Fórum témák
» Több friss téma |
Csak példa volt, lehet ÉS kapu is, és egyéb is, de azokat nem próbáltam ki. Használj valamilyen áramkörszimulátort ehhez. Van engedélyezhető LATCH is, vagy az SN74125-126-os...
Köszi szépen. Majd próbálkozok és kiderül hogy mit sikerül kihozni a dologból .
Sziasztok!
Itt ez a nagyon egyszerű bistabil billenőkör kapcsolás. Az lenne a kérdésem, ha ezt pnp tranzisztorokkal szeretném megoldani, elég felcserélni a polaritásokat, úgy működne e, vagy teljesen más kapcsolást kellene építeni? Az S ill az R pontokat negatív impulzussal szeretném billenteni, a kollektoron pozitív jelet szeretnék kapni. A válaszokat előre is köszönöm.
Tegnap összedobtam egy próbakapcsolást, de sajnos nem működött. Ugyanezt a kapcsolást alkalmaztam, csak pnp tranzisztorral. Természetesen az emitterre pozitív feszt adtam. Ledekkel ellenőriztem a működést. Bekapcsoláskor, mindkét tranzisztor nyitott volt. Lehet hogy az ellenállásokat rosszul méreteztem? ha jól emlékszem, 0.22K volt az értéke.
Ha a ledet a kollektor meg a negatív táp közé kötötted akkor szerintem valamit rosszul csináltál.A soros ellenállás sem árt.
(esetleg a kapcsolás ellenállásait meg a tápot jó lenne ismerni.Zárlatos,rosszul bekötött tranzisztor nem ér)
A ledet a kollektor és a negatív táp közé kötöttem.
Az ellenállások 0.22K A táp, at stabil tápegység 5V A tranzisztorokat előtte műszerrel vizsgáltam, működtek.
A bázisellenállásokat növeld meg 10K-ra .Szerintem a led ezen meg a tranzisztor BE átmenetén keresztül világít szünet időben.A kimeneti terhellés mekkora lesz? A nem terhelt oldal ellennállását is növelheted szerintem 1-2 K ohm ra .
Az eredeti rajz szerinti kapcsolásban az npn tranzisztor kollektorán testpotenciál jelenik meg ha a bázisára pozitív potenciál jut.
Ha kiforgatod pnp -re -tápcserével- akkor minden a fordítottja lesz. Tehát negatív bázis potenciálnál lesz a kollektorán pozitív feszültség. Az én tapasztalatom szerint,5V tápnál: R1,R2,R3,R4=4,7 kohm Rc arra jó a 220 ohm,(0,22 kohm) gyuszuSS
Hát valamit nagyon rosszul csinálok. Az r1 et és r2 t kicseréltem 10K ra, a jelenség ugyanaz. Mindkét kollektoron jelen van a +5V.
Számít milyen pnp tranzisztort használok? Melyik tipust javasoljátok?
Már csak az a kérdés az S meg az R bemenetre mit kötöttél .Kösd le azokat is .Ha ez nem segít mérd ki újra a tranzisztorokat.Ennek a kapcsolásnak működnie kell.
A gyári kapcsolási rajzokban, csak npn-est láttam. Szerintem koppints le egy ilyet és azzal kisérletezz.
Itt egy BOSS efektpedál, amiben van flip-flop: (a kép bal alsó része)
A tranzisztorok lábkiosztását ellenőrizted? Egyes típusoknál pont fordítva van mint szokott lenni. (Egyébként a tranzisztroroknál mindíg alulnázetben, azaz a lábak felöl adják meg!)
Fémtokos tranzisztort próbáltam, ott az emiitter adott, és műszerrel is kimértem. Ha nem stimmelnének a lábak, a műszer is hibát jelzett volna.
Az a baj, hogy ilyen egyszerű bistabil kapcsolást csak npn tranzisztorral találtam, pnp vel még nem. De gondolom, sok külömbség nem lehet a kapcsolásban.
No no műszer az emitter kollektort nem tudja megkülönböztetni .És a kollektor a fémház(általában).Esetleg ha mérnél...
A tranzisztorok kollektorán ill a bázisán hány volt van a + táphoz képest ? Ill a táp maradt az 5V ?
Fémtokosnál a kollektor a fémtok, tehát tényleg nehéz elrontani, főleg ha a CB és EB diódákat kimérted. Én sem tudok mást ajánlani, hogy keress más típust (egyébként még mindíg nem jelezted melyiket használod), hátha egy rossz sorozatba nyúltál bele egy kiárúsításon. A kollektorok akkor kerülhetnek mindketten a (+) közelébe (tehát nyitva), ha kollektor-emitter zárlat van. Persze az ellenállásokkal is lehet tévedés, ha 0,22K helyett mégis csak 0,22M lenne. Akkor is elképzelhető ilyen fura helyzet...
A bistabil egy elég primitív kapcsolás, nehéz elrontani. Működnie kell. Azon kár filozófálni, hogy npn-nel találtad. Pnp-vel ugyanúgy mennie kell - fordított polaritásokkal!
Este megnézem otthon a típust.
Hát, az biztos hogy egy akciós egységcsomagban vettem egy nagy adag félvezetőt kilóra Volt benne vagy 100 tranzisztor 500 ft ért. Én sem értem, egy ilyen egyszerű kapcsolást miért nem tudok elsőre összedobni, mikor már több bonyolultabbat is sikerült. Viszont nagyon finom tojásrántottát tudok csinálni.
No végre sikerült összedobnom. Már kezdtem megijedni hogy ez a könnyű dolog sem jön össze. Pedig biztos valami komolyabba is bele akarom vágni a fejszét.
Szóval, a probléma a következő volt. Valami csumi orosz tranyóval próbáltam, amit a műszer jónak mutatott. Kicseréltem bc146B re, azzal már működött is. A kapcsolást simpi #510820 válaszában küldött rajz alapján csináltam, annyi változtatással hogy az r3 és r4 ellenállásokat kicseréltem 10K ra, mert a ledek kikapcsolt állapotban is világítottak egy kicsit mert ezeken az ellenállásokon keresztül kaptak feszt. Köszönöm mindenkinek a segítséget, mindenki válasza segítőkész volt, és köszi hogy elnézitek az amatőrségem.
Azért van még egy két érdekessége ennek az egyszerű dolognak.
Ha a ledeket közvetlenül az emiterre forrasztom, jól működik. Ha egy 10-15cm vezetéket közbeiktatok, már nem működik. Akkor mindkét led világít. Ez miért lehet?
Bocs, kollektorra kötöttem.
Természetesen az emitterre a tápot adtam.
Első gondolat valamit benéztél,a második 10 nF a tranzisztorok bázis kollektora közé.(bár ilyennel még soha nem találkoztam.Ez le fogja lassítani egy kicsit ,de emberi mértékkel még elég gyors marad)
Sziasztok!
Ugyen nem szorosan, de az alábbi kérdésem is kapcsolódik a témához: azt szeretném, hogy egy régebbi egy tranzisztoros érintő kapcsolás, fordítva működjön. Az eredeti NPN-es azt csinálja, hogy ha megfelelő módon megérintek két elktródát, akkor felgyullad a LED. Én azt szeretném, ha akkor aludna el... Nem lehet túl bonyolult, csak valahogy nekem nem megy. Lehet, hogy PNP-vel kell?! de hogyan? köszi előre is
Simpi,
Köszi, amit küldtél az egy bistabil, ami az eredeti téma, és azt értem, meg a PNP fordított tápját is, de a kérdésem inkánn az, hogy egy folyamatosan világító ledet szeretnék kikapcsolni azzal, hogy két érintekző felület a vízbe ér... Köszi, ha van ötlet...
Jah! hogy azt nem is nekem küldted....
EZER BOCCSI!
nagyon pici. Egy aranyozott jumper. De ha ez korlátozza a lehetőségeket, akkor megtudom oldani, aranyozott jack dugóval is
Nagyon köszönöm...
holnap este összerakom. Azért választottam aranyozott elektródát, az talán egy kicsit kevésbbé korrodál. Majd beszámolok az eredményről. Örök hálám még egyszer!
Vízbe szén elektróda a tuti (szerintem) az elektrolízis gondolom minden fémet visz egyik helyről a másikra.(bár ezek elég kis áramok...)
Sziasztok csináltam egy bistabil flip-flopot aminek egyik oldalára egy relét raktam.De van egy gondom mikor áram alá helyezem egyszer bekapcsol a relé egyszer nem.Ez mitől van és hogy tudnám megcsinálni hogy mikor ráadom az áramot ne a relé kapcsoljon be először?
Doktor úr fáj a hasam , mitől van ez ? De a viccet félretéve ! tedd fel ide a kapcsolási rajzot és ha látjuk már biztosan tudunk mondani valamit !
Ez a kapcsolás bekapcsoláskor mindig bekapcsolja a relét, mert a relé kapcsolón keresztül rákapcsolódik a tápfeszültségre. Ez a kapcsolás a kapcsoló állapotától függően kapcsolja be vagy ki a relét. Igazából a kapcsolón és a relén kívül az összes alkatrészt ki lehetne hagyni, funkcionálisan ugyanígy működne.
Ha a kapcsolásod a tápfeszültségre kapcsoláskor néha bekapcsolt, néha kikapcsolt állapotot vesz fel, akkor az egy másik kapcsolás. |
Bejelentkezés
Hirdetés |