Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TMS 1122 ÓRA ic
 
Témaindító: weber74, idő: Jan 7, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) weber74 hozzászólása Jan 7, 2010 /
 
Sziasztok valaki épitett már TMS 1122 vel programozható órát ,ugy tudom nagyon egyszerü és jo kis óra, 20 program heti bontásban ,4 kimenetre , multiplex kijelzés
előre is köszike ja és a másodpecet nem mutatja de nekem kellene ki tudná ezt megoldani erre adok pontot
köszi klemo a pdf et
(#) klemo86 válasza weber74 hozzászólására (») Jan 7, 2010 /
 
Tényleg jó kis cucc, lehet, hogy én is építek egyet csak úgy, hogy legyen Nincs benne semmi bonyolult, ha valahol kapok IC-t…

TMS1121.pdf
    
(#) proba válasza weber74 hozzászólására (») Jan 7, 2010 /
 
Én TMS1122-vel építettem még kb 20 éve. Kb akkor vált kifutó típussá.Tényleg nagyon jó és egyszerű
HA találsz valahol elfekvőben.Ha nem akkor szerintem erre a feladatra a ma kapható mikrokontrollerek többsége egyszerűen felprogramozható ,esetleg még pontosabb is.A TMS hez kellett egy külső 50 Hz órajel ami áramszünet esetén nem áll rendelkezésre (bár amit nekem adtak panelt azon volt két CMOS ic -ből egy oszcillátor így az áramszünetet is elviselte akkuról.)
(#) klemo86 hozzászólása Jan 8, 2010 /
 
eBay-en 8ezer egy ilyen IC
De biztos van más megoldás…
(#) Hp41C válasza weber74 hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Szia!

A LED-ek fogyasztása a 24 órás üzemben igen költséges, valamint az IC ára is magas...
Egy mikrokontroller a feladatot olcsóbban, az egyéni igényekhez igazíthatóan megoldhatná. Már két topikban (propeller clock és a wand óra) írtam pic-en alapuló óráról, melyben egy PCF8583 RTC tárolja, számítja az időt áramkimaradás alatt. Most készül egy mechanika nélküli, LCD kijelzős változat is. 40 időpontos érbesztő - kapcsoló óra a hét napjának figyelembe vételével. (Jelenleg 1 kapcsolt kimenettel, de átalakítható többre. Az időpontok száma is emelhető, hiszen az LCD-s kijelzéshez nem kell annyi beállításra emlékezni.) Az időpontok PC-n futó kezelőprogrammal állíthatók be.
A kontroller, a PCF8583, az LCD és a többi alkatrész ára összesen sem éri el az említett árat. Nem utolsó szempont, hogy a fogyasztása lényegesen alacsonyabb, mit egy LED-es óráé. Az áramkör (a kapcsoló fokozat és a táp nélkül) akkora, mint az 2*16 karakteres LCD, csak egy kicsit magasabb.
Ha mégis LED-es kijelzés kell, a program és a kapcsolás is átalakítható a multiplexált kijelző kezelésére.

Szia
(#) weber74 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Hát nagyon kihangsujozod a ledes kijelző fogyasztását, valoban több kb az egyik 1w ot fogyaszt mig a másik 5w ot
vagyis egy vasalohoz mikrohoz klima stb
elenyésző az még a hütögép is 60x többet fogyaszt naponta
(#) Hp41C válasza weber74 hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Szia!

Számoljunk egy kicsit:
LED-es óra:
7 szegmens + tizedespont a multiplexálás miatt - az adatlapon ajánlott kapcsolásban - kb. 100 mA áramot kap a 12V-os tápfeszültségről. Átlagban mondjuk 4 szegmens világít. 12*4*0.1=4.8 W. Ehhez jön még az IC saját fogyasztása a 7808 táppal 12* 0.06= 0.72W. Tényleg, majdnem 5W. Egy hónapra 3.6kWh.

LCD óra:
Pic16F886 20Mhz: 4mA @ 5V de 4Mhz-n már 1.5mA @ 5V, LCD: 10uA @ 5V, PCF8583: 200uA @ 5V. Legyen a feszültság szabályzó 7805: 8mA, 78L05 3mA. Továbbá legyen a nyers táp itt is 12V. Ekkor a fogyasztás 12V*12mA=1.44W. Egy hónapra 1.036kWh.
Gondos tervezéssel, 4 MHz órajellel, kapcsoló üzemű 5V-os táppal az igény 5V*4mA/0.75= 0.026 W-ra levihető (A kapcsoló üzemű tápok sokkal jobbak 75%-os hatásfoknál). Legyen 0.05W... Egy hónapra 0.036kWh.
Ekkor még mindig nem számoltam azzal, hogy a kontrollertnek nem kell állandóan futnia, az idő legnagyobb részét alvással töltheti (<300uA @ 5V), csak a idő számításához kell néha felébrednie.
Az is jól látható, hogy a 7805 egymaga többet fogyaszt, mint az óra...

A hűtőgép fogyasztása kb.216 kWh/év azaz kb. 18 kWh/hó, a LED-es óra nem egész 5 szorosa, az LCD-s óra 500 szorosa.

A nagyobb fogyasztású készüléket (vasaló, mikro, stb.) nem használjuk folyamatosan a nap 24 órájában, de az ébresztő kapcsoló órának mindig mennie kell.

Szia
(#) proba válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Apróság a ledes óra is mehet kapcs üzemű tápról és nem kell neki 12V az átlag kijelzéshez elég az 5-6 volt
Én egy 7.5 cm kijelzővel építettem és 12V ról nem vett fel 200mA-t körül és egész barátságos fénye volt.Este meg le van "halkítva" így még annyit sem fogyaszt.
(egyébbként az LCD órának az a hátránya hogy alkalmatlan a reggeli/éjszakai megtekintésre .Tehát bármilyen keveset fogyaszt azt feleslegesen teszi -legalábbis számomra - )
(#) Hp41C válasza proba hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Szia!

A sötétben való leolvasásra is láttam már példát. Emlékszel még a "feleselő" kulcstartókra, amik fütyülésre válaszoltak? Itt is elképzelhető, hogy valamilyen hangra bekapcsolja a háttérvilágítást és egy kis idő múlva automatikusan kikapcsolja. A karakterek méretéből fakadó problémát is ki lehet küszöbölni. 2, 4 soros kijelzőn felhasználói karakterekkel meg lehet jeleníteni az időt nagy számokkal. Kapható elég nagy, speciálisan órához tervezett LCD kijelző is.

Az említett TMS1122 (cél hardver) csak azt tudja, amit beleterveztek. Egy mikrokontrolleres óra azt tudja, amit beleprogramoztunk, és ha egy kis rátartással választottuk a kontrollert, egy jó darabig frissíthetjük (FLASH memória). Ráadásul sokkal olcsóbban (mind alkatrész árban (16F886I/SP <400Ft+Áfa), mind fogyasztásban...
A led-es karórák is kimentek a divatból.

Szia
(#) vicsys válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Nem akarok Tamáskodni, de egy nagyobb szobában az ágytól messze lévő LCD leolvasása tényleg gondot jelent. A PIC-el nincs is gond, csak annak aki nem tud (és nem akar megtanulni) programozni, illetve a fejlesztésbe pénzt beleölni. A harmadik, hogy a kinti (kültéri) viszonyok esetén sem használható az LCD. Sajnos a leolvasás szöge is befolyásolja. Ezzel szemben természetesen mind igaz amit leírtál.
(#) weber74 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
HY ''a ledes karorák is kimentek a karorák'' de a ledes tévék most jönnek be
(#) weber74 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
A kapcsolo üzemü tápnak akkor van jelentösége ha a készenlétünkre álló feszültség joval nagyobb amire szükségünk van
de ha akkora trafot teszel bele amekkora feszültséget szeretnél akkor nincs eldisszipált energia
(#) Hp41C válasza vicsys hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Sziasztok!

Vicsys:
- Ha megvan az IC, természetesen használja fel.
- Ha nem ért a programozáshoz, nincs fejlesztő eszköz a közelében, nem kell mikrokontrolleres órát építeni.
- Nem a probléma eredeti megfogalmazására válaszoltam, hanem arra, hogy az LCD óra fogyasztása összemérhető (5W - 1W) a LED -es óráéval.
- A probléma kiírásából nem derül ki, hogy milyen órát építene, csak az, hogy olyan funkciót szeretne, amit az IC nem tud (másodpercek megjelenítése).
- A felhasználói igények szerint a kontrolleres óra is használhat LED kijelzőket ld. cikkek...
- Nem látom értelmét a drága, de a feladatra nem igazán jó IC beszerzését.
- Az olcsóbb kontrollerben sok hasznos funkció elférne a többszöri (biztos) ébresztéstől a DCF77 szinkronozásig....

Weber74:
- A kontrollernek elég szigorú feszültség stabilitási követelménye van, valamint a oszcillátorok pontossága is függ táp ingadozásoktól. Egy egyszerű transzformátoros táp nem jó megoldás. A feszültséget állandó szinten kell tartani....
- (Egy volt kollegám mondta, hogy nem érdemes szines tévét venni, inkább várjak, mert jön a HDTV - azóta eltelt majdnem 20 év.)

Elemes táplálású LCD-s órák is készültek kontrollerekkel...


Sziasztok
(#) weber74 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
NEKEM felajánlottak ijen ic-t ugyhogy ebből induljatok ki
szeretnék pices dolgokat is csinálni de ez más téma
(#) weber74 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Igazad van összemérhető a fogyasztás a kisemberek számára
(#) proba válasza weber74 hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Szerintem a mp kijelzésre nem találsz egyszerű megoldást. Valamelyik 199X rádiótechnikában volt egy kapcsolás amivel a másodpercet is lehetett hozzá "illeszteni" ,bár ez azt hiszem ez egy külön csak másodperces óra volt.(50 osztó 10 meg egy 6 osztó hétszegmens kijelzővel.) annyi módosítással hogy a TMS egyik perc szegmense rá volt kötve egy szinkronizáló bemenete is ,mert állítólag ha sokat nyomkodod a gombokat a TMS késik , két óra különjárását -TMS valamint a másodperc- megakadályozandó kellett ez a trükk.Ha másodpercben is gondolkodsz lehet inkább olyan embert kell keresni ,aki ezt egy mikrovezérlőbe beleírja.
(#) Hp41C válasza proba hozzászólására (») Jan 8, 2010 / 5
 
Szia!
Az eredeti cikk az óra felépítéséről az Rt 1983 februári számban olvasható az 50..53. oldalakon. A keresett cikk a másodperc kijelzéséről a 1988 februári számában a 58..61 oldalakon jelent meg. További ötletek az órához a 1988. júliusi számában a 357..358 oldalain.
Nézz fel ide.

Szia
(#) weber74 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
KÖSZIKE adtam a pontot
(#) weber74 válasza weber74 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
habár még nem sikerült letöltenem az oldalrol ,talán rossz böngészővel probálom? valaki letöltött már innen és azt hogyan
előre is köszi
(#) Hp41C válasza weber74 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Szia!

Megkeresed a kérdésés állományt az alkönyvtárban. Az állomány sorában, a végén van egy kis zöld nyil (elötte a letöltések száma). Megnyomására feljön egy újabb lap egy kék négyszögben "Download now". Megnyomva újabb lapra jutsz. Itt számolgat egy kicsit visszafele, ha 0 -ra ér felteszi a "Click here to download" feliratot. Rábökve már a szokásos letöltési mentési dialógus jelenik meg.
(Firefox)

Szia
(#) weber74 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
TERMÉSZETESEN igy csináltam de kb 14MB nál meg állt a letöltés aztán meg 7.7mb nál
meg 9.5mb stb
probáltam többet is
(#) elektrorudi válasza weber74 hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
A hiba az Ön készülékében van...
A letöltés jól működik. A "free üzemmódban" 300kB/mp sebességet engedélyez fájlonként. Viszont a párhuzamos letöltést is engedi (ellentétben pl. a Rapidshare-val). A várakozási idő 40sec egy 20MB-es file-nél., 10sec egy 1kB-es file-nél. A sokadik fájl után erősen csökkenti a letöltés sebességét (30-40kB/mp)...
A böngészőm: IE8, de korábbi verzióval sem volt gond.
Lehet, hogy a szolgáltatód huncotkodott vagy a gépeden nem volt elég hely stb...
(#) weber74 válasza elektrorudi hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
190GB hely van a gépen és csak egxet akartam letölteni 1xre az se jött csak kb 75kB/s el ennyit mutatot a netmeter
de ha már másnak jol jött akkor nyugodt vokhogy nem becsapás az oldal amugy az 1951 es lejött ami 3mb aszem
(#) elektrorudi válasza elektrorudi hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Korrigálom magam:
A sokadik fájl letöltése után sem korlátozza 30-40kB/mp sebességre a letöltést.
A sebbesség marad 300kB/mp/fájl sok fájl párhuzamos letöltése esetén is.
A hiba nálam volt.

O.T. vége. Bocsánat.
(#) Pulyka hozzászólása Jan 10, 2010 /
 
Sziasztok

Erről az óráról lenne szó?

Kép50:A számozott ledek a csatornák,a két sor 7 szegmenses kijelzők között V,H stb feliratú ledek a heteket jelzik.
Ma éppen a V világít,azaz a vasárnap

Kép 51:A Schrack vagy milyen nevű nyomógombok alatti 2. nyák,az ebbe ültetett alkatrészek,és az azokat összekötő vezetékek

Kép 52: Látszik,hogy az ismerősünk,aki csinálta,(kb 10-15 éve) "emeletesen" helyezte el a nyákokat.(3 db,és 1-2 kisebb is)
Ezeket azokkal a rengeteg vezetékkel kötötte össze,és a nyákokat,azzal a csavaros távtartóval rögzítette.A fekete sorkapocs a betáp(220V,és a kapcsolt fázis,lásd később)
Az a piros rész,amin a sorkapocs van,az pedig a nyáktrafó.

Kicsit rozoga ez a felépítés,de ha a helyén van,és nincs mozgatva maga az egész óra,akkor nem jelentkezik kontakthiba,és villog össze-vissza,úgy,hogy nem reagál egy gombra sem

Egyébként az alapóra a TMS 1122 ic-t használja,ehhez még hozzá lett építve egy hőmérő(a 2. szegmeses sor,az első maga az óra),ez a hozzáépített hőmérő kapcsolgatott 1 fázist a sorkapocsnál,a gázkazán számára.
(most csak óraként működik a polcon)
(#) Pulyka hozzászólása Jan 10, 2010 /
 
Kép53:A komplett óra a hozzátervezett burkolat nélkül.
Az a fekete dolog a bal oldalt a piezzo
Biztos megfigyeltétek,hogy a zöld vezetéknél ki lett alakítva egy vékonyka hely,itt ugyanis a 9 darab sorbakapcsolt ceruza akku kapott helyet,még annak idején,áramszünet esetére.

és végül Kép54:

A működő óra a polcomon.
A bal oldalt lévő piros vezetéknek tűnő dolog a hőmérő tranzisztoros érzékelője.
A bal oldalt az 1-es,2-es szegmens között az a piros folt pedig a V (vasárnap) világító led.

Elnézést a képminőségért,de gondolom akinek minden vágya felépíteni a TMS 1122-es óraicével felépített órát,annak ezek a képek aranyat érnek

Nyákterv ha van is,nem tudom,hogy hol,mint mondtam több,mint 10 éves a szerkezet.

Üdv: Tomi
(#) Pulyka válasza Pulyka hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Jut eszembe van hozzá nyákterv is a hobbielektronika 1983,2. számában.("ľP-s digitális óra" - címmel)
Innen szkenneltem ki egy fél órája a kapcs. rajzot is,és elfelejtettem

... de nem hiszem,hogy akinek kellene az sokra menne vele,mert a szkennelés miatt biztos,hogy elcsúsznak a forrszemek...
Egyébként lehet még kapni ezt az óra IC-t?
(#) Pulyka válasza Pulyka hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
javítás: "u(mikro jel)P-s digitális óra"
(#) Fery hozzászólása Jan 7, 2013 /
 
Ha jól emlékszem 1985-ben építettem meg a TMS 1122-es Órát. A mai napig az ébreszti a családot, villanyt kapcsol, zenét, és mielőtt ébresztene, indítja a kávéfőzőt....
Gőzölgő kávé illatra kelek...
Jaaa, és én bekábeleztem a kimeneteket a házba, 1-es kimenet a konyhába, az a kávéfőzőé, a 2-es a hálóban ébreszt, a hármas a gyerekszobában ébreszt, a 4-es éppen üres....
Jó kis cucc ez...

Többet fogyaszt mint az LCD, ez igaz, de három méterről már nem látod az LCD-t...
Fel lehet programozni egy mikrokontrollert is, ez is igaz, de ennek fílingje van és varázsa...

Mint manapság a legtöbb retró cuccnak....

Most tervezem át az eredeti nyákját ami a rádiótechnikában volt annó, egy kisebbre, és pár plusz funkcióra...
Ha kész leszek közzéteszem itt is...

Fery
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2013
(#) pjg válasza Fery hozzászólására (») Márc 13, 2013 /
 
Mennyi lehet az ára (értéke) egy TMS1122-nek?

Ebay-en 40 $
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2013
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem