Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   672 / 3971
(#) zolika60 válasza Directors hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Idézet:
„De ha letekerek 5 menetet a nagyobb feszültségű tekercsből akkor egyforma lesz a két tekersz feszültsége nem?”

Lehet. Ha nem akkor tekerj le még, vagy tekerj vissza amíg egyforma nem lesz. Ha megméred egy menet letekerésétől mennyit változik a feszültség könnyen kiszámolhatod. Nem tudom hány menetes a tekercs így próbálkozni kell. Az egy menetre eső változás állandó.

Mint ahogy köbzoli kolléga is írta.
(#) Directors válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Rendben,akkor megpróbálom.

Köszönöm a segítségeteket.
Ha sikerült valamit alkotnom akkor jelzem.
(#) _JANI_ válasza Directors hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Szia!

Ha ezen a rajzon a 22.7V és a 24.6V között nem mérsz 47.3V-ot! Akkor a letekerős! Nem életképes! Mert csak azt a pár voltot tekered le ami a megcsapolások között van.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
[OFF]... ennyi erővel akár újra is tekerheted. De ez majd kiderül. ...
(#) Directors válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Szia!

1.8V mérek.
(#) fari14 hozzászólása Okt 29, 2009 /
 
Sziasztok!
Lenne néhány fénytannal kapcsolatos kérdésem.
1, Mi a CANDELA?(mértékegység,+1mondatos definíció)
2, Mi a LUX? (mértékegység,+1mondatos definíció)
3, Mi a Lumen? (mértékegység,+1mondatos definíció)
+ ezek közt, (ha van) váltószám
köszi!
(#) kadarist válasza fari14 hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Szia!

Nézd meg ezt! Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) Ricsi89 hozzászólása Okt 29, 2009 /
 
Sziasztok!
Nem tudom hová írhattam volna be a kérdésem, ezért itt teszem fel. Van egy kapcsolóórám, 1,5V-ról megy. A kimenetén 0 és 300mv van attól függően, hogy ki vagy bekapcsolja a kimenetet. Ezt kellene nekem TTL szintre hozni. Hogy tudnám ezt megcsinálni a legegyszerűbben?
(#) kadarist válasza Ricsi89 hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Szia!

Feszültség-komparátorral precízen lehet ilyen szintkapcsolót készíteni. Bővebben: Link
(#) Ricsi89 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Tényleg, erre nem is gondoltam. Kösz!
(#) kadarist válasza Ricsi89 hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Szívesen.
(#) ati19931109 válasza Zed hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Köszönöm az infót!
Én nagyon szeretem az erősítőket, a zenét és nagyon szeretnék építeni egyet, csak hát tudományom nem sok.
most van egy autórádióm és azzal csapatom, csak hát nem nagy a teljesítménye annak sem, azért köszönöm.

(#) kisist1 hozzászólása Okt 29, 2009 /
 
Sziasztok!

szeretnék számÍtó gépben egy 12V-os relével kapcsolni egy kb 2A-es szintén 12V-os eszközt kapcsolni, azért mert a kapcsolót ahova tenném eléggé kicsi a hely, égy csak kis teherbÍrású kapcsolót tudok oda tenni.

a kérdésem igazából az, hogy gondolom nem túl okos dolog simán bekötni a relét a kapcsolóra, úgymond pucéron, hanem kéne valami "védő elektronika" hogy kivédjek pár kellemetlenséget amit a relé okozhat a tápnak meg hát a többi alkatrésznek a lényeg az hogy hogyan kössem be? XD
(#) c27 hozzászólása Okt 29, 2009 /
 
Sziasztok. Lenne ismét egy kérdésem. Hogy lehet egyszerűen pwm vezérlést csinálni? Egy ne555-ös ic-vel kéne megcsinálni, de úgy hogy az ic 5V-tal menjen és 24V-ot kéne egy mocira ráküldenie. Hogy lehet ezt egyszerűen és jól megcsinálni?
(#) bladika válasza c27 hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
(#) c27 válasza bladika hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Helló. Ezt én is megtaláltam, de hogy fog nekem 24V-ot szaggatni?
(#) bladika válasza c27 hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
ahogy a rajzon van, +V re a 24V és a pot jelölésű potméterrel tudod állítani
(#) c27 válasza bladika hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Az ic-n hova kössem a 24V-ot? Egyik a motoron és a másik kivezetése hova menjen?
(#) bladika válasza c27 hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
+3-18 van egy ilyen pont oda kösd az 5V-ot (ezt kérted)
a 24Vot oda ahova mondtam, mindkét földet (5V-é és a 24V-é) kösd a föld jelre! Földjel az az 5vizszintes vonal amik egyre rövidebbek.

Mekkora ez a DC motor? Csak azért kérdezem, mert a kérdésidből lehet tudni, hogy nagyon nem értesz hozzá és ha valami nagyobb (0,5A-nál nagyobb) motor akkor már az is hibát okozhat, hogy hogyan vezeted a vezetősávokat!

Egyébként van egy kis hiba a kapcsolásban. Rakj párhuzamosan egy diódát a motorral záróirányban
(#) kisist1 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
köszi

de ugy nem lenne jobb ha a kapcsoló és a relé közé tenném a diódát? meg monduk a relé másik ágára is tennék
(#) c27 válasza bladika hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Nagyjából tisztában vagyok a dolgokkal csak zavart, hogy a gnd-re kell kötni mind a két táp negatívját. Gondolkodtam rajta vajon lehet e így akkor ezek szerint igen. Csak az ic érdekel a többit megoldom (remélem) csak még nem találkoztam ilyen ic-vel eddig. A motor 50 W körül van. A vezetősávokon a nyákon lévő vezetősávokra gondolsz (másra nem nagyon tudsz ugye :yes: )? Hogy kell vezetni a vezetősávokat? Párhuzamosan egymás mellett a lehető legrövidebben kb 3mm szélesen kis rácínezéssel. Így jó?
(#) c27 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Egyébként ha17555 az ic, de kompatibilis az ne555-tel akár 18V-tal is elmegy, de maradok az 5V-nál. Feteket kéne valahonnan venni olcsón. A dióda hány amperes legyen? Amennyi a motor (legalább)?
(#) Dani494 hozzászólása Okt 29, 2009 /
 
Sziasztok!

A bal oldali vörös színű kondenzátor milyen anyagból van?Egyen vagy váltó típusú?
(#) bladika válasza c27 hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Na pont a földnél jönnek a gondok! 50w már tud gondot okozni! Akkor megpróbálom össze szedni hogy mire figyelj:

- A panelon relatív messze fusson a nagy áramú vezetősáv minden mástól (alkatrészek más vezetősávok)

- A nagy áramú vezetősáv legyen a lehető legvastagabb

- A digitális táp földje (5V) terítse be az egész panelt
itt egy kép hogy mire gondolok

- A két föld (5V és 24V) egy pontban találkozzanak (csillagpontos kialakítás) mégpedig a pufferkondenzátor lábán. A csatolt linken az adatlap 24. oldalán a Figure 25. képen van egy jó példa. Ha az L6207hez tartozó ábrát megnézed külön vezetővel viszi a nagy áramú motor földet a pufferkondira.

link

Egyenlőre több nem jut eszembe próbáltam érthető lenni,de ami nagyon fontos még egyszer, hogy ne follyon keresztül a motor áram az ne555 höz tartozó táp földjén.

A védődiódát pedig ne felejtsd el amit mondtam! Záróirányban párhuzamossan a motorral!
(#) bladika válasza c27 hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Bővebben: Link

Nézd ezek pl jók neked, ezek mind logic gate drive fetek csak figyelj az áramra meg a faszültségre! Érdemes olyan fetet választani amiben már benne az intrinsic dióda és akkor egy gonddal kevesebb!
(#) c27 válasza bladika hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Lenne pár kérdésem amit írtál:
-Miért kell messze futni a nagyáramú vezetősávnak a többitől? (Jelzavarás miatt?) Mit jelent az, hogy messze?
-Az 5V-os föld telítse be az egész nyáklapot? De hogy? A nagyáramú vezetőt eleve kerülni kell elég nehézkes megoldás. Ha nem teríti be akkor az baj? Miért kell?
"ami nagyon fontos még egyszer, hogy ne follyon keresztül a motor áram az ne555 höz tartozó táp földjén." Akkor most közös földön van a motor földje és az ic tápja? Elvileg csak akkor folyhatna keresztül ha az ic Vcc-jére kötném a motorét nem? (Jobb esetben nem fog ilyen lenni.)
Azt hiszem most ennyi.
(#) Hujikolp válasza Dani494 hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Üdv!

Az anyagát nem tudom, és szerintem váltó, és 250V-ig bírja. 2.2ľF +/- 10%.
(#) bladika válasza c27 hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 

-Miért kell messze futni a nagyáramú vezetősávnak a többitől? (Jelzavarás miatt?) Így van pontosan!

Mit jelent az, hogy messze?

Amennyire tudod! Nem tudok neked olyat mondani, hogy 1mm nem jó, de 2mm már jó! Ha esetleg kereszteznék egymás útját az alsó és felső rétegen, akkor semmiképp se fussanak párhuzamosan egymás fölött csak is egymásra merőlegesn.

-Az 5V-os föld telítse be az egész nyáklapot? De hogy? A nagyáramú vezetőt eleve kerülni kell elég nehézkes megoldás.

Kivétel az! Fod fel úgy ezt, hogy ha beteríted ezt földdel ez leárnyékol ja a zavarást a többi dologtól. (pont ez a lényege)

Ha nem teríti be akkor az baj? Nem baj, lehet, hogy megy nélküle is, de rengeteg szívástól tudod magad ezzel megkímélni, de ha más nem hát kevesebb marató anyag kell. Kevesebb rézfelületet kell marni, kevesebb marató, kevesebb pénz! Érdemes minden panelod így tervezni, de mindig legyen GND re kötve a beterítés, mert ha nincs az még rosszabb!

Miért kell? Lásd fentebb


"ami nagyon fontos még egyszer, hogy ne follyon keresztül a motor áram az ne555 höz tartozó táp földjén." Akkor most közös földön van a motor földje és az ic tápja? Elvileg csak akkor folyhatna keresztül ha az ic Vcc-jére kötném a motorét nem? (Jobb esetben nem fog ilyen lenni.)
Azt hiszem most ennyi.

Félre értettél!

A csatolt móricka ábrán próbáltam vázolni. Ha megnézed a motor árama a vastag vezetőn fog folyni. Míg a többi rész árama a vékonyon, de hogy közös földpotenciálra legyen hozva a rendszer ezért egy ponton közösíteni kell őket. Ezt célszerű a pufferkondik negatívlábán megtenni!

névtelen.JPG
    
(#) Combord hozzászólása Okt 29, 2009 /
 
Csá mindenki!
Hogy lehet a váltóáramból egyenáramot csinálni?
(#) bbalazs_ válasza Combord hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Diodaval.
Elvileg egy is eleg lenne, de inkabb diodahidat (Graetz) szoktak alkalmazni es egy kondenzator is elkel a kimenetre.
Ha nagyobb frekvenciaju valtorol van szo, akkor kellenek a gyors (Schottky) diodak.

Arra figyelj, hogy ez megemeli majd a feszultseget egy kisse. Tehat ha mondjuk 12V valtot egyeniranyitasz, akkor kb 16V jon ki a vegen, ebbol majd le kell vonni a diodak nyitofeszet...
Következő: »»   672 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem