Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp autóba Hi-Fi-hez
Lapozás: OK   66 / 148
(#) cimopata válasza proksa1 hozzászólására (») Szept 16, 2010 /
 
300W biztosan ki fog jönni belőle.
Mihez kell 800V ha nem titok?
(#) proksa1 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 16, 2010 /
 
Nagyfeszültségű szigetelésvizsgáló tesztberendezés lesz. (a trafót 1600Vra fogom megtekerni, egyrészt hogy bőven legyen tartalék benne, másrészt hogy komoly változtatás nélkül lehessen esetleg változtatni a vizsgálófeszt.) Szerintetek a sok helyen használt optos visszacsatolás ilyen nagy feszültségnél is jó lehet? A kimenő feszültségre sorosan egy a kimenő feszültséggel egyenértékű zenert, egy 1ks ellenállást, valamint az opto diódáját.(a 800V zenert sok zenerből rakom össze,4db 190V-os,1db 30V, 1db 10V)
(#) cimopata válasza proksa1 hozzászólására (») Szept 16, 2010 /
 
Használj TL431-et.
Az optó külön 12V-ról megy pl és a TL431 referencia lába megy csak a 800V-ra egy nagy ellenállás osztón keresztül.
(#) proksa1 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 16, 2010 /
 
Tudnál segíteni a méretezésben? Az adatlapján van mintaszámítás, de nem látom át rendesen. A referencia lábra mekkora feszt kellene leosztanom? És hány mA-t?(vagyis inkább uA gondolom)
(#) EcoPityu válasza proksa1 hozzászólására (») Szept 16, 2010 /
 
Szia!
Esetleg tekerhetnél még egy kisebb feszültségű szekundert, és azt figyelhetnéd.
Már ha elég azt figyelni.
(#) proksa1 válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 16, 2010 /
 
Van második szekunder is, de azt egy galvanikusan elválasztott IGBT vezérlőfeszültségének csinálom.Ezt nemis tudom figyelni korrektül, meg a terhelés itt ugy néz ki, hogy a terhelés mindjuk 1000W, de például 10ms-os periódusidő alatt csak 3msig van bekapcsolt állapotban így az átlagteljesítmény csak 300W lesz, éppen ezért az eléggé lüktető terhelés miatt mindenképp ezt kellene figyelni. Esetleg még arra gondoltam,hogy a nagyfeszültségű szekundernek csinálok egy kb 100Vos leágazást, és azt figyelem(ha a 800V megesik 600ra, akkor a 100V helyett is csak 75 lenne ott).Így kicsit pontatlanabb lenne a szabályozás, viszont egyszerűsödne A nyák már adott, de a szabályzást egy külön kis álló panelen csinálom így az még változhat.
(#) proksa1 válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 17, 2010 /
 
Szétszedtem a magot, és észrevettem hogy a középső oszlopnál van légrés. Ez a mag akkor nem a legjobb nekem igaz?
(#) cimopata válasza proksa1 hozzászólására (») Szept 17, 2010 /
 
AZ a mag akkor csak flyback elrendezéshez alkalmas.

A visszacsatolásról annyit, hogy legyen egy külön kis leágazás pl 15V szűrve meg minden.
Ennek a kis leágazásnak a GND-je közös a 800V GND-jével.

A TL431-t bekötöd a 15v-os tápágban úgy ahogy nagyon sok kapcsoláson látszik is.
A különbség ott jön, hogy ami megy majd a ref lábról felfelé a +Ut-ra az nem a 15V ra megy, hanem a +800V-ra.

A méretezése úgy van, hogy a TL431 2,5V anód-ref feszültségre elkezd szépen áramgenerátorosan menni.
Tehát szépen növeli a led áramát.
Tehát 2,5V a küszöbfeszültség, e felett fog jelet adni az optó a primerre.
A TL-be nem sok áram folyik, így nagyjából terheletlen feszültségosztóként számítható a ref lábon elhelyezett 2 ellenállás.
(#) albinolynx válasza proksa1 hozzászólására (») Szept 17, 2010 /
 
P120-P180-as szemcseméretű csiszoló vászonnal és óvatos körültekintő munkával egy sík felületen meg tudod szüntetni a légrést. Pc táp trafónál már használtam.
(#) albinolynx hozzászólása Szept 17, 2010 /
 
Elindult a tápom, jelenleg még mérem, állíthatom. Jelenleg 12V-ról stabilan 110W visszacsatolás nélkül 2db IRFZ44N-nel.
Megcsináltam a + ágból történő visszacsatolást is, ahogy Ecopityu javasolta. Egy ellenállással a TL494 4-es lábára. Egyelőre potméterrel van a visszacsatoló ág, a 4-es láb 10k-val GND-re. Lehet én bénázom el, de nem értem egészen ezt a visszacsatolást.

Ha terhelés nélkül beállítom 2V-ra a 4-es lábra eső feszültséget a potméterrel és leterhelem a tápot akkor a 4-es lábon marad 1V ami miatt nem 50%-os kitöltési tényezővel jár az ic - kimeneten a feszültség jóval alacsonyabb, mint visszacsatolás nélkül. Ha terhelve beállítom a potmétert, hogy a legkisebb feszültség essen a 4-es lábon - megjegyzem ezt nem lehet így 0-ra állítani -, akkor ha leveszem a terhelést a kimenetről, nem érvényesül a visszacsatolás. Továbbra is közel 50%-os a kitöltés. . Remélem érthető ahogy leírtam.

Mitől van ez, hogyan érdemes visszacsatolni?
(#) proksa1 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 17, 2010 /
 
Van stabil szűrt 18V, a szekunder2 az IGBT meghajtáshoz pont annyi, és a negatívok közösek is. Lehet, hogy a TLes megoldást fogom választani. De így uj mag után kell néznem, lehet összefogok 2db pc táptrafót.

Csiszolni nem merem a magot, mert szerintem nem tudnám megfelelően pontosan síkra csiszolni.
(#) proksa1 válasza proksa1 hozzászólására (») Szept 17, 2010 /
 
cimopataamit ajánlottál tl431-es refhez az osztóhoz a 10k alsó és 3190k felsó ellenállás osztó jó lehet? nekem ez jött ki. Nyilván majd játszani kell egy kicsit hogy pontosan beállítsam mert pontosan 3190est biztos nem kapok 0.25mA áramra számoltam az osztót, egy már működő tápnak például véve a fesz osztóját.(24Von 96kohm volt)
(#) cimopata válasza proksa1 hozzászólására (») Szept 17, 2010 /
 
Jónak tűnik!
(#) albinolynx válasza albinolynx hozzászólására (») Szept 18, 2010 /
 
Gulyi88 javaslatára a következőt ollóztam össze a motorola TL494 adatlapja szerint:

http://alr.atw.hu/pics/TL494_visszacsatolassal.GIF

Itt az adatlap:

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/motorola/TL494.pdf

Az 1-es lábra menő feszültség osztót a 8. oldal bal felső sarkában lévő rajz alapján, a 2-es, 3-as láb részét pedig a 10. oldal alapján huzaloztam. Üresen az asztalon tökéletes négyszögjeleket ad.
Összedugva a FET-es résszel, borul minden. Üresjáratban az akkumulátor felől a trafó fel akarna venni 1.2A-t. A gate ellenállásokon meg valami iszonyat torz jelalak van. Sajnos nem tudtam fényképezni... Felfutó él sarka íves, lefutó él sarkánál pedig van egy brutális kilengés, csillapodás, majd íves sarok és lefutás.

Kicserélem a régi visszacsatolás nélküli áramkörre a vezérlést és minden megy flottul újra.

Gerjed a visszacsatolás miatt? Valamit elkötöttem?
(#) emmzolee válasza albinolynx hozzászólására (») Szept 18, 2010 /
 
Bele izgul a visszacsatolásod. Lehet kellene egy kis sznubber a szekunder oldalra is. A trafód tuti jó? Az 1.2A elég sok üresjáratban. Visszacsatolás nélkül mekkora az áramfelvétel terheletlenül az akksi felől?
(#) albinolynx válasza emmzolee hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
VCS nélkül 0.25A üresjáratban az áramfelvétel. Trafó szerintem jó, a méretéhez képest. Tápból bontottam.

Sznubberről írhatnál, mert próbáltam okosodni ezzel kapcsolatban, de sikertelenül.
Köszi!
(#) watt válasza albinolynx hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
A TL494 nyitott kollektorú, vagy emiterű használattól függően, ezért nem alkalmas közvetlenül a FET meghajtására, csak alacsony frekin, esetleg.
Az 50KHz csak komoly meghajtókkal oldható meg, és itt még a FET-ek számáról nem is tettél említést.
Írod privátban, hogy tranyókkal hajtod meg most. Nekem nem sikerült normális jelalakos tranyós meghajtást összehoznom eddig, ezért nem csoda, hogy nem szépek a jelalakjaid 50KHz-en. Az 556 jó kis meghajtó, de csak 1-2 FET-ig(nagyobb gate kapacitású FET-ből 1!) és 30KHz-ig. Ha több FET-et akarsz 1 meghajtó kimenetről, akkor valami komolyabb meghajtó IC-t kellene választani, vagy geate-nkén 1 "555" kimenetett. Az 556 kimenetére 22ohm -ot tegyél kb.

A visszacsatolást kompenzálni kell, mert különben gerjed. A megfelelő RC tagot ki kell kísérletezni, mert kiszámolni csak a nagyon zsenik tudják, így ebben nem tudok segíteni! A megfelelő értékek akkor jönnek, amikor nem leng túl egy hirtelen terhelésre, de kellően csillapodott, hogy ne kezdjen saját életre a kör. TL494-et nem használtam(én SG3525 párti vagyok), ezért tapasztalati értékekkel nem tudok szolgálni. Próbálj adatlapból kiindulni(20. ábra).
(#) albinolynx válasza watt hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
2 x IRFZ44N dolgozik az áramkörben.
Érdekelne az 555-tel történő FET-es hajtás. 556 most úton van (maxim sample), de az 50kHz-t szeretném megtartani.

Az RC tag említésekor mire gondolsz pontosan?
Töfi féle tápban van olyan, hogy 1nF és 10Ohm sorosan a trafó bemeneti és kimeneti oldalán.
Igyekszem beszerezni SG3525-t, de addig is próbálkoznék a TL494-gyel.
(#) albinolynx válasza albinolynx hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Van IR2104 itthon. Half-bridge driver. Nem tudom, lehet hülyeség - ez jó lenne esetleg meghajtásra?
Servo drivereknél H-hídhoz szoktam használni.
(#) Transztyuszeres válasza watt hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Üdv watt!
Idézet:
„Nekem nem sikerült normális jelalakos tranyós meghajtást összehoznom eddig, ezért nem csoda, hogy nem szépek a jelalakjaid 50KHz-en.”

Dupla emitterkövetővel egész jót lehet csinálni, de akkor már ugyanott vagy árban, mint a meghajtó. Méretben, munkában nagyobb is, viszont van hozzá minden a fiókban.
Nekem beváltak a 4422-es driver IC-k (9A peak), a gyorsból lehet könnyen csinálni lassabbat, fordítva már nehezebb.
(#) watt válasza albinolynx hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Úgy érted 2+2? Mekkora teljesítményt szeretnél?
Az IR 2104 félhidas meghajtó, nem Push-Pull-ra való. Szervókra tökéletes. Ide 3..9A-ig lenne jó bármilyen FET Driver. pl. TC4421 - 4422.

Az RC tag a visszacsatolásban van a hibaerősítő bemenetén, illetve szokott lenni egy kompenzáló kondi is az erősítő kimenete és bemenete között.

A trafó primer oldalán is szokott lenni RC tag, pl. 27ohm + 10n a test felé a két ágról. Ezek védik a FET-eket a túlfeszültségű tüskéktől és segítik a visszacsatolást is szűrni valamennyire, miután a tüskék nem kerülnek át a szekunder oldalra.

Ha meghajtót használsz, akkor nem szükséges az SG, azt a TL is meg tudja hajtani.
Az SG-vel kisebb teljesítményt, még meghajtó nélkül is ki lehet hozni, de nem tudom mekkorát szeretnél.

Én azért ajánlanám, hogy 30KHz-et válaszd inkább, mert az 50KHz-nek semmi előnye nincs, csak hátrányai. Végigpróbáltam pár frekit, a 30 a legjobban kezelhető és nem lehet jelentősen több teljesítményt kivenni 50-ről. A trafó(töffi) is erre a frekire van máretezve, bár nem tiszta teljesen milyen a trafód. Ha nem titkos érdemes lenne megosztanod a rajzot. Esetleg privátban, de azt itt kéne kitárgyalni. Egyébként egy rajz nem mond semmit annak aki amúgy sem tudna egy ilyen korrekten megépíteni(nyákterv, huzalozás stb). Annak aki meg igen, nincs rá szüksége!
(#) albinolynx válasza watt hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Összesen csak 2db IRFZ44N van. Egyelőre egy pc tápból bontott trafóval próbálkozok. Tudnia kellene 400W-t papírforma szerint. 12x12mm-es a hasznos keresztmetszete, légrés nélküli. Gyári tekercseléssel, átkötözve. Szekunder ág lett a 2x12V-os rész. Primér pedig a 2x5V-os rész.

RC tagot már értem.

Meghajtóval kapcsolatban akkor kérném, hogy mutass be egyet 555-tel ami jól használható.
Néztem hestore-nál a 4422-t. 409,- Ft nettó. Ue. lomex-ban 195,- Ft nettó?? Vagy itt valami lényeges különbség van a tokozáson kívül is?
(#) (Felhasználó 46585) válasza albinolynx hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Nem kell bele 555, jó az sima tranyókkal is. Ha mégis kevés lenne az áram, akkor a BC-k helyett BD139/140 kell bele. Azzal fog tudni bő 1 A-t, 50 kHz-en bőven elég lesz.

Szerintem, még 50 kHz-ig érdemes elmenni, felette már nem nagyon, mert a trafónak akkora szórása van, hogy túl nagy feszültség-idő terület esik ki, vagyis nagyobb frekin már erősen csökken a kimeneti feszültség. Egyébként, majdnem az 50/30 arányában lehet nagyobb teljesítményt kivenni a trafóból. És ehhez még nem kell speciális vas, jó az M2TN-B is. Csak egy példa, nekem egy E42-ből 460 W jön ki és még nincs 80 fokos sem a trafó, persze ventillátor nélkül.
(#) watt válasza albinolynx hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
1-1 FET-hez elég lenne egy SG3525 meghajtó nélkül 22ohm -al.
A papírforma és a valóság nem mindig ugyanaz. Ha a primer áram kicsi(230V-ról lefelé), akkor jobban kihasználható a mag a sok menetszám miatt, amit jobban el lehet osztani. Mikor az áram nagy, sokkal nehezebb meghajtani a magot. Tekercselési trükkökkel lehet ezen javítani, erről sok szó esett már korábban.
Én annak a trafónak 200W-ot saccolok, amit feszültség esés nélkül ki tudsz szedni. Feszültség eséssel 300W, de az nálam nem táp, aminek a feszültsége esik.
Érdemes jobb FET-eket beszerezni, pl. IRF3205. Ebből elég 1-1 is 300W-ig és meghajtó sem kell az SG-hez.

(556-ban két 555 van, tehát ugyanaz a rajz. Vagy 556-hoz sincs?)

A 4422 ügyben nem tudok más eltérést, mint az árat, ebben az esetben.
(#) albinolynx válasza watt hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
556-hoz van rajzom, ha jól emlékszem még Te linkelted be itt a topikon belül. Megnézem az 556 adatlapját és az alapján akkor elboldogulok vele. Köszi!
(#) punkkazy hozzászólása Szept 19, 2010 /
 
Üdv!
Ha egy kapcsoló üzemű táp szekunder részéhez nem egy, hanem két diódahidat alkalmaznék, egyenként két dupla, TO-220-as tokozású diódából kialakítva, akkor az okozna valami gondot? Tehát a pozitív tápághoz és a negatívhoz is tartozna egy híd. Csak azért kérdem, mert van itt egy rakás PC-táp, aztán hasznát is vehetném.
Néztem a MOSPEC S20C40C adatlapját, ha jól értem elbír 40V-ot. Ha a szekunderről 30-35V PP jön le (nyilván tápáganként ennyi), akkor elég lesz, igaz?
(#) proksa1 válasza punkkazy hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Sikerült a tápom két PC táp trafót fogtam össze hogy gond nélkül meglegyen a 300W teljesítményem. 3-3db IRFZ48at hajtok egy TL494-ről 60kHzen jelenleg, egy tranyós "meghajtással", ami igazából csak a gyors kikapcsolásról gondoskodik, gate ellenállások 100ohm! Minden jég hideg, egyszerűen nagyszerű rengeteg autós erősítőbe láttam TL494et meghajtó nélkül 3-3 fetet meghajtani, 100 ohmos gate ellenállás mellett. A trafó nem lett a legszebb, mert az első pár tíz menet szekundert szépen feltekertem, aztán a 2x3 menet primert a vastagból, de ez már kevésbé ment szépen, és a felső néhány tíz menet szekunder már nagyon egyenetlen és csunya formáju lett mert a vastag szekunderen nem feküdt fel vízszintesen.(a segédtekercs még nincs rajta, nemtudom hová fog elférni). Akit érdekel teszek fel kapcsolási rajzot hétfőn.
(#) watt válasza proksa1 hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Persze, 400W-ig nincs is sok gond, bár 60KHz-már elég magas freki, hogy a jelalak ócska legyen. Egy 800W-os táp már nem ilyen egyszerű...
(#) proksa1 válasza watt hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Miért teljesítmény függvénye egy meghajtás jósága? Én láttam már szép jelalakot tranyós meghajtással kWos tápban a frekvenciáját igaz nemtudom, de kHz nagyságrendű az biztos. A saját tápom még sajnos nem terheltem, hogy mit bír, de a leggyengébb pontja biztos hogy a trafó lenne, mert a 6 fet megerőszakolva elbírna 800-1000Wot is, persze nem folyamatosan. Amint találok megfelelő műterhelést megnézzük mit tud. Ha valaki szép jelalakot szeretne mindenáron, az a microchip oldalán talál egyszerű fetmeghajtó ICket, többféle áramerősségben. Egy 1A-es meghajtó szerintem bármelyik kommersz mosfetből elvisz legalább 2-3 darabot.(az itt alkalmazott kisfeszültségű fetekre igaz ez csak, a nagyfesz fetek egyenként elvisznek egy meghajtot).

punkkazy:
Igen használhatod őket, de én 30Vnál többet nem bíznék rájuk ha nagy árammal terheled őket.
(#) hugi00 válasza proksa1 hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Van 2KW-os muterhelesem 3,998Ohm.

Ha kell tesztelesehez. - vihted.
Következő: »»   66 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem