Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Hi!
Annak a jelölése ic, nem? Az asszem annyit jelent, hogy nincs bekötve, vagy vmi ilyesmi (a z560-ban pl a két ic tartja a számjegyek rácsait) Zoli
Igen, IC a neve, viszont ami érdekesség, hogy a számok alatt, a lábak belső része között egy kis üveg rudacskára tekert dróttal a DP-re azaz a tizedespontra van kötve. A www.elektroncso.hu-n van egy ilyan cső lefényképezve és animálva, és ott lent tényleg világít valami. Kipróbálnám, még mielőtt elkészítem az óra áramkört, 180V körüli egyenfeszt rákapcsolva, a pozitív az anódra egy áramkorlátozó ellenálláson át, ugye ezt minden további nélkül megtehetem?
Üdv, Tom
igen, én is ugy csaináltam, 180V-os konverter, utánna egy ellenállás az adatlapnak megfelelően (asszem olyan 20-30k körüli poti volt) és lehet játszani a csövekkel.
No.
Végre nekem is ketyeg valami. Már csak a dobozolás van hátra. Csak szerényen a nagy projekt előtt, ez csak egy egycsöves, de nekem tetszik. A kapcsolás és a program a http://www.electronixandmore.com/nixieclocks/3.html oldalról származik. Néhány kép az órámról:
jópofa nézegettem én is anno ezeket az 1 csöveseket , de honnan lehet tudni,mikor mit mutat? 2.:te a 180V -ot hogy oldottad meg?
Egymás után mutatja a számjegyeket
ÓRA tízes számjegy vagy semmi ~1s szünet ÓRA egyesszámjegyek ~1.5s szünet PERC tízes számjegy ~1s szünet PERC egyes számjegy ~5s szünet és kezdi elölről. A pontos időzítést a PIC programból meg lehet nézni. Nagyfesz: 555 10k, 1k, 2,2nF, IRF840, 100uH, dióda 3,3µF és vissza a képen is látható trimmeren és tranzisztor az 555 5-ös lábára. Így ~110V-250V között tudom szabályozni a feszültséget. A kapcsolási rajz és a nyákterv protelben készült.
Sziasztok!
Sikerült kipróbálni a csöveket, és kikísérletezni a megfelelő anódellenállást, most jön a kapcsrajz. A következőt vágtam össze, nincs benne semmilyen extra, csak az időt mutatja. A 74141 kivezetéseit az összes nixire rákötöm, és az anódokat kapcsolgatva multiplexel a PIC. Alapvetően nem akartam túlbonyolítani, mit szóltok a megoldáshoz? Üdv, Tom
Nem kell tovább keresni a hibát a kapcsolásomban, meg is van: az anód meghajtásához egy tranyónál kicsit bonyolultabb dolog kell, már javítottam, de nem töltöm fel.
Üdv, Tom
ööö, most hogy jobban megnézem ,mi a különbség az enyémhez képest ,azonkívül , hogy te 628-at szeretnél használni 84 helyett?
Szia.
Milyen tekercs-magot hasznaltal?Hanyas huzalt? En ugyanazt a tapot hasznalom,es 300uH-nel ertem el joforma teljesitmenyt.Ezalatt azt ertem hogy 4 MUXolt csonel a 180V ~155V -ra esett le.300uH-nel 170 korul tartja 4 msec mux -valtasi idovel.(mert ez sem mindegy).
Majdnem elkovettem azt a hibat tervezesnel, hogy 1 NPN-vel akartam anodonkent kapcsolni.Sejtem hasonlo gond volt Neked is
Sziasztok NIXIe rajongok
Vegre nekem is elkeszult az avr-nixie-clock -om. 'Doboz' folyamatban. avr_nixie_clock
korrekt.
forrást megtudhatjuk? középen a glimm villog vagy folyamatos? jól látom ébreszt is?
Szia
A magról és a menetszámról nem tudok sokat mondani mert egy bontott kapcsolóüzemű tápból szedtem ki, a nyákon 100uH felirat volt onnan tudom mennyi az értéke. A feszültség természetesen nekem is leesik ha terhelem én úgy állítottam be hogy ha a nixie egyik számjegye világít, akkor az áram a maximális állandó katódáram 3/4-a legyen, így elvileg sokáig tart és elég fényt ad. A feszültség kb. 180-190V terheletlenül, terhelve meg csak áramot mértem.
Sziasztok!
Szamy a tiéddel a következő a bajom: nincs róla elég infóm. A kapcsrajz amit belinkeltél az csak 4 nixire szól, és én 6 csöves órát szeretnék, lejjebb van ugyan 6 csöves nyákterved de abban van még1 plusz IC, és ahhoz nincs kapcsrajz, valamint nincs forráskód a PIC-hez, és a 16F628 sokkal olcsóbb mint a 84, nem beszélve arról, hogy nekem van is itthon. Ehhez megvan a forráskód, mert az alapja nem más mint Vicsys bináris órája a kapcsolásokból. Én azért még nem tudok úgy programozni, hogy kapcsrajz alapján írjak egyet a PIC-re. Első elgondolásom tényleg az volt, hogy 1db NPN-el kapcsolom az anódot, de ez így nem működhet, mert ahhoz akkora bázisfeszültség is kéne. Nézegettem mások hogy oldották meg, és ez tényleg túlzott egyszerűsítés, meg be is ugrott, hogy már építettem egy olyan feszstabilizátort, amiben az volt a poén, hogy az áteresztőtranyó bázisfeszével lehetett a kimenetet állítani. Üdv, Tom
Lesz forras is.
A glimm folyamatos. Igen,ebreszt is.
értem.egyébként mint már írtam ,a másik(6 csöves) kapcsolással nem vesztettél semmit. nekem egyébként a másodperckijelzés akkor tetszene,ha létezne ugyanebből a csőből kicsit kissebb,és akkor az lenne a másodpercek helyén.amúgy kapcsrajz mindhez van, máskülönben neki sem állnék. az anódrésznél általam is használt két tranyós megoldásnál egyszerübbe még nem futottam bele.
ezt Tom025-nek írtam...
én pl arra gerjednék, ha másodperces ütemben villogna a glimm. sajna ilyet nem találtam.
Erre nem is gondoltam.
jelenlegi nyaktervnel a glim elotet ellenallas helyere kellene kapcs tranyot tenni,es az mcu-rol 1 sec utemben meghajtani.Megoldhato
Elkészült ez is, táp és meghajtó az elektroncso.hu-ról.
Nagyon jól néz ki
Egy az egyben az elektroncso.hu-s órát építetted meg? A vezérlő IC-ket tőlük veted, vagy valahogy beszerezted? Mert én nem találtam olyan ic-ket nálunk forgalomban. Lassan én is nekiugrok ujra, ha lemenek a vizsgáim, már itt ülnek a panelok, hogy beültessem őket meg a dobozolás van...
Én is nekilátok nixi-ből építkezni. Kezdésnek vettem 4 csövet, még nem tudom hogy óra lesz-e belőle vagy esetleg hőmérő, vagy valami más. Ezenkívül még vettem EM84-es csöveket is, azokból kivezérlésjelző vagy spektrum analizátor lesz.
Az elektroncso.hu-t üzemeltető Bozó Balázstól vettem a HV5630-as meghajtókat és a Z560M nixieket. A kapcsolóüzemű táp kapcsolás is tőle származik. A többi (PIC, real-time áramkör, nyákterv) saját. Eredetileg PWM-mel akartam szabályozni a fényerőt a külső fény függvényében, de amikor elkezdtem kapcsolgatni a csöveket, késni kezdett az óra! Semmi köze egymáshoz: nixie vezérlés PIC-ről, óra külön kvarcos RTC chip, 1 sec-es megszakítás a PIC-nek. Most sem értem...
Megoldódott már a fényerőszabályzás?
A nyákod az egy vagy két oldalas? Mert nagyon szép munka! A héten én is be akarom üzemelni a z560-asaim, meg a z570-eseim (rögtön két órát is építek)
Szia !
A nixie ora amit en epitettem konnyen atalakithato 6 csoves oranak.Meg 2 db anodmeghajto fokozatot kell hozzaadni.,vagyis rakotni a 4028 megfelelo labaira.Erre gondolva direkt 3 bit van hasznalva a 4028 vezerlesere.A soft 2 perc alatt atalakithato.Mondjuk ha masodperc beallitas is kell az meg tovabbi 3 percet igenybe vesz
A nyák kétoldalas, de én csak terveztem Protel DXP-vel, legyártatás profi nyákgyártónál. Fényerőszabályozás nincs, de így legalább pontos.
Klassz
A nyak-tervezesnel ezzel a reszevel szenvedtem a legtobbet Kar hogy nem DT- kodot general. |
Bejelentkezés
Hirdetés |