Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   89 / 3962
(#) Göndör válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 8, 2007 /
 
Köszönöm Jani a segítségedet!
Ha jól értem a válaszod, akkor semmiképpen sem lehet egyetlen tápegységről (elemekről) megoldani a kapcsolást? Továbbá: mi az az OPA? Egyébként az erősítő részt rendben találtad? Merthogy az némi laikus meggondolás és a vaktyúk effektus laza kombinációjaként született.
(#) Müszi válasza Göndör hozzászólására (») Máj 8, 2007 /
 
OPA --> operating amlifier
Műveleti erősítő
(#) Göndör válasza Müszi hozzászólására (») Máj 8, 2007 /
 
Köszi a felvilágosítást!
Az elvem az, hogy IC-t addig nem használok, amíg elemi eszközökkel meg nem tudom építeni azt a kapcsolást, amit az IC megvalósít. Az első a megértés, a hasznosítás csak azután jöhet.
(#) _JANI_ válasza Göndör hozzászólására (») Máj 8, 2007 /
 
Szilárd elhatározás!

Valóban. Az IC-k zöme (99.95%) tartalmaz tranzisztorokat.
S hogy lehetne őket hatékonyan alkalmazni ha a működési levet sem ismerem...

Kisérletezni pedig jó! Ez a helyes hozzáállás! :yes:

Jó építést és tanulást!
(#) Göndör válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 8, 2007 /
 
Köszi!
De ha még van türelmed hozzám, arra még szeretnék választ kapni, hogy az erősítő részt hogyan lehetne javítani. A hangerőt szeretném mindenképpen növelni, kb.fél watt hangteljesítmény elég lenne.
Végtranzisztornak van esetleg valami más?
(#) zsolt13 hozzászólása Máj 9, 2007 /
 
csá én kezdő vagyok még nem tudok sok mindent csak annyit kérdeznék hogy mi az a pic amit annyiszor használnak
(#) zsolt13 hozzászólása Máj 9, 2007 /
 
ha tudtok küldeni egyszerű kapcsolási rajzokat akkor küldjetek,de ha lehet ne a ledes villogót
kösz
(#) Müszi válasza zsolt13 hozzászólására (») Máj 9, 2007 /
 
A PIC az egy mikrokontroller.
Tehát egy olyan IC ami egy üres ic, és azt fogja csinálni amit beleprogramozol.
A C-s változat egyszer irható, az F-es többször is.
(#) _JANI_ válasza Göndör hozzászólására (») Máj 9, 2007 /
 
Ahhoz h szépen és elég hangosan is szóljon a hangszóród, szerintem egy kis IC-s erősitőt kellene alkalmazni. PLD LM386; TBA810AS; TDA2002; TDA2003, STB. (Sok kapcsolást és fórumtémát találhatsz.) Bár tranyókkal is megoldható a hangszóró meghajtása. De abban elég sok buktató, pl: paraméterek kiszámítása, torzítási érték megtartása... IGAZ, vannak viszonylag egyszerű tranyós végerősítőkapcsolások, de azok paramétere nem a leg jobb. Bár a rákapcsolt kis hangszóró sem fog HIFI hangélménnyel elkápráztatni. Próbára lehet, h. az is elég lenne. De ezt tetudod...

S legyen itt egy egyszrerű példa:

(#) Göndör válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 9, 2007 /
 
Megnéztem az anyagot, amit küldtél. Kiválónak látszik. Ezzel a két rész függetlenítésének problémája is megoldódna? Merthogy a FET feszültségvezérelt, ha jól tudom, és nincs akkor kapcsolatban a gerjesztőkör áramával.
Mégegyszer köszönök minden segítséget.
(#) Stakypot válasza Göndör hozzászólására (») Máj 10, 2007 /
 
Sziasztok

A kérdésem:
Hogyan tudom kiszámítani hogy egy kondenzátor mennyi idő alatt töltődik fel a rákapcsolt egyenfeszültségre?

Üdv
(#) csikosgabi hozzászólása Máj 10, 2007 /
 
Sziasztok.Labortápegységhez lehet használni toroid trafót??
(#) Müszi válasza csikosgabi hozzászólására (») Máj 10, 2007 /
 
Természetesen!
A toroid trafó is trafó...
(#) ZLED hozzászólása Máj 10, 2007 /
 
Helló

Lenne egy kérdésem. Ha leakarok földelni valamit, akkor a földelő vezetéket rá lehet kötni a konektor középső kivezetésére???
(#) Stakypot válasza csikosgabi hozzászólására (») Máj 10, 2007 /
 
Szia

tökmindeggy hogy milyen trafót használsz labortápegységhez, mert a toroid trafóból is ugyanolyan feszültség jön ki mint mondjuk egy lemezelt, vagy egy hipersil trafóból.
Bár én nem tenném belem mert:
-A toroid transzformátoroknak kcsi a mágneses szórása
-kisseb a brumm
-jobban lehet gerjeszteni, mint mondjuk egy lemezelt trafót, mondjuk nem annyira mint egy hipersilt...

Ezek a tulajdonságai kiválóan alkalmazhatóva teszik hangfrekvenciás erősítőkben való használatra! A kérdésedre válaszolva, természetesen működni fog vele, de én nem "pazarolnék" el egy toroidtrafót ilyen célokra! Inkább vennék, vagy tekernék egy lemezeltet.

Jó munkát az építéshez!

Üdv
(#) csikosgabi válasza Stakypot hozzászólására (») Máj 10, 2007 /
 
mikor leírtam utána pont ez jutott az eszembe.
köszi szépen
(#) Göndör válasza Stakypot hozzászólására (») Máj 10, 2007 /
 
Ha egy C kapacitású kondenzátor egy R ellenálláson keresztül tötődik, akkor a teljes feltötődéshez szükséges idő elvileg végtelen. (exponenciálisan közelíti a max értéket) Ilyen problémára az R*C értéket, az ún. időállandót szokták megadni, amely megmutatja, hogy a teljes töltöttség kb.63%-ra mennyi idő alatt kerül sor.
A feltöltésnek a kisütés a fordított folyamata. Érdemes kipróbálni a következőt: Egy 15 000 µF-os konit feltöltesz kb 10-12 V-ra, és egy 10k-s elleneálláson keresztül kisütöd.(esetleg egy LED-et is beköthetsz)Közben a kondi sarkain méred a feszültséget. (A LED egy kissé elrontja az exponenciális folyamatot, de legalább látod is, hogy mi történik.)
(#) Stakypot válasza Göndör hozzászólására (») Máj 10, 2007 /
 
HElló

Köszönöm a válaszodat!
Itt egy link, ebben el van fogadva egy megoldás, igazából az az alatt lévő kérdésekre keresném a választ...

http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_3277.html

Ha ráérsz megnézhetnéd...

EWlőre is köszönöma türelmeteket!

Üdv
(#) Göndör válasza Stakypot hozzászólására (») Máj 10, 2007 /
 
Csalódást kell okoznom a válaszommal. Elektronikában teljesen kezdő vagyok, jóval mögötted kullogok. Fizika, matematika jöhet, elektronikában én kérdezek!
(#) Stakypot válasza Göndör hozzászólására (») Máj 10, 2007 /
 
Helló

Semmi gond... :o)

De ha más úgyis írtad hogy matekban tudsz segíteni, itt egy kiszámítani való dolog...
levezetnéd nekem?

Előre is köszönöm a segítségedet, és türelmedet!

Üdv

KÉPLET.JPG
    
(#) Göndör válasza Stakypot hozzászólására (») Máj 11, 2007 /
 
Kedves Stakypot!
Szivesen levezetem neked a mellékelt képletet, de tudnom kéne, hogy milyen előismereteid vannak matematikából, mert annak megfelelően kell tálalni a dolgot. Itt valójában egy differenciálegyenlet megoldásáról van szó. Nem mindegy, hogy főiskolás vagy egyetemista vagy középiskolás vagy,utóbbi esetben még az is érdekes, hogy a mértani sorozatot tanultad-e, mert ha igen, akkor már lehet értelmes (és lényegileg helyes) magyarázatot adni.
Szóval ennyit árulj el magadról.
Üdv: Göndör
(#) Norberto válasza Stakypot hozzászólására (») Máj 11, 2007 /
 
Szerintem ez egy "számolt" komplex feszültség a kondenzátor kapcsain egy bizonyos váltakozóáramú áramkörben...
(#) Göndör válasza Norberto hozzászólására (») Máj 11, 2007 /
 
Szerintem meg teljesen mindegy, hogy komplexben számoltak-e vagy sem. Ez a "képlet" nem képlet, hanem egy (valós) érték: 4,63. A megadott alakból arra lehet következtetni, hogy egy kondit 5V-ra akarnak feltölteni, és a feltöltöttség már 92,6%-os. Hogy mennyi idő alatt történt ez, azt csak a töltőútba eső R (eredő) ellenállás és a kondi C kapacitásának ismeretében lehet megmondani.Utóbbi mondat már Stakypotnak szólt.
(#) Norberto válasza Göndör hozzászólására (») Máj 11, 2007 /
 
Ez a 92,6%-os feltöltöttség honnan ered? Nem kötözködni akarok, tényleg érdekel
(#) Zodiac hozzászólása Máj 11, 2007 /
 
Sziasztok!
Segitséget szeretnék kérni olyantól aki ért egy kicsit a Tina szimul.programhoz. Szoval egy Wien hidas RC oszcillátort kellene terveznem műveleti erősitővel. Addig eljutottam hogy megrajzoltam az áramkört, meg a szimulácio is sikerült, csak nem az jön ki aminek kéne.
mellékeltem a tinához a fájlt.
Segitsetek,légyszi.
Előre is köszi!

wien.TSC
    
(#) Göndör válasza Norberto hozzászólására (») Máj 11, 2007 /
 
Zsebszámológéppel kiszámoltam az 1- e^(-2,6) értéket. Ez 0,926, vagyis 92,6%.
Megjegyzés: Az eredeti kérdés és a válaszom időpontja között 31 perc telt el a felirat szerint, tehát pontosan 31 perc szükséges egy ilyen érték meghatározásához. Azért pont ennyi, mert 25 perc volt szükséges a számológép megtalálásához, 2 perc a gombok nyomogatására fordítódott, a többi a levél írására.
(Ezt ne vedd gúnyolódásnak, csak vicces kedvemben vagyok.)
(#) Norberto válasza Göndör hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
Idézet:
„Ezt ne vedd gúnyolódásnak, csak vicces kedvemben vagyok.”


Ááá, nem vagyok én olyan....

Szerencsére az esetek 92,6%-ában felismerem, hogy viccelődésről van szó gúnyosnak tűnő megjegyzések esetén

Az jó, ha vicces kedvedben vagy egyébként :yes:
(#) Spoo hozzászólása Máj 12, 2007 /
 
Sziasztok! Tudnátok nekem segíteni???
Van egy 12Voltos 28 ledes, hát pótféklámpa volt a kocsiba, és abból akarok villogót csinálni, úgy hogy az egész villigjon. Csak az a baj hogy nem értek a rajzokhoz. Valakinek nincs ilyen rajza Légyszi HELP!!!
(#) tbence3 válasza Spoo hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
szétszedted már? Mik voltak benne?
Egyébként most az autóhoz kell vagy már kiszereteled és egyéb célra kell?
(#) Spoo hozzászólása Máj 12, 2007 /
 
Ki van szerelve az aujóból. Egyszerüen csak 28led van ráforrasztva egy panelra, és minden negyedik led el van választva, hogy 12voltos legyen. reflexládába kéne nekem dekorációnak
Kép: Hivatkozás
Következő: »»   89 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem