Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Propeller Clock
 
Témaindító: vicsys, idő: Jún 3, 2005
Lapozás: OK   140 / 489
(#) janocsi válasza mrbini hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Szia!
Ha a motorral gond van, inkább cseréld le, akár egy PC táp 12V/0.15A -es ventire, még azzal is sokkal jobban működne szerintem.
A kiegyensúlyozásra már "rengeteg" hozzászólás került fel a topikra, de az eredeti linkjét mégegyszer felteszem. A leírás szerint, statikus és dinamikus centirozással tudod csak helyretenni a propellered.
Itt:
Szia.
(#) mrbini válasza janocsi hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Szia!
Ilyen ventilátorral kezdtem az nagyon lassú volt azt tuningolni kellett egy kicsit de akkor az is melegedett.
Köszi a linket.
Szia
(#) c27 válasza mrbini hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Szia. Ha a motort terheletlenül kapcsolod be akkor nem melegszik?
Esetleg próbáld meg ha 24V-ról használod és kézzel kicsit terheled mennyire melegszik? (De az biztos, hogy 24V-os, mert én már szórakoztam 12V-os ventivel, 16V-ot kapott üresen és akkor már melegedett rendesen.)
(#) mrbini válasza c27 hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Szia!
Tuti 24V van még egy párja is az szinte semmit nem melegszik, de ha kikapcsolom a trafót akkor is melegszik de közel nem annyira.
Most még csak vízszintesen teszteltem ez nem tudom, hogy mennyire számít.
(#) c27 válasza mrbini hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Akkor nem tudom mi van. Nézd át az áramkört valahol nem e van valami hibás cucc. Ha a trafónak van ellállása normálisan akkor valahol máshol van a gond.
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Szia!

Nézd meg, hogy a kártya körvonala nem képez egy rövidzárt menetet a trafón. Nem csak a primer tekercs, hanem minden vezeték a mágneses térben mozog. Ha van vezeték hurok, akkor az rövidrezárt menetként terheli a trafót.

Szia
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Helló. Erre majd én is odafigyelek. (Ma jártam a boltba, de az árak láttán hát .... az a gond, ha postán rendelem több helyről a dolgokat akkor ugyan ott vagyok mintha megveszem Debrecenben. A postaköltség is jó sokba kerül. Amúgy a dolgok nagyrészét megvettem. Már csak szinte a picek kellenek, de a 16F628-as 1100Ft és nincs 16F648 :eek2: Ezeket muszáj lesz rendelnem.)
Egyébként egy videomotor hány W-os? Láttam sokan írták, hogy egy tápventivel gyorsabban lehet pörgetni a rotort, de szerintem egy videomoci erősebb nem? (Csak emelni kéne a fordulatot valahogy.)
(#) janocsi válasza c27 hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Szia C27!
Megoszlanak a vélemények a propeller meghajtó motorok esetében. Nem sokan lehetnek, akiknek sikerült 2000-2500F/min fölé emelni a rotor fodulatszámát, de ha igen, az nagy valószinüséggel teljesen SMD alkatrészekböl épitette meg. Akkora a légellenállás már 5mm-es ledekkel és hagyományos alkatrészekből felépítve, hogy ilyen nagy fordulathoz kell a meghatáshoz a jóval erősebb motor. Szerintem építsd meg az órát, aztán majd "belátod", mennyire nehéz 2000 fordulat fölött még növelni ezrekkel ezt az értéket. Egy videómotor 4-8W körüli teljesitményt tud, de ez sem képes 3000-3500 fordulatra, csak üresjáratban. Ezeket a szempontokat figyelembe véve, el lehet azon gondolkodni, hogy valamilyen nagyfordulatú kefés motort alkalmazol, ahol nem lesz gond a telseitmény szükséglet elérése a fordulatszám drasztikus emeléséhez.
Szia.
(#) patexati válasza c27 hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
A videomoci sokkal erősebb mint a pc venti! Picket INNEN rendelj ha veszel 2-3 db-ot már olcsóbb a szállítással mint bárhol! Vegyél többet ha késöbb akarsz mást is építeni 400-500 ért vannak az órához való pic-ek
(#) c27 válasza patexati hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Annyi gondom van még, hogy nem kaptam mikrokapcsolót. De itthon van ilyen Bővebben: Link ezzel nem lehet megcsinálni? (Egyelőre semmilyen smd cucc sincs, de azt még máshol be tudom szerezni.) Az MBR10100 helyett MBR20100 kaptam, de azt mondták jó az is. IRL530 helyett IRL540-t adtak. Tsop2236 nincs. LM2941 sincs és PCF8583, se cr2032. A cr2032-es az olyan mint ami a pc alaplapon van? Nem volt infra vevő-adó együtt nem tudtak biztosan adni ami jó egymáshoz. (+ a picek azkat majd rendelem)
Na amiket felsoroltam szerintetek érdemes megrendelni vagy nem kerülnek sokba így együtt. (Van még egy bolt ott talán van, de még nem néztem meg.)
Zenernek vettem két zy15-öst ez 2w-os. Rakjam párhuzamosan vagy elbírja?
Még 32,768kHz-es kristályt se kaptam. A helyett jó másféle is (ha jó akkor milyen?) ?
(#) patexati válasza c27 hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Rendelj a HQ-tól ott van minden! Ha ennyi minden nincs úgyis rendelni kell! A PIC-et meg hol írtam! Nem olcsó mulatság de ami kell az kell! A nyomigomb jó lesz ha nyomásra zár nem nyit véletlen ezt nézd meg! A nyákot próbáld meg először elkészíteni ha az megvan akkor nem lesz probléma de nem egyszerű előre megmondom! Kell sok türelem és kitartás de ha komolyan gondolod mindenben segítünk itt a fórumon! A Schottky dióda és a fet is jó lesz!
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Szia!
- MBR20100 = 20A 100V és nagyobb tokban van, használd nyugodtan. Az MB(R)10100 = 10A 100V TO220 tok (Az R a típusszámban a fordított bekötést jelöli. - Azért jobb az MBR, mert szigetelés nélkül fel lehet tenni ugyanarra a hűtőbordára az IRL530 mellé.) Forrása lehet egy rossz PC táp...
- IRL540 (0,06 ohm, 28A, 1-2V nyitófeszültség) is jó az IRL530 (0,12 ohm, 14A, 1-2V nyitófeszültség) helyett.
- TSOP2236 helyett a TSOP1736, TSOP1136 is jó.
- CR2032 - ilyen elem van az alaplapok többségében.
- ZY15 - Ilyen dióda van a propellereimben (egy darab). Csak akkor melegszik, ha nincs megterhelve a trafó. A bázison a kitöltéssel be lehet állítani a kívánt teljesítményt, hogy a pic biztonságosan fusson, a zéner ne melegedjen. Az eredetiben fáradságos...
- Nyomógomb - a nyák ilyenhez készült. Az a másik a saját példányomban van.
- 32.768kHz - Nem jó helyette más, a Chipcadnál is rendelhető (ha már pic-et rendelsz tőlük).
- LM2941 és PCF8583 és SMD valamint a többi: Próbáld meg itt. (Ott van a Nyugatitól nem messze. Esetleg vonattal... (Ha már ott van valaki a Nyugatinál - pic-ek vásárlásához a M3-mal a Klinikákig kell menni, onnan pár perc séta a forrás). A két postázás lehet, hogy kiadja vonatozás költésgét).

Szia
(#) mrbini válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Szia!
A trafó probléma megoldódott sok volt neki a 16V.
Tettem elé ellenállást így 300mA körül fogyaszt.
A ventilátorral nem igazán tudok mit kezdeni valószínűleg a terhelés miatt melegszik járatom egy napig ha leég akkor így jártam.
Köszi a segítséget.
(#) c27 válasza mrbini hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Szia. A venti tekercse nem hiszem hogy le fog égni. Azt nehéz leégetni 12v-os venti tercse 24V-al se fog leégni, mert hamarabb megy tönkre az elektronika. Járasd 4-5 órán át egyfolytába és nézd meg csak a vasmag a meleg vagy az elektronika is (hall szenzor meg ic/tranyó)? Ha sok neki a terhelés a vasmag is melegszik, de ha az elektronika is melegszik akkor valószínűleg 1-2nap alatt tönkremegy(esetleg pár nap) vagy elviseli.
(#) c27 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Szia.
Értem, kösz. Valószínűleg meg fogom tudni oldani csak attól függ mikor. Én nem megyek csak azért vonattal, de ha mégis valami dolgom lenne vagy valaki menne Pestre itthonról akkor elküldöm oda.
Akkor TSOP2236 helyett jó a TSOP1736. Kár, hogy nem tudtam, de akkor majd veszek mégegyet.
Egyébként ilyen mikrokapcsolót ki lehet berhelni cd meghajtóból, egérből, meg még sok minden másból nem? (Talán még a 18 is összejöhet ha szétnézek.)
(#) patexati válasza c27 hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Nem véletlen terveztem ezekkel a gombokkal régi bontott cuccban rengeteg van csak ki kell mérni jó e mert sok probléma is van ezekkel a gombokkal! Én is csökkentem a kiadást mivel lehet, sokszor jó a sok limlom.Ha 9V-os elemről akarod hajtani és a rendes tervben szereplő 78L05 stabilizátor is bent van akkor kell egy kapcsoló az elem és a távirányító közé mert pár nap alatt lemeríti az elemet! Javaslom a 3db 1,5V-os elemet nekem ez van bent most és nem kell így a 78L05 és nem merül le olyan mint a gyári távirányítók! Az ir led áramkorlátozó ellenállását csökkenteni kell vagy (ledtől függ) teljesen rövidre zárni (nekem így megy tökéletesen).
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Szia!

-Funkcióra jó a TSOP1136, TSOP1736 a TSOP2236 helyére, de a lábkiosztása, mérete eltér... Mértben hasonló, de eltérő lábkiosztású a TSOP4836. Adatlapokat a Google-ben a típusszám+datasheet kereséssel lehet megtalálni...

-LED: CQY37, TSUS5400, TSUS5200, TSUS5202, TSUS5402
-PCF8583: Ne forraszd be (tedd foglalatba), a forrasztási hő megemelheti a tápáramát. Az óra programja megy nélküle is, bár a kiegyensúlyozás miatt mégis jó lenne beépíteni.
-32.768kHz: Alaplapon, régi XT-s RTC kártyán, karórákban, faliórában is található...

Szia
(#) Hp41C válasza mrbini hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Szia!

A melegedés oka az is, hogy az álló rész fémes darabjai (álló rész vasmagjai, a mágneskör a forgó rész belsejében) is a mágneses térben vannak és bennük is örvényáramok indukálódnak. Gondolkodtam már azon is, hogyan lehet a forgással légáramlatot kelteni a forgórész által letakart részben. A rotor tetején szimmetrikusan egy-egy téglalap alakú rész 3 oldalának kivágásával, a kivágott rész felhajlításával kialakítani egy ventilátort, ami a levegőt áramoltatja. (Sajnos csökkenti a fordulatszámot.)
Sokat küzködtem a melegedéssel, végül a bázis programját írtam át, automatikus kikapcsolásúra, ébresztősre, hogy a lehető legkevesebb ideig járassa a motort.
A második órámat egy bontott video fejmotorral építettem meg. Az több alkatrész, az 5mm ledek ellenére jóval magasabb fordulatszámot értem el. A gondosan tervezett transzformátora miatt kevésbé melegszik, mint a ventilátor motor.

Szia
(#) patexati válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Nekem egy régi pc táp venti hajtja az órát de nem melegszik pedíg megy állandóan! Én 0,3-as huzallal tekertem gondosan egymás mellé,fölé a lehető legkisebb a légréssel! 1450-es fordulatra is képes a 03mm-es ledekkel épített órámmal!
(#) mrbini válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Szia!

Sejtettem hogy a trafó is zavarhatja a ventilátort.
Most tervezek egy smd és 5mm-es változatot is majd ahoz keresek egy alkalmas videót.
Köszi a segítséget.
(#) mrbini válasza c27 hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Szia!
Szerintem csak a vas melegszik de az sem emelkedik 90fok fölé. Ma egész nap menni fog majd kiderül.
Köszi a tanácsot
(#) c27 válasza patexati hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Én is a kondikat ami van inkább felhasználom, bár puffernek a bázisra vettem egy 63V-os 2200µF-os kondit, meg a rotorra egy 25v-os 1000µF-ost. (Ilyen nincs itthon.)
Van egy nyáklapom is amin van egy csomó ic lm348J lm741cj. Egy csomó van ezekből csak nem tudom mire jó.
Sárga színű tokban van egy csomó kondi is rajta, de van amelyiken 0.1K van ráírva utánna meg 100. Ez kondi egyáltalán és ha az milyen?
Keremámiakondikat is látok, de ha az van ráírva, hogy 220 akkor az 220pF? Ha 22n van ráírva akkor 22nF?
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Szia!

LM741 egy műveleti erősítő, LM348 négy műveleti erősítő egy tokban. Jó lesz előerősítőbe, hangszín szabályzóba, jelgenerátorba...
0.1K100 - egy 100nF 100V kondenzátor...
Jól gondolod, a kerámia kondenzátorból a "220" 220pF-t, a "22n" 22nF-t jelent...
(#) edison14 hozzászólása Dec 22, 2009 /
 
Hello !

Olvasgattamegy kicsit és sokan említették a vieó motorját. A feszültségátvitel a rotor részre ugyanúgy lengőtekercssel van megoldva vagy csúszóérintkezőkkel?

A választ előre is kössz.
(#) c27 válasza edison14 hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Helló. A videofej motornál tekercsekkel történik a feszültségátvitel.
(#) edison14 válasza c27 hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
És az hogy van megoldva ? A tekercsek már benne vannak a motorban ? Láttam már egy csomó videómotrot de még egyiket sem szedtem szét részletesebben.
(#) Hp41C válasza edison14 hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Szia!

Nem kell tekercselni, a motorban levő tekercseket fel lehet használni. A kicsi menetszám miatt célszerű a tekercseket - az egyező tekercselési irányban - sorba kötni.

Szia
(#) edison14 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Aha már értem. Kössz a magyarázatot.

BOLDOG ÜNNEPEKET KÍVÁNOK.
(#) c27 hozzászólása Dec 22, 2009 /
 
Sziasztok. El is felejtettem mondani, hogy vettem nagyfényerejű ledet. Csak 18 cd és 4 cd ledek voltak. A 4 cd-s ledek a pirosak a 18 cd-ek a zöldek. Tudom elég sok (bár ez saccolt érték). Ha a 4cd-hez teszek 2kohm-os ellenállást a zöldhöz 3kohm-ost akkor az úgy jó? (Nem igazán tudom hogy kéne kipróbálni mivel villogni fognak nem teljes fényerővel fognak világítani. Hány volttal próbáljam ki, hogy olyan legyen mint a propelleren?
(#) mrbini hozzászólása Dec 22, 2009 /
 
Hello!

Két kérdésem lenne még:
- A ledeket vezérlő tranzisztorokat nem lehetne kiváltani esetleg 4066 vagy 4016-al.
- Hogyan lehet másik feliratot írni a pic-be?
Következő: »»   140 / 489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem