Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Időzítő
 
Témaindító: Mekkmester, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   15 / 75
(#) cedasy válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Köszi, Ez táp hatására még nem kapcsol csak ha majd eléri a kapcsolási időt ? A relét a végén öntartóba akarom tenni amíg egy végállás kapcsolót el nem érek.
Ez jó lesz?
(#) proli007 válasza cedasy hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Hello!
Így van! Ez a táp megjelenésekor még nem kapcsol be, csak ha letelt a késleltetési idő. De az áramkör magában hordozza az öntartó jelleget. A relémeghúzása addig van érvényben, míg a tápfeszültség újra el nem megy.
A végállás kapcsolóval, csak bontani kell a relé áramát. (Persze ha csak részletekben árulod el a kívánt működés logikáját...)
üdv! proli007
(#) cedasy válasza proli007 hozzászólására (») Nov 9, 2010 /
 
Szia,

Köszönöm a válaszodat. Egy kapunyitó elektronikához kell ez a kapcsolás. Amikor a kapu elkezd nyílni a záró végálláskapcsoló zárt állásba kerül és tápot ad ennek az áramkörnek. A nyitási idő kb 35mp és még kb 1percig kell nyitva lennie a kapunak, utána elindul vissza és addig tápot kap amíg a záró végállás kapcsoló újra nem kerül bontásba.
(#) dudzsi hozzászólása Nov 9, 2010 /
 
Sziasztok!
Találtam a neten ezt a kapcsolást. Nekem nem kellene bele relé hanem a BC557 helyet egy nagyobb tranzisztor kerülne bele. Pontosabban egy BD138. Az lenne a kérdés hogy ha ezt ugyan igy berakom ahogy a képen van akkor nem történik semmi, de ha az emitert testre kötüm a collektorra meg egy ellnállással egy ledet akkor világ de nem alszik el teljesen amikor elvileg annak kellene lennie. Ezt most a led miatt csinálja? Nekem arra lenne szükségem hogy amig megy az idö addig müködjön egy pc ventilátor ha meg le áll az idö akkor meg meg álljon. Mit csinálok rosszul?
Elöre is köszi minden választ
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Nov 9, 2010 /
 
Hello!
Szerintem a "Range" nevű pontot, nem kötötted rá, valamelyik Q kimenetre. Hogy az IC melyik lábára kell kötni, azt a mellette lévő táblázatból a késleltetési idő alapján kiválaszthatod (PIN).
De a tranyó kollektorárama nem lehet több, mint Ut/R7*Béta. Tehát ha a tápfeszültség=12V, R7=4,7kohm, és a Béta mondjuk 50, akkor a kollektor terhelése nem lehet több, mint 127mA

(Az lehetetlen vállalkozás, hogy egy PNP ttranyó emitterét a negatív tápra kötöd, mert annak kollektorának az emitteréhez képest negatív feszültséget kell kapnia.)
üdv! proli007
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 9, 2010 /
 
Szia!
Kösszi ó lett. Rájöttem hogy én vagyok a hülye. Ha csökkentem 1k-ra a bázis ellenállását akkor 0,6A lehet a max? Nekem nem kellene több. Proteusba probáltam de ott valamiért nem müködik. Tudom hogy egy progi a valoságot nem tudja 100%-an. Lehet hogy ez kavart be. Ott szoktam kisérletezgetni.
Mégegyszer köszi
(#) cedasy válasza proli007 hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Szia,

A Z1 muszály, hogy zener legyen vagy esetleg egy 1n4148 is jó helyette?
(#) proli007 válasza cedasy hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Hello!
A zénernek és a diódának annyi köze van egymáshoz, mint a trolibusznak a vízibuszhoz.. :yes:
üdv! proli007
(#) cedasy válasza proli007 hozzászólására (») Nov 16, 2010 /
 
tehát zéner kell legyen ok köszi
(#) weak hozzászólása Nov 16, 2010 /
 
Sziasztok ismét

nemrégiben egy tápadagólóról kérdezősködtem az egyik topicban, picit utánajártam és mostanra egy odáig jutottam, hogy egy olyan dolog kellene, amit az időzítő és a fogyasztó közé kell tennem, és ezáltal minden alkalommal mikor az időzítő áramot ad rá, csak Xmp-ig működik. Az X jó lenne ha változtatható lenne 1mp-től mondjuk 1 percig.

Mivel igen láma vagyok így kérnék valakit akinek van ötlete és egy kis türelme priviben dobjon már rám egy mailt ezzel kapcsolatban, mert nem eléggé széles spektrumon mozognak az ezzel kapcsolatos kérdéseim és nem szeretném szétoffolni a topicot.

Köszi,
w
(#) schray hozzászólása Nov 23, 2010 /
 
üdv!

még új vagyok itt és előre is elnézést, ha olyasmit kérdeznék, ami nem vág a témába, vagy sokszor felvetődött,de a következő feladatra keresek megoldást:

Van egy digitális fényképezőgépem, amit időzítve szeretnék vezérelni. Az már megoldott, hogy ha zárok egy áramkört, akkor exponál a gép, viszont arra lenne szükségem, hogy megadhassam, hogy pl két órán keresztül 10 másodpercenként készítse a képeket, mindezt valamilyen kis, hordozható, olcsó áramkörrel megvalósítva.
A pontosság nem olyan fontos, ahogy az sem annyira érdekes, hogy mennyi ideig zárjon az áramkör, viszont kb 1-240 másodperc között állítható ismétlési köz kellene, a sorozat teljes idejét pedig 15perc és néhány óra között lehessen megválasztani.

előre is köszi a segítséget!
(#) proli007 válasza schray hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Hello!
Itt már célszerű egy PIC/AVR használata néhány nyomógombbal, esetleg egy kétsoros 20karakteres LCD-vel, hogy lásd is mit programoztál, és hol tart a dolog.
Hagyományos számlálókkal is megoldható, csak terjedelmes, és kijelzés/programozás kissé körülményes lehet, vagy sok IC szükséges. Potméterekkel 1:240 arányt, már nem illik állítgatni. (és nem is költséghatékony)
üdv! proli007
(#) amat hozzászólása Nov 28, 2010 /
 
Sziasztok!
Nekem is egy időzített kapcsolás kellene.
A vezérlő jel állndó lenne, de csak kb 10 mp-ig működjön. Az 555 azért nem szimpatikus, mert nem csak 12v-ra kellene, hanem akár 30 voltot is bírjon. Nem akarom "stabilizálással "bonyolítani.
Találtam egy egyszerű kapcsolást, csak nem tudom mit kellene benne módosítani, hogy nekem megfelelő legyen.egyszerű időzítés
A 3. kapcsolásra gondoltam.
Előre is köszönöm a segítségeteket!!!
(#) dudzsi válasza amat hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Hello!
Szerintem jobban jársz ha stabilizálod. Nem hiszem hogy azon a 3 alkatrészen mulik.
(#) amat válasza dudzsi hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Szia.
Nem is a bonyolultság ami zavar (egy 7812 nem bonyolult) hanem az hogy nem fog-e melegedni, ugyanis a terv szerint hűtés nem lenne, mert egy zárt műanyag dobozban lenne. A másik az hogy egy normál autóban használatos relét veezérelne, (60-100 ohm.) amit egy tranzisztor közbeiktatásával gondoltam. Aztán még ez is helyet kér.
Ezért gondoltam egy egyszerű tranzisztoros megoldásra.
(#) Zoli_bácsi válasza amat hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Szia.

Szerintem is jobb lenne stabilizált tápegységről hajtani az egész kócot. Egy puffer elkó, stabkocka, és még egy zavarszűrő kondi, és csókolom.
(#) amat válasza amat hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
proli 007!
Szia!
Csak a belinkelt oldal 3. rajza az arra jó, hogy bekapcsolás után késik a relé meghúzás, és behúzva marad.
De nekem az kellene, hogy megkapja a 12v-ot , behúz, és kb 10 mp. mulva elenged, attól függetlenül, hogy marad a 12v.
Ehhez milyen átalakítás kell ezen a kapcsoláson?

kesl3.gif
    
(#) proli007 válasza amat hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Hello!
Most ha feltöltődik a kondi, akkor húz meg a relé. Neked akkor kell hogy elejtsen. Tehát egy inverter tranzisztor kell a BC517 után. De még mindig az 555-öt javaslom ez helyett a nem túl korrekt kapcsolás helyett.
üdv! proli007

10sec-off.png
    
(#) amat válasza proli007 hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
OK!
Köszönöm a segítséged, segítségeteket.
Ha az 555 ajánljátok akkor maradok annál!
Stabilizálom, meg satöbbi aztán meglátom hogy jó lessz-e nekem.
Sziasztok!
(#) amat hozzászólása Nov 29, 2010 /
 
Sziasztok!
Még csak kellene egy kis segítség.
Ebbe a kapcsolásba potit szeretnék kötni az állíthatóság végett.
A kérdésem annyi, hogy milyen értékű ajánlatos, és hogy pontosan hogyan kössem be.
Előre is köszi!
(#) kaqkk válasza amat hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
A segédprogramok-közt találsz 555 érték számítót .
Avval ki tudod számoltatni milyen időzítéshez milyen alkatrész értékek adódnak ! És a bekötés is látható a programban .
(#) amat válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Ok! Köszi!
Az idő (ms) az milisecund, vagy másodperc?
(#) kaqkk válasza amat hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
ms= milisec = ezredmásodperc
(#) amat válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Köszi!
Így gondoltam én is.
(#) proli007 válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Ha már leírjuk, legalább legyen két "L" betűvel..
(#) kaqkk válasza proli007 hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Kettővel is leírtam de úgy is aláhúzta a program :nemtudom:
(#) proli007 válasza schray hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Hello!
Én már foglalkoztam a témával, sőt meg is oldottam. De Te "eltűntél, mint szürke szamár a ködben". Nem gond ha nem érdekel, csak legalább megírhattad volna..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Hello! Aláhúzza, de nem a milli miatt, hanem azért mert magyarul várja a szekundumot. üdv! proli007
(#) kaqkk válasza proli007 hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Menyivel okosabb a program mint én !
Köszönöm a helyreigazítást !
(#) amat hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Sziasztok!
Megterveztem az "egyszerű időzítő" kapcsolás nyáktervét.
Megköszönném ha valaki értékelné, akár pozitívan ill. negatívan. Ez az első tervezésem.
Meghát ha valakinek szüksége van rá, akkor használja!
Következő: »»   15 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem