Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   77 / 1207
(#) SzAndras00 válasza vicsys hozzászólására (») Nov 14, 2010 /
 
Hogy ezt én miért nem találtam meg? Köszi szépen!
(#) FMSound hozzászólása Nov 16, 2010 /
 
Hali
Tudnátok nekem segíteni?
Egy primitiv program megírásában? Még ma este kellene. Tű impulzust előállítani, úgy mint ha hálozati szinuszhullám null átmenetei lennének.
(#) proli007 válasza FMSound hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Hello!
Hát nem csoda ha nem segítettek.. Mert ennek a kérésnek, se füle, se farka. Én legalább is nem értem. Ha hálózat nullátmeneteinél kell impulzus, akkor a proci működését szinkronizálni kell a hálózathoz. De ha ezt hardveresen megteszed, már rendelkezésre áll is az impulzusod. Ha meg csak 10ms-onként kell egy impulzus hálózati nullpont szimulálásához, ahhoz minek a PIC? Arra bőven megteszi egy 555 is.
üdv! proli007
(#) icserny válasza proli007 hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Én csak ma reggel olvastam a kérdést, a választ meg tegnap estére várták (Add meg, Uram, de tüstént!). A kérdést én sem értem pontosan, de ha az volt a lényege, hogy hogyan lehet tűimpulzust előállítani, akkor egyszerű a válasz:
  1. bsf port,bit
  2.     bcf port,bit


Ennyit igazán segíthetünk, mégha a házi feladatról is van szó...
(#) Balázs 1.3 JTD hozzászólása Nov 17, 2010 /
 
Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni. Elkezdtem egy új projektet MPlabban, assamblyben írom. És már az elején hibát dob. Csatolom a képet az gondolom mindent elárul. Nem értem miért illegal label?!
(#) kaqkk válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Nem lehet hogy a nagy I betű miatt reklamál ?
(én nem használom az mplab ot ) ez csak tipp .
(#) Balázs 1.3 JTD válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Megpróbáltam kicsivel, így se fogadja el
(#) vilmosd válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Hali
Probald meg kettospont nelkul.
Vili
Ps: sorszamozast kapcsold be!
(#) Balázs 1.3 JTD válasza vilmosd hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Szia. Kettőspont nélkül sem fogadja el. Milyen sorszámozást és hol?
(#) vilmosd válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Hali
A sorszam az Editor Properties - ben kapcsolhato be. Masik kerdes: a forditas "absolute " vagy " relocatable" forditasra szol?
Udv Vili
(#) Balázs 1.3 JTD válasza vilmosd hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
A Line Number-t mondod? Bekapcsoltam, így sem fordít. Relocatable-ben fordít. Igazság szerint azt sem tudom, hogy ez mit számít. Leírnád esetleg?!
(#) zenetom válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Hali!
Szerintem erre: Bővebben: Link gondolt. :yes:
Továbbá lehet az a baja, hogy lehet az "Init" helyén kéne lennie a főprogramnak és ettől kavarodik be, bár ez elég furán hangzik
(#) Balázs 1.3 JTD válasza zenetom hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Átraktam Absolute-ba. Így sem fordítja le. Kivettem a megszakításnak hagyott részt. Így sem fordítja le.
(#) Balázs 1.3 JTD hozzászólása Nov 17, 2010 / 1
 
Jól van esküszöm elpancserkodtam. Egy darab enter kell a címke után. Így lefordítja. Szóval a címke egy sorban volt a paranccsal és nem tetszett neki.
Köszi a tippeket mindenkitől!
(#) vilmosd válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Ott valami masnak kell lennie, mert a cimkek utan altalaban nem teszunk entert, csak 'TAB'-ot.
  1. repeat  call    pressck ;look for incr/decr button press
  2.         movlw   0x1     ;delay 200 milliseconds
  3.         movwf   mcount
  4. loadn   movlw   0xff
  5.         movwf   ncount
  6.   decn  decfsz  ncount,f  ;decrement N
  7.         goto    decn    ;again
  8.         decfsz  mcount,f  ;decrement M
  9.         goto    loadn   ;again
  10.         goto    repeat

Itt pl. ket utan cimke is van parancs, es siman lefordul. Nem sir semmiert.
Udv Vili
Ps : Bocs warningol a " decn " cimkeert, mer az elso oszlopban kezdodik.
(#) Balázs 1.3 JTD válasza vilmosd hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Hát akkor nem tudom . Lényeg a lényeg hogy már lefordul. Meg én is lassan a székről
(#) Balázs 1.3 JTD hozzászólása Nov 19, 2010 /
 
Egy hiperszupergyors kérdésem lenne
De ne kövezzetek meg érte
SWAPW parancsot nem fogad el véletlenül az MPLAB?

ui:Nincs valahol egy kis összefoglaló, hogy milyen egyedi utasításokat fogad el az mplab? (pl banksel)
(#) vilmosd válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Hali
MPLAB "HELP" esetleg?
Udv Vili
(#) icserny válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Nov 19, 2010 / 1
 
Ez az egyik kötelező olvasmány (lásd banksel, bankisel)

Ez pedig a másik kötelező olvasmány (beépített makrók).
SWAPW makrót csak itt láttam:
  1. swapw   macro
  2.         movwf   temp1
  3.          swapf   temp1,F
  4.          movf    temp1,W
  5.          endm
(#) Hp41C válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Szia!

Attól függ melyik családra írsz programot. A 18F-en a swapf WREG,f vagy a swapf WREG,w működik...
(#) Balázs 1.3 JTD válasza vilmosd hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Hát a Help elég útvesztő. (És angol, amit nem nagyon tudok, elég az adatlapokat fordítgatni)

Köszönöm mindkettőtöknek. Megint lesz mit olvasni
(#) proli007 válasza icserny hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Hello!
Lehet a korom miatt, de én sajnos nem jöttem rá, hogy ez házi feladat.
De egy tű nem csinál nyarat, valami időzítő és ciklus sem ártott volna..
üdv! proli007
(#) nagy_david1 hozzászólása Dec 1, 2010 /
 
Üdv!

Már sokszor nekifutamodtam a PIC-ek lelkivilágának de mindig abbamaradt mert semmi sem volt világos, minden új volt. Mostanra viszont szereztem C nyelves tapasztalatokat (mivel ez mellett döntöttem) így már sikeresen el tudom különíteni a C nyeles és pic-re vonatkozó "részeket". Lenne viszont pár, számotokra egyszerű, alap kérdésem ami nem világos úgy sem, hogy mellé volt írva sok programban a feladata.

set_tris_a(0xFF);
set_tris_b(0b00000111);
output_b(0x00);

1) Mi az a "set_tris"?
2) Ezeknek a parancsszavaknak a végén szereplő a,b...? pl: set_tris_"a", output_"b"
3) Hogyan kell értelmezni a (0xFF), (0x00) kifejezéseket?
4) Hogyan értelmezem a set_tris_b"(0b00000111)" kifejezést?

Megkérlek fejtsétek ki aprólékosan. Legalapabb dolgokat nézve ezek maradtak számomra érthetetlen pontok.
Előre is köszönöm.
(#) fokti Attila válasza nagy_david1 hozzászólására (») Dec 1, 2010 /
 
A TRIS regiszter az adott port adatirányát adja meg, ha az adott portlábnál 1 van input, ha 0 output. pl TRISB=0x0F megegyezik a TRISB=0b00001111 -el, csak az egyik hexadecimálisan van megadva a másik pedig binárisan. A példánál maradva ennél a beállításnál az első 4 láb bemenet a második négy kimenet.
A set_tris valami egyedileg deklarált függvény lehet ami a portot állítja be. Az output_b is ilyesmi, beállítja az összes lábat kimenetnek.
(#) fokti Attila válasza nagy_david1 hozzászólására (») Dec 1, 2010 /
 
A betűk a portot jelölik.
(#) icserny válasza nagy_david1 hozzászólására (») Dec 1, 2010 /
 
Ezek nem parancsszavak, hanem függvények. Hogy mit jelent, mit csinál, az attól függ, hogy hogyan néz ki a függvény definíciója. Elvileg atomrakétát is indíthat...

Ha ésszerű volt a névadás, akkor a set_tris_a(0xFF); függvényhívás ekvivalens a TRISA = 0xFF; értékadással. Az ouput_b(0x00); függvényhívás pedig a PORTB=0; értékadás megfelelője. Megjegyzendő, hogy egyes elvetemült fordítók beállítástól függően a TRISB=0; beállítást is hozzákapcsolják a fenti értékadáshoz (nehogy a felhasználó éefelejtse kimenetnek állítani a portot.

0xFF vagy 0xakármi hexadecimális számkonstans.
0b00000111 vagy 0bakármi bináris számkonstans.

A függvénynevekben feltehetően azért áll a vagy b, mert az A vagy B regiszterre vonatkozó beállításokat végeznek.

Jó lett volna a kérdésben tisztázni, hogy milyen mikrovezérlőről (pl. PIC16 vagy PIC15) és milyen fordítóról (pl. CCS C vagy más) van szó, mert nagyon nem mindegy!
(#) nagy_david1 hozzászólása Dec 1, 2010 /
 
Köszönöm, hogy ennyien segítőkészek vagytok. Először is icserny kérdésére válaszolok. CCS-et választom mert egyszerűbbnek láttam és PIC16F628A-I/P-ra esett a választás (de hogy nagyon őszinte legyek nem tudnék ha rékérdeznél sok különbséget mondani a fordítok között, csak láttam a cikkekben, kész projektekben, oktató jellegű oldalakon, hogy ezt jobban kedvelik). Sokat világosodtam ezzel, hogy a két függvény ugyan az csak más számrendszerben. Nagyon köszönöm a kielégítő válaszokat.
(#) hormi hozzászólása Dec 1, 2010 /
 
Sziasztok Üdv mindenkinek

Mint kezdő lenne pár kérdésem ....
Meg építettem Watt WLPT pic programozóját és hozzá egy pc16f628 adaptert..
Mivel ezzel szeretnék gyakorolni...(próbálkozni)
Igazából az lenne a kérdésem hogy így jó e az adapter?

Előre is köszönöm...
(#) obero hozzászólása Dec 2, 2010 /
 
Szevasztok!
Én még a kezdőknél is kezdőbb vagyok, kérdésem lenne hozzátok. Megcsináltam a szilva féle PICKIT2-t. Szerintem jól sikerült. A kérdésem, be lehet-e vele programozni egy ATMEGA8-P controllert? Illetve rátölteni a programot. A legnagyobb bajom az, hogy az adatlapján lévő jelöléseket a VCC kivételével nem tudom összepárosítani a PICKIT kimenetével. Ha ebben tudnátok segíteni, előre is köszönöm.

ATMEGA8.JPG
    
(#) potyo válasza obero hozzászólására (») Dec 2, 2010 /
 
Ha AVR-t akarsz égetni, akkor miért PIC-hez való égetőt építettél? Ez olyan, mintha vennél gázolajat és megkérdeznéd, hogy kell a benzines autóba betölteni...
Következő: »»   77 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem