Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akkumulátor töltő
 
Témaindító: josephx, idő: Jan 18, 2006
Lapozás: OK   49 / 299
(#) mex válasza Bell hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Felajzott kiváncsisággal várom a módositott rajzot ez ügyben én is, mert végiggondolva a dolgot előnyt nem sokat találtam.
Már már közhely, de igy van: sok autótulaj szikráztatással győződik meg a töltője működéséről, és ezt is bele kellene kalkulálni.
(#) milubacsi hozzászólása Márc 15, 2010 /
 
Szevasztok, nekem valami napelemes kalaptartóra szerelhető akksi töltő és védő kellene, ha valaki tud...
max 80x40cm és min 20W köcce ...
(#) Bell válasza mex hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
A rajzot megtalálod, a többit meg úgyis érted a megjegyzésből, így másik rajz fölösleges. Nem különleges előnyről szólt egyébként sem.

A rövidzárat nehezen viseli, az biztos. A FET elszáll, a jelfogó beég. Ezért is praktikusabb, ha inkább áram, mint feszültséggenerátor egy töltő.

Egyik barátom ezt úgy oldja meg, hogy öreg szelénhídból készíti az egyenirányítót. És csak ennyi, semmi előtét.
(#) Freedomocska válasza Bell hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Szia . Miért jó--jobb a szelén egyenirányító ? Éppen most állítok össze egy egyszerű töltőt és még nem tettem be a graetz-eket -tegnap este csavaroztam fel a hűtőbordára őket . Vannak itthon szelén egyenirányítóim is és ezért kérdezném miért jobbak azok . Most még könnyű lenne átvariálni . Üdv Free .
(#) Remci válasza Freedomocska hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Szia!

Én azt olvastam valahol hogy a szelén egyenirányítók nagyobb visszárammal rendelkeztek a szilíciumos egyenirányítokhoz képest, és így töltés közben végeztek bizonyos mértékű kisütést is.Ezért is szerették a szelénes töltőket.De lehet hogy rosszul emlékszem? :nemtudom:
(#) Bell válasza Freedomocska hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Szia!
Egyrészt amit Remci írt, másrészt a felhasznált trafó és a szelén együttes belső ellenállása éppen azt a töltőáramot eredményezi, amire szüksége van.

Ha kéznél van a szelén, szerintem érdemes lenne kipróbálni, megmérni, összehasonlítani. A tapasztalatokat pedig szivesen olvasnánk.
(#) Freedomocska válasza Bell hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Már elő is vettem a szeléneket . Annyi ,hogy egy cseppet át kell alakítani mivel így nem férnek be a méretük miatt és nem is sima graetz-be vannak kötve-sorolva hanem hanem más módon . Azért írok többes számban mivel két egyforma trafó van párhuzamosan kötve amik egyenként 110W-osak és a szekunderük 10,8 V és 5A -esek egyenként -- ezért két egyenirányítót teszek be a két trafó kimenetére és ezután párhuzamosítom a kimenetet . A kimenetre tennék egy 12V 5Wos izzót ,hogy amikor a töltő szinusz fesz. értéke a akku fesz. értéke alá kerül akkor kis viszáram legyen -- mint egy regeneráló töltőben .
(#) Bell válasza Freedomocska hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Ezt ugratásnak szántad szerintem
(#) Freedomocska válasza Bell hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Mert ...? Ha pld. 5V alatt van a töltő fesz akkor is van töltés ? Csak saját elmélet .
(#) Bell válasza Freedomocska hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Miért lenne?
Tápegységeket nem illik párhuzamosan kapcsolni még akkor sem, ha a feszültsége kevesebb, mint amire szükséged lenne.
(#) Bell válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Természetesen lehet, csak nem célszerű, mert az ritkán fordul elő, hogy egyforma.
De ha olyanod van, akkor mindent lehet.
Olyan lesz az eredmény is.
(#) Freedomocska válasza Bell hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Nem illik ? Aztán miért nem -- talán az egyik trafó 5% nagyobb terhelést kap mint a másik (két tök egyforma trafó és egy gyártmánysorozat is ). És akkor -- úgy sincs teljesen kiterhelve a leggyakrabban . Nekem még ebből nem volt gondom . A feszültség pedig miért lenne kevés ? 10,8V X1,4 az már több mint 15V csúcs fesz . Nekem 13,8 V kell -- a többit lekapják a diódák és egy sorba kötött izzó .
(#) Freedomocska válasza Bell hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Az eredmény alatt mit gondolsz -- milyen lesz ?
(#) Bell válasza Freedomocska hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Nincs ezzel gond, ha egyformák, csináld. A diódák úgyis megakadályozzák, hogy egymás ellen dolgozzon a két töltő.
(#) Freedomocska válasza Bell hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Látom itt nem vagyunk egy hullám hosszon . Tehát van két egyforma trafóm aminek a szekunder feszültége 10,8v -- ez nekem pont jó ,nem kevés . Nem ezért tettem be két trafót hanem azért mert a két szekunder már 2x5 A azaz közel 10 A terhelhetőség párhuzamosan kötve -- és azért ennyi mivel olyan vezetékkel van tekercselve . Van rajta más szekunder tekercs is pld 18 V de itt nem használom a töltőben . Az 5V alatti feszültségen azt értettem mikor egyenirányítod a kimeneten még mindig a szinusz hullámhoz hasonló a jel alak csak természetesen egyenirányítva -- és még ebből az alakból lejön a diódák nyitó feszültsége ami még torzítja az jel alakot . Ha a töltő áram alakját néznénk meg akkor bizony még torzabb lenne mint a feszültségé . Mivel 0-ról indul a fesz és egy jó darabig közel nulla vagy nagyon kicsi a töltő áram -- tehát szerintem elég ritmusos a töltő áram (100 Hz) . Ezért gondoltam míg nincs töltő áram addig ezidőben egy párhuzamosan kötött izzó "kisüt" -- ugyancsak 100 Hz-en csak kisebb árammal . Ezt az egészet egy sima töltővel gondoltam még puffer kondenzátor nélkül .
(#) mex válasza Freedomocska hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Nincs ezzel semmi gond, működni fog. Puffer csak ront a helyzeten, semmiképp nem kell bele. Tök egyszerű "regeneráló" jellegű töltőd lesz.
(#) Freedomocska válasza mex hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Nem akarok túl bonyolultat -- inkább ott xorul a helyzet ,hogy a doboz mérete adott és a két szelén elég sok helyet foglal el (nem így terveztem még tegnap). Természetesen nézem a töltő feszt mert most is megyen egy másik egyszerű töltőn egy akku . Annak is 10,8 V a szekunder feszültsége és most is szépen tölt egy 60W os 12V-os izzón keresztül -- csak hát nincs bedobozolva és kisebb a trafó is .
(#) Bell válasza Freedomocska hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Ha elég a feszültség, fog működni.
A puffer párhuzamosan kötődik az akksival, így nincs esélye érdemben beavatkozni.
Itt valahol láttam egy hatalmas elkóval felszerelt akkutöltőt, de legjobban az optocsatolós tetszett.
Nagyon mutatós lehet.
(#) Freedomocska válasza Bell hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Pontosan nem akarok puffert mert akkutöltőnél SZERINTEM nincs értelme -- inkább abban az elkó helyére bekötött izzóban bízom . Talán jótékonyabb hatása lesz .
(#) Freedomocska válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Hááááát lehet ,hogy úgy lesz mert csak forgatok mindent a dobozban de csak nem akarnak jól beférni a szelének .
(#) pumoka hozzászólása Márc 15, 2010 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy egyszerű automata akkumulátor töltőt ami 6V és 12V-os akkuhoz jó és a teljes feltöltődékor le kapcsolja a töltőt vagy át áll csepptöltésre. Ez Simson motorhoz kellene mert 6V-os az akksija és 12V-os akksiról megy az index.
Kapcsolási rajz kellene!
Köszönöm szépen a segítséget!
(#) demcar válasza pumoka hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
(#) pumoka válasza demcar hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
Köszi!
(#) pumoka hozzászólása Márc 17, 2010 /
 
Sziasztok!
mondja már meg valaki nekem, hogy a savas ólomakku töltő az miért nem jó a zselés akkukat tölteni ami ugyancsak 12V-os vagy fordítva , hogy a zselés akkutöltővel miért nem lehet savas ólomakkukat tölteni?
Hiszen mindkettőnek 1,2V-os a cellafeszültsége csak az egyikben gáz képződik.
Köszi a válaszokat!
(#) pumoka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Aha!
Köszi a választ!
(#) Thomas10100 hozzászólása Márc 17, 2010 /
 
Sziasztok!

Megtaláltam a cikket az akksi töltőről. De én úgyérzem hogy ekkora méretű felesleges a számomra. Maximum 70Ah-ás akkumlátort töltenék vele. Valami olyan érdekelne amin lehet szabályozni a töltő áramot.
Esetleg ilyet tudnátok ajánlani?

Vagy a proli007 félét le lehet butítani kisebbre?

Köszönöm!
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Hello!
Természetesen lehet csökkenteni a töltőáramot, alapvetően a transzformátor, az egyenirányítók és a shunt fogja meghatározni a terhelhetőséget.
De esetleg nézd meg ezt a töltőt, hátha szimpatikus számodra..
üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Helló!

Jó lenne ez is. Nekem akkor 7,5A kellene maximum ha jól gondolom. Milyen tirisztorok lennének jók hozzá, miket kellene még megváltoztatni?

Ha feltöltött akkor átkapcsol csepp töltésre automatán?

Ami a kapcsolások között szerepel, az is megoldató a tirisztorok, sönt és ellenállások cseréjével? Mert azért több minden állítható rajta.

Igazából Tesco-s, Metro-s töltőt nem akarnék venni. Itthon meg csak 1A-es van, ami elég gyenge. Kocsiban 44Ah-ás van. Ezért gondoltam hogy építek egyet. Az a baj hogy a trafó szekunder tekercse csak 12V-os ha jól tudom(és 10A-t tud). Gondolom 12V mindenképpen kevés.


Köszi a válaszod!
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Hello!
- Ha 7,5A-al szeretnél tölteni, akkor olyan egyenirányító és tirisztor kell, ami minimálisan 10A-al terhelhető.
- Ha feltöltött kikapcsol. (Én nem vagyok híve ennek a csepptöltős megoldásnak, de ha ez a vágyálmod, akkor ez simán megoldható úgy is, hogy kiegészíted a vezérelt egyenirányítót kér 1N4003 diódával és egy ellenálláson keresztül 50mA-el töltöd az aksit. Így ha kikapcsol a töltő, bent marad a "csepptöltés".)
-Természetesen a másik töltőre is vonatkozik amit írtam.
- A 12V nem lesz elegendő, a veszteségek miatt. (A rajzon sem az szerepel)
üdv! proli007
(#) saraha válasza proli007 hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Szia proli007.

Az előbb linkelt kapcsolásod tetszik a legjobban amit idáig a neten találtam.

Szóval,ha a tirisztorokat kicserélném 2N6400-ra és a táp teljesítményét megnövelném akkor a P2 beállításával, a P3-mal 10A-ig is lehetne szabályozni a töltőáramot?
Következő: »»   49 / 299
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem