Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   59 / 3975
(#) gtk válasza mefi01 hozzászólására (») Dec 20, 2006 /
 
Szerintem zener diodaval lehet hasonlot csinalni.
'Nem vezeto' iranyba kotod,es amig a fesz nem erte el a hatarerteket addig nem nyit,afolott nyit de csak Vtap-Vzener fesz lessz rajta!

PL:
zener = 9V
Vtap = 12V
Fesz = 12-9 = 3V

de ezt mar rakotheted egy kapcsolo tranyo Bazisara ellenallassal ...
(#) Squall válasza mefi01 hozzászólására (») Dec 20, 2006 /
 
Ez az alkatrész a relé
(#) TAdamm hozzászólása Dec 21, 2006 /
 
Hm... az a helyzet, hogy nem fogom tudni megcsinalni csak evek mulva az erosito projectem... A lenyeg az, hogy addig se unatkozzak megtervezek mindent, utana csinalok rola egy torrentet es odaadom nektek, hogy legalabb valaki, akinek kedve van az megcsinalhatja ha van kedve hozza. Ma kezdtem el, addig nem nyugszom, amig a legkisebbre nem tomoritem az alkatreszek helyet es ki nem javitom az osszes hibat. Lehet, h hulye vok, de momentan nincs es nem is lesz belathato idon belul lehetosegem aramkort nyomtatni, marni es egyaltalan nincs penzem egyelore..... remelem ha valaki majd nekikeszul es megcsinalja, oromet leli majd benne.... majd en is megcsinalom egyszer.... ha lesz penzem.....

Addig marad az elmelet es a gyujtogetes
(#) Stefan válasza TAdamm hozzászólására (») Dec 21, 2006 /
 
Két gitárt szeretnénk egy erösítőre kötni. Elég ha csak párhuzamosan kötöm a csatlakozókat vagy kell valami ellenállás?
Milyen egy stereo-mono átalakító?
Valaki plz egy gyors választ!!
(#) TAdamm válasza Stefan hozzászólására (») Dec 21, 2006 /
 
itt egy rajz a stereo-->mono-ra

a nyil kezdete a BE, az iranya a KI
(#) Stefan válasza TAdamm hozzászólására (») Dec 21, 2006 /
 
ezt meg is építettem nagy hiretelenjébenés ki is próbáltam zene+gitárral és ha felcsavarom a git potijat akkor zúg és kicsit hallani a gitart a zene viszont üvölt:S
ha meg letekerem a git potit akkor teljes a csend


az lehet a probléma hogy ugye a stereonál közös a GND ja a két ágnak itt viszont két külön bemenet van
(#) TAdamm válasza Stefan hozzászólására (») Dec 22, 2006 /
 
nem, az egyik a gnd a masik a bal es jobb csatorna kozosen, mindegy, lehet, h felreertettem, amugy en is probaltam ilyet es nem nagyon ment, probald ki ugy, h a gitart felcsavarod teljesen es a zene hangerejebol leveszel es az erositon allitod a hangerot nem tom , mindegy
(#) Norberto válasza TAdamm hozzászólására (») Dec 22, 2006 /
 
Kezdőként legyünk szíves nem hülyíteni a másikat!

Köszi...

(Az egy dolog, hogy te otthon mit és hogy próbálgatsz, az a te felelősséged, de attól még nagyon messze vagy, hogy itt nyilvánosan ajánlj vmi kapcsolást, ami ki is elégíti az igényeket...vannak ám drága gitárok is, nem kéne kinyírni, ha nem muszály)

Stefan:

Neked egy egyszerű műveleti erősítős jelösszegzőre van szükséged, magyarul (vagy inkább angolul ) egy mixerre
(#) TAdamm válasza Norberto hozzászólására (») Dec 22, 2006 /
 
koszi... felfogtam, esetleg meg valami? Oke beismerem, tevedtem, de te talan nem "ajanlottal valami kapcsolast" amikor kezdtel? Te talan nem tevedtel mar? Gondolom nem sokra tartotok itt mind a forumon, de hat nem kell.. Tudom, h vannak draga gitarok is, ugyanis en is gitarozom, de mindegy, ez nem lenyeg.. Legkozelebb kussolok...

Amugy meg boldog karacsonyt es ujevet mindenkinek!
(#) huhuu válasza Norberto hozzászólására (») Dec 22, 2006 /
 
Azért nem olyan könnyű kinyirni egy gitárt, nekem is volt és sok mindent csináltam vele és nem szállt el...
Amúgy nem sok minden van egy gitárban: hangszedők(dróttekercs) pár poti és kondi, talán ellenállás is, az aktiv gitárokba pedíg műveleti erősítős cucc...
(#) Stefan válasza TAdamm hozzászólására (») Dec 22, 2006 /
 
Köszi a helpet sikerült megoldanunk a srácnak olyan erösítője volt aminek van high meg low bemenete és pár perces szenvedés után sikerült a hangerőket összehozni. ( itt is ugyanaz a jelenség volt a gond :S).
Norberto: gondoltam hogy nem úszom meg mixer nélkül csak este 10 kor már nem tudtam volna nekiállni(másnapra kelett)
(#) tams hozzászólása Dec 23, 2006 /
 
Üdv!
Lenne itt egy hőfokjelző, viszont nekem csak 3 led kellene (Warburg stílusba) Sárga zöld és piros, és azt szeretném hogy amíg eléri az üzemi hőmérsékletet addig a sárga világítson, amikor üzemit elérte akkor meg zölden ha túlmelegedett pirosan.
Úgy szeretném hogy mondjuk az első néhány LED kivezetésre raknék diódákat a másik végüket összekötném és odaraknék egy LED-et és a Led másik lábát a telepre. És hasonlóképp a zöldet de ott mondjuk kettőt tennék egy csoportba, vagy attól füg mennyi esik a megfelelő intervallumba és végül a piros is így csoportosítva.
Szerintetek ez így működne? vagy fölösleges lenne diódákat rakni? egyszerűen csak össze lehet kötni a kivezetésmérő IC lábait és úgy a ledet?
Vagy ha jó lenne a megoldásom akkor milyen diódát ajánlanátok?
És szépen be is tudnám kalibrálni, mert sikerült megépítenem a 7 szegmenses digitális hőmérőt ami jól mér.
Egyébként a zöldhöz olyan 80-90 fok körüli hőmérséklet lenne alatta sárga fölötte piros
(#) vegyészmérnök válasza tams hozzászólására (») Dec 23, 2006 /
 
Szerintem csak arra a három helyre tedd be a LED-et, ahol a hőmérséklet határ pont neked megfelelő, az IC többi lábát meg szabadon hagyod. Bár nem tudom hogy ennél a hőmérőnél egyszerre csak egy LED világít, vagy az összes alatta levő is. A hozzászólásom ez utóbbi esetre vonatkozik.
Ha egyszerre csak egy LED világít, akkor szerintem jó az elgondolásod és pl. 1N4148-as diódákat használhatsz.
(#) Müszi válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Dec 23, 2006 /
 
El tudná valaki magyarázni nekem mi az az IGBT?
Nem valami fet féleség?

Köszi
(#) MaSTeRFoXX válasza Müszi hozzászólására (») Dec 23, 2006 /
 
Az IGBT - Insulated gate bipolar transistor. Vagyis Szigetelt Gate-ű bipoláris tranzisztor (Hű de nagyot fordítottam ).
A MOSFET és bip. tranzisztor keveréke.
Nagy áramot bír ki, és nagyon kicsi feszültség esik rajta ha teljesen ki van nyitva, és jó nagy feszültséget is el tudnak viselni. kapcsolóüzemű tápokban és villanymotorok vezérlésére használják.
Eléggé friss fejlesztés ráadásul...
Amúgy google segít!
(#) Müszi válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Dec 23, 2006 /
 
Köszi
(#) TAdamm hozzászólása Dec 24, 2006 /
 
Hello, egy kerdes > amikor kiemelem a basszust, akkor a hangfalamban a magas hangszorok eroteljes percegest hallgatnak. Arra gondoltam, mivel ez egy nagyon regi hangfal kb. 30 eves lehet, hogy a hangvaltojaval lehet baj, mert nem ilyen zenehez (dance es elektro) terveztek, ahol ennyi soksok basszus van. Mi a velemenyetek? Csinaljak hozza egy masikat, mondjuk ami meredekebben vag?
(#) TAdamm hozzászólása Dec 24, 2006 /
 
Egyaltalan TALALKOZOTT mar vki is ezzel a jelenseggel? Egyebkent nagyon idegesito...
(#) huhuu válasza TAdamm hozzászólására (») Dec 24, 2006 /
 
szerintem csinálj egy komplett új hangfalat,subcsövet.... mert a hangszórók sem bírják azt a terhelést....
(#) TAdamm válasza huhuu hozzászólására (») Dec 24, 2006 /
 
ez nagyon erdekes... nekem volt elotte egy Elliot Sound products-bol vett hangeroszabalyzom, hm, es most kikotottem az aramkorbol. A jelenseg megszunt. hm.... erdekes
(#) kuki hozzászólása Dec 24, 2006 /
 
hogy tudom megmérni egy erősítő tápjának az amperét? műszerem van.sorosan kell vagy párhuzamosan kell kötni a műszert?
(#) Balázs válasza kuki hozzászólására (») Dec 24, 2006 /
 
SOROSAN!!! Áramerősséget csak a fogyasztóval sorosan szabad mérni!

Idézet:
„egy erősítő tápjának az amperét”

Ezt hogy érted? Remélem úgy, hogy mekkora áramot vesz fel az erősítő, és nem úgy, hogy mennyit tud a táp leadni! Mert ha az utóbbit méred meg, ott rövidzárlati áramot fogsz mérni, ami nagyon nagy, úgyhogy a műszert és tápot is kinyírod!

Nézd meg ezt: [link=http://hobbielektronika.hu/cikkek/cikk_7.html]http://hobbielektronika.hu/cikkek/cikk_7.html[/link]
(#) Balázs válasza kuki hozzászólására (») Dec 24, 2006 /
 
Tessék, lerajzoltam, hogyan kell áramerősséget és feszültséget mérni!

meresek.JPG
    
(#) Krisz03 hozzászólása Dec 25, 2006 /
 
Hali!
Mekkora feszültségig meríthetek egy 1.2V-os NiMh ceruza akksit? 0.9V megfelelő lenne? Ha igen, akkor a kisütéshez használhatok Ge dióda és pár Ohm-os ellenállás párost?
Krisz
(#) qssty hozzászólása Dec 26, 2006 /
 
ledet azt muszály beforrasztani a nyákba? nem lehet ugy megcsinálni hogy az cserélhető legyen?valami foglalatra gondoltam...mert az eléggéb bosszantó amikor megcsinálod az egész áramkört és aztán a használat során eltörik a led lába vagy valami hasolnó...és akkor nem kéne plusszba forraszgatni hanem csak egyszerűen megfogni , és kicserélni...
(#) Balu válasza qssty hozzászólására (») Dec 26, 2006 /
 
Én a winchester ide kábeljét használtam fel, mert az 40 lyukas. Egyik csatlakozóját levágtam, a másikba mentek a ledek. Pár-perc szakadásvizsgálat után kiderítettem melyik kábel melyik lyuk...
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 26, 2006 /
 
Hopp elírtam: Si dióda + Ge dióda + ellenállás...
(#) (Felhasználó 2863) hozzászólása Dec 26, 2006 /
 
Sziasztok!

Egy kezdö kérdésem lenne: van 1 akku ami 74Ah ezt ha terhelem folyamatosan 100mA-al akkor meddig birja az akku? Persze nem a 0-ra valo lemerülésig hanem kb. 11v-ig.
(#) Krisz03 válasza (Felhasználó 2863) hozzászólására (») Dec 26, 2006 /
 
Hát egy hónapig biztos, hogy bírja (740 óra). 100mA terhelés semmiség egy ekkora akksinak (amikor a kocsiban rajtamarad a világítás, akkor is milyen "sokáig" bírja, pedig ott az már 10A-es nagyságrend).
(#) KeserűCukor hozzászólása Dec 26, 2006 /
 
HalI
1 kérdésem lenne, nem akarok érte új topicot nyitni:
Hogyan lehet a dvd coaxial jelet szétbontani arra az 5 vagy 6 hangszóróra? Nincs valami kapcsolás? Láttam ilyen erősítő van, hogy egy megy be, coaxial, és 5 hangfalat erősít, gondolom ez is előbb konvertál, aztán egyesével erősít....
THX:
---ZoLee---
Következő: »»   59 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem