Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » 8 bit megjelenítése 3 db. 7 szegmensű kijelzőn
Témaindító: szzs, idő: Jún 26, 2005
Témakörök:
Sziasztok! Ha valakinek van valamilyen ismerete vagy anyaga arról, hogyan kell 8 bites számot megjeleníteni 3 darab 7 szegmensű kijelzőn, akkor legyen szíves segítsen! Köszi!
BIN --> 7 seg átalakítóval. De ha valami mikroprocesszorosban gondolkozol szoftware-ből. Kicsit pontosíts, algoritmust szeretnél rá ?
tovább gondolova azért leírom szűken hogy is megy A 8 bites számot átalakítod BCD kódra, akkor megkapod a számjegyeket és azt kell át alakítani 7 segmensesre, a BCD kódra alakítás egyszerű...
X a bináris számod ha x<9 semmit nem kell tenni ha x>9 de x<19 akkor x+6 ha x>19 de x<29 akkor x+2*6 (x+12) ha x>29 de x<39 akkor x+3*6 és így tovább szerintem jól látszik a rendszer benne. na most ugye nincs is gond amíg nem lóg ki a dolog... azt külön kezelni kell hogy ha eredmény > mint 255 akkor mi legyen. A legjobb ha 16bit-es lesz az eredményed. Szóval a 8bites számot berakod a 16bites regiszterbe hozzáadod amennyit kell és alulról a három * 4bit a 3 számjegy ezeket külön külön átalakítod 7 segmensre és kiküldöd. (ha mikroprocesszorozol és van rá software lehetőséged) Ha nincs akkor elég trugyi dolog megcsinálni...
Köszönöm az eddigieket! Nincs mikroproci, egy 8 bites összeadó kimenetein megjelenő számot kellene megjeleníteni.
HUH, hát akkor marad a kapuzgatás és a logikázás... de az elég bonyás lesz... ezt üzemszerüen kell tegye vagy csak tesztelsz valamit ?
Hopp, eszembe jutott még valami pl. ha neked jó lenne az hogy Hexába írja ki akkor egyszerűbb, nem kell hozzáadogatni csak 4bitenként rárakni egy 7segmenses dekóderre.
igaz így csak 2 számjegy lesz és a 255-re FF-et fog kiírni
Üdv! Ez egy technika szakos szakdolgozat részét képezi és logikai áramkörökkel kell megvalósítani (információtechnika, "huzalozni" kell).
Azt nem tudod, hogy nincs valamilyen vezérlő IC ehhez a dologhoz?
de van rá logikai áramkör.. elég drágák, lomexbe kapható a számát hirtelen nem tudom de lomi árlistában rákeresel, vagy google. De akkor jó a Hexa-kijelzés ? Mert akkor leírom/rajzolom ha kell.
ha kell most msn-en elérhető vagyok. marczispg@freemail.hu
Hamarosan kiteszem ide letölthetően, és akkor nem kell vacakolni a mail tárhelymérettel...
Jó a hexa is, de érdekelne a decimális megjelenités is.
A microcontrollerek használata ill. programozása is érdekel, de ez talán egy másik téma lehetne. Nagyon szépen köszönöm az eddigi segitséget és a katalógusokat! Sajna nincs normális netem, ezért válaszolok ritkán.
okés, csak most akkor nem értem mit tehetek érted ? Lerajzoljam a dolgot ? Ha akarod összehozok neked egy decimálisra alakító Kombinációs Hálózatot, de sok kapu kell majd hozzá szerintem... Nem beszélve arról, hogy újabb összeadó is kell szerintem... meg hát bonyás. Ez jó lenne ? Vagy hogy szeretnéd ? Mond mit tegyek...
Nem azt várom, hogy valaki megcsinálja helyettem, viszont egy rávezet rajzot vagy segédletet szívesen elfogadnék. Email: zs.szito@chello.hu
Köszi!:yes:
Helloka, bocsi én is ritkán vagyok netközelbe mostanság... ami neked kell :
74248 Ez az IC. Szerintem egyértelmű minden lába de leírom azért... A1-A3 bemenetek YA-YE kimenetek VCC táp (+5V TTL !) GND föld /LT Lamp Test (Negált bemenet) Felvillantja az összes szegmenst ! /RBI Bemenet engedélyezés (negált) /RBO Kimenet engedélyezés (negált) pl. ha le akarod kapcsolni a 7 segmenseseket akkor RBO tápra kell húzni (egy ellenálláson keresztül, egyébbként simán földre kötheted.) na ebből neked kettő kell és az egyik megy a 2 a nulladikontól a 2 a harmadikonig. Ez lesz az alsó számjegy, a másik meg a maradékra úgy bekötve hogy ami neked 2 a negyediken helyiérték az az átalakítón a kettő a nulladikon lesz. Aztán már csak arra kell figyelned összerakásnál melyik 7seg. van baloldalt. (amibe a te 2 a negyedikened megy.) Szerintem egyszerű de ha akarod tényleg csinálok rajzolatot. Ez az IC közös katódú kijelzőkhöz van, de létezik ebből közös anódú is. Mikor veszed a kijelzőt kérdezz rá és kérj hozzá BIN/7seg. átalakító IC-t is ! Aztán menj google és keresd meg az IC lábkiosztását és sinen vagy ! Itt megtalálsz ha kellek még !
Sziasztok!
Hasonló problémám van nekem is. Annyi a különbség, hogy nekem 9 darab 3 digites kijelzőt, és egy 2 digitest kellene meghajtani egy PIC-ről, minél keveseb I/O lábról. Mindegyik kijelző alá mene egy egy 74246/47/48. Ezeket már lehet 4 bIttel vezérelni. A továbbiakkal vagyok gondban. Foglalkozzunk először a 8*3 -al. A) Hármassával villantom őket fel. Kell egy 74238,arra, hogy melyik melyik nyolcadot írom éppen. Ez 3 bit. Ezek kapcsolgatnák a kijelzők katódját/anódját. Plusz 4*3 I/O, amivel a kódot írom ki. Ez 15 I/O bit. Ha ezt egy MCP23016 -ra húzom rá csak 2 lábat használok. . A kód kiírását. meg ráültetem egy megszakításra . A nagy kérdés csupán az, hogy bírni fogja -e az I2C busz a sebességet. Ha jól tudom 400 kilobit megy át másodpercenként. 400*1024/16 = 25600. (Jó a címzést nem számooltam.) Működhetne-e a dolog? Ha valakinek van valami jobb ötlete, kérem ossza meg velem!
Használj 4094-es shift regisztert, az egész sort lekezelheted 3 portlábról és sokkal szebb a kijelzés, mert villogásmentes a latch kimeneteknek köszönhetően. Én a 12mm-es kijelzőket előtétellenállás nélkül kötöm a kimenetekre és a fényerő pont jó. (az áramgenerátorszerű kimenet kb 7mA rel hajt)
Szia!
Na most eljutottam oda, hogy össze kellene hozni egy shift regisztert a PIC-el. Term eddig sikertelenül próbálkoztam. Mivel a BASIC seroutos direktívájának nincs clock jele, ezért saját rutint írtam. De nem működik a sift regiszter minden lábán 1 van. :szomoru1:
Hello!
Köszönöm az érdeklődésedet! Elkezdtem PIC-kel foglalkozni, így ezzel könnyű volt leprogramozni bármilyen megjelenítést. Közben feljebb tettem a mércét és LCD-ket vezérelek PIC-ekkel (sokat köszönhetek ennek az oldalnak és Nektek). Köszi! Csao! U. i.: kösz mindenkinek az ötleteket! |
Bejelentkezés
Hirdetés |