Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   49 / 188
(#) elektromos válasza CHZ hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Szia!
Érdekesen tervezel. Én nem néztem át, de szerintem így könnyebb eligazodni, meg nyomtatni is.
Én így szoktam meg, nekem így könnyebb. Persze sokféle képen meg lehet csinálni, én csak a saját ötletem szerint alakítottam át a Te rajzodat. Ha nem tetszik, majd kitörli a moderátor. Nézd át, hogy nem felejtettem-e ki belőle valamit. Nyomtatásnál csak a c1, és az c2 layer-t kell csak kipipálni, és mehet is a nyomtatás.
(#) dB_Thunder hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Hülye kérdés, de a cikkben sem találtam: az InCircuit Esr mérőkábelbe milyen shottky diódák kellenek??
(sejtem, hogy bármilyen jó, de mondhatnátok egy típust..)
(#) szabi83 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
2x BAT46.. ?

(#) p_istvan válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Az SB160 jobb.
(#) CHZ válasza elektromos hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Szia !
Nem én terveztem , dB_Thunder tette fel . Én csak kicsit alakítottam rajta , hogy a beültetési oldalt is meglehessen csinálni egy művelettel .
(#) Beachway válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Akkor az elem is sokáig fogja bírni! Közben a tekrcs gondom is megoldódik. Kértem termék mintát. Az a chip induktor csak 0.4Ohmos. Találtam itthon pontos stiro kondot, csak elég méretes.Belefér a panellbe, de gondoltam ha működik kipróbálom egy hőmérséklet kompenzációs chip kondival.Persze ha a pontosság rovására megy akkor maradok a méretesmél inkább.
(#) szepi003 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Szia Küldök eggy pár képet. (Az induktivitás 101 felirat a kondi 0.033 275v AC A relé csak 1 pillanatra huz be ,ha kalibrálom.Uesro 1.5mv f esr 534.7khz Re0.238 Fo608.2khz Fcal 525.2khz ezek az adatok A képeket csak telefonnal tudtam készíteni kösz. szepi003
(#) Hp41C hozzászólása Feb 19, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy ötlet: Ha az ICSP csatlakozó jumpernek hajlított tüskesort ültetjük be a forrasztási oldalra, akkor nem kell a program frissítésekor vagy az etalon kapacitás értékének módosításakor a panelt a dobozból kiszerelni.

Sziasztok
(#) p_istvan válasza szepi003 hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Ez biztos:
Idézet:
„Uesro 1.5mv f esr 534.7khz”
?
A C9 is 1nF?
Az induktivitást jobban meg kellene nézni!
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Szervusz!
Kösz, megjött a csomag. Nem apróztad el!

Üdv.
István
(#) p_istvan válasza Beachway hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Az induktivitás egyenáramú ellenállása egy dolog, a 0,4 ohm az akár jó is lehet, de az igazi kérdés a 90 kHz-en mutatott rezisztenciája (Rac), de majd meglátod ha beépíted!
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Üdv. István.
Amint láthattad, mondhatni gyönyörű csomagot készítettem. Azonban nem felelt meg a postának. Ők tették abba a bázi nagy borítékba.

A nagyobb fazekakból ki tudod szedni a hangoló csavart s egy kis ügyeskedéssel át lehet rakni az AL100-as vasba. Ajánlom figyelmedbe a külső menetes vasat. Azt használom s jobb eredményt kaptam vele, mint a fazékkal. CHZ is azt használja. A stiroflex kondikat lecseréltem válogatott multilayer kondikra s meglepően stabilan működik a rendszer. Példaként, egy 100.2 uH-is tekercset kb. 8 órán keresztül járattam, s nem változott a kijelzett érték. Sőt több órás kikapcsolás után bekapcsol, újrakalibrálás nélkül is méri a 100.2 uH-t.

A sok ki-be forrasztgatást igencsak megsínylette a nyákom, így újat készítettem. Jelenleg szerelés alatt áll. a 100uH.-t 20x0,08-as litzéből tekertem -ez az a említett 100.2 uH.
(#) dB_Thunder hozzászólása Feb 20, 2010 /
 
Helló Mindenki!

Terveztem magamnak egy nyákot az LCM3-hoz, mert az enyém egy döglött multiméter házába kerül.
Ezért néhány dolog , csatlakozók, kapcsolók, csavarok helye fix, viszont néhány helyen tettem magamnak engedményt: ilyen az LCD adat kivezetései melyek fordított sorrendbe vannak, majd a szalag kábel lesz megcsavarva. ICSP csaplakozónál elhagytam az utolsó nem használt portot, a relé kapott egy meghajtó tranyót, a kisértékű kondik smd kivitelűek.
További változást eszközöltem a táp résznél a speciális ultra low drop stabilizátor miatt, és elemes használatnál is bekapcsolható lesz a háttérvilágítás, de csökkentett árammal. Beépítésre került a InCircuit ESR rész is melyet a külön hüvelybe dugott banándugó aktivál.
A kapcsolók is más típusúak: az L-C váltást egy tolókapcsoló, a kalibráció/mérés váltását egy pici nyomókapcsoló végzi. Külön nyákon lesz elhelyezve a bekapcsoló gomb és a külső táp csatlakozója, ezeket ne keressétek!
Néhány alkatrész a mérete miatt csak a forrasztási oldalon fért el, ezeknek sárga a körvonala.
Meghagytam a multiméter eredeti kondi mérő kapcsait, de ezeket csak kisértékű kondik mérésekor lehet majd használni.

Elsősorban p_istvan véleményére lennék kíváncsi, hogy elkövettem e valami olyan hibát a tervezéskor, mely pontosság vagy működőképesség rovására megy?

Elfelejtettem írni, hogy a Pic lábára írt adatok nem mindenhol helytállóak!! Azt majd később még javítom, de ahhoz még küzdeni kell a progival...
(#) CHZ hozzászólása Feb 20, 2010 /
 
Csak mint érdekességet mutatnám :
22nF mérése
Van néhány kerámia kondi , aminek a mérésével nehezen birkózik meg az LCM3 . Mint a felvételen látható 22nF mérése 16nF -ról indul és igen lassan méri , de a névleges értéket nem is éri el . Nem minden kerámiával viselkedik így és nem függ a kapacitásától . ( DMM jó értéket jelez .)
(#) jano36 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
És ezt hibául rovód fel? Nem csak kerámiánál tapasztalhatsz ilyen. Ilyenre azt mondják, hogy dielektrikum hibás kukába vele
(#) CHZ válasza jano36 hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Nem rovom fel .. , érdekes jelenségnek tartom .
Nem rossz kondit mértem , teljesen új , 100db van , ebből mind így viselkedik , DMM jól méri .
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Szervusz!
Mivel a kondenzátor (1µF-ig) mérése rezgőkörben történik ezért a nagyon veszteséges (vagy erősen feszültségfüggő) kondik mérése problémás lehet... A DMM nem így mér, ezért erre kevésbé érzékeny.
Pontosan milyen kondenzátor? Szkóppal nem mértél feszültséget mérés közben?
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Szia !
Nem mértem szkóppal , de a magyarázatod teljesen logikus .

22nF.jpg
    
(#) p_istvan válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Szia!
A puding próbája az evés!
- A reléhez a tranzisztor teljesen fölösleges, de ártani sem árt.
- Az InCircuit ESR adaptert továbbra is külön mérőkábelben hagynám, így ha maradt egy kis feszültség a mérendő áramkörben, és ha rossz banánhüvelybe van bedugva a mérőkábel akkor az a PIC-re kerülhet. De ezt végül Neked kell mérlegelned.
Sok sikert!
István
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Szia!
Ma végeztem pár mérést pár zárt vasmagos tekercsel és az LCM3-al!
A huzalok átmérője a csupasz rézre vonatkozik! (100 uH +- 2%)
1; 14x8 AL160 27 menet litze Uesr0 360 mV (llaci56)
2; 14x8 AL160 27 menet 0,3 CuZZ Uesr0 325 mV
3; 14x8 AL100 33 menet 0,3 CuZZ Uesr0 270 mV
4; "külső menetes" 33,5 menet 1x0,16 CuZZ 278 mV
5; "külső menetes" 31 menet 2x0,16 CuZZ 325 mV
6; torroid1 9 menet kb. 5x0,3 CuZ sodrat 76 mV
7; torroid2 10 menet kb. 1x0,7 CuZ 86 mV

Sajnos az AL250-es (11 és 9 mm átmérőjű) vasak nem érkeztek, így csak ennyi félét vizsgáltam

Következtetések:
- A toroidok nem az igaziak erre a célra.
- A vizsgált fazék (zárt) vasakkal nagy jóság érhető el és nem érzékeny a közelében lévő egyéb fémekre (bár ez sejthető volt)
- 0,2-03-az huzalnál nem szabad vastagabbat használni ezen a frekvencián, de nem is érdemes.
- A vas AL értéke 100 és 250 között legyen, 20 és 33 közötti menetszámmal.

A szoftvert módosítottam, hogy a 200mV fölötti jeleket is fel tudja dolgozni.
- Az ESR mérés felbontása javult és a nulla stabilitása is jobb lett.
- A nem polarizált kondenzátorok (1 µF alatt) mérése is változott: a jelenlegi szoftver az alkalmazott készen kapható nyitott induktivitások frekvenciafüggőségét kompenzálja a pontosság érdekében. A most tesztelt induktivitások viszont úgy tűnik nem igénylik ezt a kompenzációt!

P István
(#) llaci56 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Örülök, hogy ha sikerült egy kicsit még csiszolni a műszeren. Megérdemli!
Az új szoftvert külön kell emailben igényelni?
(#) jano36 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Szia
Az új az nem a minőség jelzője. A papírtalpú cipő is új, de utcai viseletre esős időben nem ajánlják. Leginkább ravatalozási célra ajánlott.

A kukátok gondolom elég nagy, hogy ez a mennyiség elférjen benne.

Mielőtt felkapnád a vizet csak viccnek szántam

Egyébként a toroidot én is vizsgáltam és ott is ezt a jelenséget tapasztaltam. S mint István vizsgálati eredményei is igazolták ezen a frekvencián nem működtek az elvárásoknak megfelelően.

Egyébként az az érzésem, hogy a DMM alacsony frekvenciás lüktető egyenárammal tölti a kondenzátort, vagy az induktivitást és a fázistolást méri. Nekem is van ezen az elven működő LC mérőm. Az ilyen típusú mérők a soros illetve párhuzamos ellenállásokat nem veszik figyelembe csak a vesztesség mentes értéket adják.
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Szervusz István

Amint a korábbiakban említettem, úgy döntöttem, hogy a tönkre gányolt mérőmet új nyákra újraszerelem.
Én barom, ahelyett hogy új alkatrészekkel szereltem volna, a régi nyákból ki, új nyákba be módszert választottam. Eredmény a tüneteim azonosak a szepi003 által leírtakkal. Kapacitást, induktivitást kifogástalanul mér fesr 1,8-90 kHz között Uesr 1,4-30 mV között.

A hozzászólás célja önsajnálat. Jöhet a következő nyák.
(#) demcar hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Üdv mindenkinek!

Én meg akarom épiteni az LCM3-at és azt szeretném kérdezni hogy ez az:http://sos.sk/?str=371&artnum=54576 LCD jó-e hozzá?

A segitséget előre is köszönöm!

Üdv.:demcar
(#) djhans válasza demcar hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Jó lesz hozzá.
(#) demcar válasza djhans hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Oké!

Köszi a gyors választ és a segitséget!
(#) patexati hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Sziasztok! A műszer előlapjának nyomtatható verziója publikus? Kerestem de nem találom az is lehet átsiklottam rajt
(#) ekkold hozzászólása Feb 22, 2010 /
 
A reléhez nem szükséges tranzisztort betenni. Nekem az egyik műszeremben nem az eredetileg használt egysoros relé van, hanem egy DIP tokos verzió, ami csak 220...250ohm ellenállású - tehát a PIC szempontjából igencsak határeset. A PIC kimenő feszültsége kissé lecsökken a nagyobb terhelés miatt, ezért valószinüleg 20mA alat marad az áram így is.

Tényleg, akkor mostantól kétféle szoftververzió lesz? Tehát lesz zárt tekercses , és nyitott tekercses verzió is, attól függően, hogy ki milyet használ? Vagy a kompenzálást lehet majd ki/be kapcsolni valamivel?
(#) p_istvan válasza ekkold hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Igen, kétféle!
-De továbbra is hangsúlyozom, a cikkben ajánlott készen kapható induktivitással az után-építés biztonságos és a pontosság sem hagy kívánnivalót maga után a megfelelő kondenzátorok alkalmazása esetén!
- Az zárt vasmagos változathoz megfelelő minőségű és kis méretű fazékvas (vagy hasonló) szükséges, amit még össze is kell állítani. (készen nem kapható ilyen induktivitás) Újonnan rendelni elég költséges és komplikált (még én sem kaptam meg amit rendeltem)

Még egy kis türelmet kérek az érdeklődőktől, egy pár nap múlva közzétesszük a zárt vasmagos tekercsekhez szükséges firmware-t (HEX fájlt)
P István
(#) deguss válasza ekkold hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Igen, a folyamatos fejlesztések, egyéni igények, és végül az alább hagyó érdeklődés miatt a héten még felkerülnek a cikkbe a beégethető hex fájlok publikusan, így már nem kell a most ismert formában nyilatkozatot kitölteni.
Az üzleti jellegű utánépítés jogát azonban ezen túl is fenntartjuk!

Sokak kérésére a nyákterv pdf-ként külön oldalon, sokszorozott formában, illetve a színes előlap, a diagramm is felkerül, nyílt formában, egyetlen korlátozással: Módosítás nélkül (pl. logo eltörlése) kell alkalmazni.

Itt, ez úton is, köszönöm a sok lelkes tesztelőnek a munkáját, a felajánlott próbatekercseket, alkatrészeket, és István fáradhatatlan munkáját... LCM3 legyen Veletek!
Következő: »»   49 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem