Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1069 / 3976
(#) zolika60 válasza MaTe193 hozzászólására (») Nov 29, 2010 / 1
 
Bővebben: Link kadarist gyorsabb volt. :yes:
(#) kadarist válasza kadarist hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Szerintem ez is érdekelhet: Bővebben: Link. Ha nem jön be a szimulátor-kép, akkor frissítsd az oldalt.
(#) MaTe193 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Hali!
Köszönöm! Ilyesmit kerestem.Apropó,mind kettő astabil?
Máté.
(#) zolika60 válasza MaTe193 hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Igen.
(#) kadarist válasza MaTe193 hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Egyiknek sincs stabil állapota, ezért ők billegnek.
(#) blackdog hozzászólása Nov 29, 2010 /
 
Sziasztok!

A következő feladatra keresek IC-t:
10db LED felkapcsolása egymás után úgy, hogy a felkapcsolt LED ne kapcsoljon le, ha a következő is felkapcsol. Lényegében egymás után gyúlnak a fények.
Ez eddig 555+4017. De!
X idő eltelte után a LED-ek le kell, hogy kapcsoljanak, de visszafelé. Ezt nem tudom 4017-el megoldani.
Gyakorlatilag ez egy fel-le futás lenne.
Létezik erre a célra IC? Keresgélek egy ideje, de nincs eredménye
(#) _JANI_ válasza andorattack hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Szia! Az összes kérdésedre van válasz a fórumon, csak jól kell kérdezni! Persze a barátunk a :google: is sokat tud segíteni. De felteszem mellékletként is a LED kivezetéseinek jelölését és bekötését.
A közös föld jel egy közös potenciálra utal. Ez általában a a negatív tápfeszültség de kettős tápegységnél a 0V.
Ha elakadtál a tervezővel, csak a megfelelő fórumot kell meglátogatnod. -> Sprint Layout NYÁK-tervező <-
Üdv: _jani_
(#) kendre256 válasza blackdog hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
LM3914 + egy fűrészjelgenerátor valamivel.
Az LM3914 egy lineáris kivezérlésjelzőként is működtethető. Minél nagyobb feszültség kerül a bemenetére, annál több LED világít. Ha a bemenetére fűrészjelet adsz, akkor egyre több LED gyullad ki sorrendben egymás után, majd visszafelé kialszanak. A fűrészjelnek persze elég lassúnak kell lennie, különben minden led világítani fog, különböző fényerővel.
(#) bbalazs_ válasza blackdog hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
PIC16F876a
Amikor mas mokat is akarsz majd csinalni a ledekkel, akkor fogod aldani az eszedet, hogy programozhato mikrovezerlot valasztottal.
Kozvetlenul a kimenetekre rakothetok a LEDek.
Egy kristaly kell hozza pluszban.
(#) saba hozzászólása Nov 30, 2010 /
 
Sziasztok! Elektromos légtisztítót-portalanítót készített vagy látott már valaki? Nem ózonizálóra gondoltam most...
(#) brato válasza saba hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Üdv!

Keress rá az elektrofilter szóra.
Én klimaberendezéseken használom, H14-es szűrő előtt tisztítja a levegőt.
(#) ha6pc hozzászólása Nov 30, 2010 /
 
Szia! Az "Ezermester" újságban láttam gyakorlati kivitelt. A lényege,hogy feszültségsokszorozóval-de láttam TV-sorkimenővel is-előállít nagyfeszültséget,azt egy rácsra vezeti és ventillátorral keringeti a levegőt.

Belekukkantva egy évek óta üzemelő TV-be,monitorba, belátható,hogy az ötlet jó.
(#) yohnsee válasza vgerp hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Szia! Tudni kellene a ledekről, hogy mi a nyitófeszültségük, illetve hány mA-t esznek. Ennek tudatában kell választanod, hogy sorba vagy párhuzamosan kötöd őket. A lényeg: az elemek feszültsége a led nyitófeszültségénél nagyobb legyen, ha sorba kötsz 2 ledet akkor a nyitófeszültségüket adod össze, ha párhuzamosan, akkor az áramigényüket (mA)
Illetve az oldalon a segédprogramok között van egy led előtét ellenállás számláló, abban ki tudod számolni, hogy mekkora előtét kell a ledjeid elé.
Remélem érthető voltam
(#) Directors hozzászólása Nov 30, 2010 /
 
Sziasztok!

Van nekem egy trafóm ami puffer után 14V ad le. Ezt a feszültséget bírják még a 12V relék illetve 12V-os ventilátorok?
(#) yohnsee válasza Directors hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Bírják, de szerintem semmiből nem tart berakni egy stab. IC-t. Vannak olyan típusok, amelyek már 0.6V fesz. különbségtől használhatóak. A Te esetedben 12.6 kell minimum, hogy 12V-ot kapj stabilan.
Üdv
(#) Directors válasza yohnsee hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
köszi
(#) blackdog válasza bbalazs_ hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Természetesen áldani fogom, de most most mazoista vagyok és a cél, hogy ne legyen az áramkörben pic/avr.
(#) vgerp válasza yohnsee hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Szia köszönöm a választ amugy egy egyszerű külföldről rendelt kínai fehér LED.
Alapból kb 6-8 LEDet szeretnék bekötni hgy azért legyen fénye és a cél hogy minél kisebb táp elég legyen neki.(mondjuk 2db ceruzaelem aksi.)
Ezek fényében mit gondolsz a soros párhuzamos kapcsolásról?
Szerinted szükség lehet valami kis tranzisztorra?
(#) yohnsee válasza vgerp hozzászólására (») Nov 30, 2010 / 1
 
Helló! Tranzisztor biztos nem fog kelleni, úgy tudod kipróbálni a dolgot, hogy a 2 ceruzaelemet sorba kötöd, (ez alkálinál 3V, akksinál 2.4V) rájuk raksz egy ledet, ha világít, akkor a többi ledet párhuzamosan kötöd rá. Ha nem elég a fényerő, akkor meglehet, hogy 3 ceruzaelemet kell sorosan kötnöd, de ekkor már valószínűleg egy előtét ellenállásra is szükséged lesz.
Üdv
(#) Directors hozzászólása Nov 30, 2010 /
 
Sziasztok!

Ha van egy kivezérlésjelzőm és a jel útjába szeretnék rakni egy potit akkor azt hogy célszerű bekötni?
(Az erősítő kimenetére lesz kötve a kivezérlésjelző)
(#) nikolatesla válasza Directors hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Szerintem ne tegyél a kimenetre potit az erősítő és a poti érdekében.
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Hello!
Ugyan úgy mint bárhol egy hangerő szabályzót, vagy feszültségosztót. A poti két végét rákötöd az GND-re és az erősítő kimenetére, a csúszkáról meg leveszed a feszültséget a kivezérlésjelző bemenetének. Az erősítő és a kivezérlésjelző GND-pontját, persze össze kell kötni.
(Hídalt erősítőnél gond lehet, mert ott egyenfeszültség is lehet. ekkor az erősítő kimenete és a poti közé, egy kondi is kell.)
De ésszerűbb a poti helyett, két ellenállásból feszültségosztót készíteni.
Amúgy megírhattad volna milyen az a kijelző, mert a megoldás attól is függhet..
üdv! proli007
(#) knilee hozzászólása Nov 30, 2010 /
 
hello

iskolába kellene 8v-os csengőt 230v-ra kötni. ehhez tudtok adni leírást, képet, alkatrészlistát bármit ami segíthet?. köszönöm
(#) MaTe193 válasza knilee hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Hali!
Esetleg csengőtranszformátor?Pár ezer forintból megvan.
Máté.
(#) kadarist válasza knilee hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Szia!
Ha hagyományos csengőről van szó, akkor egy csengőtrafó és egy nyomógomb kell a működtetéséhez.
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Így gondolod?

poti.jpg
    
(#) knilee válasza kadarist hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
igen ez kell de kapcsolási rajz nincs hozzá? teljesen kezdő vagyok még a témában
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Hello!
Így, de a poti ne legyen kis értékű (mondjuk 1k feletti), a kivezérlésmérő meg bírja, ha maximumra tekered.. (nehogy belegebedjen)
üdv! proli007
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Igen persze, úgy akarom.10k poti lesz.
(#) MaTe193 válasza knilee hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Nem nagyon kellene hozzá rajz, csak a transzformátor,csengő,gomb max. biztosíték kell hozzá.De azért itt van.
Következő: »»   1069 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem