Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Házilag építhető fémkereső
Ez komoly tévedés. Nagyon sok gyári PI gép van és egyáltalán nem az olcsó kategóriában, nézz körül a minelab vagy a garrett kinálatában és meglátod. Más kérdés, hogy ezeket milyen körülmények között ideális használni.
Szerintem nincs teljesen jó helyen, vagy nem jó szélességű a mintavételezésed, talán egy faraday árnyélkollást is ki kéne próbálnod. Egyébként a fejet leg olcsóbban és fémmentesen WC ülőke csavarral lehet rögzíteni. Jó az epokitt, csak nehéz, érdemes körbenézni a profi kereskedésekben én talált pl az arldit képviseletén olyan anyagot, ami ultrakönnyű, de rettenetesen merev és kopásálló. Arra figyelni kell, hogy ne zsugorodjon.
Köszönöm, közben meg is épült a cucc. Majd a fejről kérdeznélek, hogyan készítetted el?
Elkészült a clone-pi. Tudnának, kérem valami használható leírást a beállításához?
A beállításhoz mindenképp szkóp kell. A tervező oldalán van egy oszcilloszkóp ábra és leírás hozzá. Az alapján el lehet igazodni. Én már régebben csináltam, pontos tanácsot nem tudok adni, mert már nem nagyon emlékszem, hogy hogyan kell, de én is az oldalon leírtak alpján jártam el anno és működik.
Sziasztok!
Engem is érdekelni kezdett, úgyhogy elkezdtem olvasni a témát elölről, rá is találtam az Equinox leírására, s mivel eleinte dícsérték, megépítettem. Miután nem működött, kértem kölcsönbe egy szkópot, s végigmértem vele a kérdéses pontokat. A hibajelenség nagyjából annyi, hogy minden fémtől távoltartva is folyamatosan sípol (beállítani max a sípolás frekvenciáját tudom ). A, B, E és C jelalakok rendben, a D jelalak (LM318 kimenete) hasonlít, de mintha lassabban csengene le a jel... a kapcsolók után (F pont) pedig alapjáraton -1.7V van, amit aztán felerősítve a G ponton nyilván -7V-ot kapok, ami folyamatos jelzésnek felel meg. Számtalanszor ellenőriztem, minden passzolni látszik, tanácstalan vagyok hogy merre tovább... helyettesítenem kellett a BC183-at BC546-tal, a BY159-et meg BA159-cel. A többi alkatrész ugyanaz, a keresőtekercs 25 menet 0.65 CuZZ-ből egy 20cm átmérőjű műanyag tálra, nagy jackdugóval csatlakoztatva az áramkörhöz. Ha szkópon nézem, az érzékenysége jónak tűnik, a jelalakok változnak ha 20cm-re leteszek egy 5Ft-ost, csupán az 'alapjárat' nem stimmel. Ezután végigolvastam a teljes témát, így már lehet hogy nem ezt kellett volna megépítsem, de sajnálom kidobni - ha esetleg valakinek van valami tippje hogy mit tolhattam el, hálás lennék érte...
Nem tudom mit toltál el, de ne vesződj vele, nem éri meg. A munkapontja folyamatosan vándorol és az érzékenysége sem jó. Ha már mindenképpen ilyet akarsz, az alkatrészeiből félig megvan a surfmaster, az stabil és érzékenyebb is. Diszkriminációd persze azzal sem lesz. Az enyém elég jóra sikeredett volna ha nem jelezné a talajt is. Egyszer ha nagyon ráérek majd küzdök még vele.
Sőt. Van egy nyákom minden benne van, ha kell alkatrészárban odaadom.
Köszi az ajánlatot, egyelőre úgy néz ki hogy mégiscsak sikerült életet lehelnem a sajátomba...
Ha trimmerre cserélem a fix ellenállást, ami beállítja az impulzusok referencia-szintjét, akkor egész jól be lehet lőni. Ettől függetlenül elég gáz a kapcsolás, most hogy így beleástam magam... Még hátra van élesben tesztelni, remélem használható, s megtalálom azokat a régi érméket a kertben, amiket az apósom eldobált, mondván hogy 'úgyse jók már' ...
Na erre én is kíváncsi vagyok, a kitartásod alapján meglesznek :kalap:
Szia.
Ne hargudj hogy írok én most építem meg ,és érdeklődnék melyik ellenállásról beszélsz és milyen trimmerre cserélted. Válaszodat köszönöm
R12-t cseréltem ki egy 100k-s trimmerre, két végét 9V és 16V-ra, a közepét az IC3 1-es lábára. Gondolom nem ártana azért egy-két fix ellenállás még a két végére, nehogy rákösd a tápot közvetlenül az R12-C8 csomópontra, ha teljesen eltekered a potit...
Aztán úgy kell beállítani, hogy C6-on kb 150mV essen (9V-hoz képest az F pont -150mV), hogy azt a 10xesére erősítve a G ponton kijöjjön a -1.5V (alapjáraton, ne legyen fém a közelben). Nekem az volt a gond, hogy a tekercs alapból lassabban csengett le, s így folyamatos jelzésben volt az áramkör, ezt tudtam így korrigálni. Nem tudom hogy hogy működhet ez a kapcsolás 'elsőre', minden hackelés nélkül, eléggé úgy tűnik mintha kihagyták volna belőle a lehetőséget, hogy a tekercshez hozzáhangold az áramkört, így teljesen random hogy működik vagy se. Csak azt tudom mondani, amit az előttem szólók (főleg ha még nem kezdtél hozzá) - csináld meg inkább a SurfMastert, az ugyanígy működik (PI). Én is megépítettem (bár még nem próbáltam ki), valamivel átgondoltabbnak tűnik a kapcsolás. OFF: a hétvégén próbáltam ki az Equinoxot, egy marék vasszeget már találtam, a SurfMasterrel várok tavaszig, mikor már nem kell csákány, hogy lyukat ássak a fagyott földbe...
És mi van a régi érmékkel? Egyébként egy érdekes problémát érintesz, ugyanis mondanám, ha nem megy szólj, viszek egy jó gépet, aztán megkeressük. Viszont a discriminálós, szűrős gépekkel azért nehéz egy kertben keresni, mert a rengeteg kiszűrt és egyébként haszontalan jel miatt elveszik számos hasznos. A PI mindent jelez, sziszifuszi ugyan mindent kiszedni, de közte lesz a jó találat is. A surf egy stabil áramkör és iszonyú gyors, tök mindegy hogyany mozgatod, nem lehet olyan gyorsan lengetni, hogy ne jelezzen.
A régi érmék állítólag az előkertben vannak, ami most be van ültetve és nem örülnének ha felásnám... egyébként ott kb félméterenként jelzett valamit, gyanítom hogy tele van szegekkel, amik az építkezésről maradtak. Dehát még lelkes vagyok, majd leadom méhbe vagy vmi...
~1 hónap múlva megpróbálom megint (az előkertet is, meg olyan részeit a kertnek is, ahol nem volt építkezés), a Surfmasterrel, melegben. Node vajon az menni fog-e az Equinox tekercsével ...? A surfre 0.5-ös drótot írtak 23cm, 20 menet, az equinox meg 0.65-ösből készült 20cm, 25 menet... hát kíváncsi leszek rá. Aztán ha így se sikerül, akkor lehet kérek segítséget
Menni fog először én is azzal próbáltam ki, legfeljebb veszítesz vele 2-3cm-t az érzékenységből.
Kár hogy haldoklik a topik, senki nem épít. Kíváncsi lennék pl. az ALL 1-re, amennyit ki tudtam a fórumokból hámozni a módosított 3 tekercses verzió érzékenysége valahol a Silver és a Golden Star között lehet, ahhoz képest viszont elég egyszerű. Ami viszont nagyon jó lehet az az oroszok Whites 6000 modja, van is benne vagy 20 IC.
A tekercset hozzá kell hangolni a géphez, akkor nincs veszteség, jobb az érzékenysége, mint az equinoxnak. Elég vacakolós, érdemes felkötni a próbatárgyat és úgy nézni az eredményt. A söntön is kell állítani.
Nekem normál tekercsnél bontott szigetelt fali UTP kábel adta a legjobb eredményt összelakkozva. Fontos, hogy a tekercs kapacitása kicsi legyen, ezért jó a vastag vezeték, mivel növekszik a vezetők közötti tér. legjobb eredményeket lapos tekercsekkel láttam.
Hol találod ezeket a zseniális továrisokat? Engem igazán valami GPX4800-5000 szerű gép érdekelne, bár ezek a koppintások szerintem igen ritkán tudják azt, amit a gyári gépek (régen pont fordítva gondoltam )
A whites mod: Link
és az All 1: Link utóbbinak van több fóruma is. Ha nem lenne a GS4 az All-nak biztosan nekiállnék. A (gyári) Whites-ról nagyon jókat hallottam, de nekem az már nagyon bonyolult. Esetleg szimulátorban lehetne játszani a részáramkörökkel, de talán az egésszel is. Egyébként valószínűleg a Feri is így indult el anno. Amikor nézelődtem a geo-n, az RT-ben régebben közölt rajzok részben (vagy egészben) mind visszaköszöntek az oldalról.
Én elkészítettem magamnak az Equinoxot.
Pofon egyszerű, olcsón elkészíthető masina. Amit módosítottam rajta, az a R29 és az R30-as ellenállás. Mindegyike egy 12 K ellenállás és egy 5 K potméter sorosan. Természetesen a két poti az iker. Erre azért van szükségem, hogy a kapuidőt állítani tudjam az éppen fent lévő tekercshez. 11 voltos akkuról használom, így a nagyobb impulzus energia miatt érzékenyebb. Most kezdtem kísérletezni vele mélykereső fejjel. Kb 2 és fél méterről határozott jelet ad nagyobb fém tárgyakra.
És van összehasonlítási alapod más, olyan kapcsollásokkal, amiket valóban használnak, pl HH, Delta, Pusestar. Próbáltad már ezeket terepen?
Mit jelent, hogy nagyobb fémtárgy?
Egy kb 50x50 centiméteres kerítés-fonat darab.
Az nem tűnik rossznak. Amit én csináltam pi keresőt 1*1 m-es kerettel, 0,33 sörös dobozt 1 m-ről jelez tisztán. Én ennyit tudtam kihozni belőle. Ha érzékenyebb, akkor már instabil. A tied stabil?
Nem, nincsen összehasonlítási alapom gyári készülékekkel. Eddig csak saját készítésű készülékeket használtam.
Néha, nem tudom miért el kezd füttyögetni. Mint ha a vco kb 1 Hertzes fűrészfog jelet kapna. Ez a viselkedése 10-20 másodpercig is eltart néha. Fém nincsen a közelben ilyenkor.
Amúgy most a tervem a készülékkel a 4 méteres találati mélység elérése. Első körben megpróbálom a tekercset nagyobb feszültségről meghajtani.
Ezek nem gyári készülékek mint írtam, hanem olyanok, amiket valóban használatra építenek. Berkesandor is kipróbált párat ezekből és tesztelte őket terepen és ez a lényeg, ugyanis egy mélykereső nem lehet instabil, ami az equinox tulajdonsága. A mélykeresőzés nagyon nehéz dolog, ez a kapcsolás meg a játék kategória.
Minden bizonnyal igazad van. Nem rég óta keresőzök. Eddig nekem megfelelt az Equinox. Ha majd kinövöm, vagy nem működik, jöhet a Pulsestar, és társai.
Szia mateatek!
Érdeklődöm most akarom a tekercsek megcsinálni,mennyire érzékeny az átmérőre csak 20 csm lehet? vagy próbáltad mással is.
Helló!
Szinte bármilyen átmérőjű tekercset meg lehet csinálni hozzá, a lényeg, hogy nagyjából a tekercs induktivitása ugyanolyan maradjon. 20 cm / 25 menet 25 cm / 22 menet 30 cm / 20 menet 50 cm / 15 menet 1.1 méteres keret 10 menet Minél nagyobb a tekercs, annál mélyebbre lát, de a pici tárgyakra ennek arányában veszíti el az érzékenységét.
Szia.
Van olyan tekercsem ami egymásmellé van tekercselve,de igy kb 1 cm magas,szerinted csak a kör keresztmetszetbe tekert jó vagy próbának megteszi ez is. egy régi marker adó tekercse. Küldök képek privibe..
Ne haragodj,mennyinek kell lennie az induktivitásának.
mert van mérőm és akkor ki tudom kisérletezni..
Itt küldöm a tekercs képét..
|
Bejelentkezés
Hirdetés |