Fórum témák
» Több friss téma |
3 vezeték jön be az utcáról. 1 fázis, 1 nulla. A harmadik lehet, hogy a kedvezményes tarifájú (éjszakai). Ha asodrony a negyedik, akkor az a nulla, és akkor tényleg több fázis megy be.
Lehet, hogy másik fázison záródik az áramkör, de akkor kapcsoljon ki minden fogyasztót, húzzon ki minden berendezést a dugaljakból és akkor mérjen feszültséget. Ilyenkor még jobb lenne próbalámpa, mert az beterhel rendesen. A műszer kapacitív úton összeszed feszkót, ilyenkor az nem hiteles. Tehát: lekapcsolni mindent, és úgy megnézni lámpával egy dugaljban. Ha szakadt a nulla, akkor nem világít. Idézet: „3 vezeték jön be az utcáról” Az lehet 3 vezeték, plusz a sodrony, és régi bekötésnél meg is van a három fázis. Kérdés, hogy hány kismegszakító van az óra alatt. Mondjuk ilyenkor és sem bíznék annyira egy egyszerű multiméterben, hanem inkább hagyományos deprez műszerrel mérnék.
Nem egyértelmű, hogy mi jön be.
Azért amit javasoltam az járható út a nullaszakadás felderítésére, ugye? Vagy: szakembert kell hívni.
3 vezeték jön be egy sodronyon, és három "kismegszakító" van az óra latt. Elvileg 3 fázis van. És ősrégi az egész bekötés.
Akkor hajrá!
Derítsük ki, mi az igazság!
Félek csak hétvégén tudom kipróbálni, mert csak akkor megyek haza, de lehet, hogy ezt a kísérletet szüleim is meg tudják csinálni.
Tehát ki kell húzni mindehonnét minden elektromos eszközt, és úgy kell bedugni egy "próbalámpát". és ha az nem világít, akkor 0 szakadás van?
Így igaz!
Szerintem ne kísérletezzenek vele a szüleid, hacsak nem villanyszerelők.
Nem biztos, hogy teljesen szakadt a nullavezetőd, lehet, hogy csak nagy az átmeneti ellenállása. Az jó, hogy ki kell húzni mindent és egy nagyobb terheléssel le kell terhelni az egyik fázist(én kb. 1KW-al terhelném le). Ekkor mérni kell rajta a feszültséget. Ha a nullavezetőd hibás a 230V-nál kisebb feszültséget fogsz mérni. Persze ezt úgy kell megcsinálni, hogy más fogyasztó ne legyen a hálózaton, még ha esetleg direktbe van kötve egy fogyasztó(pl. villanybojler), azt is le kell kapcsolni.
Egyszerűbb, ha az óra alatt csak 1! kismegszakítót kapcsolsz fel. Ilyenkor a fázison érkező villanynak nincs más útja, csak a nulla. Esetleg - kísérlet idejére - szétválaszthatod a nullát a védőföldtől, és mérhetsz közöttük potenciálkülönbséget, miközben a fázist jól megterheled (egy hősugárzóval, pl.).
nagy eltérés, vagy a 230V erős lecsökkenése anomáliát mutat. Szerk, Az is lehet, hogy a védőföld viszi a nulla szerepét. Ha szétválasztod, legyél óvatos. Az éjszakai mérő is legyen kikapcsolva.
Szia!
Idézet: „Egyszerűbb, ha az óra alatt csak 1! kismegszakítót kapcsolsz fel.” Jó ötlet!
Ha csak 1 kismegszakítót hagyok bekapcsolva és 0 szakadás van, akkor elvileg nem fog világítani a lámpa? Ha pedig nagy az átmeneti ellenállása, akkor kevesebb feszt kéne mérnem, ha rákötök valami nagyobb fogyasztót.
A lámpás 1 kismegszakítós dolgot könnyen el lehet végezni, ezt a szülők is meg tudják csinálni. A mérős részét meg majd én ha hazamegyek.
Én a helyedben nem szórakoznék nullaszakadás-javítással, ugyanis zsebbenyúlós dolog, ha minden házban lévő berendezés tönkremegy!
A nullaszakadás, ha nem egyértelműen látszik hol van még a képzett villanyszerelőket is elaposan megleckézteti, pl. fénycsöveknél. Úgyhogy szerintem hívj villanyszerelőt, mert ez így veszélyes és más berendezést is tönkre tehet.
Lehet, hogy az lesz a dologból, nem lenne jó ha elszállnának az elektromos berendezések...
Totális szakadásnál nem, de nálad nem ez a valószínű. Én a helyi védőfölddel rögzített nullára gondolnék elsőként. Nagyfogyasztó (forróvíztároló) el tudja vinni, de teljes szakadás esetén már lenne káresemény. Nekem egyébként az is gyanús, hogy nem panaszkodsz rettenet fényes izzókra, melyek gyorsan kiégnek. A műszeredet átvinném a szomszédba, csak az árnyékra vetődés elkerülése érdekében is.
Az mlhe_vr véleménye is megfontolandó.
Rettnetes nagy fényű lámpák nincsenek ,és eddig még semmi sem ment tönkre.
Az biztos, hogy nyáron B5 erősítő szerelésekor 230V-ot mértem ugyan azzal a műszerrel, most pedig 270-290V-ot. És ez az érték változott nem konstans ugyan annyi volt, (kb 3-4 óránként mérem) hanem hol ennyi, hol annyi. Viszont a nagyobb értéket éjszaka mértrem akkor volt, hogy 295V-ot is mértem. Az nem lehet, hogy simán hálózati túlfeszültségről van szó?
Tényleg, a földelésről még kaphat "nullát".
Villanyszerelőt kellene hívni!
Idézet: „Az nem lehet, hogy simán hálózati túlfeszültségről van szó?” Nem valoszinu. Altalaban 230V +-10%-ot garantalnak a szolgaltatok. En regebben mertem tobb helyen is az orszagban (rokonoknal) es sehol nem lepte tul ezt a +-10%-ot a feszultseg. Ettol fuggetlenul elkepzelheto, de nem valoszinu, hogy jelentosen tullepi a halozati fesz. a nevleges erteket, de azert nem 65V-al (295V az sok ). En is a villanyszerelot javaslom(!!!), foleg ha regi az egesz otthoni villanyhalozat. Elkepzelheto h. a regi alu vezetekek "elporladtak" es ekkor sokfele problema keletkezhet.
Idézet: „foleg ha regi az egesz otthoni villanyhalozat. Elkepzelheto h. a regi alu vezetekek "elporladtak" es ekkor sokfele problema keletkezhet.” Na ez az ami könnyen lehetséges. Az egész lakásban alu vezetékek vannak, és a fél lakásban nincs földelt konnektor. Hát igen mit vájunk el egy több mint 50 éves háztól. Egyszer volt (25-30 éve) némi újítás, amikor be lett kötve mindhárom fázis, de a régi vezetékek maradtak...
A hálózati végpontokon elektronikával vezérelt feszültségszabályozás van. Ma már nem függ a terhelőáramtól, kizárólag a feszültséget tartják +-10% körül. A közeli állomások trafói alacsony fokozatban, a távolabbiak közepes, a hálózat vége felé magas fokozatban vannak. A végpontok felé nagyobb a feszültségingás, de nem ekkora.
Nos uraim a helyzet a következő:
Igaz a mondás hogy; "az a gyanús, ami nem gyanús". Naná, hogy semmi gond, csak a multiméterem, amit makulátlannak, és tökéletesnek hittem mutatott fals eredményt. Az elem lemerült benne, amit ő gonosz módon nem mutatott, és ezáltal nagyobb feszültséget mutatott (270-280V) Átvittem egy másik lakásban, és ott is többet mutatott... Most már jelzi , hogy merül az elem, de eddig ezt nem tette, ezért szivatott meg, ugyanis nyáron még jó értéket mutatott. Kicseréltem az elemet, így megint 230V körüli értéket mérek. Valóban gyanús volt, hogy heteken kersztül nem ment semmi tönkre, nem égtek ki a villanykörték. Azért köszönöm szépen a segítséget, és a hozzászólásokat. Talán nem volt értelmetlen az egész felvetés, mert előjöttek bizonyos dolgok pl. 0 szakadás, illetve "ne bízz a műszeredbe feltétlenül". Ezek után a multiméterek pontosságában is lehet kételkedni, de ez már egy másik topik Multiméter pontossága
Sziasztok! Szeretném tudni hogy a falban folyó áramnak mekkora az áramerőssége??
Az attól függ, hogy milyen fogyasztót dugsz a konnektorba.
Értem.Csak mert építeni szeretnék egy kissebb "erőművet"
és szeretném tudni hogy mekkora legyen az az áramerősség, ami a szolgáltatói áramban van.
Hát te frankón nem vagy tisztában a dolgokkal. Én ajánlanám neked egy kezdőknek szóló elektrotechnika könyv áttanulmányozását.
Egyébként rossz helyen keresel. A fogyasztótól függ, hogy mekkora energiaforrásra van szükséged. Tehát először tudnod kellene, hogy milyen fogyasztót szeretnél használni az energiaforrásodról, és aztán lehet keresni a megfelelő "erőművet".
Üdv!
Csak annyit szeretnék megkérdezni, hogy lehet kideríteni, hogy megfelelően van-e földelve a konnektor. Válaszod előre is köszönöm! Gábor
Legegyszerűbben úgy, hogy (rövidre zárod a földelést és a fázist) Ha jó a földelés akkor az előtte levő biztosítéknak le kell oldania.
Kíméletesebb de nem annyira biztos megoldás egy nagyobb áramfelvételű fogyaszó bekötése a fázis és a föld közé. Ha nincs nagyobb feszültség csökkenés akkor jó a földelés. Mindez persze csak ÉV relé nélküli hálózatnál kivitelezhető, meg ha nem áll rendelkezésre hálózatmérő műszer, valamint ha tisztában vagy a veszélyekkel és nem csapatod magad agyon...
És így, hogyan szűröd ki azokat a dugaljakat ahol a védővezetőre egyszerűen rákötötték a nullát? És a nulla-védővezető cserét?
Le kell venni a dugaljakat és végigmérni a vezetékeiket, az összes doboztetőt levenni és visszarajzolni mi, hova megy.... -szerintem-
Sziasztok. Lehet nem idevaló a kérdésem, de hálózati gondok vannak itthon. Panel lakásról van szó, 5. emelet. ALU vezetékelés. Földelés nincs, csak nulla és fázis.
Jelenség: Ha lekapcsol a hűtő, akkor a hangfalaimban egy pattanás hallatszik be. Ha lekapcsolom a lámpát a szobámban akkor úgyszintén. Néha kisebb, néha nagyobbak a pattanások. Kérdésem: Mitől lehet ez? és esetleg egy zavarszűrő kondival lehetne-e orvosolni a dolgot? Segítségeteket előre is köszönöm.
Köszönöm szépen a segítségedet.
Üdv!
Egy fázisceruzás kérdésre nem tudok magyarázatot. Itt az első emeleten, ahol parketta van, azon szőnyeg, és gumitalpú papucsban, ha fázisceruzával hozzáérek a fázishoz, akkor világít. Ez, hogy lehet, mi adja a földelést? A választ előre is köszönöm. Üdv.: mate_x |
Bejelentkezés
Hirdetés |