Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Próbálj meg külsőleg 15V segédtápot rákötni.
Külön-külön mindegyik IC-vel. Ha úgy sem indul be akkor valószínűleg az IC-k már az örök szilíciummezőkön szaladgálnak.
Kipróbáltam, az STRA6252-es ic vcc ágán az R903as ellenállást levettem a trafóról és ráadtam a 15v-ot, az eredmény az lett, hogy az ic el kezdett fűteni, de semmi más. Aztán az R902-es ellenállást is levettem és áttettem oda a 15v-ot. Az STRW6753 nem melegedett, de nem is mértem semmit a kimeneteken. Viszont a kapcsolási rajzon van egy P_CTRL vezeték, ha jól értelmezem akkor ezzel a vezetékkel kapcsolja be a tápot a mikrokontroller, ami persze nem működik, mert a tápot az stra ic-ről kapná (ha jól sejtem akkor a p_sense vezetéken). Ezekből gondolom hogy az STRA-t akkor biztosan cserélni kell, a másik ic-t meg valahogy tesztelném, talán ha adnék 5v-ot az optocsatolóra(PC911) vagy adjam a tápot a tranzisztor után egyenesen?
Ha az IC melegedik már attól hogy ráadod a 15V tápot akkor biztosan baja van. Azt cserélni kell.
A másikkal mi a helyzet az nem tudom.
Áttettem a tápot a q901-es tranzisztor és az r907-es ellenállás közé. Amikor bedugtam hallottam a táp "kattogását" és meg is jelent a feszültség, bár csak egy ágon mértem, de ott rendben volt. Szerencsére az STRW6753-ast nem kell kicserélni. Amúgy most vettem észre, hogy az STRA ic táp nélkül is melegszik. Remélem a dvd többi része nem sérült.
Köszönöm a segítséget!!
Uraim! Egy kis segítségre lenne szükségem. Van egy ZeXt gyártmányú, KA-250 típusú 230/ 12V-os Lengyel kapcsitápom amibe szétégett két ellenállás, ezért nem látható a színkódja. Rajzot nem találtam hozzá. Valaki esetleg tudna segíteni az értékek kiderítésében?
Erősítőhöz szeretnék használni számítógép tápegységet. Így elgondolva jó lenne mert +/- 12V-os, de nekem 2x110-120Voltos kéne a panelemhez sorba kötnék vagy 8-10 darab tápot. Persze kéne egy (0)-is. De ezt nem találok csak GND-t.
Szerintetek kivitelezhető ez? Nem akarok 20-30 ezer HUF-ot kiadni egy zsír új kapcs-tápra vagy toroidra+ kondik stb.... Iszonyat drága. Viszont egy PC bontóba bemegyek és kilóra lehet vásárolni régi AT-s tápokat még ha 200Wattos az is jó nekem (lehetőleg egyforma teljesítményűeket válogatnék) és 10 darab elvileg 2000W 2x120Volt (egyenáram) Válaszokat köszönöm.
Ez így egy nagy butaság. A 200w meg pláne, nézz meg egy tápot, mit ír az oldalán a 12V-ról. Nem 200w. A -12v-os része meg alig terhelhető. Az meg hogy összeadod a voltokat meg a wattokat, egyáltalán nem így működik, ha van 10db 12V 1A -es autóakkud, és azokat sorbakötöd, akkor 120V 1A-t kapsz, ha párhuzamosan, akkor meg 12v 10A, a kettő egyszrre nem fog menni, azaz a 120v 10A.
Hát, szerintem ez nem így működik, hogy sorba kötjük a kapcsi tápokat.
Sziasztok!
Volna egy tápegység amit én építettem, 12DC V/150DC V. 250ma-t vesz fel nyugalmi állapotban és az lenne a gondom, ha megterhelem a kimenetet (orion csöves tv) 100watt körűl fogyaszt 230volton, de ha rákötöm a tápomra akkor 12volton hírtelen 15-20ampereket is fel vesz és nem értem, hogy miért? Válaszokat előre is köszönöm!
Szia!
Ez normális áramfelvételnek tűnik 12V-on. Mi a csöves tévé típusa?
ORION T 2150 STX-S-FL (maximum 5éves)
Maximális 95watt van ráírva. Jah és a tápegység kimenetén lévő 4db 3amperes diódák is lángolnak terhelés közben pedig 150volton 100w az még 1 amperes áramfelvétel sincs.
Ja, hogy képcsöves. Értem. Milyen kapcsolás ez a kapcsolóüzemű táp? Rajzod van?
Ehhez a kapcsolási rajzhoz van a leggtöbb köze / a bekarikázott alkatrészek nincsenek benne/ a trafó egy pc tápból bontott trafó az 5voltos kimenete a primer a nagyfesz bemenete pedig a szekunder lett ebben a kapcsolásban. Szimpla pc tápból bontott egyenirányírtó diódák vannak a kimeneten /ami a 230-at egyenirányítja/
lehet köze a nagy frekinek ehhez hogy terheléskor "felgyúlnak"?
A kimenetre feltétlenül nagyfrekvenciás, nagyáramú, nagyfeszültségű diódák kellenek. Hálózati és kisfeszültségű egyenirányító nem jó oda.Ezt a típust ajánlom. Az egyenáramú táplálással nincs gond, viszont a 300-330V-os egyenáramú tápfeszültséget lehet, hogy igényelné a tévé, főleg, ha nem univerzális (110-240V AC) tápegység van benne.
100/240volt van ráírva. Köszönöm a gyors választ!
Hello
Van egy kb. 19W -os tápegységem amit sajnos sehogy sem tudok megjavítani. A szekunder oldala egyszerű mivel csak két kimeneti feszültség van, és az egyik van felhasználva referenciaként a szabályzáshoz. A visszacsatolás egy optocsatolóval van megoldva, a primer oldalán már nem tudok elmenni, túl sok ott az alkatrész. A lényeg az hogy primer oldal áramkörét egy IC vel helyettesíteném. Ez megoldható? A trafóról nem tudok sokat, két szekunder oldali tekercs, és a primer oldalon is kettő, egyik betáp, gondolom a másik meg a vezérlőáramkör táplálására van. Ennyi. azt nem kellene tudnom, hogy a trafó milyen frekvenciára van tervezve, vagy netán lehet más probléma is? Egyébként már átmértem a primer oldal valamennyi alkatrészét pár SMD alkatrész kivételével, amikre azt gondolom, hogy úgysem tudnám cserélni. A transformátort egyébként hogy tesztelhetem le, hogy működik e rendesen, mikor rámértem a tekercsekre akkor a műszer mindig nullát mutatott?
Az létezik, hogy egy kapcsolóüzemű tápocskának nem változik a hatásfoka az induktivitás értékének a változtatásával?
TL2575HV-ADJ (pdf) Konkrét példám: Kimenet: 8V 380mA Bemenet: 15V és 30V Induktivitás: 220uH 330uH 470uH 680uH 1000uH Hatásfok mind a 10 esetben 82-84% között mozog. Ennyire érzéketlen lenne az IC ezekre a paraméterekre?
Sziasztok!
Egy TL2575-12-es kapcsolóüzemű IC-t használok. Olyan 25V a bemeneti feszültség, viszont a kimeneti nem 12V (+- 10% azt hiszem a max. eltérés adatlap szerint), hanem kb 5V-tal kevesebbet ad le. Az ajánlott bekötést használom, ami az adatlapon van. Másik ugyanilyen IC-vel is próbálkoztam már, hátha esetleg gyártási hibás, de ugyanezt csinálja. Valakinek esetleg van ötlete, hol hibázhatok? A választ köszönöm. Üdv
Biztosan valamit elrontottál. Ellenőrizd át még 10-szer a bekötést! Esetleg rossz alkatrészt használsz (induktivitás, dióda), vagy rossz lábra kötöttél valamit (avagy polaritás).
Sok ilyesféle IC-t használtam már. Nem volt gondom még vele. Lásd előtted levő hozzászólásomat is.
Mekkora árammal terheled? Ha terhelés alatt mérted a kimeneti feszültséget, akkor esetleg túl nagy a tekercsed ohmos ellenállása (vagy valahol kontakthiba van a NYÁK-on). A NYÁK-ról tehetnél fel rajzot.
Szia!
A megfelelő alkatrészeknek már utánaérdeklődtem, tehát azok elméletileg jók. Polaritást sem cseréltem fel, erre igyekeztem ügyelni. Zed: Csak 3 db fehér LED volt tesztnek sorba kötve a kimenethez (persze megfelelő előtét ellenállással), úgy mértem ezt a nagy értéket. Mellékelem a kapcsrajzot, ami alapján a nyákot készítettem. A relé része egyelőre nincs használatban, amit kapcsol az még tervezés alatt van. Esetleg az a 2200µF-os kondi lehet a baj. (Először adapterrel próbáltam ki (12VDC), utána 230VAC-ról, de a hiba jellege ugyanolyan volt, csak más értékekkel.) Üdv
12V bemenőnél biztosan nem ad ki a kimenete 12V-ot. Ott jogos lehet az 5V-tal kevesebb kimeneti feszültség.
230V AC-t nem bír ki, gondolom transzformátorra gondoltál. Az mennyit ad le? Nem terhelted túl? Mérted a bemenő feszültségét akkor is?
A rajzodon látok 2200µF-od, ezzel gondolom a Graetz-híd után pufferelsz. A 100nF mi célt szolgál? Az lenne az IC-d bemeneti kondenzátora? Oda nem elég 100nF, hanem egy low ESR, mondjuk 100µF kellene. (Az adatlap szerint.) A 100nF-ot otthagyhatod, de első körben tegyél egy 100µF-ot (low ESR, amint említettem) az IC bemenetére, a bemeneti lábakhoz közel! (Tehát a GND és a Vin lábak közé.)
2200µF egy hegesztőbe sem kell. Számold ki hogy mekkora szekunder teljesítményre van szükséged, általában 1µF/W elég a primer oldalra. Ez pl. 100W-nál 100uF.
Nem mostani kérdés, de még lehet aktuális...
Azt mondtad, hogy csöves TV. Nem ismerem annyira a belső felépítésüket, de kizártnak tartom, hogy kapcsolóüzemű táp lenne benne. Ha pedig csöves, mint képcsöves TV, akkor is lehet, hogy van a bemenettel párhuzamosan valami transzformátor, ami párhuzamosan kapcsolódik a bemenettel, egyenáramot kapva a tekercs belső ellenállása lesöntöli az egész készüléket, ez okozhatja a nagy áramfelvételt...
Igen, bocsánat, pontosítok
A 230VAC-t úgy akartam "érteni", hogy hálózatról táplálom, természetesen 12V-os trafóval. Az egyenirányítás után olyan 25V-ot ad le. A 12VDC az az adapter fajtáját takarná, viszont mivel magában az adapterben van egyenirányítva, így olyan 16-18V között van. Elnézést a pontatlanságomért. Zed: A 2200µF az igen, puffer célt szolgál. A 100nF az IC-hez tartozik szűrőkondiként. Tanácsolták, hogy az IC-khez használjak szűrőkondit, és mivel ez is IC, gondoltam itt is alkalmazni kellene, bár elmondásod alapján itt nem létkérdés. Kiegészítem az áramkört akkor egy 100µF-os low ESR kondival, remélem csak ennyi volt a baj. Ha ezzel megvagyok, jelzek. water: Igen, gondoltam, hogy túlzok kicsit, de gondoltam biztosra megyek. Viszont akkor lehet lecserélem, mondjuk 470µF-ra. Köszönöm a segítségeket! Üdv
Szia, az ilyen tápoknál, (gondolom ez fly back,) a trafó ellenállása szinte nulla, mivel igen kevés menetszám szükséges a nagy kapcsoló frekvencia miatt. Én első körbe a kondikat ellenőrizném, ha ezek rendbe vannak, akkor megnézném, hogy a vezérlő Ic kapja e a neki szánt tápfeszültséget, ezt adatlapból kiollózható, majd ellenőrizném, a kapcsoló fet(ek) et, ha azok is rendbe vannak, akkor ellenőrizni kellene kap(nak) e vezérlést az IC felől. Ezt legegyszerűbben szkópal tudod megvizsgálni, a GATE lábon, ha sima tranzisztor van kapcsolónak, akkor a bázisán, persze óvatosan, mert itt hálózati feszülség ólálkodik, az ilyen méréseket javallott leválasztó trafó használatával végezni.
Üdv.
Szia, én nem gondolom, hogy a 2200uF, vagy a 100nF lenne a probléma.
Idézet: „A 230VAC-t úgy akartam "érteni", hogy hálózatról táplálom, természetesen 12V-os trafóval. Az egyenirányítás után olyan 25V-ot ad le. A 12VDC az az adapter fajtáját takarná, viszont mivel magában az adapterben van egyenirányítva, így olyan 16-18V között van.” Ez így több sebből vérzik. 12V-os trafó egyenirányítás, és pufferelés után, hogyan ad le 25v-ot? A 12v DC! adapteből hogy lesz 16-18v DC? Szerintem itt lesz a probléma. Konkrétan meg kellene mérni műszerrel, hogy mennyi a bemenő fesz az IC lábánál.
50 Hz-es trafót használ. Szerintem kell a pufferkondi, tehát a 2200µF-al nincs gond. Ha ez a puffer túl kicsi, akkor ugye a 100Hz-es brummfeszültség elég jelentős lesz. Az IC 52kHz-en működik, ezért kell a bemenetéhez minél közelebb 100µF-os LowESR kondi. (Az adatlap így ajánlja. Én egyszer csináltam egy ilyen tápot, ugyanilyen felépítéssel és működik.)
A 12V-os dugasztápon/trafón könnyen lehet 20V feletti feszültség is akár az egyenirányítás után. A transzofrmátornak a minőségétől függően kisebb-nagyobb dropja (feszültségesése) van. (Általában minél "hitványabb", annál nagyobb ez a feszültségesés). Mivel az említettek szerint a terhelés minimális volt, majdnem az üresjárási feszültséget mérte a kérdező. |
Bejelentkezés
Hirdetés |