Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   495 / 2499
(#) scooby_ válasza szilva hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
Igen,a trafó 2x19V-os,bár lehet jobban járnék egy feszültségkétszerezővel. A hangszóró membránját mint a porzsívó a függönyt úgy beszívja. gyakorlatilag elektromágnes lett belőle. A tápról most mértem,+-25VDC jön le, ha a + és - tápot mérem akkor meg 49V-ot kapok.
(#) petemazi válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
Sokáig ne szórakozz vele úgy, hogy hangszóró van rákötve, mert attól búcsúzhatsz hamarosan.
(#) scooby_ válasza petemazi hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
Erre figyelek,álalában kihúzom meg bedugom a tápot.
(#) scooby_ válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
De az is érdekes,ha leveszem a hangszórót,akkor a végfok olyan,mint ha nem is kapna tápot.
(#) scooby_ válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 24, 2010 /
 
A trimmerrel sem tudok állítani semmit.
(#) hapro válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Ellenőrizd az összes félvezetőt kiforrasztva a nyákból, mint már írtam. Szint biztos vagyok benne, hogy vezetőkké váltak páran.
(#) Imi65 válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Ezekkel az erősítőkkel még eléggé gondban vagy. Nem kéne - esetleg - kicsit "rágyúrni" az elméletre? Így nem tudunk segíteni, ha megfeszülünk se (emlékszem az Oristeres topikra!), ha alapvetően nem vagy tisztában egy áramkör működésével. Szerintem - feleslegesen - a saját károdon tanulsz. Miért kötsz rá egyből hangszórót? A félvezetős nagyon jól "elvan" terhelés nélkül (kivéve egy-két korszerűtlen kapcsolást, de azokat már nem szoktuk építeni), és gyakorlatilag mindenütt ugyanazok a feszültségek állnak be, mint hangszóróval, és még azon sem kell rezegni, mit tesz tönkre.
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Idézet:
„Amit te tranzisztornak mondasz, az mind csak egy drótdarab.”

Mi meg csomópontnak szoktuk hívni (Lásd: Kirchhoff II. törvénye!).
(#) szilva válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Ha minden tranyó összes lábán 24V van, az nekem azt mondja, hogy nincs meg a negatív táp, és az egész kapcsolás csak lóg a levegőben a pozitívon. De lehet, hogy én értem félre, vagy csak a megfogalmazás helytelen.
(#) peter1995 hozzászólása Márc 25, 2010 /
 
Üdv.Sajnos kipróbálásra került a hangszóró védő.A hangszórónak nem lett baja de az erősítőbe valaki meghalt.Az egész egy DVD jáccó kasznijába van(fém).A végtranyók ventilátorra csavarozva.Ma működés közbe be akartam hajtani egy csavart a venti felfogatásához.És a kaszni és az egyik végtranyó kollektora között kapcsolat lett.Aztán csak búg.Mit nyírhattam ki?Valamelyik vezérlőt?
Ha kell rajz szóljatok.
(#) teddysnow hozzászólása Márc 25, 2010 /
 
Sziasztok

Megcsináltam a gyárilag ajánlott TDA2050-es erősítő kapcsolást. Zaj mestes, brumm mentes, kristály tiszta, de.
Halkan szól, kb. 200-300mA-t vesz fel torzítás határon. Egy 18V-os tápról hajtom. Mi lehet a gond? Minden alkatrész gyári értékű, kivéve a kimenő csatoló kondit az 1000µF helyett 2200uF. Torzítás határon hajtva alig melegszik, olyan hangerővel szól mintha 2003-as lenne, vagy még olyannal se.
Mi lehet a hiba?
(#) Bassmester válasza teddysnow hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Jók az alkatrészek? A visszacsatolásba is a megfelelő értéket raktad? A tápfesz mennyit esik kivezérléskor? Milyen tápról megy? Írj még róla valamit azon kívül hogy 18V-os.
(#) Mayan hozzászólása Márc 25, 2010 /
 
Van annak valami magyarázata vagy alapja hogy egyes erősítők jobban, szebben szólnak bemelegedve mint hidegen ? ( nekem is ilyen tapasztalatam vannak ) Hiszen általában el akarjuk kerülni a túlzott melegedést...
(#) teddysnow válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Most kapásból annyit tudok mondani, hogy vadonatúj alkatrészek. A megfelelő érték a megfelelő helyen lehet bibis, mert nem én terveztem a nyákot és nem volt hozzá beültetési rajzom. A táp egy 18Volt 22Wattos táp ami már táplált sikeresen egy fél TDA8560-at. Majd délután otthon megméregetem, meg átnézem újból.
(#) lapose válasza teddysnow hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Szia!

Azt azért ne feledd el, hogy a TDA8560 hidalt erősítő alapból csak 12V kell neki, a TDA2050 +-18V azaz 36V-nál érzi jól magát.
Ha a 18V-od leesik, akkor bizony az nagyon kevés ennek az IC-nek.
(#) lapose válasza Mayan hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Szia!

Az erősítők munkapontját, nyugalmi áramát legalább félórás üzem után illik beállítani.
Ezután természetes, hogy az üzemi állapot nem a hideg, hanem a bemelegedett erősítő.
(#) sode01 hozzászólása Márc 25, 2010 /
 
Üdv mindenkinek!
Egy olyan kb 50 W teljesítményü mono végfokIC tipust keresek, ami nem szimmetrikus tápot igényel, mivel a rendelkezésemre álló trafón nincs szimmetrikus kivezetés, meg a nagy puffer kondiból is csak 1 db van itthon. Ha kapcs. rajz is lenne hozzá, az lenne a csúcs. Előre is köszönöm!
(#) Bassmester válasza sode01 hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Hány V-os a trafód?
(#) sode01 válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Van egy 22 V-os kimenete és van egy 28 V-os . (ez még a váltófesz).
(#) gaboca323f hozzászólása Márc 25, 2010 /
 
Üdv!

Aki otthon van a TDA1558Q ban tudna nekem segíteni egy kicsit?

Előre is köszönöm!Bővebben: Link
(#) Imi65 válasza peter1995 hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Talán csak a Teremtő lenne képes arra, hogy megmondja, mit tettél tönkre. Honnan a fenéből lehetne azt tudni, hogy egy zárlattal mi távozott az örök szilikonmezőkre. Sajnos most is csak azt tudjuk mondani, amit már oly sokszor, hogy szisztematikusan mérj végig minden félvezetőt, de legalább a végokozatot, a meghajtót, és a nagyjelű tranzisztort.
(#) DuMatyi válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Nos neked nincs Déja vu érzésed? Nekem N A G Y O N! Tegnap mennyi ideig túráztattál? Gyakorlatilag ugyan ezeket a válaszokat kaptad tőlem is. Kiszedettem és lemérettem veled az összes félvezetőt - ha ugyan megtetted. Mondtam azt is, hoyg ha nagyon ragaszkodsz hozzá akkor tegyél egy pár ohmos ellenállást terhelésnek. Emellett nyomatékosan felhívom a figyelmedet Imi barátom ezen hozzászólásában foglaltakra. Konkrétan: " [...]Nem kéne - esetleg - kicsit "rágyúrni" az elméletre? Így nem tudunk segíteni [...]" Hányszor kell még könyörögni, hogy szépen kezedbe fogj egy könyvet és az elejétől - az Ohm és Kirchoff törvényétől kezdve! - leülsz és elolvasod? Nem, nem kifogás, hogy nincs. Átküldtem pár PDF-et, továbbá google is egy csomó jó netes tételsort ad. Emellett van a wiki.ham.hu is. Ez csak akarat és elszántság kérdése. Kellett benéznem ide, megint felhúztam magamat...
(#) scooby_ válasza hapro hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
A BD139-cen bázis-emitter között diódavizsgálón 900-at mértem, kollektor-bázis között is 900-at.
A BD140-en pedig érdekes módon SMMIT!
A BC640en ugyan így semmit. Valószinüleg mert PNP tranyók.
A 2N3055-ön szintén nem mértem semmit,ez viszont nem is PNP tranyó. A tranyókat DIÓDAVIZSGÁLÓVAL mértem.
(#) scooby_ válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Húú ezzel a linkel most sokat segítettél! Mingyárt 473-at mértem a 2N3055-ön! Bázuis-emtter lába között. 734-et Bázis-collector között.
A BC161 Bázis Emitter lábán 961-et,Bázis-kollektor között pedig 947-et. a BD140-en még mindig nem mér semmit,mint ha át sem engedne semmit.
A BD139 Bázis emitterén 901-et,a Bázis-kolektoron pedig 907-et mértem.
(#) scooby_ válasza Robi85 hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Igen,ezt olvastam a küldött linken,így mértem.
Most már jól kötöttem a mérőzsinórt is a tranyóra,alaphelyzetben a műszeren 1-es jelenik meg,ha rákötöm a műszert akkor is,mind ez a D140-en. Folytatom tovább a méricskélést,utána lemérem a másik végfokon is.
(#) Robi85 válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Okés, csak nem láttam, hogy köbzoli már linkelte. Igy tehát nemszóltam semmit.
(#) kadarist válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Szia!
Cseréld meg a polaritást diódaméréskor, és akkor a PNP-tranzisztorokat is meg tudod mérni.
(#) scooby_ válasza Robi85 hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Maradhatott volna,hátha van hozzám hasonló értelmetlen.
(#) scooby_ válasza kadarist hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Szia!
Köszi,így most méri, bázis-emitter,Bázis-Kollektor ágon 900 mV Az áramgenerátornál lévő BC547-nél 1,074mV-ot kaptam Bázis-Kollektor,Bázis-Emitter ágon. Ugyan így a védelmen a B547nél. A diff előfokból is kivettem az egyiket,ott is 1.070 körüli értékeket mérek. Ugyan így a BC557-en. ezek szerint jók a félvezetők?
(#) hapro válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 25, 2010 /
 
Ha tranzisztort mérsz dióda vizsgálóval akkor jóval több eredményből lehet megmondani, hogy az adott tranzisztor jó-e vagy sem (majdnem) biztosan.

Van 3 láb B-C-E. Ezek mindegyik kombinációjában kell mérni a piros és fekete mérő vezetékeid mindkét kombinációjában. Ezen kombinációk közül mindössze 2 esetben szabad vezetni a többinél mind szakadást kell mutasson.

NPN:
B->C - Vezet
B->E - Vezet
C->B - nem vezet
C->E - nem vezet
E->B - nem vezet
E->C - nem vezet

PNP:
B->C - nem vezet
B->E - nem vezet
C->B - Vezet
C->E - nem vezet
E->B - Vezet
E->C - nem vezet
Következő: »»   495 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem