Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sallen-key
 
Témaindító: qcu, idő: Máj 17, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) qcu hozzászólása Máj 17, 2007 /
 
Üdvözlet mindenkinek. Lenne egy-kétt kérdésem, remélem valaki tud benne segíteni. Az érdekelne hogy hogyan lehet kiszámolni egy-egy sallen key tipusú alul és fellül áteresztő szűrő frekvenciáját a két ellenállásból és a két kondiból. Programot találtam ami egy adott frekire kiszámolja hogy milyen ellenállás kel adot kondikhoz, de olyat nem ami adott szűrőről adná meg a paramétereit.
Pontosan mit jelent a "Q"?
(#) Prinner válasza qcu hozzászólására (») Máj 17, 2007 /
 
A Q a szűrő jósagi tényezőjét mutatja. Ki lehet számolni belőle a szűrő sávszélességét, amennyiben ismerjük annak a F0 frekvenciáját.
(#) qcu hozzászólása Máj 17, 2007 /
 
Kösz a választ, abban tudsz segíteni hogy hogyan tudom kiszámolni egy kész működő szűrő vágási frekijét és a jósági tényezőjét?
Akkor a "Q" azt a tartományt adja amiben tudjuk a szűrőt használni, vagy azt részt ami a vágási frekitől van(kissebb "Q" meredekebben vág?)
...hát ezt elég hülyén fogalmaztam, de remélem érted.
(#) Prinner válasza qcu hozzászólására (») Máj 17, 2007 / 4
 
-Először ki kell számolni az F0-át. (vagy Fc-t)
(az f0 az a frekvencia, ahol a szűrő feszültségátvitele a legnagyobb)
itt van képlet hozzá

B=f0/Q

//ahol B a sávszélesség



A sávszélesség {B} az a frekvenciatartomány ahol az f0-hoz tartozó erősítéshez való feszültségátviteltől számított -3db-es pontokat értjűk.

De hülyén néz ki, így leírva

Az alsó határfreki: f0-(B/2)
A felső határfrekvencia: f0+(B/2)

A fenti számítások ideális esetetben reálisak, ha a szűrő frekvencia magas, akkor jelentősebb eltéréseket mutathat a számított értékektől az alsó/felső határfr.
Célszerű vobblerszkóppal is megnézni az átvitelt.
(#) qcu válasza Prinner hozzászólására (») Máj 18, 2007 /
 
Köszönöm szépen, valami hasonlóra gondoltam,de nem voltam benne biztos.
(#) Sebi válasza qcu hozzászólására (») Máj 18, 2007 /
 
(kissebb "Q" meredekebben vág?)

Épp ellenkezőleg: nagyobb Q-val érhető el kisebb sávszélesség, azaz a "haranggörbe" oldalai meredekebbek.
(#) qcu válasza Sebi hozzászólására (») Máj 18, 2007 /
 
Köszönöm, a Prinner képletéből már látom, lerajzoltam melyik két szűrőnek érdekelne a vágási frekije és a Q-ja, nem sikerült kiszámolnom, nem tudom hogy a képletben milyen mértékegységben kell számolni a c-t és az r-t.(amatör mi? progikkal szoktam számoltatni szűrőt, de képletet még ilyenre nem használtam)
Ki tudná nekem valamelyőtök számolni?

DSC00074.JPG
    
(#) Prinner válasza qcu hozzászólására (») Máj 18, 2007 /
 
Az aluláteresztő szűrő:
f0=1,268 kHz
Q=0,843


A felüláteresztő:
f0=45Hz
Q=37500


{ az utobbi egy kicsit meredek lett na mindegy azért számolj utána, lehet eltévesztettem.

Itt az f0 a -3db-es törésponti frekvenca, a Q a meredekséget jelöli.

Egyébként ha bizonytalan vagy, váltsd ád az értékeket alapmértékegységekbe [ohm, farád]
Vagy azonos értékű, de ellentétes előjelű prefixumokat is használhatsz [kiloohm/milifarád, megaohm/mikrofarád]
(#) qcu válasza Prinner hozzászólására (») Máj 19, 2007 /
 
Megint, csak köszönöm. Közben magam is kiszámoltam(volt ott minta is csak átfutottam rajta).
Ez a két szűrő egyébként egy philips aktiv sub-é, és az volt a gond vele hogy ha nincs a hozzáillesztet eszközben szűrő, akkor a beszéd is ezen szólt.1268Hz ,igy már értem miért és már a képlettel át is tudom méretezni(jó tudni hogy elég lesz csak az ellenálások cseréje, még a "Q" is maradhat) mégegyszer köszönöm.
A felüláteresztő is kicsit magasnak tűnik, de gondolom a nagyobb tényező miatt emel is, csak a filter pro-ban nem tudok "Q"-t megadni felüáteresztőnél.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem