Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   276 / 844
(#) fongab válasza storm hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Szia
Ha a R7 kiszeded, akkor a T3, nem tudod gyorsan, lezárni.
Itt, a R8 a áram figyelő ellenállás. Az viszont, kellene.
Ezzel korlátozod be, mekkora a rövidzárási áram.
Ha a áram hatására eléri a 0,7V ot akkor csökkenti, a kimenő feszültséget. Ezzel a ellenállással, kb.:2A.
Beállítás: A P2 pótmétert végállásba tekered a R9 felé, majd a P1el beállítod a 0V ot.
üdv
(#) storm válasza fongab hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Értem köszönöm a válaszod
És ha R7 bentmarad akkor a T3 tranyó gyorsan le tud zárni, tehát nem lesz akkora károsodás rövidzár esetén.
Tehát akkor a '#742136' számú hsz.-ben csatolt kapcs rajzot megépítem úgy, hogy R7 ellenállás bennmarad, R8 értékét pedig a kimenő áram függvényében ki tudom számolni 0,7/R8 képlet segítségével. Igaz?
(#) Attila86 hozzászólása Jún 26, 2010 /
 
Első bekapcsolásra működött. Akit bővebben érdekel: Bővebben: Link

DSCF5451.JPG
    
(#) Ext-rém válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Szép munka.
A linken látom, hogy számos félvezető kerülhet az áteresztő fokozatba, de a fotón azt is látom, hogy ezek egészen közel kerültek egymáshoz.
1. A hűtőfelület képes lesz elég gyorsan kivezetni a hőt, erről a viszonylag kis területről?
2. Olvasok itt a különböző tokozásokról, és elég sokan úgy vélik, a TO220-ashoz képest, számos előnye lenne a TO3-as tokozású félvezetőknek. Ezek pillanatnyi hőmegfutással szembeni érzéketlenségét emelik ki, hiszen bármekkora lehet a hűtés, ha hirtelen elolvad a félvezető lapka. Erről mit gondolsz?
2. Utaltál két kiegészítő fokozatra, de nem volt teljesen egyértelmű nekem a szükségességük -előszabályzó és PIC-es mérő/vezérlő rész-. Ezek nélkül is teljes értékű a kapcsolás?
(#) emmzolee válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Ez igen!

Minden tiszteletem a tiéd! :taps:
(#) Attila86 válasza Ext-rém hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Idézet:
„1. A hűtőfelület képes lesz elég gyorsan kivezetni a hőt, erről a viszonylag kis területről?”

A végleges áramkör az némileg másképp fog kinézni, például arra már igazi hűtőborda fog felkerülni. Ez a kis alumínium lap csak kimondottan a tesztpéldányhoz készült, folyamatos terhelést ez természetesen nem bírna el.
Idézet:
„2. Olvasok itt a különböző tokozásokról, és elég sokan úgy vélik, a TO220-ashoz képest, számos előnye lenne a TO3-as tokozású félvezetőknek. Ezek pillanatnyi hőmegfutással szembeni érzéketlenségét emelik ki, hiszen bármekkora lehet a hűtés, ha hirtelen elolvad a félvezető lapka. Erről mit gondolsz?”

Aki ezt mondja annak jó eséllyel igaza van. De a TO-3 tok sokkal nagyobb kompromisszumokkal szerelhető hűtőbordára, ez ennél a labortápnál komoly negatívum lenne mert mint az oldalamon írtam is, ennél az áramkörnél nagyon komoly figyelmet fordítottam az univerzitásra, hogy a kedves Utánépítő a lehető legszabadabb kezet kapja az építésben.
A TO-220-as toknak tényleg rosszabb a hőtehetetlensége (vagy nevezzük hőmegfutással szembeni érzéketlenségnek). De a FET-nek az adatlapján világosan meg van határozva a maximális feszültség, maximális áram és ami jelen esetben nagyon fontos: a maximális teljesítmény. Meg van adva hogy a FET folyamatosan mekkora disszipációt képes elviselni és mennyit bír ki mondjuk 1ms-ig stb. Az áramkört ezen paraméterek gondos figyelembe vételével kell megtervezni, hogy a labortápegységgel bármi történjen; mindig a "Maximum Safe Operating Area" grafikon vonalain belül maradjon. Ha így tervezzük az áramkört és persze a hűtést sem vesszük félvállról, akkor a tranzisztorok vígan eléldegélnek TO-220 tokban is.
Idézet:
„2. Utaltál két kiegészítő fokozatra, de nem volt teljesen egyértelmű nekem a szükségességük -előszabályzó és PIC-es mérő/vezérlő rész-. Ezek nélkül is teljes értékű a kapcsolás?”

Összesen 4db opcionálisan megépíthető modul fog tartozni ehhez a labortápegységhez ebből egy, a PIC-es panelmérőt már publikáltam. Ezen felül lesz egy nagyon egyszerű PIC és SMD mentes előszabályozó modul, egy rém egyszerű ICL7107-es panelmérő (Alkotóéhoz hasonló) és egy PIC-es vezérlőmodul. Ezek mindegyike opcionális, azaz a Labortápegység II. működéséhez nem feltétlen szükségesek. Azért szedtem ezeket szét modulokra mert egyrészt így a labortáp maga sokkal egyszerűbb és könnyebben utánépíthető lett, másrészt pedig szintén a kedves Utánépítők kedvében akartam járni. Ugyanis könnyen lehet hogy az Utánépítő nem akar mondjuk panelmérőt a labortáphoz mert jó neki anélkül is, vagy mert túl bonyolult neki, vagy nem tud PIC-et égetni vagy nincs rá pénze. Akkor ő nem építi meg a PIC-es panelmérőt hanem mondjuk az egyszerűbb, ICL7107-es panelmérőt választja majd.
Ez a jó a modul-rendszerben, illetve hogy akár később is bővíthető az áramkör.

Nem kell egyszerre hasamra ütök: 30000Ft-ot kidobni egy előszabályozós, 50V 10A-es, 4x20-as LCD-vel rendelkező komoly labortáp alkatrészeire. Elég csak mondjuk (megint hasamra ütök) 5000Ft a labortáp alap-paneljára 1 szem fettel. Aztán később ha az Utánépítőnek lesz kedve, netán pénze akkor vesz még bele 2-3 fetet és máris kétszer akkora áramot tud. Később még egy kis ráfordítással már előszabályozót tud hozzá építeni, majd ha nagyon jól megy akkor megépíti hozzá az egyszerű ICL7107-es panelmérő modult. De csak 1db-ot mert annyira volt épp pénze és a feszültséget/áramot egy kapcsoló átkapcsolásával váltja az 1db kijelzőn. Aztán később épít hozzá még egy ugyan ilyen ICL7107-es panelmérőt így már eldobja a kapcsolót és immár egyszerre láthatja a feszültséget és az áramot is. Utánépítő barátunk nagyon boldog és jól el van hónapokig a labortápjával, s idő közben annyit túrta a HE fórumát hogy már nem okoz neki gondot a 10mil-es vezetősávú nyák elkészítése és már becsukott szemmel tud SMD-t is forrasztani. Szóval már nincs akadálya hogy a labortápja két 'primitív' ICL7107-es kijelzőjét lecserélje a PIC-es panelmérőre! Aztán mivel a PIC-es panelmérőm automata méréshatár-váltást is tud, vesz bele két REED relét és máris sokkal okosabb lett a labortápjának a panelmérője. Másik alternatíva hogy a PIC-es vezérlőmodult építi meg a PIC-es panelmérő helyett, ekkor néhány olyan extra funkciót is tud a kedves Utánépítő labortápja ami után a tíz ujját is megnyalja... (egyenlőre nem árulom el miket).
(#) Ext-rém válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Mindent értek, köszönöm a válaszokat.
Az 1.kérdést nem tettem fel elég precízen, ezért nem pont arra válaszoltál, ami a feltételezett probléma. Nem magát a hűtőlapot firtattam, hanem a FET-ek sűrűségét. Nyilvánvalóan hozzá képzeltem egy akármekkora méretű hűtőbordát, de ettől még viszonylag nagyon közel lévő helyekről kell a hőt kivezetni. Arra próbáltam fényt deríteni, elméletileg lehetséges-e bordás hűtési intenzitást feltételezve kivezetni ennyi hőt, vagy az egymásra ható átfűtés fog nyerni.
Az adatlapi adatok betartása -némi tartalékkal- értelemszerű, csak a hő növekedésével erősen csökkenni szoktak a félvezetők határadatai, e miatt feszegetem a "sűrűségi" kérdést.
(#) Attila86 válasza Ext-rém hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Azért vannak ennyire közel egymáshoz hogy egyrészt a panel beleférjen a 150mm széles (vagy magas) műszerdobozba és ami legalább ennyire fontos, hogy a hőmérő dióda (ott van a fetek mellett az is a bordán) jó termikus kapcsolatban legyen a fetekkel.
Tényleg közel vannak de épp azért terveztem úgy a panelt hogy akár 6db FET-et is be lehessen ültetni, így hatszor akkora területen 'születik' ugyan az a hőmennyiség. Persze nagy disszipációkor gondot okozhatna hogy nem képes elvezetni elég gyorsan a borda a hőt (nem lennék ebben amúgy olyan biztos, majd kipróbálom...), de ekkor jön segítségül az előszabályozó modul ami drasztikusan csökkenti a disszipációt. A weboldalamon ezért van az a két táblázat amúgy.
(#) nagy hoho válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Kérem szépen ez való a labortáp fórumban, Gratulálok! Végre egy minden szempontból igényesen megtervezett és kivitelezett munkát láthatunk. Én benevezek az után építők sorába.
(#) SALáta válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Sejtésem szerint akkor az IRLZ34N is használható benne.
Bár ez kérdés is egyben. 30 V ig ha megfelel használható lenne. Nagyon igényes, a legjobb benne a master/slave üzemmód ha kettőt épít az ember. Ha minden igaz kapok egy zsák irlz34n et.
Szerk: Ami külön tetszik elkezdtél modulrendszert alkalmazni. A mérési eredmények érdekelnek majd.
(#) Attila86 válasza SALáta hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Jól gondolod. Én konkrétan IRL540-et tettem bele mert ez a legolcsóbb és a legkönnyebben beszerezhető logikai (5V-al már kinyitható) FET. De IRLZ34 is jó bele, a lényeg hogy 5V Ugs-el már kinyíljon és TO-220 tokos legyen. (Meg persze elbírja a táp maximális feszültségét.)

Idézet:
„Nagyon igényes, a legjobb benne a master/slave üzemmód ha kettőt épít az ember.”

Hogy érted ezt a master/slave üzemmódot? Mire gondolsz?
(#) SALáta válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Közben szerkesztettem a másik hozzászólást. Nos a mester/szolga táp alatt értem a két modul egyszerre vezérlését. Csak egy gombbal több a mester tápnak kinevezett oldalon és az a potméter vezérli a szolga tápot is, ahogy én a leírásból következtettem. Így több feszültség, vagy nagyobb áram kivehető, de a szimmetrikus működésnél is előny.
Szoval jó kis táp lesz.
(#) Attila86 válasza SALáta hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Ilyen irányban nem gondolkodtam. A gond az, hogy ezt a dolgot a PIC-es vezérlőmodullal lehetne ugyebár megvalósítani. Viszont a PIC-es vezérlőmodul igen nagy integritást követel meg a labortápegység áramkörével. A teljesség igénye nélkül: feszültség és áram állító potik helyettesítése a PIC PWM kimenetével, feszültség-mérés, áram-mérés, hőmérés, DC ON/OFF kapcsolás, üzemmód-figyelés stb. Ezeket a PIC-es vezérlőmodulnak mint figyelnie és kezelnie kell majd. A PIC18F2423-nak pedig már az összes I/O lábát felhasználtam, és amúgy is épp eléggé lefoglalja majd a PIC-et a sok számolás. No meg a két táp vezérléséhez 4db PWM kimenet kellene és a PIC18F2423-nak csak kettő van.

Na, mire ezt leírtam már rá is jöttem hogyan lehetne mégis megoldani a mester/szolga üzemmódot...
A PIC I2C kommunikációs lábait valahogyan felszabadítom. A két labortápegység áramkörhöz két PIC-es vezérlőmodult kell majd építeni, de csak az egyikre kell kötni LCD kijelzőt. A két vezérlőmodul PIC-je egymással I2C-n keresztül (vagy majd amit kitalálok) fog kommunikálni egymással és az lesz a mester amelyikre az LCD van kötve. A másik szolgaként működik majd és csak annyit csinál hogy a mestertől kapott parancsok alapján állítja a PWM kimeneteit (és ezáltal a kimeneti feszt és áramot), illetve küldi vissza a mester PIC-nek a mért eredményeket (feszültség, áram, hőmérséklet stb...).

Basszus ez baromi jó ötlet! Kicsit féltem is hogy milyen információkkal fogom én betölteni a 4x20-as LCD-t, most már nem lesz probléma...

Szép feladat lesz ezt assembly-ben leprogramozni, az biztos... Ha ez megvan akkor már tényleg váltok C-re.
(#) dB_Thunder válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Én nem bíznám semmilyen kontrollerre a két fél közötti kommunikációt, mert pl. az áramvédelem megszólalásával jó volna a master és a slave rész tökéletes együttfutással csökkentené a kimeneti feszt.
Ehhez lehet hogy lassú lenne a kommunikáció..
Atesz ! Valahol megvan ennek a labtápnak a kapcsolási rajza??
(#) Attila86 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Idézet:
„Én nem bíznám semmilyen kontrollerre a két fél közötti kommunikációt, mert pl. az áramvédelem megszólalásával jó volna a master és a slave rész tökéletes együttfutással csökkentené a kimeneti feszt.”

Tökéletesen igazad van. Természetesen nem is így képzeltem el a dolgot!

A lényeg hogy a szabályozást mindig két-két műveleti erősítő csinálja (egy feszültség és egy áram-szabályozó táponként). A PIC csak egy analóg jelet ad ami a kívánt kimeneti feszültséggel és árammal arányos! Gyakorlatilag úgy képzeld ezt el, mintha a PIC-nek lenne egy keze és azzal tekergetné a feszültség és áram-állító potikat. Szóval itt semmiféle késedelem még csak szóba sem jöhet.
Konkrétan: A rotációs enkóder tekergetésével én beállítok egy adott áram értéket amit a PIC kitesz a saját PWM kimenetére. Ugyanakkor a mester PIC elküldi a szolgának azt a parancsot hogy most te is állítsd ugyan erre az értékre a PWM kimenetedet. Ha a labortáp kimenő árama eléri ezt a szintet akkor a műveleti erősítők azonnal leszabályoznak. A PIC-ek a szabályozásba nem szólnak bele, ezért is "PIC-es vezérlőmodul" lesz az áramkör neve és nem "PIC-es szabályozómodul".

Idézet:
„Atesz ! Valahol megvan ennek a labtápnak a kapcsolási rajza??”

Persze, de az eddigi áramköreimhez hasonlóan ez az áramkör elkészültéig nem publikus.
(#) Hp41C válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szia!

Az a soros adatforgalom jó ötlet, optikailag könnyű elválasztani a mester és a szolga tápokat... Ha már itt tartasz és a C felé kacsintasz: + egy 18F2550 és máris USB -n programozható a táp...
(#) Attila86 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szia!

USB-t nem akarok mert személy szerint én teljesen feleslegesnek tartom, meg ahhoz tényleg C kellene és nem ártana egy PC-oldali programot is írni hozzá. Ez nekem egyszerre nagyon sok.

Igen a mester és a szolga optocsatolókkal lesz leválasztva. Most pont azon töprengek hogy hogyan lehetne ezt elegánsan megoldani úgy, hogy a mester és a szolga vezérlőmodul nyákterve ugyan az legyen. Tehát ha optocsatolót teszek a panelra akkor a mester és a szolga modulon is lesz opto...
(#) Hp41C válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szia!

Ahogy Te írod, nem kell mindent megoldani egyszerre, de ha most nem gondolsz a lehetőségre, akkor későbbi beépítésnek akadálya lehet...
Már más topikban is győzködtem a tervezőket, hogy egy mai (2010) tervről (lehet hogy majd évekkel később építik meg teljesen) kommunikációt nem lehet lehagyni, ha ennyire egyszerű és olcsó (a tervezett táp árának kb 1-5 %-a). A kommunikáció lehetősége pedig sokfajta mérést hoz, amiket régebben fáradságos kézi jegyzeteléssel kellett felvenni, majd kiértékelni:
- Asszimetria tűrés mérése, tápsorrend tesztelése, ki/be kapcsolási tesztelés, tápfeszültség tolerancia tesztelése... Az adatokat más műszerekkel is fel lehet venni: feszültség és árammérő, frekvencia mérő stb, a mérőjeleket előállító generátorokat vezérelni lehet. Ha mind tud kommunikálni, az eredmények a pc-n táblázatos vagy grafikonos formában jeleníthetők meg. Gondolok itt olyan mérésre, mint egy erősítő frekvencia menetének változása a tápfeszültség(ek) függvényében.
Ebben a tápban van kommunikáció is.
- Az I2C optikai leválaszása: Felesleges a dupla optocsatoló, így is elég bonyolult...

i2c_opto.pdf
    
(#) Attila86 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Igen ilyen felhasználhatósága is lenne akkor már a labortápnak. De ilyen automatizált ipari mérési feladatokra GP-IB-t használnak. Ha én odaállítanék és lobogtatnám a kezemben a labortápomból kilógó USB kábelt, kiröhögnének. Szóval igazi ipari felhasználásra GP-IB kellene, az USB csak otthoni kis huncutkodásokhoz lenne jó, arra meg szerintem a hobbisták igen kis hányadának van szüksége.
(#) proli007 válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Hello!
"De ilyen automatizált ipari mérési feladatokra GP-IB-t használnak. "
Használtunk volna, ha nem kaptunk volna tőle idegbajt. A GP-IB és HP-IB felejthető dolog.
üdv! proli007
(#) Hp41C válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szia!

Az a HP-IB közel 25 éves és isszonyatos ára miatt nem terjedt el (nálunk és a hobbista kategóriában). Amiről beszélek az 2-4 db optocsatoló, egy kvarc, 3 kondenzátor, egy 18F2550 vagy kisebb kontroller, egy USB csatlakozó = kb. 3000 Ft. Meg sok- sok munka...
A másik a HP-IB 1-2 us/byte sebességgel működött, az USB full speed egy kicsit gyorsabb, bár a programtól fog függeni az elérhető adatátviteli sebesség...
(#) Attila86 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Az USB-t mindenképp kihagyom most ebből a projektből. A PIC-es vezérlőmodulhoz ugyanis 12 bites A/D-jű PIC kell és legalább két PWM kimenet. Ilyen PIC a 18F-es szériában csak a 18F2423, aminek nincs USB perifériája. Ráadásul így is egész nap jár az agyam rajta hogy hogyan tudnék mindent bezsúfolni 25 I/O lábra mert 27 kellene. Nagyobb PIC-et meg nem akarok választani mert az már a 18F6393 lenne TQFP64 tokban amin már túl sok az I/O láb és csak fele akkora a programmemóriája. Szinte biztos vagyok benne hogy nem férne bele a programom. 24F-es PIC-ek közt már találnék kedvemre valót de azok programozása eléggé más mint a 18F-eké...

Szóval valahogy besűrítem a 27 I/O lábat 25-re és nem lesz USB.
(#) Hp41C válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szia!

Ha a lábszám a gond, ott a 18F4423 illetve a 18F4523 40 lábbal, 12 bites A/D -vel..
Egy kicsit másról beszéltem, hiszen a tervezett tápban a 18F2423 galvanikusan kapcsolódik a master illetve a slave tápra. De a rendszerbe beleterveztél egy optikailag leválasztott - egyébként multimasteres üzemmódra tervezett - I2C felületet. Akkor lehetne egy harmadik kontroller, ami időnként a buszon keresztül kommunikálna a masterrel és a slave-vel. Nem kell sok tervezés, csak az I2C felületet kell olyanra tervezni, hogy fogadja a 3. kontrollert is. Ez a kártya is elfér a tápban - a hűtőfelületek adják a meghatározó méreteket...

Az USB -vel nem fognak ki -ni, kommunikáció nélküli táp dokumentációt sok helyről lehet letölteni....

A frekvencia mérő és egy alacsony frekvencián működő DDS generátor már kommunikál az USB-n...
(#) Attila86 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Na basszus...
Ezt a PIC18F4423-at ki sem dobta nekem ez az oldal: Bővebben: Link
Pedig már mennyit agyaltam a dolgon... Mostmár többet nem bízok ebben az oldalban.
(#) Hp41C válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
A 18F4523 -at használd, több ram és dupla program memória 90+Áfa -val többért....
(#) Attila86 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Nem! PIC18F4553 lesz benne mert az tud USB-t. Kivezetem egy csatira aztán úgy hagyom, a programot nem írom meg hozzá. Majd ha tudni fogok C-ül akkor újra előveszem a dolgot és írok egy új programot rá.
De jó, a PIC18F4553-nak 35 I/O lába van... végre fellélegezhetek!
(#) Hp41C válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szia!

Köszönöm, hogy meghallgattál, egy sokrétűbben használható készülék lesz belőle....
A C-ben, esetleg az USB-ben is tudok segíteni.
(#) pucuka válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Nem akarlak elkeseríteni, de a Rohde-Schwarz mérőrendszereibe készített tápegységeiben az RS 488 mellett megjelent az USB is.
(#) Attila86 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Én köszönöm hogy ilyen nagyon jó építő jellegű ötletet adtál!

Viszont én megmaradnék az egy mester és egy szolga felállásnál, nem szeretnék még egy harmadik PIC-et is beiktatni ami kommunikál a másik kettővel.
Tehát a két PIC közvetlen (vagyis optós leválasztással) kapcsolódik majd egymáshoz. Ezzel kapcsolatban viszont még sok homályos dolog van, például hogy konkrétan hogyan legyen összekötve a két PIC? Illetve, melyik lenne jobb/egyszerűbb: az SPI vagy az I2C kommunikáció?
(#) Darka hozzászólása Jún 30, 2010 /
 
Sziasztok
Nemrég összeraktam az Alkotó-féle 0-50V/0-5A labortápot és bár terhelés nélkül szépen lehet szabályozni minden kimenetet, mégis, mikor rákötöm a 6 voltos izzót, a durva szabályzás megszűnik és csak a finommal tudok állítani 0-2Vig. Mi lehet a gond?
Következő: »»   276 / 844
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem