Fórum témák
» Több friss téma |
Hát, ennyiért házilag különbet lehet csinálni, persze nem lesz ennyire dizájnos /nem lesz benne iPod tartó meg söralátét/... Én az íróasztali karos lápát alakítom majd át, majdnem ilyen. Elég snassz, de alapnak jó.
Én inkább adapterről szeretném működtetni de,hol és milyet lehet beszerezni? meg tudnád mondani és én utána nézek?
Pl vannak univerzális adapterek, de vannak fix feszültségű adapterek is.
1500-2000 ft. Annak meg kell mérni a feszültségét és az alapján tudunk méretzni, hogy hány ledet kössünk sorba/párhuzamosan. Én 12-15V os tápot ajánlok Akkor kb 4-5 ledet kötsz sorba és a többit mellé ugyanígy párhuzamosan. De lehet kelleni fog elé előtét ellenállás.
Ahogy Te írod + soronként ellenállás. Lásd melléklet.
Bár az adatlapban benne van hogy mennyi a színhőmérséklete egy bizonyos lednek, de furcsa mód akkor sem ad pontos képet a led fényéről.
Sok power ledet még nem láttam élőben de képekről nézve volt olyan aminek 5600k színt írtak és olyan fénye volt mintha szép napsütéses időben lennénk. A melegfehér szín sem kellemes, mert túlságosa sárga olyan mint a gyertyafény. Ha lehet hinni valamennyire az adatoknak akkor talán a 3500-4000k közt van az a tartomány amiben a leg természetesebb fényt kapjuk. Érdesem körülnézni 1-2 nagy led gyártó oldalán ott van sok kép meg referencia. Pl a Cree vagy a Luxeon
Ha 12V-os adaptered van és mondjuk mindegyik soron 30 mA-t szeretnél átfolyatni (csak feltételezés mert nem tudjuk még milyen LED-ed van), akkor a felső sor R1 áramkorlátozó ellenállása 2 V-os nyitófessz mellett:
[12 V - (5 * 2 V)] / 0,03 A = 66,7 Ohm , ehhez a szabványsorban (E24) 68 Ohm van a legközelebb. 68 Ohm -os ellenállás esetén 29,41 mA fog folyni. Ugyanez R2 és R3-ra csak 4 db LED-el: [12 V - (4 * 2 V)] / 0,03 A = 133,3 Ohm , ehhez a szabványsorban (E24) legközelbb lévő ellenállás 150 Ohm . 150 Ohm -os ellenállás esetén 26,66 mA fog folyni. Persze ezekhez a számolt ellenállásértékekhez van sokkal közelebbi érték is pl. 66,5 Ohm és 130 Ohm , az már csak tőled függ, hogy mihez tudsz hozzájutni és mennyire fontos az áramérték pontossága. Mindhárom esetben elegendő a 0.4 W-os ellenállás. Ja igen és az adapter teljesítménye: 12 V-on 3 * 30 mA esetén 90 mA, + 1,5-szeres túlméretezéssel ~135 mA azaz kb. egy 12 V-os 1,6 W-os adapterre van szükséged (ha nagyobb teljesítményű nem baj csak ide fölösleges).
Nem kell azért annyira elszállni a teljesítmény LED-ek hallatán és láttán.
- a legtöbb kaphatónak a fénye kissé hideg, akár a hagyományos izzóhoz, akár a Naphoz viszonyítva. - a LED-ek fényspektruma egyrészt, nem túl széles, másrészt, nem "folytonos" - ezekből adódóan hosszútávon fárasztják az emberi szemet
Hát a képeknél nagyon csalóka, hogy a fénylépezőgép milyen whitebalance beállításban volt. Amúgy teljesen igazad van abban, hogy a hidegfehér LED olyan mint a napsütés, mivel a napsütés kb 5500K-es színhőmérsékletű. A studio világítás 3200K, egy mezei 40W-os izzó talán 2700K lehet. A kompakt fénycsövemet tudom, hogy 2800K mert rá van írva, sárgásabb is mint a 3000K-es led.
Amúgy van itthon 5-6000K-es ledem is, szörnyen kék a benti kellemes világításhozb képest. Természetesen ez egyénileg változik, kinek milyen az ízlése. Igazából én is LED párti vagyok de még 1db CREE led 1300Ft amiből 1000mA-en kb 180lm hozható ki, addig még márkásabb kompakt fénycsőből is elég sokat elhasználhatok mire meglenne a LED-es világításom ára. Multkor nézegettem milyen fényforrásnak mekkora a hatásfoka és meglepődtem, hogy a kompakt fénycsöveknek is 40-80lm között van.
Óóó... nem szállunk mi sehova, nem vagyunk mi madarak . Azért rácáfolnék az állításaidra egy kicsit.
- Hát ugye vannak hideg- és melegfehér LED-ek, úgy emlékszem mostanában mintha láttam volna valahol természetes-fehér fényű LED-eket. Nekem ami van melegfehér LED-em kicsit túl Idézet: (sárgás) is tűnik, pedig nem hajtom túl nagy árammal .„melegnek” - Nem fehér LED-ek esetében valóban nem túl széles a spektrum, de fehérek esetén elég jól lefedik a látható tartományt (csak nézz meg egy LED adatlapot). Az alatt, hogy nem folytonos a spektrum nem igazán értem mit értesz. A LED-ek spektruma szerintem folytonos, nincsenek kiugrások, "szőrök", mint például egy fénycsőnél. Fehérnél van kiugrás 460 nm (kék) fele, de ez nem olyan jellegű ami miatt ráfoghatnánk, hogy nem folytonos. Ha valaki foglalkozik vele (ha végre lesz egy kis időm akkor én szeretnék), nem biztos, hogy 1 LED-et használ. Ugyebár a három alapszínből (vörös, zöld és kék) a Grassmann törvényének értelmében három független színingerből bármely más színinger előállítható additív színingerkeveréssel. Ha csak ezt a három alapszínt használjuk ténylegesen akkor tényleg lehet probléma, amit te is felhoztál: A keskeny spektrum. Ezért additív színingerkeveréssel előállított színképben lesznek bizony hézagok, mivel nincs vagy nem sok az átfedés a 3 alapszín eloszlásában (kép). Emiatt gondok lehetnek a színvisszaadásban. De! Senki nem mondta, hogy csak a 3 LED-et használhatunk, így ésszerűen megválasztott számú és színképű LED-ekkel szinte bármilyen folytonos vagy vonalas fényforrás színképe leutánozható jó közelítéssel. (Ha nagyon profik akarunk lenni akkor még használhatunk szűrőket is a LED-ekhez.) Egy megfelelő fehér fény előállításához szerintem elég egy fehér LED és hozzá egy max. kettő jól beállított színes LED, amivel spektrális hézagokat lehet betömni. - A megfelelő színkép beállításával szerintem ez kiküszöbölhető. Kínai piacon vett Idézet: LED-es cuccok esetében nem kell csodálkozni... már ha működik . „kici óccó”
Köszönöm szépen én majd utána nézek hogy merre lehet felém kapni
nagyon szépen köszönöm sokat segit a rajz de most lehet hogy bénának nézel de mi az a GND? és milyen ellenállás kéne hozzá?
A GND = föld = test, esetedben az adapter
Idézet: . Az ellenállás értékek számítását kicsivel lejjebb leírtam: itt„negatív sarka vagy csatlakozója” de itt csak úgy önerőből 30 mA-re számoltam, ha elárulod, hogy mekkora áram kell a LED-jeidnek (adatlap pl.), akkor újraszámoljuk az értékeket.
Oké rendben köszönöm az információt de még nem tudom hogy mikor tudok pontos adatokkal szolgálni ezért csak azt tudom mondani, hogy amint meglesznek leirom neked
Sziasztok olvasgatom a fórumot és szeretném kérdezni hogy látott e már valaki komplett lakást ledesre átalakítva. Ha nem akkor ajánlom figyelmetekbe a következő oldalt itt van pár megoldás ledes világításra.:www.ledfor.extra.hu(a képek a saját lakásomban készültek kb 1-1,5éve müködik hibátlanul)
A kompakfénycsövekröl csak annyit hogy annak ellenére hogy rávan irva a fogyasztása valaki megmérte már a fogyasztását mert én találkoztam 7w os csővel ami 50w ot fogyasztott!! Ha valakit érdekel esetleg van pár db luxeon rebel neutral fehér 80lm ledem eladó. (neutralfehér-4000-4500k) lakásvilágításhoz a legalkalmasabb.
Bocs, hogy beleszólok.
- a LED-ek fényspektruma egyrészt, nem túl széles, másrészt, nem "folytonos" De bizony, hogy folytonos. Arra van a kondenzátor, hogy állandóan egyforma feszt kapjon és ne szaggatva vagy hullámozva.
A spektrum színképet jelent. Azt mutatja meg, hogy a fényerő hogyan oszlik el az egyes színek == frekvenciák == hullámhosszak == foton energiák között.
Ez független a összfényerőtől.
Pfff.
Ezt én is tudtam... Én a folytonosságról papoltam valamit...
Kár 'pffff'-ujolni
Az eredeti hozzászóló szvsz a LED-ek fényspektrumának nem folytonosságáról beszélt. A Te kondenzátoros megoldásod teljesen másról szól. A nem stabil tápfeszről történő alkalmazásokhoz valóban jó lehet. Bár ha nem csak azt szeretnénk, hogy csak úgy világítson a LED, hanem jó hatásfokkal tegye akkor nem feszültséggel hanem árammal tápláljuk. bár ez csak egy vélemény Idézet: „nem feszültséggel hanem árammal tápláljuk” Ez a kijelentés így ebben a formában sántít... feszültség nélkül nincs áram és vice-versa. Helyesen inkább úgy kell mondani, hogy áramgenerátoros táplálást igényel.
:yes: így pontos, köszi a kiegészítést.
ÜVEGRE VEZETŐSZÁL
Sziasztok, remélem jó topicba írok. Írom a megoldandó feladatot, aztán az ötletem, aztán kíváncsi lennék, mit szóltok hozzá, megvalósítható-e, vagy van egyszerűbb, hatékonyabb megoldás? A feladat SMD LED-ekkel megvilágítani egy utcafronton lévő Tiffany üveges ablakot bizonyos mezőkön belülről. Mivel belülről is funkcionál az ablak, fontos lenne, hogy a LED-ek és az azokat tápláló vezetők minél jobban rejtve legyenek. Arra gondoltam, hogy a Tiffany üvegek összeeresztései mentén kellene a vezetőket elhelyezni. Vezetőknek pedig olyan fémszálat képzeltem el, mint az autók hátsó szélvédőinél vannak. Ismertek olyan technológiát, amivel ezt igényesen meg lehetne valósítani? A Tiffany üveg már be van építve, tehát valami helyszíni kivitelezésre lenne szükség. Köszönöm előre is az ötleteket! üdv, pmatthew
Fűtőszáljavító lakkal meg lehet oldani. De nem árt kísérletezni, egy fajlagos ellenállást mérni a kivitelezhető szélesség egy adott hosszúságú darabján.
jaja, a fűtőszáljavítós paszta jól lehet, de picit drága, és nem tudom szépen hogyan lehetne ezt megcsinálni :S
ötletek?
Hááát.. Türelemmel . vagy litze-huzallal állsz neki, az is drága, de nem ennyire, és ahhoz is kell türelem.
hát igényesen kell majd a végén kinézni, úgyhogy biztosan fogok próbaműveleteket végezni üveglapon.
Türelem? Hát jó munkához idő kell (a rosszhoz is ), de ha jól néz ki a végén, akkor megéri. Néztem ezt a litze huzalt, és jó ötletnek tűnik. Csak mondjuk a rögzítése kérdéses, hogy hogyan lehet hatékonyan jól megcsinálni. (függőleges felület, ki kell 'feszíteni', hogy ne lógjon be. Mondjuk hál Istennek nem nagy távokról van szó: 10-15cm-ek) A fűtőszáljavító lakk, és társai azért tűnnek jobb megoldásnak, mert nem kell külön bajlódni a rögzítésével még valahogy az smd ledeket is rögzítenem kell az üvegre :S kössz a tippet!
Ahol az üveget vetted, nincs ilyesmi? Gondolom, nem te lennél az első, aki "fejlesztget". KUKK ide! Más is bajlódott ilyesmivel.
Mindenekelőtt olvasd el ezt a cikket.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |