Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   95 / 1207
(#) szitko válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Szia.
Azt tudom, hogy külön kell letölteni, de a furcsa az, hogy az SMD 16f88x típusokal nincs baj.
(#) alap hozzászólása Feb 16, 2011 /
 
Hello mindenkinek!

Olyan kérdésem lenne hogy a PIC milyen órajel szélességben fut, hogyan lehet ezt kiszámítani?
Ha bemenetre magas szintet teszek , akkor az órajel futásához képest, milyen hosszú ideig kell rajta lenni "1" -nek?
Köszönöm előre is válaszotokat
ÜDV
(#) Hp41C válasza szitko hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Sziasztok!

A család két tagját tudom kipróbálni DIP tokban: 16F886 és 16F887. Mind a kettő kifogástalanul megy a PICKit2 v2.61 programmal. Itt vannak a képek. Az utóbbi próbapanelen (breadboard-on), mindkét Vdd és GND bekötve...

Mekkora tápfeszültség van beállítva? Ha a PICKit2 programját akkor indítjuk el, amikor még nincs a PICKit2 felcsatlakoztatva, a Vdd 2.5V-ra áll be, és onnantól mindig 2.5V -ot állít be, kézzel kell 5.0V -ra állítani. Tegyetek fel képet a sikertelen programozásról..
(#) bazarghai válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Szia!

Még annyit kérdeznék, hogy be tudnád-e linkelni az .asm-eket is, mert szeretném átrágni magam rajta.

(lapozgattam rendesen az említett topikot, de nem találtam ennek az órának a tárgyalását)

Gábor
(#) Hp41C válasza bazarghai hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Szia!

Aki keres, az talál. Ezek közül is a 24nixclk_18pin.zip -et ajánlom, de az _LVP_ON hiba benne van még.
(#) szitko válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Bedugom a PK2 klónt (Szilva féle), elindítom a progit, felismeri a programozót. Rádugom a PIC-re 16f882 és rögtön azt írja ki, hogy "Program memory is not blank starting at address" és mindegy, hogy üres vagy nem. Innentől ha írni akarom akkor mindig valami "cím" hibát ír "Programming failed at program memory address 0x....", de 4-5-ik re minden jó.Mondjuk Én inkább MPlabot használok, nálam az vált be. Én csak egy javaslatot tettem "Balázs 1.3 JTD"-nek és nála is ment MPlab-al. Azt bevallom, hogy zavar egy kicsit, hogy nem megy, de mivel még csak "Kezdő" vagyok, így hát azt használom ami működik.
(#) Hp41C válasza szitko hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Szia!

Szerintem egy lépés kimarad:
A kontroller csatlakoztatása után egy típus felismertetés: A 16F882 esetén Device family / Midrange / Standard.
Az MpLab ezt a lépést automatikusan megteszi...

Ne használjuk a "Check communication" parancsot a típus azonosítására: Ha elkötöttünk valamit, kontakthiba miatt az alacsony feszültségű típusunkat nem ismeri fel a PICKit2, akkor a magasabb feszültségű családokkal is próbálkozik, esetleg tönkre is teheti a kontrollerünket.
(#) bazarghai válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Szia!

Köszönöm. Nem tudtam, hogy csomagolt anyagra is rá lehet keresni. Most már elboldogulok!
(#) trudnai válasza alap hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Pollingozassal minimum 2 utasitas kell ehhez, melyek osszesen 3 utasitas ciklust igenyelnek. (Egy bit teszt es egy ugro utasitas) Namost egyetlen utasitas ciklus 4 orajel alatt hajtodik vegre, magyaran 4*3=12 orajel kell ehhez.

Megszakitassal ennel rovidebb tuskeket is biztonsagal el lehet kapni -- hogy pontosan mekkorakat, azt az adatlapbol kell kinezni sajnos.
(#) tekintetes hozzászólása Feb 16, 2011 /
 
A mikroklub cd nincs meg valakinek? Naggggyon megköszönném! A 18fxx gyakorlópanel bootloader kellene az includokkal. (Esetleg ha úgy adódik, a kész hex file). Köszönöm, sos lenne. Akár e-mailben is.
(#) Vajas Gergő hozzászólása Feb 17, 2011 /
 
Sziasztok
Azt szeretném kérdezni hogy eddig csak az égetőmmel a próba panelján bohóckodtam amin a ledek vannak de szeretnék egy HEX et beleprogramozni egy P18F2550 be hogy havernak is menjen az égetője. Milyen módon kell ezt rákötni a picre? kijön belőle 6 vezeték gondolom ezt kell rákötni valahogy csak nem tudom mit hova mert ilyet még sose csináltunk. Valamint még azt szeretném kérdezni hogy ezt is MPLAB al kell vagy ehhez már valami más, direkt erre a célra alkalmas programmal kell csinálni?
Előre is köszi
(#) szSzilard válasza tekintetes hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
2008 körüli cd van ha érdekel.
(#) Hp41C válasza Vajas Gergő hozzászólására (») Feb 18, 2011 / 1
 
Szia!

Benne van a 18F2550 programozási leírásában.
PICKit2 18F2550
1 - Vpp 1. láb
2 - Vdd 20. láb
3 - GND 8. és 19. lábak
4 - PGD 28. láb
5 - PGC 27. láb
6 - AUX 26. láb - PGM - Alacsony feszültségű programozás engedélyező láb.

Az MpLab-bal is meg lehet csinálni, de egyszerűbb a PICKit2 saját programjával.
(#) Vajas Gergő válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Nagyon köszi, és akkor ezeket a lábakat simán egy az egybe összeköthetem az égetővel és mehet is fel rá?
(#) watt válasza Vajas Gergő hozzászólására (») Feb 18, 2011 / 1
 
A 6. lábat nem kell bekötni, a többit igen. 10cm-nél nem hosszabb szalagkábel ajánlott.
(#) Vajas Gergő válasza watt hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Szuper, még egy utolsó kérdés hogy le tudom tölteni valahonnan ennek a hex fájlját mert nekem már nincs meg sajnos, vagy az enyémből ki tudom olvastatni és beletenni a másikba?
(#) Hp41C válasza Vajas Gergő hozzászólására (») Feb 18, 2011 / 1
 
Szia!

Innen...
(#) alap hozzászólása Feb 18, 2011 /
 
Hali
Egy kis segítséget szeretnék kérni egy PIC 16F871-es PORTB másodlagos funkciómegszakítási forrás ként (RB0<7:4>)megszakítás változás esetén használatosa ill az eszköz beprogramozását teszik lehetővé (RB3 és RB<7:6>) mit jelentenek 7:4; vagy 7:6 jelölések.
Előre is köszönöm a segítségeteket
üdv
(#) Simon Kornél hozzászólása Feb 18, 2011 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni tőletek. Elkezdtem olvasni ezt a témát: PIC kezdőknek. De nem jutottam még a végére. Lehet, hogy a problémám már fel volt vetve itt de nem találtam még meg a választ.
A következő a problémám: Van egy PIC 16F877-04/P típusú PIC-em. Írtam rá egy egyszerű programot, egyik lábra adtam egy logikai magas szintet, amin egy LED van. De nem világít a LED-em. A PIC-re a programot fel és le tudtam tölteni, így úgy gondolom, hogy azzal nincsen probléma(mármint az égetéssel). Ezek után megmértem a kimenetek lábait és 2,22V-ot mértem. De ez nem logikai 0 és nem is logikai 1.

A kapcsolásban egy 4MHz oszcillátort használok 2 db 22pF kondival. A PIC 1-es lábát 10K ellenállással felhúztam +5V-ra.

A kérdésem illetve a kérésem egyszerű: Ha volt már ilyen jellegű probléma felvetve itt és valaki emlékszik rá, akkor kérem, hogy üzenjen. Ha nem, akkor kérem, hogy segítsen.



Üdv.:
Kornél
(#) trudnai válasza alap hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Idézet:
„mit jelentenek 7:4; vagy 7:6 jelölések.”


Bitek csoportjat -- Tehat az RB<7:6> az RB7 es RB6 -ot jeloli. RB<7:4> eseten ezenfelul meg az RB5 es RB4 is bele tartozik a bit csoportba.
(#) trudnai válasza Simon Kornél hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
LED-et hogyan kototted be? Vedd le rola a LED-et, es multimeterrel merdd meg, hogy a labon megjelenik-e ugy a +5V. Ha nem akkor lehet valamit a programodban irtal el, ha igen, akkor rosszul kototted be a LED-et.

De ha nem rakod fel a kapcsolasi rajzot illetve a forras kodot akkor nehez segiteni!

Ja es meg valami: Egy min 100nF kapacitasu keramia kondenzator is kellene a PIC Vdd es Vss labai koze minel kozelebb a PIC-hez (ertsd szinte ra kell forrasztanod a PIC labaira)
(#) vicsys válasza Simon Kornél hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
A leddel sorba kötöttél áramkorlátozó ellenállást?
(#) icserny válasza Simon Kornél hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Csatold a programod forrását, a kapcsolási rajzot, s mondd el, hogy hogyan állítottad be a konfigurációs biteket.

Tipikus hibalehetőségek:
- Nincs bekötve az összes VDD és VSS láb
- Nincs 100 nF-os kondenzátor MINDEN VDD és VSS között
- Nincs letiltva a WDT vagy az LVP
- Le-fel kapcsolgatás között nincs elegendő várakozás
- Rossz (instabil) tápellátás

Remélem, a LED-del kötöttél sorba egy áramkorlátozó ellenállást!
(#) alap hozzászólása Feb 18, 2011 /
 
Hali mindenkinek
Segítséget kérnék,a Watchdog Timer (WDT)
A Watchdog egy olyan speciális belső egység amely, a programvégrehajtás közben
fellépett hiba ellen véd, saját belső RC oszcillátora van, ami növeli a megbízhatóságát.Maga a program amit írok rá annak a futását figyeli? Ha egy program jól müködik mitől nem fog jól futni, milyen hatásra változhat ez meg?
üdv és Kösszönöm
(#) nedudgi válasza alap hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
A watchdog a program végtelen ciklusa, lefagyása ellen véd.
A beállított időközön belül ki kell adni egy törlő utasítást, különben a kontrollert reseteli.
(#) alap hozzászólása Feb 18, 2011 /
 
Hali mindenkinek
INTCON REGISTER (0Bh; 8Bh, 10Bh, 18Bh) Mit jelentenek 0BH mindegyik egy külön álló cím? Különálló beállítási lehetőségek?

Köszönöm
(#) nedudgi válasza alap hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Ezt hol tsláltsd?
(#) foxi63 válasza alap hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Hali!
A PIC memóriája lapozható, és azt jelenti, hogy minden memórialapon elérhető az intcon register.
(#) Balázs 1.3 JTD válasza Simon Kornél hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Szia. Nem néztem bele az adatlapba, de nekem mindig a konfigokkal gyűlik meg a bajom! Legutóbb (tegnap) például egy programban az ANSEL (analóg select) regisztert bekonfigoltam de az ANSELH (ANSEL folytatása) regisztert elfelejtettem! És csodálkoztam, hogy nem megy a port! Szóval meg kell nézni a konfigot az a lényeg! Általában a komparátorok vagy az A/D átalakítók miatt alapból analóg néhány port. Célszerű azzal kezdeni, ha a kapcsolást tisztáztad!

Üdv:Balázs
(#) kissi válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Én is a láb alternatív funkcióiból eredő hibára gondolok...
Az adatlap adott PORT-ra vonatkozó "iskolapéldáját" érdemes megnézni, mert ott találkozhatsz azzal, hogy milyen regiszterekre kell figyelni ( + a PORT leírás végén a regiszterek összegzése!)!

Steve
Következő: »»   95 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem