Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   44 / 291
(#) ferzoo válasza dizi hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Igen működőképes,2db.6os saválló acélból készült csúccsal igen hatékony lehet.
Csak 1 jó kis trafó kell +bele dobozolva, 150-200V is elegendő.Amikor hozzáér biztosan visszaugrik a kucu.
(#) frob válasza dizi hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
és az rx ry cx értéke mi?
(#) dizi válasza frob hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Csupán csak próba panelon van össze rakva az RY(ic6-7láb)kb 2,5 kohm az RX (ic 7-8 láb)kb 5 kohm azért kábé mert egyenlőre csak két 10k potit tettem bele és nem mértem meg. a trafó NOKIA 3310 töltőjének a trafója ,azért az mert van belőle sok.
A C.pedig 1uF.
Ja bocsi a tranyó pedig igazából egy IRF-640-es fet de a BD-249 is jó. íme egy kép.
De ez még csak elmélet szóljon hozzá aki csak akar.

DSC01570.JPG
    
(#) frob válasza dizi hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
köszi!
a greatz helyett inkább valami gyors diódát rakj be, sokkal jobb az eredmény
(#) dizi válasza frob hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Még azon agyalok,hogy lehetne azt megoldani,hogy egy
gllim lámpa vagy merészebb esetben egy PIZZO zümi jelezné ,hogy a 2,2µF-ES kondi fullon töltve van na meg a kondival párhuzamosan mekkora ellenállást kellene be tenni ami ha használaton kívül lehúzná a kondiról a feszejt véletlenül nehogy a gazdit rázza meg.
De ez ne menjen a hatásfok rovására.
(#) laposag hozzászólása Nov 12, 2009 /
 
megrajzolom a nyákot,és azt is megmarja a vasklorid,amit nem kellene. mit csináljak? mitől van ez?
:no:
(#) mex válasza laposag hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Mivel rajzoltad?
(#) laposag hozzászólása Nov 12, 2009 /
 
még anniyit kérdeznék,hogy ez a rajz bevállt valakinek??? és az a P jelölés az mit takar??? teljesítménytranzisztor?? és akkor mi a méret??
(#) Dempsey válasza laposag hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Szia!
Én megcsináltam működik is de nem hiszem hogy nagy távolságokra is jó! Elég kis teljesítményű! A P az potméter!
(#) frob válasza laposag hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
nem jó motyival rajzolod
alkoholos filc esetén olyat használj amiből még jön rendesen az anyag
ha meg nyáktervezővel csinálod és van lézernyomid, akkor meg vasad, fényes, ún műnyomó papírra kinyomatatod a tükörképét, rárakod a nyákra ami elő van pucolva, szépen rávasalod, picit hülnihagyod, majd bele a vízbe, 99% ban jó eredményt kapok.. mondjuk ritkán szoktam igy csinálni, én inkább legyártatom....
(#) frob válasza dizi hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
inkább nézd meg mennyi idő alatt tölti fel, gondolom 1-2 sec alatt megvan, ha meg nem akkor még mindíg egy picit lehet növelni a kitöltésen hogy hamarabb meglegyen, a kondira meg 10 megaohm környékén pakolnék az ha nem s gyorsan kisüti
vagy olyannak kell lennie a kapcsolónakhogy amikor kikapcsolja vagy is nem nyomja a gombot akkor kisüti a kondit
(#) ldjanos válasza Dempsey hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Hello!
Nem igazán értem miért kell a BU326A tranzisztor mikor a primer oldal csak 12V-os, a tranzisztor Vce=400V, 8 Ampert bír el, most nem számolgattam, nem tudom mekkora áramot lehetne átküldeni a kimenőtrafón, de szerintem egy FET-el is meg lehetne oldani a kapcsolgatást, nagyobb áramot bírna az tuti és a zener is be van építve.
(#) frob válasza ldjanos hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
mondjuk azért mert a trafó visszarug ...
(#) ldjanos válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Persze ez tiszta, de ez akkor sem egy 400 V-os kör a kapcsolt feszültség csak 12V a feszültségtüskék levezetésére pedig a belső zener dióda szolgál egy FETben (amelyikben van) ami képes több ezer voltot elviselni, vagyis levezetni, a tranzisztor így nem kap ebből a feszültségből semmit. Az elektromos kerékpárokban is teljesítmény FET-ek vannak és azért ott kicsit nagyobb tekercsek vannak, nagyobb feszültséggel meghajtva.
(#) mex válasza ldjanos hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Ha az induktiv tüske nagyságát korlátozod, megfogod, alacsony értéknél, az hatásfokromlást okoz. Sokszor nem elég gyors a fetbe beépitett zener és a védelem ellenére is tönkremegy. Ezért is szoktak még snubbert is beépiteni.
Ezek a problémák elkerülhetőek inverteres, kondenzátorfeltöltésen alapuló pásztornál. Itt tirisztorral kapcsolják a trafóra a feszültséget. Itt is jelentkezik az áramirány megfordulása, de egy gyors dióda beépitésével ez kezelhető, és nem okoz veszteséget.
(#) laposag hozzászólása Nov 12, 2009 /
 
Alkoholos filcel rajzoltam. Akkor kezdtem meg. Nem lehet hogy sokáig volt benne?? És még annyi hogy ott a potméterrel mit tudok állítani?? Köszi a válaszokat...
(#) ldjanos válasza laposag hozzászólására (») Nov 15, 2009 /
 
Ez a kapcsolás szerintem több helyen vérzik. Az 555-ös IC astabil üzemmódban nem képes leadni 50%-nál kisebb kitöltési tényezőjű jelet, a kimenetre kell tenni egy invertert, és a kitöltési tényezőt nagyobbra választani, pl ilyen elrendezésben: P1: 10k, P2:2k C3 100uF, így kb. 50%-8-10%-ig tudod csökkenteni a kitöltési tényezőt az inverterrel.
Másik dolog meg 12V-ról járatva gyújtótrafóról nagyon kicsi szikrát kapunk, akkorát, amekkora a gyertyánál lenne. 150-200Vról kellene járatni, az áramkört kiegészítve egy tirisztoros vezérléssel, boost áramkörrel, vagy egyszerűen leválasztótranszformátorral + tirisztor
(#) mex válasza ldjanos hozzászólására (») Nov 15, 2009 /
 
Egy dióda beépitésével, máris erősen asszimetrikussá tehető az 555 astabil üzemmódban is. Ha kettő diódát alkalmazunk, akkor már "deluxe" kapcsoláshoz jutunk...
A keletkezett szikra nagyságát a trafóvasban felhalmozott mágneses energia határozza meg, tehát lehet 12V-ról is ugyanannyi energiát belepumpálni a primerbe, mint amennyit egy 1-2 µF-os kondi tárol 2-300V-os feszültségen. Ennél nagyobb energiájú pásztorhoz már kevés a mezei gyújtótrafó.
(#) ldjanos válasza mex hozzászólására (») Nov 16, 2009 /
 
Az a villanypásztor ami nálam van javításra, a gyújtótrafó primer oldala kapott 200-250V-ot a kimeneten meg van egy szikraköz is amivel levezethetjük a plusz feszültséget, nem gondoltam volna h egy gyújtótrafó ennyit kibír, 12V-ról próbáltam többezer mikróval, lehet a teljesítmény megvolt, de a feszültség bizony kevés. Az eredeti áramkörben valami villanócső lehetett, nem tudom biztosan, elért egy feszültséget, kisült, ez adta a frekvenciát, namost ezt a villanócsövet kellene helyettesíteni, mert nem bírja túl sokáig.
Az 555-ös kapcsolások körül meg akkor körülnézek.
(#) mex válasza ldjanos hozzászólására (») Nov 16, 2009 /
 
A próbádnál ott a bökkenő, hogy a trafó a 12V-os rendszernél (úgy ahogy a normál megszakitós alkalmazásnál) nem a feszültség rákapcsolásakor adja a szikrát, hanem amikor már felépült a mágneses tér, akkor hirtelen megszakitva a primer áram folyását keletkezik. A többezer µF nem tudja annyi ideig biztositani az áramot, mire felépül a megfelelő mágneses tér addigra már elveszti a feszültségét.
(#) ldjanos válasza mex hozzászólására (») Nov 16, 2009 /
 
Ez nem egy próba volt, az áramkör működött vagy 10-15 öt csattant, majd a villanócső elkékült, és nem húzott át tovább, ennek ahogy kivettem ez a normál működése. 6.8 µF-os kondit tölt, majd azt a villanócső rásütötte a tekercsre, a kapcsolás egyértelmű, a villanócső egy bizonyos feszültségszintnél "kapcsol", és töltődés újrakezdődik. Még talán egyet egyet néha csattan de szerintem a csőnek annyi. Persze eredetileg folyamatosan működött, azért került ide mert csak néhányszor adja az impulzust.
(#) athor77 hozzászólása Nov 18, 2009 /
 
Sziasztok
Megépítettem OLDMAN gépét és működik is az asztalon de nem értem a szikraköz dolgot.
Hova kell beépíteni?
Ha valaki tudna segíteni esetleg dobna egy skiccet azt nagyon megköszönném.
(#) Bonanza02 válasza athor77 hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
A kimenetre. A szigorú villamossági szabványok alapján illik 0,5cm-re beállítani. Nem szabadna hogy 12.000V-nál több kimenjen a kimenetre.
(#) athor77 válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Ok. köszönöm.
A kimenetre, de hogyan?
A trafó nagyfesz kimenete és a földelés között?
A házon belül vagy kívül?
Ezeket nem tudom.
(#) Bonanza02 válasza athor77 hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Igen,belül.
(#) athor77 válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
VALAHOGY ÍGY?
(#) poros válasza athor77 hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Talán ez a legegyszerüb megoldás.
(#) athor77 válasza poros hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Ok!
Köszönöm szépen!
(#) laposag hozzászólása Nov 25, 2009 /
 
Az igaz hogy a villanypásztorból szoktak csinálni halászathoz valami készüléket? Az hogy néz ki? Mennyiben más?
(#) poros válasza laposag hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Mi van nem kapnak a halak felétek sem ? Ha elkapnak egy ilyennel a horgászok megnyúznak! A halőr meg feljelent és akkor sokáig nem tehetsz fel itt kérdéseket
Következő: »»   44 / 291
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem