Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   768 / 3961
(#) Moderátor hozzászólása robi28 hozzászólására (») Jan 30, 2010
 
Idézet a Fórum Szabályzatból:

Idézet:
„XVIII. Bármiféle bejegyzést a fórumba csak egy helyre, egyszer teszünk be. Nem kell azt többször, mindenféle – általunk megfelelőnek tartott topicba – helyre beírni mert nem hülyegyerek a többi fórumozó sem, ha érdekli a téma úgyis látni fogja és valószínűleg ír rá egy választ.”


E miatt.
(#) hape60 hozzászólása Jan 30, 2010 /
 
Szevasztok, a kérdésem az, hogy tolópotmétert hol lehetne venni, vagy rendelni? 50mm hosszú, 2x20k A álló poti kéne, egy rádióban halt meg. kösz hape60
(#) Riccsusz hozzászólása Jan 30, 2010 /
 
Hello, kiszeretném mérni, hogy az 555-ös Timer IC-m milyen frekin dolgozik. Úgy jó ha a 3-mas és a 1-es lábához érintem a műszer két kivezetését ?
(#) Stefan válasza Riccsusz hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Igen
(#) YoCeE2107 hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
hello!
Azt szeretném kérdezni hogyha van egy ismeretlen eredetű kapcsoló űzemű tápegységem (méh telep ), hogyan tudnám kderiteni hogy hány wattot tudhat
+/- 12v-ot és +24v-ot tud kiadni
Az biztos hogy 1,6 os bizti van a hálózati bemeneten! (gondolom ez irányadó)

köszi a válaszokat!
(#) Pulyka válasza adamisbalint hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Dehát ez nem fadoboz
(#) Pulyka válasza YoCeE2107 hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Szia

Csezoli21 kolléga már feltette itt a kérdést.
A válaszokat utána olvashatod
Olvasgattam ebben a topicban hátrébb,és nagyon motoszkált a fejemben,hogy valaki már feltette ezt a kérdést

Üdv

Tomi
(#) Pulyka válasza YoCeE2107 hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
de most nézem,hogy elnéztem,mert te a wattos teljesítményére vagy kíváncsi,amit meg én linkeltem neked,ott meg az amper volt a kérdés...
De ha tudod az áramerősségét a tápnak,és a feszt,ami ugye 12 vagy 24,akkor P = U*I
Gondolom tudod mi mit jelent,de ha nem akkor a P a wattos teljesítmény,U feszültség,I áramerősség
(#) adamisbalint válasza Pulyka hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
tudom, de kiderült , hogy minnél előbb kéne és fadobozt a nagypapámmal tudnék gyártani ő meg Egerben lakik (én pesten)
(#) Stephani Mihaly hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
Üdv! Segítséget kérnék egy valószínüleg egyszerű dologban... A kocsim plafonvilágítását szeretném megoldani 3 fehér leddel úgy, hogy amikor majd becsukom az ajtót, 2-3 másodperc múlva aludjon el a világítás... fokozatosan. Tudna valaki ebben segíteni?
(#) Imi65 válasza Stephani Mihaly hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Ezt hogy sikerült így összehozni!?Itt foglalkoznak ezzel részletesen.
(#) Stephani Mihaly válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Bocsánat... Köszönöm!
(#) vgerp hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
Sziasztok

Lenne egy apró kérdésem...
Van egy régi 128mb-os mp3 lejátszóm ezt szeretném betenni az autóba lévő fm transzmitterhez.
A problémám csak annyi szeretnék egy kicsit bővíteni a tárhelyen .
Legetséges ez szerintetek.
ha szükséges lefényképezhetem hátha vki okosabb mint én ez ügyben.
Első körben csak érdeklődök így fénykép nélkül.
Válaszotok előre is köszönöm
(#) vgerp hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
Nem nagyon tudom elvileg ugy vettem anno hgy nem bővíthető.
de van rajta ugye egy mini usb amivel ugye rámásolom a cuccot.
Én arra gondoltam mi lenne aha simán rádugnék egy pen driveot és vmi programozási dologal megoldani.
(#) vgerp hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
Igazad van de sajna ezen nincs kártyahely..
(#) Kovidivi hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
Szép estét!
Tudnátok nekem segíteni találni konvertert, ami a hétszegmenses kijelzőre kapcsolandó jelből "decimálist" állít elő? Tehát mikor az egyes jelenik meg a kijelzőn, akkor az egyes-nek megfelelő láb állapotot vált, kettes kijelzésnél a kettes vált állapotot, stb. Mondjuk ha már kapok megfelelő keresőszavakat, esetleg IC típusszámot, onnan már elboldogulok! Egy digitális órát szeretnék kicsit tuningolni, még csak elméletben!
Köszi!
(#) vizor válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Helló!

MM74C915 "7-segment-to-BCD converter". Adatlap. Beszerezhetősége számomra nem ismert.
(#) Kovidivi válasza vizor hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Köszi. Szétnézek a keresők világában!
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Reménytelen szerintem. Csak kapus megoldás lenne, 7 IC-vel...
(#) kendre256 válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Be kell írni a függvényt egy epromba, dekódolóként használva az epromot (a legkisebb eprom is biztosan jó és beszerezhető).
(Szóba jöhetne még a PAL, GAL stb. de azok bonyolultabbak szerintem, bár az eprom programozását is meg kell oldani...)
(#) proli007 válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Hello!
Vagy egy proci.. és akkor abba már az órát is be lehetne írni.
Milyen érdekes hogy a régi kis PROM-ok eltűntek. Pedig anno inkább, a fogyasztásuk csökkenését vártam..
üdv! proli007
(#) Zed válasza adamisbalint hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Én csak a partszélről... Először azt írtad, egy PC táp dobozába építetted a trafót. Én gyakran használok PC táp dobozokat ilyenre, pont azért, mert ki van rajta gyárilag alakítva a 230V csatlakozó és a földelés. Ha a fa lemez helyett beteszel egy fém lemezt és még megvan a doboz eredeti csatlakozója belül a zöld-sárgával, akkor meg van oldva a problémád.
(#) pucuka válasza proli007 hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Én csak azt nem értem, hogy miért is kell visszakódolni? Szinte biztos, hogy a hétszegmenses dekódoló előtt rendelkezésre áll az információ bináris formában.
Ha pedig a proci közvetlenül hajtja a kijelzőt, akkor pedig a programmot kéne módosítani, és rendelkezésre álhatnak a kívánt időzítések. Szerintem.
(#) Kovidivi válasza pucuka hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Nem nagyon érdemes foglalkozni ezzel a 7 szegmens-decimális átalakítóval... LM8560-hoz szerettem volna, és csak kíváncsiságból De mostmár egyértelmű a helyzet, hogy feleslegesen bonyolult. Bár az EPROM-ba fv. írásról még nem hallottam.
Köszi!
(#) kendre256 válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Az epromba függvény írás nagyon régi, ma már nem használatos dolog. Az eprom írása a legbonyolultabb folyamat benne, vizsgálni, javítani egy multiméterrel is lehet. Nem fagy le, gyorsan működik (bár hazárdok is lehetnek benne rendesen).
Ezen a linken az első lehetőségként említik.
Ma már PAL, GAL, CPLD, FPGA és mikrovezérlő is alkalmazható, kinek mi tetszik, vagy melyik megfelelő.
(Tizenévvel ezelőtt szinuszjelet írtam epromba, azt olvastam ki változó frekvenciával, ezzel csináltam ugrásmentes frekvenciamodulációt. Azóta folyamatosan működik, kétszer volt kb. 1-1 nap mikor elromlott, de attól eltekintve napi 24 órában állandóan adja a jelet.)
(#) frecsko hozzászólása Feb 1, 2010 /
 
Sziasztok.
Hogy tudom meghatározni egy nem invertáló műveleti erősítő visszacsatoló ellenállását ha ismerem az erősítést, a be és kimeneti feszt, és a kimeneten folyó áramot terhelés mellett.

untitled.pdf
    
(#) kendre256 válasza frecsko hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Válaszd meg, hogy mekkora áramot akarsz átengedni az Rv-n és az R2-n. Ez lesz az Iv. Az R2-n 500 mV lesz, az
Rv=(5V-0,5V)/Iv értékű lesz.
(Remélem jól számoltam, és remélem nem ez a vizsgakérdésed..)
(#) frecsko válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Lehet ugyanakkora mint ami a neminvertáló bemenetre megy( az kb 0,5nA ) vagy legyen nagyobb tőle?
(#) kendre256 válasza frecsko hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Legyen sokkal nagyobb! Én legalább 0,5-1mA-t választanék, az jól kézbentartható.
(#) frecsko válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Nem vizsgázok
Feszültség mérőbe kell.
Következő: »»   768 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem