Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Függvénygenerátor építése
Lapozás: OK   14 / 61
(#) atrue válasza kadarist hozzászólására (») Feb 6, 2011 /
 
url=http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_1506_6_ASC.html]Ez az, közben méregettem, és szinte biztosan a FET rossz
(#) Hakai hozzászólása Feb 17, 2011 /
 
Sziasztok!

Az én választásom az Elektor féle kapcsolásra esett, jó két éve hibátlanul üzemel. Ennek nem kell szimetrikus táp, +12V aztán jóccakát. Az xr2206 remek kis IC, de a négyszöge valóban tré egy kicsit elsőre. Pár képet mellékelek, ha valakinek segítség a .LAY azt is felrakhatom, csak most hirtelen nem találom.

Józsi
(#) Hakai válasza Hakai hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
....ami késik, nem múlik. Nézzétek át és módosítsátok nektek megfelelően , mert használtam SMD-t ahol volt megfelelő értékem, illetve a hangolást szolgáló potik is amik voltak alapon lett megrajzolva. Egyébként hibátlan, de ezt már írtam.

Sikeres utánépítést !
(#) mindenes válasza Hakai hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Heló!
Gratulálok hozzá egész szép lett! Köszi a paneltervet, egy 2206 nálam is hever a fiókban , ezek után biztos hogy meg lessz építve (amúgy is tervbe volt már véve)most előre hozom a projektet a várólistán.
(#) Proci_85 hozzászólása Márc 25, 2011 /
 
Sziasztok

Mi a véleményetek:
Hobbi célra függvénygenerátort építenék.
2 cél IC-vel szemezgetek:
- 8038 (~1000 Ft)
- XR2206 (~1000 Ft)

Mindkettőről olvastam hideget-meleget, kérdés mennyire volt megalapozott.
Leginkább tapasztalatból beszélő kollégák segítését várom.

Előre is köszönöm.
(#) dinokal válasza Proci_85 hozzászólására (») Márc 25, 2011 /
 
Szia! A 8038-as kisebb frekvenciával bír, inkább az XR-t válaszd. Nekem az Urbán féle kapcsolás van meg, nagyon meg vagyok elégedve vele. Szép a négyszög jele, a színusz torzítása is elfogadható. Amióta javítottam a táp szűrésén, alig vándorol a frekvenciája, elég stabil. Ami még kellene hozzá, egy frekvenciamérő, és egy helipotméter a frekvencia beállításához, mert az eredeti sima potméterrel elég nehéz pontos frekvenciára hangolni.
(#) joepapa hozzászólása Ápr 29, 2011 /
 
Hála lhanzi-nak megtaláltam az általa linkelt "szegények függvénygenerátora" rajzot.
Annó mikor reálidőben olvastam ezt az ezermestert emlékszem nagyon meg akartam építeni, de valahogy elmaradt, akkor sem most sem hittem-értettem egy CMOS hogy a fracba bírna háromszöget sinust rajzolni, most csakazértis megépítem alapon, és mert XR2206 rendelés előtt voltam egy gondolattal összedrótoztam.

És tudja és tudja...

Igaz nekem alapból (minden érték stimmelt, 7805 2db 1N4148 al emelve adja a 6,1V ot, csak a 2M2 frekipoti helyett raktam 2M7 et, és vele sorba a 15k helyett 10k-t...) nem lehetett a négyszög kitöltési tényezőt 50-50 re állítani, aztán rájöttem nekem az 1k-s trimmer boldogabbik lábát nem 1k val +6V (Ut- re) kell húzni , hanem 3k3 al földre, azaz 0V ra.

Szóval nem tudom aki megépítette hogyan sikerült ezekkel az értékekkel beállítani, de nekem kellett egy kis MOD.

Szóval a rajz elején ahol +6V ra 1k Ohm -os ellenállással az 1k trimmer fel volt húzva, ott nem 1k val hanem 3k3 Ohm -al földre kell tenni.

És láss csodát pont középállás körül az 1k trimmer amikor 50-50 a négyszög, a háromszög is szép, a sinus olyan amilyen, hiszen egy diodás jelformáló oldja meg. Végül is egy gömbölített sinus.

Viszont 1000Ft ból működik (ebben már a BNC aljzat is benne van) egy nekem épp elég függvénygenerátort építeni.

A 7805 azért van mert volt egy fiókkal 7806 pedig semmi, 1n4148 szintén akadt.

Viszont itt a kisfalumban 170Ft ot elkértek egy 4049 esért, szép!

Meg sem mertem kérdezni az XR2206 ot mennyiért hoznák meg.

A rajzot ismét beteszem az eredeti EM ből.
(#) Medve válasza joepapa hozzászólására (») Ápr 30, 2011 /
 
Hello! Meg tudnád mondani, hogy ha a négyszögjel kitöltési tényezőjét változtatod, akkor mi a helyzet a háromszöggel? A fel és lefutási meredekség arányosan változik? Változik vele az amplitúdó?
(#) joepapa válasza Medve hozzászólására (») Ápr 30, 2011 /
 
Amplitúdóra nem emlékszem, de a háromszögből fűrész lesz ha negyon kis-nagy kitöltési tényezőre állítod, azaz a szép szimmetrikus háromszög 50-50 négyszögnél van.
Az amplitúdó mintha a sinus-t állító 47k poti tekerésénél változott volna...de ez nem tuti...)

Behúztam 50-50 re és megnéztem a háromszöget, az is ott lett szép, ugyanolyan meredek fel-le...


Azaz a kitöltéssel a háromszög fel-le meredekség változik.
(#) peterpan válasza Medve hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Hali!
Meglepetésemre sikerült megtalálnom a /tiszta/forrást, sajnos némi angol kell.
(#) erdgab válasza peterpan hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Anno én is összeraktam ezt a kapcsolást,de nekem nem akart működni az eredeti rajz szerint,semmilyen jel nem jött ki a kimeneten.Sajnos szkópom nincs,hogy azzal kereshettem volna a hibát.Több 4049 icét is próbáltam,bontottat és vadi újat is,de egyikkel sem működött mindaddig amíg a két kondenzátor (33n és 390p)közös pontját át nem tettem a N2 kimenetre.Most így megy,de továbbra sem tudom szkóp hiányában, milyen lehet a jelek alakja a kimeneten.Vajon nekem miért nem működött (?) továbbra is rejtély számomra.
(#) peterpan válasza erdgab hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
(#) joepapa válasza peterpan hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
..
Érdekes valamiért ez kimaradt az Ezermesterből, biztos a cikk írójának (MG) így működött, aztán lespórolta.

Én tekertem az 1k-t de nem lett sosem 50-50...és mivel végállásban még ha tudtam volna tekerni ezért elkezdtem a "hova" pontal játszani...a végén testre került és jó lett, de ha nem az eredeti rajz szerinti 1k val hanem 3k val teszem le testre pont középen van a trimmer a szép négyszögnél, és érzéketlenebb, azaz jobban beállítható.

A kimeneti jelszintje kevés az 1,2V PP szerintem soványka, pl egykét triódás csövest nem hajt ki teljesen, úgyhogy építettem egy "végfokot" utánna, először csak egy F.E. erősítőt BC109C vel aztán egy katód...akarom mondani emitterkövetőt szintén BC109C ből, a táp ennek a "végfok" résznek 15V...

Nekem eleve úgy ment, hogy egy bontott dugasztáp amiben 78L12 volt adta a durvatápot ami még egy 7805 2db 1N4148 al ref lábat emelve adta a 6,05V ot...hát először a 12V os részről ment a tranyós duplafokozat, aztán rámértem a graetz után 21V volt, a 78L12 is melegedett már a 4049 essel is, ígyhát ott egy 3,6V os zenerrel emeltem rá, így 15V a durvatáp...1000mikróval a 78L12 után...aztán 7805 emelve 100 mikróval a 4049 nek...100nF ok természetesen mindkét stabon a föld és a kimeneti láb közé gerjedésgétlónak, és 1,5mm es lábbal forrasztva a stab IC lábtövekre...

Rajzot mellékelem, és egy kép is a félkész függvénygenerátorról, a háttérben a szkópon sacc 1kHz 7V PP sinus...

...Jah és a 33nF 390pF kondinak sem tettem 3 vezetéket és egy váltókapcsolót, megoldottam az előlapra menő 2db vezetékkel és egy sima kapcsolóval...ugye logikus hogyan? (megoldás: 390pF fixen benn a 33nF egyik láb fixen a másik lábat kell csak bekötni párhuzamosan a 390pF al, nem sik vizet zavar a 390pF több mint a 33nF tűrése)

A több fokozat helyett a 2M Ohm poti val sorbakötve van egy 50k Ohm poti is, így finomszabályozható vágállások körül kényelmesen.
(#) joepapa hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Akinek van egy kész XR2206 osa és egy kettős időalapos szópja megmérné mekkora az 1kHz négyszög felfutási ideje?
(#) kawabiker hozzászólása Máj 3, 2011 /
 
2206 meddig megy el frekvenciában?
(#) proli007 válasza kawabiker hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Hello!
Miért nem nézitek meg az adatlapját? Benne van! 1MHz
De ugyan így benne van amit Joepapa kérdezett.. Felfutó él 250ns, lefutó 50ns. 10pF-os terhelés mellett.. (Egyébiránt, ennek a méréséhez nem szükséges kétidőalapos szkóp.)
üdv! proli007
(#) Ge Lee válasza kawabiker hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Amplitúdó csökkenés nélkül kb. 1MHz. Nekem 1,4MHz-re sikerült a poti végállása, ott kb. 10-12%-ot csökken.
(#) Proci_85 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
+ valaki írta korábban, hogy ~2.3MHz-t is kicsavart már belőle. Több oldalon is van 2MHz-re kapcsolás.
Nyilván kompromisszumokkal, de ezek szerint tudja.
(#) joepapa válasza proli007 hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Nem az adatlapot kérdeztem.
Akinek van működő kapcsolás, az 1kHz négyszögön mennyi ideig bóklászik felfelé?

Ha az 1kHz et kitriggeled felfutó él 1cm hosszú időalapon akkor tényleg nem kell kettős időalap, de a valóságban könnyebb kettős időalappal...

(jah a szkóp analóg, a digitális szkóp nem szkóp)

a 250ns es felfutást megnézném valódi ember által épített kapcsolásban
(#) mex válasza joepapa hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Idézet:
„digitális szkóp nem szkóp)


Nincs igazad. Ha megtanulod használni, akkor majd nem írsz ilyeneket.
Egyébként nekem van egy ilyen generátorom, talán holnap előhalászom, és megmérem a felfutását. Az a baj, hogy az XR után még van egy tranyós fokozat, és korrekt mérést az XR kimenetén kellene megejteni, ahhoz viszont szét kellene szednem....
(#) kawabiker válasza proli007 hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Sokszor az adatlap kis trükkel nem tükrözi a valóságot,gondolom te még sose találkoztál ilyennel!
De ezek szerint 10Mhz ig nem lehetne elcibálni
Másik ic létezik a piacon?
Esetleg pic+jelformálásnak valami egyéb mellé?
(#) joepapa válasza mex hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Rosszul írtam...digitális szkóp nem szkóp 1-10mill ft alatt, jelenleg, majd ha 128bites függőleges felbontásnál tartanak, és a valós mintavétel a mostani "olcsó" (200e ft) os digik 1000x esén pereg, akkor szkóp lesz az is a mostani technikához...

Az XR2206 ot pont egy rendes működő kapcsolásban készen szeretném tudni...azaz úgy ahogy van a tranyós fokozatostól, BNC-n.
(#) pinyó39 válasza joepapa hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Az egy millás szkópokrol jut eszembe, minek az "ócska" 2206?
(#) mex válasza joepapa hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Sajna csak fényképekkel szolgálhatok, mert a szkóp gépre telepített szoftvere nem hajlandó kommunkálni, így a mentett adatokat nem tudom a gépen megjeleníteni.
Maga a mért áramkör egy RT évkönyvben jelent meg cikk formájában. Anno megépítettem, de nagyon ritkán használom...
A mérés kívánságodnak megfelelően a BNC kimeneten történt, 200kHz freki mellett, egy "alacsony árfekvésű" szkóputánzattal.
Az analóg szkópom gyengélkedik
(#) pinyó39 válasza kawabiker hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
A MAX038-at neked találták ki 10MHz-ig ellát biztosan (annak idején építettem egy ilyen generátort).
(#) Dudus válasza pinyó39 hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Szerintem a MAX038-at évek óta nem gyártják. Be lehet még szerezni?
(#) Ferkógyerek válasza joepapa hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Szintén XR2206-al 100kHz frekvencia 50ns/div, analóg szkóppal mérve.

P5040340.JPG
    
(#) pinyó39 válasza Dudus hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Legutobb a Conrádban láttam, elfekvőben még pár helyen előfordul.
(#) Proci_85 válasza mex hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Nagyon jó a jelgenerátorod. Szabad tudni, hogy melyik RT évkönyvben található ez a sokrétű feladatot ellátó kapcsolás?
Előre is köszönöm
(#) peterpan válasza Proci_85 hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Következő: »»   14 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem