Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-tervező programok
 
Témaindító: (Felhasználó 449), idő: Nov 10, 2005
Lapozás: OK   10 / 30
(#) bölcsész válasza elektrocad hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 

Kösz. Tényleg kell először látnom a folymatot, mert nem tudom mi az a kézi routolás.
Odáig jutottam a diptrace-vl, hogy csináltam egy kis kört és utána átraktam layoutba, amikoris a program "gumikötéllel" bekötötte az alkatrészeket. Ezeket azután tudtam pakolászni....
ezek után kéne routolni? Magyarul a "gumiköteleket" igazgatni?
(#) elektrocad válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 20, 2009 / 1
 
A gumikötelek "légvezetékek". Azokat hiába fogod igazgatni, ha egyáltalán hagyják magukat, azok mindig az adott két pont közötti légvonalas összekötést mutatják. A Diptrace-t nem használtam, az Eagleben van egy Route parancs (billentyű) azt aktiválva a légvezeték egyik végétől indulva, ahogy húzod az egeret a légvezeték vezetősávvá (wire) változik. Fontos, hogy mindig pontosan az egyik végpontban kezdd és egy másikban fejezd be. Az Eagle Ripup parancsa pedig visszafelé végzi a műveletet, a vezetősávot bontja vissza légvezetékké - ha valami nem tetszik ezzel javíthatsz.
Az Eagleben útközben meg lehet állni, egy másikkal folytatni a munkát, de azzal majd egy kis gyakorlat után próbálkozz.
(#) bölcsész válasza elektrocad hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Ú szuper köszi kezd összeálni a kép.
Este kipróbálom!
Az fog nyerni, amelyikben benne van a 2N3771. Sajna a diptrace-ben nem találtam elsőre....
(#) orizon hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
TO3 tokozás keress az alkatrészbázisában.Mellesleg a Diptraceban fél perc alatt elkészíthető az alkatrész.
(#) elektrocad válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Az Eagleben sem találtam, csak 2N3772-t.

Szerintem ugorj át erre a topicra.
(#) orizon hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
2N3771. Diptrace 1.40 vs. Nem tudom fölötte működik e a dolog...

lib3.zip
    
(#) Alkotó válasza elektrocad hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Elfogadom a nézeted, teljesen egészséges hozzáállás a tiéd.
(Én is próbáltam az EAGLE-t, de engem jobban zavarnak a korlátozások, mint amennyi előnyt jelentenének a többletszolgáltatásai.)
Kicsit szégyen, de nekem teljesen elég a ProfiCAD rajzokhoz, és a SrintLayout nyákhoz. Nem tartozik szorosan ide, mert elsősorban ízlés kérdése, de hihetetlenül "primitív" az EAGLE kapcsolások megjelenése. Ahhoz képest, még a ProfiCAD rajzok képi megjelenése is egy műalkotás)
(#) bölcsész válasza orizon hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Wow. Kösz
(#) bölcsész hozzászólása Okt 29, 2009 /
 
Na végülis a diptrace maradt fent, de lenne egy általános kérdésem.
Az alkatrészek méretét hogyan találom meg? Illetve hogy azonosítom be, hog ymekkorák az ellenállásaim, kondenzátorjaim stb.? Van valami szabvány?
(#) 6C4C hozzászólása Nov 3, 2009 /
 
Sziasztok!

UHU 2.0-át üzemeltetek, és most szeretnék NYÁK-ot tervezni alatta.
TANGO-t nem sikerült elindítanom a DOSbox-al.
Expresspcb-vel is próbálkoztam, hasonló eredménnyel...

Szerintetek?

Köszönöm előre is a segítséget!

6C4C
(#) (Felhasználó 46585) válasza 6C4C hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Nem tudom mi az az UHU 2.0, de ha XP alatt akarod a Tangot használni, akkor tedd a következőt.

A DOSbox-ból a 0.73-as verziót kell letölteni. Ingyenes. ( 0.71-es verzió még butuska ehhez ) Ez alapban 640 x 480-as felbontást ad. De ha a Tango pcb.ini fájlban átírjuk a vga drivert TSENG1k-ra, a DOSBox editorában pedig a lista közepe fele a videokártyát ET4000-re, (machine=svga_ET4000 ) akkor XP alatt gyönyörűen fut 1024 x 768-as felbontással a Tango. Azt azért tudni kell, hogy egy ilyen emulátor, zabálja a processzor teljesítményt, ilyenkor pl. egy netmeeting gyakorlatilag lehetetlen. A DOSBox editorában a cycles=40000-es értéket nem érdemes nagyobbra állítani, mert a grafika nem lesz gyorsabban megjelenítve, de a kurzor sebességét nagyon visszaveszi. Egyébként gyönyörűen fut. Már nagyon régen ezt használom,sőt még a kapcsolási rajzokat is egy ősrégi Orcad-ben csinálom, szintén emulátor alatt. Ott meg sem lehet látni, hogy nem igazi DOS alatt fut az Orcad, annyira gyors.
(#) highand válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Egyáltalán ne feszélyezzen, én is válogattam a programok között tegnap éjfélkotr telepítettem a sprintet és 2-kor már volt kész nyákom, de csak a 4.0 demó van meg, azzal hogy lehet gerbert csinálni?

Azért az Egale-t is meg fogom tanulni.
(#) niedziela válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Tango megy XP alatt DOSbox nélkül is EGA driverrel.
felbontás ugyan nem lesz 1024, csak 640
(#) Alkotó válasza highand hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Nem tudom. Nem ismerem a 4-es verziót. Nekem 5.0 van, abból is a PCB féle magyarított változat.
Csak feltételezem, hogy hasonlóan kell a 4-essel is bánni, mint az 5-össel. Ha ebben nem tévedek akkor jól tudod használni BővebbEzt a leírást. Ebben csak az én gondolataim vannak, tehát nem egy hivatalos anyag, de azért sokan boldogultak már vele. a 8.1.7.1 fejezet szól a gerberekről.
Ha esetleg a 4-es nem ilyen lenne, javaslom az itteni SprintLayout fórumtémát, szerintem ott találsz letölthető verziót (PCB honlapján is van ilyen ha jól tudom)
Mikor a leírás készült, még nem próbáltam ki a gerber "készségét" a programnak, de azóta már igen. A nyákgyártók fel tudják dolgozni a gerber-eket.
(#) 6C4C válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
UHU linux 2.0 alatt 0.65-ös DOSbox-al összejött a TANGO...
Köszönöm a segítséget további sok sikert mindenkinek!

6C4C
(#) IMi válasza 6C4C hozzászólására (») Nov 28, 2009 /
 
Hello!
Ha jól tudom, akkor UHU alatt vannak EAGLE és KICAD csomagok.Ezek szerintem már jobbak mint a Tango ...
(#) IMi hozzászólása Nov 28, 2009 /
 
Ugyan nem nyáktervezők, de hasznos segítségek lehetnek az alábbi kis programocskák. Különféle számításokra alkalmasak a nyákot illetően.
PCB Design Calculators
Saturn PCB Toolkit
TX-Line Transmission Line Calculator
(#) pajti2 hozzászólása Dec 5, 2009 /
 
Szijasztok,

A tudomány mai állása szerint milyen tervező programot javasolnátok? Valami ingyenes, könnyen kezelhető kellene. Ha magyar nyelvű, még jobb.

Nyák méret 10x16cm, alkatrészek száma cca 150. Javarészt ellenállások, diódák, kondenzátorok. SMD / furatos vegyes nyák. 8-10mil osztás bőven jó mint legkisebb méret. A legsűrűbb pattern egy TQFP 44-es tok lesz (10*10mm-es tok oldalanként 11 láb).

Eagle nem jön most szóba. 8x10 fölött az ingyenes nem viszi, fizetőset köszi nem.


Aminek meg kell születnie végeredményben:

Idézet:
„A gyártáshoz gerber fájlokat, aperturafájlt, NC fúrófájlt kérünk.”


A tanácsot előre is köszönöm.
(#) Frankye válasza pajti2 hozzászólására (») Dec 5, 2009 /
 
Nem szeretnél kicsit sokat egyszerre?
- Gyakorlatilag ne legyen határ (alkatrész és méret)
- Legyen ingyenes
- Készítsen gerber fájlokat, aperturafájlt, NC fúrófájlt
Esetleg az nem alapkövetelmény, hogy gondolatolvasás útján valósítsa meg a ködös elképzelést, és készítse is el a teljes áramkört, dokumentációval egyetemben?
Mert annak kb. ugyan ennyire magas a valóságtartalma...
(#) Alkotó válasza pajti2 hozzászólására (») Dec 5, 2009 /
 
SprintLayout + pl. PCB magyarítása + kellő hozzáértés = sikeres eredmény.
DE!... És itt most számos szempontot fel lehetne sorolni a program mellet is, meg ellene is.
Nekem jobban tetszik mint sokkal fejlettebb társai, de kulcsfontosságú mire akarod használni.
(#) elektrocad válasza pajti2 hozzászólására (») Dec 5, 2009 /
 
Idézet:
„„A gyártáshoz gerber fájlokat, aperturafájlt, NC fúrófájlt kérünk.””


Mivel többesszámban kéritek (úgy írtad) a programot, ha jól sejtem valamilyen cégnek kell olyan kütyü fejlesztéséhez, amit eladásra gyártotok. Nos általában a szoftvercégek a termékeik ingyenes verzióit csak magánszemélyek számára otthoni használatra engedélyezik. Ez benne szokott lenni a telepítőablakban olvasható licensz szerződésben.
Ha valóban cégnek lesz és ezzel is termelni, pénzt keresni akartok, miért nem vásároltok meg egy kommersz licenszet? Ti keresni akartok, a fejlesztők meg ingyen dolgozzanak?
(#) pajti2 hozzászólása Dec 5, 2009 /
 
Frankye, te örökzöld optimista, vajon mit is vártam tőled?

SprintLayout5-re én is rátaláltam, már a magyarítottat is beszereztem. Sőt egy tuti leírást is. Ami azt illeti, kettőt is. Szerintem maradni fog ez. Így kicsit többet kell agyalni az alkatrész elrendezéseken, de javarészt azon már túl is vagyok (papíron legalábbis).

Az "apertúra file" elmondjátok, micsoda? 1 oldalas nyáknál kell a gyártónak 3 réteg gerber file, a fúrási lista, és slussz. Gyártattam már nyákot, de ezt a fogalmat valahogy nem vágom. Mi a bánat az az "apertúra" anyag?

elektrocad:

Azt a sort egészen pontosan a Satronik kft honlapjáról koppantottam be. Azokat kérik, ha valamit le akarok gyártatni velük. Valószínűleg hozzájuk fog kerülni a kész nyák terv, mert most egyedül őket találtam elfogadható áron + minőségben nyákot gyártani.


Egyéb iránt a fejlesztő _én_ vagyok, és köszönöm, hogy aggódsz a lelki békémért. Lehet, nekem is azt kellene. Kár, hogy nem érek rá. És ja, ha esetleg te is a brancsba tartozol, akkor te is tudod, jó sok melót ingyen végzünk el. Már csak ilyen a kicsi emberek élete. Nem tudok ellene mit tenni. Gürizek mindenen éjjel-nappal, hobbiból másoknak kaparom ki a gesztenyét, menet közben megdö*lenem is maximum engedéllyel szabad - aki ezek után még jön nekem a jogtisztasággal, azt mondom, eridjen a fenébe!
(#) elektrocad válasza pajti2 hozzászólására (») Dec 6, 2009 /
 
Az apertúra lencsenyílást jelent, a Googleban megtaláltad volna. A NYÁK gyártásnál egy ősrégi technológiánál volt használatos. Nagyjából úgy működött, hogy a levilágító egység a sík film felett mozgott és egy fénynyalábbal megvilágította a filmet. A fénynyaláb vastagsága adta meg a vezetősáv szélességét. Ezt igény szerint lehetett beállítani, erre szolgált az apertúra fájl, az adta meg, mikor milyen vastag fénynyalábbal világítson.
Azért írtam mindezt múlt időben, mert az ilyen berendezések már múzeumba valók. Én óvakodnék az olyan gyártótól, aki még mindig ezt használja. Ezelőtt kb. 12 évvel láttam utoljára ilyen "plottert", azt követően, akik használták, áttértek a raszteres plottolásra. A mai NYÁK tervező programok már a raszteres fotoplotterekhez generálják a Gerber fájlokat, még nem találkoztam olyan tervezőprogrammal, amelyik apertúra fájlt generálna. Illetve régebben voltak, ma már nem tudom, rátalálsz-e olyanra. Léteznek akár 100 000 (százezer) dpi-s profi fotoplotterek is, sokkal pontosabb és szebb munkát végeznek. Azért megkérdezném tőlük, a mai technológiához minek nekik az apertúra fájl. Ha még mindig azzal dolgoznak, inkább mással gyártatnék.

Egyébként a tegnapi hozzászólásomban a szoftverfejlesztőkre gondoltam.
Idézet:
„...jó sok melót ingyen végzünk el. Már csak ilyen a kicsi emberek élete. Nem tudok ellene mit tenni.”

Lehet ellene tenni, aki ingyen dolgoztat, végezze el a munkát saját maga. :gun: Ezt kell velük tenni.
(#) Alkotó válasza pajti2 hozzászólására (») Dec 6, 2009 /
 
Ne hagyd magad! Apertúra ide vagy oda, a SATRONIK remek kis cég. Csak ajánlani tudom neked is, meg másoknak is.
Gerberből és furatfájlból megcsinálják neked is a panelodat. A gerberek száma az nem kötelezően 3. Annyi kell, amennyit kérsz. Amatőr célra általában elég egyetlen darab a NYÁK rajzolatról (egyoldalas). Aztán innen jöhet minden más (Alkatrészoldali felirat, védőlakk maszk, és ha több az oldal, meg még SMD is van, akkor ezek akár oldalanként is megjelenhetnek.
De mégegyszer mondom, elég egyetlen gerber (ez árban is elég kedvezővé teszi , nyugodtan nézz után, mert van a honlapjukon egy árkalkulátor), majd a nyákoldalt kérd ónozni. Így meg van oldva a korrózióvédelem, az meg úgyse túl valószínű, hogy otthon ón-hullám fürdővel fogsz forrasztani, ami indokolná a védőlakkot.
(#) pajti2 válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 6, 2009 /
 
Alkotó:

Thx, akkor a honlapjukon csak valami nagyon régi szöveg maradt kint. Majd felhívom rá szíves figyelmüket, hogy ideje lenne egy update-nak.



elektrocad:

Köszi az infót az apertúráról. Akkor azt szépen el is felejtem. A bosszúállós elvek viszont átlag nem teszik jobbá a dolgokat. Ha megpróbálsz saját bulit összehozni, a legtöbb amit tényleg megtehetsz, hogy aki egyszer megszí*atott, azzal többet nem állsz szóba, de csak ennyi.
(#) pajti2 hozzászólása Dec 10, 2009 /
 
70 mikron vastag fóliából kellene hűtőfelületet terveznem. A nyák szokásosan másfél milli vastag, üvegszálas hordozó, két oldalas.

Helyenként bepakolhatok via-kat, és átvezethetek a túloldalra is, oda is rakhatok hűtőfelületet. Csak jó lenne tudni, disszipálandó wattonként mekkora hűtő felület a minimum, ami mondjuk 30 fokos többlet hevüléssel el tudja vezetni. Valami képlet vagy leírás kellene.

Szokásos dolog azt ónoztatni? Vagy jobb hőleadó a tiszta réz?
(#) Alkotó válasza pajti2 hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
"tiszta réz" Ez az, ami nem fordul elő valójában. Ha tényleg tiszta, hamar oxidálódik (percek kérdése), ha meg már be van lakkozva, akkor egész más a hőleadása is. Szerintem az ónozás a jó megoldás.
(#) pajti2 hozzászólása Dec 10, 2009 /
 
Oké, igazából ezen filoztam, hogy érdemes-e beónozni, vagy maradjon tisztán?

Amúgy meg ha nem fogdosom túl sokat, alkohollal le van tisztítva, utána az eszköz be van dobozolva, nem korrodálódik az olyan gyorsan. Tiszta lesz az még fél év múltán is. De ofc le tudom kenni pákával.

Lelakkozni eszembe se jutott. Az tutira nem jó tipp. Inkább azon filoztam, hogy leónozás után felcsiszolni kicsit érdesre.

Viszont valami hőleadási infó továbbra is kellene.
(#) pepe1125 hozzászólása Márc 31, 2010 /
 
Sziasztok!

Valaki használ OrCAD 16.3 Capture + Allegro progit nyáktervezéshez és kapcs. rajz készítéshez? Mert jó lenne ha valaki elmondaná, hogy miért nem akarja a kapcsolási rajzot átvarázsolni PCB szerkesztésre... A Netlist generálásánál nagy piros X van... Elvileg nem tudja a footprint -et az Allegro -ba áttenni... De hát ott a footprint -je mert már a saját allegro demo kapcsolással próbálkoztam. Valaki segítsen...

(#) telectro hozzászólása Aug 8, 2010 /
 
Sziasztok, az ősrégi smartwork programot ismeri valaki? én ennek a programnak az egyszerűségét szeretném wxp alatt használni, vagyis olyan programot keresek amivel szabadon oda teszek vonalakat és pöttyöket ahova akarok, és addig rajzolom azt a vonalat amíg kedvem tartja és nem zörög egyfolytban a program , hogy ezt nem, azt nem lehet és kb. 5 perc alatt megtanulható.

köszi
Következő: »»   10 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem