Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hordozható erősítő építése
 
Témaindító: nolex, idő: Feb 13, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 10
(#) nolex hozzászólása Feb 13, 2007 /
 
Halisztok.
Olyan problémával álltam szembe ami kiérdemel egy külön témát.
Olyan erősítőt akarok építeni, ami egy telepről is műköttedhető.Erre azért lenne szükségem, mert a haverok meg én szeretek kosarazni, és kinnt nyomni a jó ritmusú zenéket .Én tipikusan egy IC-re gondoltam, ami 2 csatis, van vagy 2x10W-os, és autóba való(12v-os teleppel szeretném használni!).A telep egy Ólomgél aksira gondoltam, igaz, még ez is kérdéses, mert aqz túl nehéz, de 4 óráig lehetne vele zenélni Vagy pedig aksikat kötök sorba...Na mind1
én nevesen neten keresgélve TDA 1556Q lenne, kevés alkatrész, 2 csat...Vagy mit ajánlotok?Esetleg erre egy kifinomult módszer
Várom az ötleteket, és előre is THX!

NoleX
(#) Müszi válasza nolex hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
TDA2030 szimpla tápos verzióját megépíted sztem jó is lesz.
Kapcs az datlapban!
(#) nolex válasza Müszi hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Köszönöm az ajánlatot, erre énis gondoltam.
Csak azért vetettem el az ötletem, mert ez ugye HF erősítő.De 12V lehet h kevés lesz neki, és ugye ezeknek kicsi a kimeneti csúcsáram, mert inkább nagy feszültség...
Najó, köszönöm, lehet h mégis ez lesz, de kérek még ajánlatokat
(#) huhuu válasza nolex hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Nekem is kellett ilyen hurcolható cucc, de mivel cd meg rádió kellett ezért egy nagyobb hangú cd-s rádiós magnóba(amibe lehet 6db 1,5 voltos góliát elemet tenni)
tettem tölthető akkut(ólomgélt). ha van valami magnód akkor esetleg kipróbálhatod

Én tda 1554q-t használok máshol, tényleg nagyon egyszerű és szól is, mondjuk akkor hangfalat is építened kell hozzá...
(#) nolex válasza huhuu hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Hmmmm...
Nem akarok rádiómagnót, vagy CD-s rádiót, hanem erősítőt, mert 4en vagyunk és 3 embernek van MP3 lejátszója.Inkább maradok az erősítő megoldásnál
Egy kövi kérdésem lenne: Ólomgél akku van kissebb változatban, olyan 15-20Ah ,az ideális lenne.Vagy minél kissebb...
IC-ben olvastam egy totyikot, ahol szidták! Inkább akkor más IC-t választanék, azért gondoltam azt h meghallgatok nagy gurukat, akiknek jobb ajánlataik vannak.
Hangfal az nem érdekes, azt haver tud adni, vagyis hangszórót, de abból is minél kisebb kell
Hogy beleférjen egy tatyóba
(#) huhuu válasza nolex hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
szerintem nyugodtan használd azt az ic-t, mert nem rossz, jól szól éa hangerőben is elég jó. Viszont ha esetleg mégis kevés a hangerő akkor inverterrel nagyobb feszt kell csinálni a nagyobb végfoknak, ez viszont sokkal hamarabb lefogja meríteni az aksit, ugyhogy akkuról nem érdemes nagyobb végfokot működtetni, csak akkor ha rövid ideig kell...
Nem tudom az a tda1556a hány wattos, de nézd meg az adatlapját és a tda1554q-nak is, nem tudom melyik a nagyobb teljesítményű, a nagyobbat válaszd!
hogy minnél hordozhatóbb legyen épísd be az akkut és a végfokot a hangfalba és akkor tök jól hordozható.
Már csináltam ilyen hordozható cuccot mp3-hoz, igaz az 220ról ment.
Esetleg tehetsz bele valami kis hangszinszabályzót is, de az nem fontos...
(#) nolex válasza huhuu hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
1558 és 1557 ugyanaz.1558 annyiban tér el h bridge-es és lehet 4x11w.
TDA 1554Q és 1557 és 1558 azonos teljesítményűek.
Az invertert sajna nem vágom ...
Hangszínből még megmaradt TDA 1524A ami 2 csatis, mély és magashang, csak én ezt próbanyáklapra tervezném...tehát nem akarok túl sok átkötést...

várom még az ötleteket
(#) titi válasza nolex hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Hali!

http://kepfeltoltes.hu/050908/tda_v_gfok_4.jpg
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_54_1_ASC.html

remélem jól linkeltem, ez nekem kicsit macera, apropó, hogy lehet 1szerüen hivatkozni 1 már meglévő hozzászólásra?
(#) Müszi válasza titi hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
(#66361) titi válasza nolex hozzászólására (#66332)
Van ez a szöveg.

ez és a VÁLASZ gomb között van a szürke sáv.
arra duplán kattintsz és kiírja a linket felmásolod az ablakot becsukod és egy másik hszbe belinkeled. ennyi
(#) huhuu válasza nolex hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
szerintem én két 1 kiloohmos elleállással közösíteném a jelet, hogy mono legyen, mert ugysem hallani kosarazás közben , hogy sztereo vagy nem, mivel egy hangfalad lesz. aztán tennék utánna egy hangszint, de passzívat, mivel zajosak ezek a hangszin ic-k. és szerintem elég érzékeny a tda bemenete, hogy meghajtsa így is az mp3...

A tda ic-t 2*22wattosként használnám és mindkét csatornára tennék hangszórót, ami azt jelenti, hogy a ládába két hangszóró kellen(mélyközép) és magas, mondjuk esetleg ebből elég egy...

Már régebben próbáltam, hogy a 2*22wattból csinálok 1*44wattot 1 darab hangszóró részére, de nem sikerült, nem lett egy cseppett sem hangosabb. Csak ugy volt hangosabb, ha mindkét csatornára tettem külön hangszórót...


amúgy ha valahol bent kosaraztok akkor ott álltalában van 220 volt. sokkal nagyobbat szólna, ha egy tda7294 et tennél bele és egy torroid trafót...
(#) Sonix válasza huhuu hozzászólására (») Feb 13, 2007 / 1
 
Sziasztok!
Szerintem jó választás lenne a TDA7375 is!
Ezt használják autórádiókban is, 12V-ról tud:
4x12W / 2ohm
4x 7W / 4ohm
2x25W / 4ohm (hídban)
Viszonylag kevés számú alkatrész kell hozzá, és csak kb. 900HUF az ára!
(#) nolex válasza huhuu hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Csak az a gáz, h szabadtéren menne minden...
Szal a hálózati megoldás fuccs, marad az aksis!
Hát én mondjuk stereora gondoltam, de ényleg, mivel úgyis kinn leszünk, egyiket beállítom mélyre, vagy középmélyre. a másik meg magas!Csak azért segítsetek, legyetek itt nekem, mert aztán nem vagyok én olyan profi
Szval akkor marad a 2csatis 2x22w.
A ládát nekem kell összeeszkábálni, a hangszintet meg szűrúővel kell, amire meginnt nemtudok kapcsolást, szal pls segítsetek!
(#) nolex válasza Sonix hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Naggyon jó, köszönöm!!!
Egész kevés alkatrész, egyszerű bridge kapcsolás...mi kell még??
Utánanézek bővebben(torzítás, stb...)
(#) frrrrr válasza nolex hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
Sziasztok!
3-4 évvel ezelőtt akartam egy elnyűhetetlen, olcsó, hordozható(12 V), házibulierősítőt építeni. A köv. "jött" ki:
1.: TDA8571J: kb. 4x25W, autóerősítő, mindenféle védelemmel elllátva. Nem extra HIFI, de a célnak bőven megfelel. A négy csatorna azért jó, mert így négy hangfalat a szobában négy helyre tehetem, azaz nem egy vagy két "pontból" üvölt a zene.

2.: Négy hangfal is kell, természetesen olcsó és jó. Ha szétverik ne legyen nagy a kár. Erre nagyon megfelel az ARX130-20/4 szélessávú hangszóró: 25W/4ohm, 89 dBm, 50-18000 Hz(DIN 45 500).

Az IC-t megvettem, a hangszóróra van kipróbált bassreflex dobozrajzom, de ezidáig nem építettem meg. A dobozt nagyon könnyű megépíteni: sem tölcsér (a lyuk méretre van tervezve), sem hangváltó nem kell hozzá. A doboz méretei: 424x280x144 mm.

(#) karpi válasza nolex hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
Vannak ilyen olcso "buffer" erositok , autoradiohoz,amit a meglevo autoradio hangszorokimenetere kotnek ( ami szimpla sztereo) es eme "buffer" erositore ra lehet kotni altalaban 4 hangszorot a ketto helyett , a z autoradio hanngszorojat atkapcsolja az egyik kimeneti sztereo erositoreszere, es bekapcsolodik a ket plusz hangszoro is , amit altalaban hatulra tesznek valahova az ablak=csomagtarto terbe.

Ez kene mukodjon a mp3-as fulhalgato kimeneterol ,DE ha kiszedsz ket elenalast a "buffer" erosito bemeneterol (kb 10 -30 ohm) ami a bemeneti elenallasos oszto also tagja ( 100 ohm sorbakapcsolva az emlitett 10-30 mohmal).
Szoval kiszedve ezt a ket elenalast ( a kisebb ertekueket mindegyik csatornarol , sztereo) a "buffer" erosito Line/in jellel is mukodik.Ezeknek az erositoknek altalaban van 5-10 csatornas sztereo EQ -juk.

En a PC-hez szereltem ,es 12V-os traforol taplalom.
Acurol is mukodik,

Van tobb fajta 4 x 7 W , 4 x 25 W attol fugg hogy milyen IC van benne. kb 10Eu -ert vettem .
(#) MaSTeRFoXX válasza nolex hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
Én is ajánlom a TDA7375-öt! Nagyon jó kis végfok, pár éve épitettem, ma is azt használom PC-re (4 ohmon hídban 17V-ról 28-30W)
(#) nolex válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
Nagyon jó, lehet h még 1-et magamnak is összerakom
De már ajánlották, de köszi!

Nos MINDENKINEK következő kérdésem lenne:
Érdemes-e külön nyáklapot maratnom, mert neagyon macerás és inkább nem kezdenék bele...Van viszont egy próbanyáklapom, amit fel lehetne használni!Egy ilyen aluláteresztő szűrő miből épül fel, és sok helyet foglal el?
Ja és mág vmi:Sztem itt Gödöllőn nem tudom megszerezni az IC-t de megpróbálom.Ha esetleg nem jön össze, belföldről megtudom-e neten rendelni(posta)?Van ötletetek?
(#) frrrrr válasza nolex hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
Nolex,
amikor az IC-t kiválasztod, teljesítmény szempontjából szerintem az IC 12V-os tápnál (nem pedig 14,4V)leadott max. teljesíményt vedd alapul, mert ha jól értettem autóból kiszerelt akkuval kívánod táplálni, ráadásul szabad térben, ahol nagyobb teljesítményre van szükség.
(#) Sonix válasza nolex hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
Mivel ez nem egy túl bonyolult kapcsolás, szerintem kivitelezhető próbanyákon is! :yes:
Én nem tennék rá aluláteresztő szűrőt, mert szerintem felesleges! Én a helyedben vennék egy pár 2 vagy 3 utas autóhangszórót, és ezeknek csinálnék dobozt. Ezek 4 ohmosak, nem túl drágák és a szerintem a célnak megfelelnek!
Sőt, akár az egyik hangfalba is beépítheted a végfokot, ezzel még helyet is spórólnál!
A végfok IC-t meg megtudod rendelni pl itt:
http://www.hqvideo.hu/info/hu/tda7375a.html
De szerintem máshol is lehet kapni!
(#) nolex válasza frrrrr hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
Hát igeen...
CSak szilárd, Ólomgél akksikra gondoltam, ha jól tom abból nagyobb a választék(van modellbe szánt méretű aksi).Túl veszélyes az autóakksi, de bikaerős.
Az persze igaz, h minél nagyobb teljesítmény kell, mert térben elszáll a hang, nincs akusztikája .
(#) nolex válasza Sonix hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
ok, akkor nem kell aluláteresztő, így még egyszerű is sztem !
Neten rendelhető kellene, körülnézek az oldalon, ha van még ötlet, dobjatok(tanácsiokat is várok
)
(#) nolex hozzászólása Feb 14, 2007 /
 
ÖSSZEGZÉS!
Építeni akarok egy hordozható 2 csatornás erősítőt(vagy 2 hangszórós és mono)
Az IC TDA 7375 Végfok lenne.
Tulajdonságai: 4x11W és 2x22W-ként működtetném(bridge). Az IC beszerezhető. Az erősítőt egy Dobozba építeném be, amibe még a 2 hangszórót is beleépíteném. Forrásként néztem, és 5Ah zselés ólomgél akkumulátor lenne(ezt még megpróbálom nézegetni).A hangszórók minimum 50W-osak, 4ohm ellenálásra tervezem, autóshangszóró.

További kérdéseim:Az ólomgél akkumulátorok szükségük van különleges töltőberendezésre?

egyenlőre nnyi
(#) frrrrr válasza nolex hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
Hát én az "autós" hangszórókat a kész átverés show kategóriába sorolom. Ha már munkát fektetsz az építésbe be, mielőtt megvásárolod a hangszórókat, olvass bele néhány audio fórumba. A leghifibb erősítő sem ér semmit, ha a villamos jelet rosszul alakítod át hanggá. A hangszóró adatai közt gyakran elhanyagolt jellemző az érzékenység: dBm. Ez beszél a hatásfokról, míg a wattokban megadott teljesítmény csak a terhelhetőséget fejezi ki.

Ha egy 86 dBm-es hangszóróba 10 wattot engedsz, egy másikba amelyik 89 dBm-es pedig 5 wattot, akkor mindkettő egyforma hangosan szól! 3 dB kb. duplának felel meg.

Olyan hangszórót, amelyiken nincs feltüntetve az érzékenység, nem is vennék hangfalhoz.
(#) Sonix válasza frrrrr hozzászólására (») Feb 15, 2007 /
 
Ebben teljesen igazad van, a hangszóró érzékenysége az
az érték, aminél a hangszórót 1 wattal meghajtva tőle 1 méter távolságban ekkora hangnyomás értéket kapunk.:yes:
Autóhangtechnikánál egy 90db körüli hangszórót jó hatásfokkal képes meghajtani egy fejegység beépített erősítője. Ez sok esetben pont a TDA7375! Ez alól kivétel persze egy nagyobb mélyhangszóró, mert oda kell szufla!:nevetes1:
Nagyok sokféle autóhangszórót lehet kapni, van nagyon sok gagyi, de viszonylag megfizethető áron vannak jó hangszórók! 90db érzékenységgel rendelkezik pl. a legtöbb mnc.
http://mnc.hu/index.php?tld=hu&page=product_table&category=car&prod...Mystic
(#) zsolesz088 válasza nolex hozzászólására (») Feb 15, 2007 /
 
szia
bocsi h beleszolok de szerintem ha egy számitogép hangszorobol kiveszed a trafot megnézed hány voltrol megy (az enyém 9v) és veszel egy olyan stabkockát ami ezt tudja és rárakod az aksira. ennél egyszerübbet én nem tudok elképzelni. bocsi ha rossz ötletet adtam v hülyeséget irtam.(remélem értitek miröl beszélek)
üdv zsolesz
(#) frrrrr válasza Sonix hozzászólására (») Feb 15, 2007 /
 
Megnéztem a honlapot. Hát igen. Általában ilyen szokott lenni(tisztelet a kevés kivételnek): Mystic-us.

Se típusszám, se grafikon, se más. Mert ha a 90 dBm esetleg az átviteli sáv egy pontján igaz, az annyi mint a semmmi. Grafikon nélkül nem tudjuk meg milyen az átviteli sáv, mert az hogy 60-20kHz addig nem mond semmit, amíg nincs odaírva hogy hány dB-es tűréshatárok közt értendő!!!

További kérdés: A hangszórót autóajtóra, vagy zárt dobozhoz tervezték-e????

Félre ne értsetek: Sem vitatkozni nem akarok senkivel, sem pedig a gyártót bántani. Nem tudom mi miatt (a disztribútor korlátozott lehetőségei vagy valami más) nem tüntették fel a korrekt adatokat. Én csak rá szeretnék mutatni egy-két dologra (pl. hogy nem elég a watt és a dBm ismerete), nehogy csalódás érje a jóhiszemű vásárlót.
(#) spkkill hozzászólása Feb 15, 2007 /
 
Hy!

Az lenne a kérdésem hogy a 2n6262-es típusú tranyót milyennel lehetne kiváltani?És hogy az Sfc2741dc helyett melyik ua741 lenne jó?Mert láttam több féle ua741-et.Amúgy ezek az alkatrészek egy végfokba kellenek.Előre is köszönöm a segítséget. :yes:
(#) spkkill hozzászólása Feb 15, 2007 /
 
Ja és az ua741cp melyikkel helyetesíthető?
(#) nolex válasza frrrrr hozzászólására (») Feb 15, 2007 /
 
Köszönöm!!Ez megmagyarázta 1 különös dolgot(h a 2x5w-os hifim miért szól akkorát)
Köszönöm, most már jobban fogom keresni!
(#) nolex válasza frrrrr hozzászólására (») Feb 15, 2007 /
 
MNC márkás hangcuccokat gyárt, szerintem az adatok megbízhatóak...Bár nem árt az óvatosság
Következő: »»   1 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem