már kész is van!

(#) Alföldi hozzászólása Nov 6, 2009 /
 
Jó estét kivánok!
Kedves Fórumtársak! Látom, sokan igyekeztek "olcsón" feltölteni az akkumulátoraitokat, ezért megkockáztatnám a kérdést: ismertek-e "MINWA" 9798A tipusú töltőprocesszort? Pár éve vásároltam a töltőmet, és egy ilyen soklábú van benne. Arra gondolok, hogy ez valószinűleg vezérlőáramkör, a nagyáramú részt a töltendő aksinak megfelelően kell hozzáilleszteni. A szerkezet tud gyorstölteni, és kisütni is. Amennyiben valamelyikteknek van leirása, esetleg kész áramköre, kérem, hogy segitsen meg egy linkkel!
Előre is köszönöm!
Üdv. Alföldi
(#) stoky válasza Alföldi hozzászólására (») Nov 17, 2009 /
 
Üdv!
Pontosan mire gondolsz? A benne lévő IC-t szeretnéd másra felhasználni vagy a meglévő töltőelektronikában beállítást módosítani?
(#) Alföldi válasza stoky hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Szervusz, jó estét kivánok!
Tulajdonképpen mind a kettőre! Ha jól gondolom, ezt az áramkört a járulékos alkatrészeinek megváltoztatásával bármilyen akku töltésére lehet /ne/ használni, de ehhez ismerni kellene az adatlapját, vagy legalább a gyártó által ajánlott felhasználásokat. Megköszönném ha segitenél eligazodni az IC-n!
Üdv Alföldi
(#) Dani494 hozzászólása Jan 25, 2010 /
 
Sziasztok!
Van egy ilyen akku.Adatai: 3/V 60R 3,6V 60mA 14h 6mA 0,33 Gondolom ez azt jelenti hogy 14 óráig kell tölteni 6mA-rel hogy feltöltődjön 3,6V-ra.Ezt a kapcsolást találtam,nem tudom hogy megfelel e a céljaimnak.Meg arra is gondoltam,hogy van egy villanyborotva,amiben az elektronika egy 1,2V 500mA Ni-Cd akkut tölt,hogy ennek a helyébe nem e lehet beletenni a fenti akkut. Nem vagyok jártas az akkuk világában,kérlek segítsetek.Köszönöm
(#) Szilard1990 hozzászólása Jan 25, 2010 /
 
Sziasztok!
Segítséget kérnék a távirányítós autómban tönkrement az akku pack és 8 Db 1.2V os Ni Cd os akkumulátor kéne csak nem találok seholse ebbe kérnék segítséget.
(#) jalos válasza Szilard1990 hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Szia!
Pontosan mekkora méretű(AA,AAA,2/3AA,2/3AAA,SUB-C)és a mAh?Sajnos rengeteg méret van.
(#) proli007 válasza Dani494 hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Hello!
- Amit találtál kapcsolás megfelelő. A tranyó emitterébe, kb. 120ohm-os ellenállás kell, hogy 6mA árammal töltsön.

A kollektoráramot (ami közel egyenlő az emitter árammal) úgy kapod, hogy a két diódán eső nyitófeszültségből le kell vonni a tranyó bázis-emitter feszültségét, és azt elosztani az emitter ellenállással. Így megkapod az áramot. Ic=((2*Ud)-Ube)/Re vagy ha az ellenállás értékét keresed Re=((2*Ud)-Ube)/Ic
Egy dióda nyitófeszültsége kb. 0,7V, a tranyó bázis-emittere, kb. 0,65V. ((2*0,7V)-0,65V)/120ohm=6,25mA
Pontos értékeket, persze csak a diódán és a tranyón eső feszültségméréssel lehetne megállapítani. De közelítő számításnak ez bőven megfelelő.

A tápfeszültségnek minimálisan az aksifeszültsége plusz 2V szükséges. Ez kb. 6V-ot jelent a kondin. 6V-os trafóval így is 8..12V lesz a feszültség. Tekintve, hogy a töltőáram csak 6mA lesz, A kondinak megfelelő egy 22..100µF/25V-os is.

Az aksinak a névleges cellafeszültsége 1,2V, így a 3 cella adja a 3,6V-ot. De feltöltött állapotban kb. 1,45V/cella tehát 4,35V mérhető. De a feszültség értéke sajnos nem mérvadó, így az időt kell figyelni. Feltöltve, pedig terheletlenül közel 4V lesz mérhető.

A borotva töltő, biztos nem jó erre a célra, mert az "nagy áramma" tölti NiMh cellát.

De ezeket az aksikat nem igazán szokták külön tölteni, mert "pufferaksi" célra használják. (áramszünet esetén ne legyen feszültség kimaradás.) Ott olyan áramkört alakítanak ki, ahol minimális árammal lassan töltik a cellát, nem egészen a végfeszültségig. Ha kimarad a hálózat, akkor visszatáplálja az aksi a feszültséget.
üdv! proli007
(#) Dani494 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Nagyon szépen köszönöm!
(#) Szilard1990 válasza jalos hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Szia ,bocsi elfelejtettem tegnap , 8 db 1.2V AA 750 mAh Ni-Cd 9.6V és ha lenne akkor kicsit erösebb is lehetne de ne Ni-MH mert az nehezebb.
(#) jalos válasza Szilard1990 hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
szia!
Hasonló pakkot csak cellánként összeforrasztva lehet csinálni.Bővebben: Link
Ugyan ilyen módon összerakott pakkot nem lehet szerezni,szerintem.
(#) sprofan válasza jalos hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Jópénzért bármit: Bővebben: Link (igaz az NI-MH)
Az már más dolog hogy Lithium aksikkal sokkal jobban jár. Töltéssel sem kell foglalkoznia, 2-3000Ft-ért lehet venni még jó laptop akkumulátorokat amiket szét lehet szedni. Anno 1000Ft-ért vettem 10V 4000mA aksit, a mai napig használom nap mint nap és semmi gyengülést nem tapasztaltam.
(#) tamitsrob hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Itt egy akkumulátor töltő eredetileg Ni-Cd aksihoz van tervezve de gondolom jó Ni-MH aksihoz is!
A töltőről annyit tudok hogy univerzális és több fokozata van (a töltőáramot lehet állítani!) És ami még a szép benne hogy akár autóaksiról is működhet!


Holnap veszem az alkatrészeket leírom majd a tapasztalatokat!

(#) Szilard1990 válasza jalos hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
köszönöm szépen a segítséget!
Következő: »»   6 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem