Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Függvénygenerátor építése
Lapozás: OK   12 / 61
(#) mystro hozzászólása Nov 19, 2010 /
 
Hali

A Magyarok a Marson versenyre készülve, szeretnék építeni egy generátort ami a kiírásban van. Link
A legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás érdekelne. Én az rc fázistolós oszcillátorra gondoltam, de többféle kapcsolást találtam, és számomra nem volt egyértelmű hogy hogyan lehet egy bizonyos frekvenciára építeni, és a ledek meghajtását sem tudom hogy kellene. Nem vagyok ám olyan amatőr mint elsőre látszik, csak az analóg áramkörökhöz nemigazán értek. Szoval nagyra értékelném ha valaki mellékelne egy-két kapcsolást és egy kis leírást.
(#) Schnitt válasza MaTe193 hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Szia!

Én is ezzel az IC-vel szeretnék építeni egy függvénygenerátort, nekem ez tetszett meg:

függvénygenerátor

A forgókapcsolót egy sima nyákba ültethető kapcsolósorral oldják meg.
Én mondjuk dobozolni szeretném, de forgókapcsolóval megoldható.
(#) MaTe193 válasza Schnitt hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Hali!
Ezt építettem én is elsőnek,jól működik.Azért nézek másik után,mert ezt elajándékoztam.én amúgy sima kapcsolókkal oldottam meg.Apropó,ha rám hallgatsz,áttervezed a NyÁK-ot,mert ezen nagyon véknyak a vezetősávok.
Máté.
(#) Schnitt válasza MaTe193 hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Igen, elég nyüzüge sávokkal rajzolták, meg a frekvenciaváltó kapcsolókat nem a nyákba fogom ültetni, így oda tüskesort akarok tenni, ami miatt úgyis újra kellene rajzolni.
A méréshatár váltáshoz a legolcsóbb egy 4 állású tolókapcsoló lenne, a forgókapcsolónak a forgatógombja is drágább...
Ha kivezetékelem az előlapra, akkor a kábel kapacitása nem rontja el a méréshatár beállító kondikat?
(#) MaTe193 válasza Schnitt hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Nem tudom,nekem nem volt ilyen problémám,nem is mértem.
(#) Mzolee válasza Schnitt hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Nincs nagy jelentősége mivel pF nagyságrendű a változás.
(#) Schnitt hozzászólása Nov 29, 2010 /
 
Keszulget a korabban belinkelt generator, mar asztalon osszekabelezve mukodik is . Nemi valtoztatast ezskozoltem, mivel 1Mohm helyett 10Kohmos helipoti volt itthon a freki finombeallitasahoz, igy 2-vel tobb fokozatot kellett beiktatni a teljes tartomany lefedesehez, mivel egy fokozatnak kisebb az atfogasa. A sinus es a haromszog jol nez ki, de az ic (2206) tudna negyszoget is, csak meg nem tudom hogyan.
(#) p_istvan válasza Schnitt hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Az adatapját nézted már?

XR2206.JPG
    
(#) Schnitt válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Tényleg ott van...
Amit én találtam róla, abban csak annyi szerepelt, hogy a 11 a sync láb, és kell hozzá felhúzó ellenállás vcc-re.
Ez a láb be sincs kötve az általam épített áramkörben.
De ahogy nézem, nem kell sokat gányolnom, hogy menjen ez is. Köszönöm az infót.
(#) Peter65 válasza mystro hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Szia Mystro!

Beleolvastam a kiírásba. Viszonylag pontosan kell tartania frekvenciát (2/16000=0,000125 azaz 0,0125%), ezért én lebeszélnélek az RC oszcillátoros megoldásról. Megértem, hogy egyszerűbbet, olcsóbbat szeretnél, mint a kiírásban lévő PIC18F24K22-re épülő áramkör, de szerintem nem könnyű ilyet megvalósítani. Néhány ötletet azért írok. A pontosság miatt quartz alaposzcillátort kellene használni, és innen már nagyon kézenfekvő a mikrokontroller használata. Valószínűleg olcsóbb, kisebb lábszámú processzorral is megvalósítható a feladat. Az LM324-ek is kiválthatók tranzisztorokkal, és mivel kisebb a tranyók szaturációja, szerintem 2 ledet is ráköthetsz egyre, azaz csak 4db kellene. Spórolhatsz még néhány ellenállást, ha a D/A átalakító ellenálláslánc helyett PWM alapon adod ki az aktuális áram jelet. Ha érdekel ilyen megoldás, akkor valamit lerajzolhatok, de az ilyen megvalósítás feltételezi, hogy tudsz PIC-et programozni.

Üdv: Péter
(#) Schnitt válasza Schnitt hozzászólására (») Dec 1, 2010 /
 
Meglett az a fránya négyszögjel
A fotókon látszik, hogy a kitöltése 50%, de a vonalak picit dőlnek.
Magasabb frekinél (500 kHz és afelett) jól szituált fűrészfogak alakulnak ki a négyszögből, de addig elég szép. Ez lehet attól, hogy a pozitív táp ágban túl nagy a szűrőkondi? (10uf) Ugyanekkora a negatív ágban is, de a lefutó él gyönyörű egyenes.
Nem igazán értem, miért van ez csak az egyik irányban.

Amplitudót nem tudok állítani, az fixen +-5V.
Esetleg egy sztereo potméter beépítésével megoldható lenne, de még nincs rá igény.
(#) dinokal válasza Schnitt hozzászólására (») Dec 1, 2010 /
 
Szia! Ez a dőlés lehet akkor is ha a mérőfej nincs a szkóphoz megfelelően kalibrálva. A szkób bemenetét állítsd át DC-re, és nézd meg úgy is a jelet.
(#) Schnitt válasza dinokal hozzászólására (») Dec 1, 2010 /
 
A mérőfej jól kalibrált, a szkóp saját teszt jelén gyönyörű vízszintesen állnak a négyszögek. A a sarkokat sem kerekíti, túllövés sincs.
Itt a generátornál lehet valami, talán az árnyékolatlan kimenet szed össze valamit, bár az nem ilyen szépen egyenletesen látszana, hanem felharmonikusként.
(#) dinokal válasza Schnitt hozzászólására (») Dec 1, 2010 /
 
Zavarjel nem lehet, az másként néz ki. Nem tudom milyen kimenetet alkalmazol, lehet hogy nincs illesztve, és az látszik. Az enyémnek nem tudom milyen az alap jele, én ezt építettem meg, a kimenet egy tranzisztorral le van választva, és tökéletes a jel.
(#) Schnitt válasza dinokal hozzászólására (») Dec 1, 2010 /
 
Én ezt építettem meg:
Bővebben: Link

A négyszög alapból nem volt kivezetve ebben az összeállításban, a 11-es lábat az IC adatlapon található alapkapcsolás szerint felhúzóellenállással láttam el, és kivezettem, ennek a jele látszik a szkópon.
(#) dinokal válasza Schnitt hozzászólására (») Dec 2, 2010 /
 
Próbáld az előbbi pdf alapján megcsinálni. Öt alkatrész fillérekből, és tehermentesíti a kimenetet. Nekem tökéletes jelet ad, akkor kezd torzulni, ha a kelleténél jobban leterhelem.
(#) pz87 hozzászólása Dec 7, 2010 /
 
Nincs valakinek elfekvőben MAX038 IC?
(#) bmajor hozzászólása Dec 21, 2010 /
 
Szeretnék építeni egy függvénygenerátort, csak ahogy nézem a cél IC-ket már nem nagyon gyártják. Esetleg tudtok még valamilyen gyártót aki gyárt ilyet?

Egyébként már el is kezdtem gondolkozni egy alternatív megoldásban, ami egy VCO lenne, amivel el tudok menni legalább 15 MHz-ig. Tudtok ilyen kapcsolást? Azért lenne a legjobb a VCO, mert a szkópom fűrészjelével vezérelve tudnám vobulátorként is alkalmazni, meg elég lenne 1 db helipoti a freki beállításhoz. Érdemes ezzel vacakolni? (Csak mert elég drágák a nagyfrekis műveleti erősítők...)
(#) kadarist válasza bmajor hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Szia!
Az XR2206 kapható: Bővebben: Link Wobblergenerátornak is használható: Kapcsolási rajz a cikkben
(#) bmajor válasza kadarist hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Dejó! Köszi! Elsőre elég az 1 MHz-is ha ilyen egyszerű...

Én nem úgy fogom woblerként használni ahogy a német, hanem bevezetem a fűrészjelet, ami ugye végigsöpörne 1Hz-tól 1 MHz-ig, és feszültségosztó potikkal beállítom a minimum ill. a maximum frekvenciát. Így a szkópon jobban ki tudom nagyítani egy bizonyos részét a jelnek
(#) kadarist válasza bmajor hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Egy másik vobbleres rajz: Bővebben: Link
(#) mex válasza bmajor hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Idézet:
„végigsöpörne 1Hz-tól 1 MHz-ig,”

És teljesen lineáris négypólusnál látnál vagy 6dB esést, mert az XR nem tudja ezt az átfogást szintesés nélkül.
(#) dinokal válasza kadarist hozzászólására (») Dec 22, 2010 /
 
Szia! Nekem ez van megépítve, de még nem bírtam a woblert működésre bírni. Minden más működik. 100 KHz tól már elég szépen kezd esni a jel szintje.
(#) kadarist válasza dinokal hozzászólására (») Dec 22, 2010 /
 
Pedig lehet vele vobblerezni, persze inkább csak hangfrekis átvitel ellenőrzésére jó ez az IC.
(#) bmajor válasza mex hozzászólására (») Dec 22, 2010 /
 
S valóban, (görög volt a falóban) ez 1:1000 átfogásnál már 8% al tér el a lineáristól sweep üzemmódban. (Reggel van még bocs a fogalmazásért) Ahogy jutok az adatlap vége felé kezd egyre kevésbé tetszeni ez az IC... Bár az ára miatt nem kizárt hogy lesz egy ilyen függvénygenerátorom A HF sávban tökéletesen használható lenne
(#) mex válasza bmajor hozzászólására (») Dec 22, 2010 /
 
Nyugodtan építsd meg. Nekem is ilyen van, egy múlt századbeli RT-s kapcsolás alapján. ~500kHz-ig jól használható, afölött már nagy a szintesés. Ezzel együtt 1.7MHz ameddig üzembiztosan működik. Ha nem állítasz be nagy sweep átfogást, akkor még használható is marad a legmagasabb frekin is. Egyébként is a sweep-et csak nagyon durva becslésre használom, az igazi a kézi hangolás egy megadott frekitartományban (amit a sweep alapján állítok be). Az egész úgy hangzik, mintha napi feladatom lenne a sávszűrőhangolás, de egy kezemen megtudom számolni, hányszor is volt valóban szükségem rá a mai napig. Inkább csak építhetnékem volt....Egyébként erről van szó:
(#) proli007 válasza mex hozzászólására (») Dec 22, 2010 /
 
Hello! Ez jól néz ki! Jobb mint az XR belül.. üdv! proli007
(#) mex válasza proli007 hozzászólására (») Dec 22, 2010 /
 
Köszi!
Akkoriban még nagyobb volt a kedvem...
(#) dinokal válasza mex hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Szia! Megleshetnénk a kapcsolási rajzát? Főképp a sweep vezérlése érdekelne, mert nekem még nem sikerült rábírnom hogy működjön. A másik a marker képzés.
(#) mex válasza dinokal hozzászólására (») Dec 23, 2010 / 1
 
Szevasz. 1996 RT évkönyvben megtalálod.
Következő: »»   12 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem