Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tranzisztoros fázisfordító fokozat
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Ricsa hozzászólása Feb 11, 2007 /
 
Sziasztok! Csináltam (a haverommal), egy aksis erősítőt. Az a kár benne, hogy csak +/- 12 v-ról megy. Így nem nagyon lehet hallgatni olyan rendesen, nem lehet kiszedni jó nagy hangot belőle. Halottam olyan megoldásról, hogy ugye van a két hangfrekvenciás jel. Ha azok együtt "mozognak" akkor mindig cak egy bizonyos feszültséget lehet mérni. Ebben az esetben max 12 voltot. De ha az egyiket "megfodítjuk", és ellentétes írányba "mozognak", akkor akár max. 24 v-ot is tudunk mérni a hangszórón. Halottam trafós megoldásról is, de ehhez hozzáfűzték, hogy nem jó a veszteségek miatt, meg stb. Szóval mondták nézzek utánna ennek a megoldásnak. Rátok gondoltam kedves elektronika mesterek. Szóval kéne nekem egy ilyen kapcsolás. Előre is köszönöm a válaszokat :worship:
(#) phc hozzászólása Feb 11, 2007 /
 
gondold át újra

amúgy hídkapcsolásnak hívják de kicsit másképp működik mint ahogy felvázoltad
szerintem inkább a tápot kéne variálni
(#) Prinner válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Ha a hangszórót hídkapcsolásba hajtod meg akkor elvileg tápfesztől tápfeszig, tehát koppanásig ki lehet vezérelni.
A hídkapcsoláshoz két fokozat szükséges, és a kettőt és ellenfázisban kell meghajtani. Ha a tápfesz +-12V akkor az egyik fokozat pl. lehúzza a hangszóró egyik végét -12V ra, a másik pedig felhúzza +12V-ig, akkor elvileg a hangszórón 24V van.
A tranzisztoros fázisforditó helyett inkább műveleti erősítőset ajánlanék, mivel a tranzisztorosat komplikáltabb munkapontba állítani, hőmérsékletváltozásra más lesz az erősítése stb.
Keresek egy rajzot...
(#) Ricsa válasza Prinner hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Igen, igen pontosan erre gondoltam. Csak nem tudom létetik e 50 w-os műveleti erőstíő. Vagy esetleg így kell (lerajzoltam). Ha így kell akkor lécci ondjatok igent
(#) Prinner válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Itt egy elvi rajz a hídkapcsolásról

bridge.jpg
    
(#) Ricsa válasza Prinner hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Megpróbálom ezt is. De amit én csináltam az elvileg jó?
(#) Prinner válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Hát elvileg jó, csak a műveleti erősítőket vissza kell csatolnod, mert így önmagában négyszögesíti a hangfrekvenciás jelet, ami nagyon torz túlvezérelt hangot eredményez...
(#) Ricsa válasza Prinner hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Ja igen. Azt ki is felejtettem a rajzból, de bele akartam rajzolni. Hálásan köszönöm.
(#) Prinner válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Találtam egy adatlapon az ic belső felépítését ábrázoló rajzot a 3. oldalon, ami szemlélteti a hídkapcsolást:
http://cache.national.com/ds/LM/LM4873.pdf
(#) Sonix válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Hali!
Szerintem érdemes volna kifejezetten erre a célra gyártott ic-kel próbálkozni. Vannak kifejezetten "autós" végfokok amik a szabványos 14,4V-on is képesek kielégítő teljesítményt nyújtani. Pl. itt a TDA7375. Ez akkumulátorról üzemeltetve 4x12W/2ohmon vagy 2x24W/4ohmon. Autórádiókban előszeretettel alkalmazzák, kb 900huf.
Két TDA, mindkettő hídban így 4x24W/4ohmot tudnak.
Körülbelül ez az a max. teljesítmény amit 14,4V-on el lehet érni. Az autós végfokok, amik több száz watt teljesítményt nyújtanak kicsit más elven működnek.
Ott a tápfeszültséget "turbózzák" fel és így érik el a nagyobb teljesítmény! Így a határ a csillagos ég!
Megpróbálok majd feltenni egy gyári kapcsolást erről ha érdekel???
(#) Sonix válasza Sonix hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Ja, a fájlok lemaradtak!
Bocsesz!
(#) Subwoofer hozzászólása Aug 26, 2007 /
 
Szevasztok!
Segítséget kérnék a bandától
Van egy fázisfordítóm
és azt szeretném elérni,hogy az erősítése ne 1x-es legyen hanem a kimeneten dupla akkora legyen a jel tehát 2x-es!
Melyik ellenállások értékét modósítsam,hogy ezt megkapjam...
(#) Ricsa válasza Subwoofer hozzászólására (») Aug 26, 2007 /
 
Szerintem az R5-ön, de adatlapban biztos benne van.
(#) fongab válasza Subwoofer hozzászólására (») Aug 26, 2007 /
 
U1A erősítőnél is kell két ellenállás. A felső rajznál egy erősítő. A számolás alul, csak a erősítés beállításra tehát a áramkőrbe továbbra is kell az alsó rajz ellenállásai. (R1,R2,R3,R6,R7)
R4 kiindulás ebből határozd meg a R5.
Az a két ellenállás amit U1A -hoz be kell raknod az egyik 100K legyen és a test meg a negatív bemenet közé tedd. A negatív és a kimenet közé, számold ki, és azt tedd be.
üdv.

műv.JPG
    
(#) norbbie válasza Sonix hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
Hello!
4x14Watt az kielégítő teljesítmény? :no:
(#) norbbie hozzászólása Dec 27, 2008 /
 
Ez a hídkapcsolás engem is érdel.Szerintetek ez jó minőségű erősítő lehet?kép. Leírás és itt találsz többet is erősítő modulok A 300Wattosból hídbakötve lehetne csinálni 2X600Wattost, egy panel 8800Ft megépítve(panelraforrasztva) Szerintetek ilyet éri meg csinálni vagy venni gyárit?
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem