Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » SMD forrasztás profin
Lapozás: OK   15 / 105
(#) soskajoska válasza khiraly hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Szia,
TME, Farnell (1650873, 1108326 cikkszámok)
(#) soskajoska hozzászólása Dec 4, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretném egy kicsit "modernizálni" a forrasztási eljárásomat. LED-es kütyüket rakok össze és elég macerás az SMD elemeket (LED meghajtó, CREE LED, stb) hőlégfúvóval felrakni. Régebben láttam valahol egy ötletes megoldást, ami egy minisütőből csinált reflow kemencét. Ha jól emlékszem PIC vezérléssel. Tud valaki ötleteket adni?
(#) makai1 hozzászólása Dec 7, 2009 /
 
üdw.
szertnék segítséget kérni abban, hogy munkahelyen lassan elkel kezdeni olyan alaplapokat(nem pc) javitani ami smd alkatrészek vannak csak. Ezek sok lábú ic-k olyan lábsűrűséggel mint pl a mobil telefonokban.
Az lenne a kérdésem hogy eszközöket és segédanyagokat kell beszerezni hogy ezeket az alkatrészeket lehessen cserelni.
segitséget elöre is köszi
(#) sugark hozzászólása Dec 7, 2009 /
 
Szervusztok!

Budaörsön, Martonvásáron, Budapesten vállal valaki PLCC32 chip kiforrasztást, majd a helyébe tok beforrasztást? (erre a tokra gondolok)

Vagy ismertek vkit, aki vállal?

Persze pénzért, és persze úgy, hogy a chip ne égjen szét.

Válaszokat ide, vagy sugarkrisztian@gmail.com címre.

Köszönöm!

(#) watt válasza makai1 hozzászólására (») Dec 7, 2009 /
 
Olvasd el ezt a topicot, benne van a válasz! (üdw. )
(#) makai1 válasza watt hozzászólására (») Dec 7, 2009 /
 
nem akkartam vegig olvasni az egészet azert batorkodtam kerdezni. de tenyleg bocsi.
(#) kammler válasza makai1 hozzászólására (») Dec 8, 2009 /
 
Nade mégis milyen alkatrészek? Mobiltelefonban már vannak olyanok, amiket normálisan tényleg csak mikroszkóp alatt lehet. Lehet amúgy is csak vagy sikerül vagy nem. Mondjuk ezek inkább a csatlakozók. Konkrét anyagokra gondolsz?
(#) makai1 válasza kammler hozzászólására (») Dec 8, 2009 /
 
Ic-k(válltozó lábsúrűségű van benne olyan is ami tényleg nagyítóval latszik rendesen), kondenzátorok, diódák, és meg a nyomorult memória akkumlátor is felületszerelt
Konkrétan azokra azokra az anyagokra és eszközökre lennek kíváncsi amik szükségesek hozzá. Milyen forrasztóon, folyasztószer..........? Forrasztópárkából ki milyet használ? Forrólevegősből milyet érdemes venni?
Kb ennyi
üdw
(#) El_Pinyo válasza soskajoska hozzászólására (») Dec 9, 2009 /
 
Szia!
Az Elektor magazin 2006 januári számában volt róla cikk.
A mellékletben megtalálod a forrás fileokat.
Üdv.
(#) soskajoska válasza El_Pinyo hozzászólására (») Dec 12, 2009 /
 
Köszi [El_Pinyo]!
Nem tudnád véletlenül azt az Elektort is felrakni ide?
(#) Saggitarius válasza soskajoska hozzászólására (») Dec 12, 2009 /
 
(#) topdon válasza makai1 hozzászólására (») Dec 12, 2009 / 1
 
"üdw.
szertnék segítséget kérni abban, hogy munkahelyen lassan elkel kezdeni olyan alaplapokat(nem pc) javitani ami smd alkatrészek vannak csak.............."

Üdv!

Nos nézzük csak...

Mikroszkóp: állítható magasságú, és nagyítású jó minőségű cucc. pl.: Leica

Szerszámok: csípőfogó, csipesz (tűhegyű), ESD védett minden természetesen. Ónszívó fonat, kisméretű csavarhúzó (néha jól jön)

Anyagok: Pb mentes ón, folyasztószer (pl. flux), forrasztó paszta (fecskendőben)

Forrasztó szerszámok: forr. állomás mondjuk METCAL vagy Weller (nem olcsó de lehet vele dolgozni RENDESEN), cserélhető hegyekkel, több méretben, 350 és 400 fokos hőmérséklettel. Hőprofillal rendelkező hőlégfúvó állítható fújóerővel, cserélhető sapkákkal, lehetőleg ipari kivitel.

Ennyiből már lehet SMD paneleket javítani rendesen. (telefonokat javítottam 2 évig futószallagon ennyivel.)
(#) El_Pinyo válasza soskajoska hozzászólására (») Dec 12, 2009 /
 
Sajna ahhoz nagy méretű, hogy ide felrakjam, de elküldöm az email címedre!
Üdv
(#) kammler hozzászólása Dec 12, 2009 /
 
Nos, kb. amit topdon elmondott. ami az ónt illeti, mi a cégnél az osztrák RS componentstől vettünk egyféle ónt. Magyarországon nem tudom hol kapni.
www.rs-components.at
cikkszám: 361-2038 0.23mm ez mondjuk ólmos még.
ólommentes cikkszáma: 526-5397 ez 0.5mm vastag.
Pákának én is ajánlom a wellert. Méregdrága, de nálam kilenc éven át ment egy 9 órában és most romlott el a fűtése. Ahhoz pákahegy típusokat is tudok mondani. Hegyes, csapott végű stb. Ami meg az ónban található folyasztószereket illeti:
http://www.microsolder.hu/hirek/folyasztoszerek-osztalyozasa-es-sza...e.html
(#) kammler hozzászólása Dec 12, 2009 /
 
Ja és flux: pl. Almit BM1 RMA flux. Híg de ugyanakkor nem folyékony teljesen. Olyan szaga van, mint az állott húgynak, de jó.
(#) makai1 válasza topdon hozzászólására (») Dec 12, 2009 /
 
Köszi a választ.
Forrasztó párkából weller whs-40-es és egy tcp-24-es 50W-os van.
Ezeket használom már lassan 5éve, remélem smd-he is jók lesznek
Ha nem akkor milyet kelleresek?
Forrólevegősből pedig ezt neéztem:
http://speedshop.hu/main.php?page=termek&iid=23071&mitkeres=&katego...lotag=

köszi
(#) kammler válasza makai1 hozzászólására (») Dec 15, 2009 /
 
Ez nem olyan, hogy magán az állomáson nem lehet állítani a hőfokot, hanem a hegytől függ a hőmérséklet?
Én inkább ajánlanék egy weller ws81-et (analóg hőfok állítás 80w) WSD81 (ugyanaz csak digit hőfok állítás 80w) vagy ws-51-et (analóg hőfok állítás 50W) Igaz drágább jóval. Viszont úgy állítod a hőmérsékletet ahogy kell. Mondom, ehhez tudok mondani konkrét hegy típusokat (ETB, ETC)
Azzal a forrólevegős álomással én is szemezek amúgy. Állítólag jó. Megmondom őszintén, én nem tudom milyet használtam a termelésben. Én ezt választanám:
http://speedshop.hu/main.php?page=termek&iid=10087&mitkeres=857&kat...lotag=

Diafgrama pumpa helyett ventillátoror. Ha sokat megy szerintem inkább ezt.
(#) soskajoska válasza Saggitarius hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Köszönöm a linket!
(#) soskajoska válasza El_Pinyo hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Köszönöm. De [Saggitarius] közben már belinkelte az Elektor elérhetőséget. Persze én is megtalálhattam volna.
(#) soskajoska válasza kammler hozzászólására (») Dec 23, 2009 /
 
Esetleg Alphametal RMA-7. 10ccm-s kinyomós fecsiben kb 2000Ft. Állaga méznél (mármint valódi, nem bolti ) sűrűbb ragadós sárga trutyi. De kiválló folyasztószer.
(#) banyaiakos hozzászólása Dec 24, 2009 /
 
Hasznos csemege... Remélem még nem linkelte be senki
SMD
(#) makai1 hozzászólása Dec 29, 2009 /
 
Ma meghozta a csomagküldő az aoyue 850C tip smd forrólevegős állomásom.
Lenne pár kérdésem.
A szűkítő fejet ha ráteszem mennyire kell rátenni, értem ugy hogy az oldalán van egy hasítás ott is tudjon jönni a forrólevegő vagy csak a végén?
Ic-t szépen leveszi.
De a panelon a pad-okat mivel szoktátok megtisztítani a rajtamarad óntól? próbáltam ónszívó harisnyával de volt hogy felvette a pad-ot is.
még szerencse hogy egy rossz panelon probáltam először.
Ja igen vettem aoyue folyasztószert meg forrasztó pasztát(olmos) azokat hogyan szoktátok kinyomni? ezek olyan sűrűek hogy nem jön át a tűhegyen.
Köszi.
(#) Norberto válasza makai1 hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
Idézet:
„De a panelon a pad-okat mivel szoktátok megtisztítani a rajtamarad óntól? próbáltam ónszívó harisnyával de volt hogy felvette a pad-ot is.”


Pedig azzal szokás, és csak irtózatosan óvatos és nem erőteljes mozdulatokkal érdemes nekikezdeni.
(#) kbalazs018 válasza makai1 hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
A paszta nekem se akart először átmenni a vékony tűn, ezért levágtam viszonylag rövidre, esetleg egy kis fluxot a pasztába keverve hígabb lesz.

Én ma kevertem kicsit össze mert kezdett kiszáradni a paszta. Amúgy hol, milyen, és mennyiért vettél pasztát?

Nekem először 30g-ot 2400Ftért sikerült venni aztán felfedeztem ezt: Bővebben: Link

folyasztószernek meg ezt: (kicsit olcsóbb mint a hqvideoban)
Bővebben: Link
(#) kammler válasza makai1 hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
Hát az attól függ, többféle adagolótű létezik. Van 1mm átmérőjű is. Milyennel próbáltad?
Ami az ón leszedését illeti, le lehet szedni harisnyával, arra vigyázz, hogy csak akkor mozdísd meg, ha biztosan teljesen átforrosodott. Különben tényleg tépi a fóliát. Vagy ha túlhevül. Ezért fontos a jó páka, hogy a vége tényleg olyan meleg legyen, mint amit beállítasz. Nem feltétlenül jó ám SMD forrasztáshoz a tűhegyű páka. Jobb a csapott végű. Az ugyanis felkapja a felesleges ónt, és nagy a tehetetlensége. Tehát nem hül le nagyon, ha hozzáér az ónszívóhoz.
Én mindíg ónszívó harisnyával szedem le.
A szűkítő oldalán meg azért van hasítás, hogy rá tudd tolni a hőlégfúvóra. Annak a végén kell kijöjjön minden levegő. Azzal is vigyázni kell, hogy nehogy elfújja a többi alkatrészt, ha túl erős fújásra állítod. Apróbb dolgokál, telefonoknál néha művészet forrasztani.
(#) joetaylor válasza makai1 hozzászólására (») Dec 30, 2009 / 2
 
Az egyik legnehezebb művelet az ón helyes eltávolítása a forrszemekről. Fontos dolog a megfelelő pákahőmérséklet mert ha túl hideg akkor "ragad" ha túl meleg akkor pedig a ragasztó "ereszt". Akkor jársz legjobban ha megtanulod javítani a felszedett forrszemeket is.

Szóval a páka hőmérséklete igen fontos.

A megfelelő pákahegy úgy szintén. Sokan a kés formára esküsznek és igazuk is van mert jó. Én személy szerint gull-wing formájú heggyel szeretek dolgozni az is jó, lényeg hogy legyen nagy hőátadó felület ami melegíti a rézsodronyt. A GW hegy előnye, hogy nem kell cserélni mert lehet vele beforrasztani is. Hátránya pedig az, hogy méretben nincs belőle sokféle. Szóval néha kell a kés formájú. Illetve kis helyekre vékony ónszívó harisnyához pedig egy hajlított véső /chisel/ hegy a jó olyan 1,4-1,6mm méretben.

A megfelelő ónszívó harisnya is nagyon fontos. Ajánlom a Solder-Wick márkát mert jó. Találkoztam nagyon sok olyan ónszívó harisnyával ami nem jó semmire sem csak tönkretenni a lapot. Fontos a megfelelő szélesség és vastagság is. Ezt így nagyon nehéz leírni, de ahogy nő a gyakorlatod úgy fogod a helyes méretet "eltalálni" az adott feladathoz. nem kell itt valami százféle méretre gondolni, de legalább három méret kell (nekem sincs több). A szélessége a tisztítandó felület 0,9-2 szerese legyen. Azért ez nem szentírás olyan mérettel dolgozz ami neked kényelmes (ami épp van).

Szükséged lesz még folyasztószerre is.

Ha el akarod kezdeni a gyakorlást akkor tedd a következők szerint.
1. Keres a készletedben egy 1,4-2mm közti véső alakú hegyet. Ha szerencséd van akkor a nem vastagabb a vége mint 0,4mm.
2. A meleg-levegős állomásoddal forrassz ki egy halálraítélt panel pár nagyobb két forrszemű alkatrészét.
3. Kezdd a gyakorlást azzal, hogy a ónszívó harisnyát csak félig helyezed a forrszemre és elkezded a pákával melegíteni. Látni fogod ahogy az ón szépen belemászik a ónszívó harisnyába. Egy mozdulattal felemeled a pákát és a ónszívó harisnyát is. Így tudod gyakorolni a páka és az ónszívó harisnya felvételét a forrszemről. Egy csípő fogóval mindig vágd le az ónnal telített részt.
4. Az előző három pontot addig gyakorold amíg nem megy tökéletesen, persze közben állítgasd a pákahegy hőmérsékletét, próbálj ki többféle pákahegy formát stb.

Ha a fent említett módszer géniusza lettél akkor elkezdheted a több forrszem egyszerre való ónmentesítését is. A módszer ugyanaz.

Ha már biztos a kezed akkor megpróbálhatod a "sliding" technikát is, de ez bármilyen szabvány/ajánlás szerint tilos. A ónszívó harisnya csak függőlegesen mozoghat a panelra nézve. Nem szabvány szerint pedig vízszintesen is

Annyira nem nehéz ez.
(#) joetaylor válasza makai1 hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Illetve használhatsz kiforrasztó pákát is. De a ott a felület nem lesz annyira jó.
(#) patexati hozzászólása Dec 30, 2009 /
 
Sziasztok! Nekem sajna nincs meleg levegős állomásom így harisnyával szívom le az ónt kivétel elött mi elég nehéz ha ólommentes a forraszanyag! Én először sima ólmossal be szoktam futtatni az alkatrész lábait és így sokkal könnyebb leszívatni róla az ónt.
(#) makai1 válasza joetaylor hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Pont úgy próbáltam ahogy a videon van, sikkeresen le is töröltem vagy 3-os forszemet.
Párkám 2 weller van. egy whs40-es és egy kattogós 50w-os gyári weller trafóval.
Nem tudom mennyire jók ezek ilyen munkához.
(eddig evekig elvoltam velük a nem felületszerelt panelokkal)
Vagy ezekhez kapható-e olyan hegy amiket mondtál?
Köszi a segítséget előre is.
Meg persze mindenkinek.
(#) SzervízMacska válasza makai1 hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Ilyen "szegényes" a kínálat, de adapterrel az LT hegy-sorozat teljes választéka is rendelkezésre áll. Lehet válogatni! A WHS40 vonatkozásában már nem ilyen rózsás a helyzet, szerintem az hibás vétel volt. DE ez csak az én egyéni véleményem.

Üdv.: SzervízMacska
Következő: »»   15 / 105
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem