Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1119 / 3960
(#) potenciameter hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Igy csináltam
(#) zuzmow hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Adjon Isten Urak!

Tudna valaki olyan 9V-ról működő,visznyonylag hangos "dudát" drótszamárra?
(#) blackdog válasza zuzmow hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 

Kinek a kecskéje döglött meg? Miért akartál a bikából tejet fejni?

Nem szeretnéd ezt a kérdést szép magyarosan megfogalmazni? Olyan szép ez a nyelv.
(#) zuzmow válasza zuzmow hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
kellene a kerékpáromra 9V-os elemről működő,viszonylag hangos duda,erről szeretnék kapcsolási rajzot, ha lehet ilyet csinálni
(#) blackdog válasza zuzmow hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
9V elemmel nem hozod le a csillagokat az égről.
Elmész egy autóalkatrész botba és kapsz egész hangos 'dudákat/kürtöket'. 12V. Ez gondolom nem gond.
Jó hangos lesz. Legalább 1x.
(#) proli007 válasza euroset2 hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Hello!
Remélem valami ilyesmire gondoltál..
- Az első fokozat, egy áramgenerátor, ami kb. 6,2mA áramot szolgáltat a poti részére. Ha a poti szakadt lenne, akkor a Led jelzi, és egyúttal a feszültséget limitálja 1,5V-körüli értékre (ha piros a Led).
- Így a poti szakadásakor nem lehet több a feszültség mint 1,5V és az áram sem lehet nagyobb mint 6mA. Ez biztosítja a védelmet.
- Tekintve, hogy a potin az áram állandó, az ellenállás változásával a rajta eső feszültség az ellenállás változással arányos értékű lesz. Ezt a kb. 0..1V feszültséget erősíti fel a következő fokozat.
- A Fet végtranzisztor biztosítja a maradék nélküli kimenő feszültséget 0..12V között. A Fet gyakorlatilag bármely típus lehet, csak P csatornás legyen. A végértéket (tele tankot) az R9 változtatásával pontosíthatod.
- Természetesen ha az akkumulátor feszültsége 12V alatti értékű, akkor a műszer nem képes 12V feszültséget szolgáltatni. De ez csak tele tank és lemerült aksi esetén fordulhat elő. Gondolom ebben az esetben nem a kicsit kisebb benzinszint mutatás lesz a legnagyobb problémád..
(Természetesen szűrőkondi is kell a kapcsoláshoz a tápra..)
üdv! proli007

Benzin.png
    
(#) janikukac hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Sziasztok ! Hogyan kell tükrözni a NYÁK rajzot. Sprint Layout-ba van meg a rajz, és azt szeretném elérni, hogy itt ami zöld, az nekem fekete csík legyen, tehát a vasalós módszerrel el tudjam készíteni! Köszi
(#) blackdog válasza janikukac hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Ha tükrözöd a nyákot úgy jársz mint én. A SprintLayout-ban a forr oldalt nem kell tükrözni. (ha csak nem babráltad el az alapokat)
Bővebben: Link
(#) janikukac hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Bővebben: Link Ezen az oldalon az utolsó előtti hozzászólásban lévő rajzot szeretném vasaló technikával megcsinálni. Gondolom , nem így kell kinyomtatni...
(#) David.zsombor válasza janikukac hozzászólására (») Jan 6, 2011 / 1
 
Ez elvileg alkatrészoldali nézet tehát ha vasalod akkor nem kell.
(#) janikukac válasza David.zsombor hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Kinyomtattam, és OK ! Köszike
(#) krisztianAMG hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Sziasztok!

Ezen a kapcsoláson az IC bírná a LED-re párhuzamosan kötött +9 diódát ?
(#) Lpeti hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Üdvözletem.
Lenne egy sony videofelvevő kereső-megjelenítője amire minikamerét akarok kötni. Ez rendben meg is volna ,de az a problémám ,hogy a kijelzőn tükrözve jelenik meg a kép. Illetve ha videójelet teszek a kijelzőre az is tükörkép. A kérdésem a következő lenne: RCA vide jelet hogyan lehetne visszatükrözni?
Ilyesmit akarok csinálni, de tökörképet mutat.
Bővebben: Link
(#) Action2K válasza Lpeti hozzászólására (») Jan 7, 2011 /
 
Szia!

A linkelt leírásban a kamera keresője a teljes házával együtt kerül felhasználásra, így a benne lévő kis tükör lap optikai úton fordítja vissza a képet.
Csinálhatod így is, de ha ezt nem akarod, akkor, nem a videojelet kell elektromosan tükrözni, hanem a képcsövön felcserélni a vízszintes eltérítés vezetékeit. Ugyanis a hagyományos TV-khez képest ez csak az eltérés. Ezt a képcső csatlakozóján lévő, két megfelelő vezeték felcserélésével érhető el, s már kész is. Hogy melyik az, ahhoz több infóra lenne szükség. Cső típusa, netán jó fotó róla, a panelről... Itt is ilyen van.
(#) _JANI_ válasza krisztianAMG hozzászólására (») Jan 7, 2011 / 1
 
Az 555 kimenete MAX 200mA-t tud.
Újra ki kell számolni az áramkorlátozó ellenállás értékét!
A 4700µF-os kondenzátort az 555-ös szándékosan terheli a töltő árammal, amikor L szint van a kimeneten? Lehet kisebb kondenzátor is elég lenne ha csak a LED fogyasztana. S a LED nyitófeszültségénél magasabb feszültségre tölthetnéd fel a kondenzátort.
(#) krisztianAMG válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 7, 2011 /
 
Az átszámoláshoz kérhetném privátban a segítségedet ? Nagyon a szakma elején vagyok,sajnos...
(#) c27 hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Sziasztok.
Egy furcsa jelenség magyarázatára szeretnék választ kapni. Adott egy fázisceruza ha a konektor földeléséhez ér nem világít, de ha egy hosszabító kerül bedugásra akkor ha hosszabító földeléséhez ér halványan világít. Más hosszabítóknál és másik konnektornál is hasonló a jelenség. (A fáziscerura világít, de csak ha egy hosszabbító be van dugva, a nulla nem világít.)
(#) Hercooles hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Sziasztok!

PC hangszettben elszállt a beépített transzformátor, 9V 300 mAh-es. Pótolhatom ezt egy 9V-ot leadó 300 mah-es adapterrel?

Köszi
(#) janikukac hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Sziasztok ! Segítséget kérnék elemzésbe! Előre szólok, ha valakinek nem tetszik, hogy ezt kiírtam, az ne oltson le! A KÉP fel van töltve, és szeretném , ha valaki kiírna, milyen alkatrészek vannak . PL.: 10 LED , ...

Köszi szépen előre is ! Még kezdő vagyok csak, így nem igazán ismerem a jeleket.

rajz.JPG
    
(#) Tetye válasza janikukac hozzászólására (») Jan 7, 2011 / 6
 
Hali!
Ez gondolom ennek a kivezérlésjelzőnek a nyákrajza.
Itt ott van minden alkatrés neve. Számolni csak tudsz.
10db-led
12db tranzisztor()11db bc547,1db bc549)
11db dióda (9db 1n4148,2db bat85)
25db ellenálás(10db 470R,10db 4,7K, 1db 18K,1db 1K,1db 33k,1db 2,7K, 1db 68R)
1db trimmer (25K)
5db kondenzátor(1db 220uF,1db 4,7uF,2db 10uF,100nF)
De kell hozzá nyák,ón,vezeték,táp,jel.
(#) janikukac hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Igen, valószínűleg az, de amiket a most látható képen bejelöltem, azokat nem tudom , hogy micsodák.

Eddigi segítséget is köszönöm !
(#) kondorzs válasza janikukac hozzászólására (») Jan 7, 2011 / 1
 
Szia!

Eléggé halovány a kép, de balról jobbra.

Bal lent 25k 3 lábú az egy változtatható ellenállás (potméter)
Fölötte 10u a 10 mikrofarádos elektrolit kondi (fontos + és - lába van, fölötte szintén 220 uF.
- 220 mellett kerámia kondi ha jól láűtom 100pF pikofarád láb poaritás itt ezekni nincs.

BC547 tranzisztor, mégpedig NPN. kifelé mutató nyil...miatt könnyű megjegyezni.

BAT85 dióda egyenirányítás, fesszabályzás itt a vonal rész a rajzjelen KATÓD --> negatívabb fesz
Háromszög(nyilra hasonlító része ANÓD--> pozitívabb fesz.

1N4148 szintén dióda egyenirányítás célból szokás használni áram útjának meghatározása.
(#) janikukac hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
És a tetején a 9 háromszög+vonal, ami 1N4148 , az micsoda? Nagyon szépen köszönöm !
(#) V.Cs. válasza janikukac hozzászólására (») Jan 7, 2011 / 1
 
Az 9 darab dióda...
(#) janikukac hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Hú, mindenkinek nagyon szépen köszönöm, megoldás megvan ! Szép napot !
(#) kondorzs válasza janikukac hozzászólására (») Jan 7, 2011 / 1
 
Nincs mit.

Ha konkrétan kíváncsivagy fontosabb paraéterekre, mit bír? fesz, áram , maximum, minmum, melegedés stb.
Írgd be a nevét és datasheet és kidopbja a gyári adatlapját és az részletesebb.

üdv.
(#) V.Cs. válasza janikukac hozzászólására (») Jan 7, 2011 / 1
 
Majd amikor csinálod, figyelj a diódák polaritárára!
És persze a LED-ekre is, mert különben nem fog működni...
Ja, és a kondenzátorok polaritására különösen - aminek van - mert az el is pukkan!

Inkább kérdezz akkor is, és segítünk
(#) janikukac hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Rendben, tudom a LED-eket, és már a Kondenzátort is tudom, és a BC 547-es tranyó lábkiosztását is tudom, mivel készítettem már 2 LED-es villogót, basszusra villogó LED-sort . Rendesek voltatok, köszike még egyszer! Jóétvágyat az ebédhez !
(#) edison14 válasza Hercooles hozzászólására (») Jan 7, 2011 /
 
A kapcsolásod ha jól számoltam kb 12V-os feszültséggel kell hogy működjön. A benne levő erősítő típusát kell leolvasnod és az ALLDATASHEET.COM
oldalon meg kell keresned a dokumentációját. Ha ez megvan akkor meg kell nézned, hogy mik azok a határok melyek között az erősítőd működik (pl 12V-18V-ig). Ha az erősítő működik 8V vagy 9V-tól akkor a panelen lesz 4 darab egyenirányító dióda. Ezeket ki kell szedned és a 4 darab dióda által alkotott egyenirányító híd kimeneteire rá kell kötnöd polaritáshelyesen az adaptert. Ha az erősítőd minimálisan 12V-tól működik akkor muszáj lesz szerezned nagyobb adaptert.
(#) Grabovszky2 hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Kondi jelölési kérdésem lenne.

.1j63 van a kondin ésutána olvastam a wikin, de nem vagyok biztos benne, hogy jó e az érték.
tehát .1j63 = 100nF 63V 5%

1.1j50 =1.1µF 50V szintén 5%

Jók az értékek?
Következő: »»   1119 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem