Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Attól,hogy +-29V-ról megy meg más a NYÁK még lehet hogy a kapcsolás hasonló jellegű.Még ha nem is az.
De lehet hogy hasonló pl bd139-140 pár van bennük, megpróbálok valmejik nap csináltatni róla képet és felteszem ide, akkor talán többet tudunk.
No egy pillanat...
Ezek a végfok tranzisztorok (BDY23) véletlenül nem csak 60V-ot bírnak? (én láttam egy adatlapot, amin 60V-osként szerepeltek. Ehez képest a +-40V táp sok)
Üdv!
Lenne egy érdekes kérdésem, bár elég vaktába. Ezért is kérdem, mert nem tudok most utána járni. Egyik ismerős megkért, hogy valami erősítőt neki dobjak össze. Hamar egy TDA7377 melett döntöttem egyszerűsége miatt. Megcsináltam, elvitte és most arra panaszkodik, hogy ha felhúzza a hangerőt nagyon akkor elkezd akadozni s mintha zárlatos lenne. Olyan egyszerű kapcsolás, hogy nem tudom hol lehet a hiba. Eleinte gondoltam, hogy valyon a táp nem bírja ezért mondtam, hogy csak egyik csatornával próbálja, hogy ne terhelődjön le a táp, de szerinte úgy is marad a jelenség. Gondoltam kis hűtőborda betegségre is, de még túlmelegedés előtt, bekapcsoláskor már kezdi. Na most az IC mehet tönkre így, hogy csak akkor vacakol ha nagyon felhúzza a hangerőt? Valahogy nem jön, hogy higgyem, hogy kondenzátorral lehet a baj, esetleg érintkezés probléma? Ha a kezembe lenne megtudnám nézni, de egyelőre nem kapom ide. Zavar a probléma és furcsálom. Remélem valakinek van egy ötlete így vaktában. Köszönöm előre is. Itt a kapcsolás.Bővebben: Link
Hello!
Mint ha zárlatos lenne...? Ezt miből gondoljátok? (csak mert ha valami átmegy zárlatba, akkor az álltalában úgy is marad) Nem lehet, hogy olyankor bekapcsol a túláram korlát, és azért tiltja le a kimenetet kb 1-1 másodpercre?
Szia!
Én semmiből nem gondolom ez a baj, csak amit mondott azt írtam le. Sokkal gyorsabban el tudnám dönteni mi a baj ha előttem lenne. De miért kapcsolna be a túláram korlát ha ez a baj?
Ez azért megérdemel egy 100wattos tápot, jól megpuffereve.
Szia!
Lekapcsolhat: Ha magas a tápfeszültség. Nem tökéletes a hűtés. Kicsi a terhelő impedancia.
Kb. 2*15-18W 1% torzítással. Szerintem 50W is elég.
Ami egy peak érték, szóval ezt kb 3-4 mp-ig leadja, aztán távozik az élők sorából. Hangfalaknál ezt a divatos "pimpó" (PMPO) szócskával szokták jelölni.
Az adatlap szerint is 2*20W 10% torzítással.
Az EIAJ teljesítmény egy parasztvakítás! A leírása: Saturated square wave output. Magyarul a tápból levonják a szaturációs feszültséget, és a maradék feszültségre, tiszta négyszögjelre kiszámítják a teljesítményt, magyarul egyenáramú teljesítményt számítanak az Ut-Uszaturációsra. Ha valaki megmondja ennek mi értelme azonkívül, hogy jól mutat az adatlapon, azelőtt megemelem a kalapom!
Hehe, ki lehet számolni mekkora bizti kell a tápágba...
Ennek dőltem be én is. Pedig tényleg milyen jól hangzik! 2x30W! Köszönöm mindkettőtöknek a felvilágosítást.
Szia!
Talán arra van egyszerűbb módszer is. Főleg, ha a katalógusba beleírják. A tizen-pár oldalon van elég hely..
Szia!
Talán motorvezérlő áramköröknél van értelme ennek az adatnak, de audio alkalmazásnál nem sok. Mondjuk, ha a hangszóró hatásfokával együtt adnák meg, egy hordozható cuccnál, akkor annak Harlemben lehetne információ értéke... Idézet: „Talán motorvezérlő áramköröknél van értelme ennek az adatnak, de audio alkalmazásnál nem sok.” Pont erre gondoltam én is.
Én a közeljövőben szeretnék építeni egy FET-es végfokot, konkrétan KD Mester Conductorjára gondoltam.
És amiért nem a VF2 topicban teszem fel a kérdésemet: Nagyon sok kapcsolásnál el lehet gondolkodni azon, hogy hogyan lehetne bele rövidzárvédelmet tenni...? Én arra gondoltam, hogy a végfetek drain kivezetései, és a hangszórókimenetek közé kéne betenni egy 0.1 Ohm ellenállást és azoknak a feszültségét figyelni egy komparátorral. Ha elérni a komparátor a billenési szintet, akkor indít egy monostabilt, ami mondjuk 1 másodpercig "lekapcsolja" a végfetet. Az elv működne...?
Minek neked az a védelem? Nem hiszem hogy túl sokat szerel az ember bekapcsolt végfok meleltt hangfalkábelt, amúgy meg igen kicsi az esélye a rövidzárnak. /mondjuk ha leég a hangsugárzó, de rendes méretezés esetében ez lehetetlen/
A legjobb védelem egy jól méretezett biztipár a tápfeszbe és a kimenetre. Nekem a sima 30v-os VF2-höz 2,5A-s lomha biztik vannak a tápfeszben, amikor emghalt az egyik oldalon a végfet, akkor szépen ki is olvadt.
Szia!
Az uPC1237-el egyszerűen meg lehet oldani. Itt a HE-n van fent egy megoldás rá: Bővebben: Link
Vagy a nagy Orion torony erősítőjében van hasonló védelem.
A kapcsolás enyhén szólva is zseniális, hiszen 3 fokozat van olyan egymásba ágyazott visszacsatolással összekötve, aminek eredményeképpen sehol sem találunk több fokozatra kiterjedően nagy hurokerősítést, pedig maga az alapkapcsolás rettentő nagy erősítésű.
Kár, hogy a kapcsolás közreadója hibásan adta meg C5 értékét, ugyanis eme jeles tulajdonségokat akkor lehet elérni, ha C5 értéke eléggé nagy, mondjuk 100uF. Az ötlet van akkora mint a Quad-é. Lapose, mekkora ötlet így visszacsatolást csinálni Q5-re? Szuper, nem? Jelentem, az ötletet ezennel elloptam.
Köszi. Háát... Az Orion rajzától nekem kisebbségi komplexusom lesz hirtelen. (bonyolultnak tűnik , bár lehet hogy a védelmi rész maga nem bonyolult.)
De akkor is... Ezek a relés dolgok nem túl lassúak? Én teljesen elektronikus megoldásra gondoltam először, mert az a leggyorsabb. És még 1 dolog a relé ellen: Több darab kell, viszonylag drága, nagy, és van pluszban ellenállása is. A biztosítékos megoldásról is azt hittem eddig, hogy lassú. Meg hát annak is van (nem tudom mekkora) ellenállása, és az akkor elrontja a kimeneti impedanciát. Nem? Ja amúgy az IC-s megoldás az tetszik.
Orion. A védelem 3db tranzisztor, nem bonyolult.
Az ilyen védelemnek van egy előnye: nem szól bele a hangzása. Igaz lassúbb mint az elektronikus védelem, de valamit valamiért. Normál elektronikus védelem van az oldalon, a szokásos egy-két tranzisztor pár alkatrésszel. Jól méretezve az is jó lehet.
Az 1-2 tranzisztoros "szokásos" védelmeket lehetne applikálni pl a conductor kapcsolásra? Csak mert az FET-es, ráadásul akkor nyit a FET, ha a Gate a föld felé megy el.
(Engem a hangminőség csekély romlása nem zavar)
Igen, ha a meghajtás tápja nem a végtranyók bázisára lenne kötve, hanem simán a tápra, akkor ez egy tökátlagos kapcsolás lenne.
De így, hogy a meghajtás a bázisokról is kap negatív visszacsatolást, így a differősítő után lévő teljes erősítés kb 20dB lehet, tehát nagyon jól csökkenti a B osztály hibáját.
Néztem ezt a rajzot én is, bár én a C5 értékére nem találtam utalást, vagy csak rosszul néztem. Ötletes kialakítású a vége.
Ami viszont számomra kicsit kérdéses: a D3-D4-el mennyire lesz esetleges a nyugalmi áram értéke? Ha kettőt építek belőle vajon hány százalékon belüli lesz az eltérés. Más kapcsolásoknál elég kedvezőtlen tapasztalataim vannak az ilyen diódás munkapont beállítással.
Rá lehet rakni. Kell két ellenállás a fetek S lábára sorosan, és a többi a szokásos.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |