Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   5 / 2208
(#) barkácsoló válasza csiga123 hozzászólására (») Ápr 20, 2007
Te voltál az aki a közelmúltban kimenő trafót akart szerkeszteni? csak mert akkor ajánlom figyelmedbe a
http://www.elektoncso.hu
Oldalon megjelent cikket a kimenő trafókról, és készítésükről!

(#) EcoPityu hozzászólása Ápr 21, 2007
Sziasztok!
Végigolvastam a hozzászólásokat, és rájöttem ,hogy milyen kár is , hogy nem tanítják már sehol a csöves technikát..
Bár nekem nem kár, mert így monopol helyzetben vagyok pl én, azokkal szemben akiknek halvány lila...
De hagyjuk a mocsok üzleties hozzáállást... Nekem sem tanították, de autodidakta módon mégis összeszedtem annyit, hogy most minden zenész a környékről hozzám hordja a szemetét.
Még annó a suliban 4.-ben vizsgamunkára sokak ámulására én is egy csöves erősítőt építettem. Az RT évkönyv 95-ös és 96-os számában lévők közül mindet megépítettem(a 10w,20w,40w-osat is)talán ezeken is gyúrtam ki magam csövesből, de egy abszolút kezdőnek talán egy "A" osztályú együtemű építését ajánlanám. Egy MÉH telepen, vagy szeméttelepen minden megtalálható hozzá, csak egy régi ORION vagy VIDEOTON TV-t kell keríteni, és azon már lehet is okosodni. PCL86-os csővel(trióda+végpentóda)kész is a 3w-os tanulóerősítő, a kimenőtrafó is adott, mert ott a gyári, csak persze Táptrafót kell tekerni hozzá... stb
Aztán jöhetnek az ellenüteműk, kimenőtrafó tekercselések, nekem pl a vizsgamunkám, a 2x40w-os az tud 2x70w-ot, és hangerőben lenyomott egy 2x100w-os SONY-t(vicces volt). És persze utána jöhet a High End.
Itt van némi képanyag a legutóbbi erősítőmről, 2x30w-os , egy rossz DVD dobozába készült, és 5 nap alatt lett kész
Napersze a Kimenők gyári Zelmer gitárerősítőből vannak.
(#) Mate78 válasza EcoPityu hozzászólására (») Ápr 21, 2007
Hali!

Gartulálok,hozzá,szép munka!

Én most egy 15Wattos PP-n dolgozom EF 80,ECC85,PL 504-ekkel.(első erősítő,a SE végfokot kihagytam)Már szól egy kezdetleges kimenővel,most a végleges kimenő tekerése következik.Erre az erősítőre még szinte semmit sem költöttem,leszámítva az üzemanyag árát,amit lomtalanításkor a fekete-fehér TV-k után kutatva elautóztam..
Ha ezzel kész vagyok,kb 1év,amennyi időm mostanában van,akkor egy komolyabb erősítő építésébe kezdek kimondottan HF csövekkel.Persze nem a 300B triódára gondolok,ami 65000Ft/db..
Valószínűleg EF86,ECC82,EL34 csövekkel lesz triódás kimenettel.
Megoszthatnád velem a tapasztalataidat a 10-20Wattos erősítők építésével kapcsolatban.

Üdv.
(#) Parázs Gábor hozzászólása Ápr 22, 2007
Szia seedz!
Én már hallotam csöves erősítőt méghozá SINGLE-ENDED a hangzás az valami csodálatos én nagyon ottmaradtam amikor meghallotam az üzemmeleg(végcsövek 150fokosak voltak) erősítőt zenélni
a lemezeid teljes más oldalrol fognak megmutatkozni észreveszed azt vanak nagyon gagyi lemezek.A kimeneti kakaó nem volt több 8Wattnál ez a teljesitmény körübelül megfelel egy 20Wattos félvezetös erősítőnek.A magyarázat abban rejlik, hogy a csöves erősítőknek nagyon nagy a dinamikája.De persze sok mulik a hangládán is.Én egy 30éves BOSE ládán hallotam zenélni.pl.egy somogyis hangszoro sose fog akorát szolni mint egy BEYMA stúdiohangszoro.
Ha csöves erősítőhőz ragaszkodsz akkor tényleg kösd fel a gatyaszárat mert nagyon sok idöt igényel.De ezért nem kell ám megijedni egy csöves végfoktol.Nem muszáj megveni a méregdrága 300B 25.000Ft-ért hanem modjuk börzéken belehet szerezni 1000Ft alat lévö GU-50-et (amit énhallgatam abban is GU-50-en volt)ez egy régi ruszki adocsó.De imádja a hangfrekit és ezt meg is hálája.Máris sporoltunk egy pár 10.000-est.Meghajtó csövek után szintén börzén kell szétnézni.Amin még lehetne sporolni az trafok lennének de ahogy elnézem az szoba se jöhet, hogy te otthon tekerj magadnak,ezért marad joval drágáb megoldás meg kell venni készen.10.000-12.000Ft-ért egészen türhetöeket kapni. Azt még hozászeretném tenni, hogy a kimenö trafó fontosága abban rejlik meg hogy impedencia illesztést végezen ugyanis a csöves erősítők kimenö ellenálása 1-4Kohm a hangszoro impedenciája meg 2-16ohm(általában) ezt illeszteni kell, hogy ne legyen veszteség.A csöves erősítő hangzása 70-80%-ban a kimenön mülik.
Ha mindenképen HIGH-END hangzáshoz ragaszkodc
akkor én figyelmedbe ajánlanék egy 10W A-osztályú tranzisztoros erősítőt ez pénzben és munkában töredéke egy csöves SINGLE-ENDED-nek.És a hangzásban szinte nincs nagy külömbség.
(#) barkácsoló válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Ápr 22, 2007
Szeretném kiegészíteni Parázs Gábor hozzászólását pár gondolattal. Gábor te vagy az elsők között végre az, akik
végre nem csak ugatnak össze vissza hogy "Jaj hát csöves erősítő,jaj ne csinálj olyat, drága a 300B! Jaj!"
Az kb olyan, mint hogy
" Ne tanuljál meg autót vezetni,
egy Aston martin 50millió forintba kerül"


Remek kapcsolások vannak 2A3, 6L6, EL34,EL84,KT88,KT66,211,807, és még sok csővel,
együtemű(single ended) ellenütemű(push-pull)
lehet találni OTL,OCL erősítő kapcsolásokat is.
(Output TransformerLess,Output CapacitorLess)
Érdemes ezeknek utánanézni, és azután megszólalni.
Aki meg a csöves erősítők hallatán csak annyit tud hogy
300B trióda, az meg inkább maradjon csöndbe.
Szóval Nem csak Aston Martin-t, lehet vezetni
Akinek nem inge ne vegye magára.
De szeretném,ha a köz érdekében a málészájú 300B kántálók nem riasztanák el a jónépet a hülyeségeikkel
(#) elektro hozzászólása Ápr 22, 2007
hy
nézegettem ezeket a csöves erősítőket és ngyon tetszik. Több okból esztétikailag nagyon szépen mutatnak gyönyörű hangja van ha nem bassza el az ember a kimenőtrafót. Gondoltam kéne építeni egyet csak sok a kérdés. Rengeteg rajzot találtam csak kimenő trafót nem. Ez egy nagy gond. Tudtok nekem egy olyan csöves végerősítőt ajálani ami tuti működik vizsonylag olcsó a dobozolást nem kell beleszámítani. Ugya itt elég pár W is pl 5-10W elég meg nem is igazán High-End hangot akarok tőle elvárni mert ez csak olyan tanúló lenne.
(#) barkácsoló válasza elektro hozzászólására (») Ápr 22, 2007
Szia!
Link ügyben nem kell messzire menni, van egy magyar nyelvű
Tessék:http://www.elektroncso.hu/cikkek/modern.php
Egy 15W-os EL84 végcsöves PP(push-pull) erősítő. Nem bonyi szerintem, van hozzá útmutató. de ha bonyinak tünik akkor kersek egyszerűbbet valahol!
a kimenőtrafók általábban olcsóbbak PP erőstőkhöz!
(#) barkácsoló válasza barkácsoló hozzászólására (») Ápr 22, 2007
ebben a kapcsolásban ráadásul te tekerheted a kimenőtrafót. Tanulmánynak jó. ha nem tudod hogyan, az elektroncso.hu-n van egy cikk,hogyan!
(#) elektro válasza barkácsoló hozzászólására (») Ápr 22, 2007
hy
köszön a gyors választ illetve a linket. A kapcsolás tetszik egyrész mert magyar a leírás meg megvan a kimenőtrafó adati. Csak nem taálom hozá a csöveket az oldalon. Lehet rosszul keresem. Hogyha nincs ennél kisseb anód feszültségű kapcsolás és a csövek elfogadható árban vannak akkor megpróbálkozok vele.
(#) szabi83 hozzászólása Ápr 22, 2007
(#) barkácsoló hozzászólása Ápr 22, 2007
Ha egyben esztétikusat is szeretnél, egyszerűt és különlegeset, megpróbálkozhatsz a Darling 1626-se erősítőkapcsolással
két régi 1626(vt-137) triódát használ.
-Szép,régies alakjuk van!
-Kevés alkatrész kell
-könnyű megépíteni
-szépen szól

ez a weboldal csak a 1626 Darling-na lett szentelve
http://www.geocities.com/TimesSquare/1965/darling.html

Kimenőtrafót rendelni kell
a www.tube-town.de oldalról érdemes rendelni kimenőt
(német-o)
NEM KELL MEGIJEDNI olcsóbb ,mint ha itthon vennéd!
:eljen:

esetleg ha tényleg rendelnél akkor összefoghatnánk többen, és rendelhetnénk együtt (5000ft/csomag, ha többen vagyunk kevesebb)
(#) elektro válasza elektro hozzászólására (») Ápr 22, 2007
jajj elnéztem csak ecc83 ami azt hiszem 2-3e az el84 pedig 1500Ft. Ez nagy megkönnyebülés hogy a végpentóda nem 50e. Már csak az a kínos kimenőtrafó. ÍTudom ott vannak az adatok. De nem tekertem még soha semmilyen trafót. Ide meg gyakkorlat kell. Megkérdezném, hogy valaki küzületek nem e vállalna el kimenő trafó megtekerését. Természetesen nem ingyen.
(#) barkácsoló válasza elektro hozzászólására (») Ápr 22, 2007
nem kell aggódni!

szerintem csöveket ne onnan rendelj!
nézt át a fórum apróhirdetéseit, és ott tudakolódj, sokkal olcsóbban megkapod őket, de egyébként egyik sem drága! tungsram ecc83(12AX7)-at 1000-1500ft/db ér biztos kapsz, az el84 is lesz szerintem hasonló árban!
(#) elektro válasza barkácsoló hozzászólására (») Ápr 22, 2007
jah
most ezzel az utóbbi linkel nagyon lefagytam.
Valahogy megfogot az egyszerűsége. Keresgéltem de még nem találtam csövet hozzá. Tudnál linket adni a kimeőtrafóhoz? Amúgy valaki megépítette már? JAh még valami akkor végülis ti melyiket ajáljjátok az elektrncső oldalán szereplőt vagy amit te adtál?
(#) barkácsoló válasza elektro hozzászólására (») Ápr 22, 2007
Én hálózatit már tekertem(tekerek,pont ma is ) de kimenőt még nem, viszont meg fogom próbálni! Én megmondom őszntén, elvállalnám, ha lenne rá időm, ésmeg meglennének a szükséges anyagok a trafóhoz.
Bár nem hiszem hogy busást pénzt kéhetnék érte,kezdő kimneőtrafó tekerőként...
(#) barkácsoló válasza elektro hozzászólására (») Ápr 22, 2007
Igen, a Darling nagyon egyszerű. viszont nem ismert
a 1626-ot már nem gyártják. E-bay en ócsón beszerezhető, de érdemes megkérdezni rádiószervízeket,
csővel seftelő emberkéket az apróhirdetések között van egy olyan fazon akinek vmi ferenc73@valamilyencím.hú a mailcíme, ő forgalmaz a világon mindeféle csövet! kérdezd meg tőle! 1626 cső,
vagy VT137
(#) elektro válasza barkácsoló hozzászólására (») Ápr 22, 2007
hy
amúgy nem akarsz feljönni msn re? Felvettelek msn re ha nem baj. Úgy gondoltam ezek már oda valók d ha olyanról beszélünk akkor feleszem ide is hogy aki erre téved akkor ős is tudjon építen egyet. Mert ez az értelme a fórumnak
(#) barkácsoló válasza elektro hozzászólására (») Ápr 22, 2007
Támogatom az ötletet
Máris megyek
(#) Mate78 válasza barkácsoló hozzászólására (») Ápr 22, 2007
Idézet:
„Aki meg a csöves erősítők hallatán csak annyit tud hogy
300B trióda, az meg inkább maradjon csöndbe.
De szeretném,ha a köz érdekében a málészájú 300B kántálók nem riasztanák el a jónépet a hülyeségeikkel”


Bocs de kire gondoltál?
Ha jól emlékszem én említettem ezen a fórumon először a 300B triódát,pont ellentétes célzattal.
Ha figyelmesen végigolvastad volna a hozzászólásomat,kiderült volna.

Üdv
(#) elektro hozzászólása Ápr 22, 2007
hy
ezúon itt is megkérdezem hogy van e valakinek vagy tudja e valaki hogy hol lehet 1626 vagy VT136-os csövet venni vagy szerezni tudom hogy van apróhirdetés csak gondoltam hogy aki ezt olvasgatja hát ha akad neki.
(#) Moderátor hozzászólása elektro hozzászólására (») Ápr 22, 2007
Idézet:
„ha nem bassza el az ember a kimenőtrafót.”


Az ilyet mellőzzük már végre, a kutya úristenit már!
(#) barkácsoló válasza Mate78 hozzászólására (») Ápr 22, 2007
Ha most elkezdek neveket sorolni, akkor itt egy hatalmas off topic veszekedés fog kialakulni. Egyébként nem, nem rád gondoltam. Nem véletlenül írtam oda Az "akinek nem inge,ne vegye magára"-közmondást. Szóval téged nem állt szándékomban megbántani,úgyhogy ne húzd fel magad.


Csak itt durrant el az agyam a (#80156)-os hsz. ban.
(#) elektro válasza (») Ápr 22, 2007
jah bocsi
(#) Mate78 válasza barkácsoló hozzászólására (») Ápr 23, 2007
Ok rendben.

Csak azért szóltam,mert én is azok közé tartozom akik inkább buzdítani akarják a népet csöves erősítő építésére.

üdv.
(#) csiga123 hozzászólása Ápr 23, 2007
Vasa irtam PÜ-t!
(#) elektro hozzászólása Ápr 24, 2007
hy
nagyon kihalt a téma, gondoltam felhozom. Kezdem érteni a lényegét ezeknek a csöves cuccoknak. Azért ahoz képes kellemesen csalódtam benne. Mégpedig az építésével. Mindenki azt mondta akitől megkérdeztem, hogy építek csöves erősítőt és segít-e? Erre sorra jöttek a válaszok, hogy az nagyon bonyolult nem lehet megépíteni otthon sok műszer kell meg tapasztalat. Hát azért nem így van ahogy megvilágították. Persze sok tapasztalat kell a nagyfesz miatt könnyen padlóra teheti az embert de ahoz figyelmetlennek kell lenni. Amúgy meg nem lehetetlen mert vanak olyan kapcsolások amihez kell 5alkatrész és kész. Nem is drágák. A műszerekről meg annyi hogy aki leleményes egy mmultival megcsinálja gond nélkül. Műterhelést meg fillérekért lehet építeni mert az ugye kell. Amúgy szerintetek melyiket érdemes megépíteni az elektroncső oldaláán szereplő 15W erősítőt vagy a 1626 os csővel megépített kapcsolások amik fentebb vannak?
(#) Mate78 válasza elektro hozzászólására (») Ápr 26, 2007
Hali!

Én szívesen segítek amiben tudok csöves erősítő építésével kapcsolatban,ha rászánod magad.Szerintem sem gond megépíteni egy csövest,csak egy kicsit másak a játékszabályok.Egy dolog van benne ami kicsit húzósabb,az pedig a kimenőtrafó.De ettől sem kell megijedni,olvasgatni kell,mit hogyan,és előbb utóbb összeáll a kép.Persze kis ügyesség,gyakorlat is kell hozzá,de közel sem kivitelezhetetlen.Vasmagot pedig akár bontani is lehet.
Én személy szerint a 15 W-os erősítőt építeném meg EL84-es csővel(ami az elektroncső oldalon van.)
Egyszerű a kimenője,könnyen beszerezhető csöveket tartalmaz.


üdv.
(#) elektro válasza Mate78 hozzászólására (») Ápr 26, 2007
Hy
igen sok érv szól a 15W os mellet is meg aDARLING mellet is. A darling egyszerű télleg primitív kapcsolás és nagyn szép elegáncs csövek vannak benne. Mert az is számít hogy hogyan néz ki. De agond hogy amcsiba van a cső már találtunk több helyen is ujjakat ősszeválogatva. Ami még nyomós indik az építésében hogy lehet venni hozzá kimenő trafó ami nagyon fontos. A 15W az egy kicsi bonyolultabb ez alat azt értem hogy pár alkatrésszel több kell bele. Ami még mellete szól hogy van hozzá cső ésha tönkremegy mert előfordulhat az is, van utánpótlás. Egy rádió amatőr találkozón akár ingen is hozzá lehet jutni. De viszont a kimenő trafónak igaz meg van adva a mérete de 3500 menetet kell megtekerni, és trafó készítésben nagyon kevés gyakorlatom van ez nekem nem fog menni. Tudom egyszer el kell kezdeni de úgy gondolom hogy nem egy csöves erősítő kimenő trafóján kéne próbálkoznom mert akár fájdalmas is lehet.
(#) barkácsoló válasza elektro hozzászólására (») Ápr 26, 2007
amugy annyiban tényleg el lehet gondolkodni hogy a 15 wattos el84 csöves erősítőhöz sokkal egyszerűbb beszerezni az alkatrészeket, és van csőutánpótlás....

Igaz én ajánlottam a Darling-ot, és nem is akarlak lebeszélni róla,csak segíteni szeretnék hogy objektívan lásd a témát
A kimenőtrafót meg is lehet tekertetni,ha a cikkből kivágod az adatait és elküldöd a nekik,akkor megtekerik neked.

http://www.realaudiotechnika.bacska.hu/

Azt hiszem ők is tekernek egyedi kimenőket,de forgalmazni mindenképp forgalmaznak.
Amúgy itt a Darlinhoz is kapsz kimenőt 5k ohm-os primerrel
(#) elektro válasza barkácsoló hozzászólására (») Ápr 27, 2007
Úgy döntöttem maradok a DARLING-nál. Valahogy nagyon megtetszett lehet a ormálya miatt. Mert akkor igazi High-End erősítő lesz. Mert ha nem is szól jól de nagyon szépen néz ki. Mert sajnos így van. Voltam 2éve a Budapesti High-End show-n. Hát ott volt szép cucc. Fele igaz nem szólt akkorát mint ahogy az ára mutatta. Vannak ott nagyon nagyon szép hangúak is amik viszonylag "olcsók". De van olyan is ami szó szól de 32milla egy erősítő. Ez történetesen a Mekintos (tudom nem így kell írni) Marha gyönyörően nézett ki télleg fuul szép. Csak épp soha nem ér 32millát. Tele dumálták mindenki fejét hogy ebben speciális 4lábú FETek vannak azok is aranyozottak. Az előfok csövei is nem tudom hány karátos aranyt tartalmaznak. Mondom jóvan.
Következő: »»   5 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem