Fórum témák
» Több friss téma |
Hali! Még egy kérdésem lenne, még bc327- est találtam az is jó lenne?
Nem lehetsz ennyire béna. A hozzászólásodban a tranzisztor neve pontos aláhúzással jelölve van. Csak rákattintasz, és a megjelenő oldalon rákattintasz az ADATLAP -ra. Ott minden adat rendelkezésre áll. A BC327 PNP tranzisztor, ezzel nem helyettesíthesz egyszerű módon egy NPN tranzisztort. Minden esetben hasznos dolog a felhasznált eszközök adatlapjának alapos tanulmányozása.
Hali! Köszi még egyszer a segítséget jó lett megcsináltam.
Hali! Találtam még c945-öst Szerinted ez is jó lenne még? Köszi előre is a választ.
Hello!
Bármelyik kis-teljesítményű tranyó jó, amelyikre NPN-t írnak az adatlapok. De pld. a 2SC945nek a bekötése más, ara figyelj oda. Vagy is halld meg a jó tanácsot is és mindig nézd meg az adatlapot.. üdv! proli007 A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2012
Hali! Valaki mondja már meg milyen lenne jó bat85 dióda helyet. A választ előre is köszönöm.
Azért kell Schottky-dióda, mert az kisebb nyitófeszültségű, mint a "sima" szilíciumdióda.
Sziasztok megint sikerült megoldanom a problémát egy vezetősávot felejtettem le ez a hátránya a filces technológiának
Sziasztok!
Megépítettem EZT a kapcsolást. Nem nagyon akar működni, vagyis működik, de nem úgy. 16 ledel csináltam, rákötöttem a telefont, és a 16-ból csak 2 esetleg 3 villan fel max. hangerőn. A poti is le van tekerve minimumra, hogy semennyi ellenállása ne legyen. Mindent a kép szerint raktam össze. Egy 7.5V-os 1A-es tápról csinálom, ami ténylegesen 12V-ot ad le. Légyszi segítsetek, mi lehet a hiba?
Szia! Egyik lehetőség, hogy kevés a jel. Próbáld ki valaminek a hangszóró-kimenetéről.
Az első tranzisztor kollektorán mérj feszültséget testhez képest! Ha 12V a tápod, 6-7V körül kell lennie.
Igen az kevés, ha már itt tartunk mennyi az általános jackdugón eső maximális feszültség?
A linkel cikk alapján ez nem hangszóró kimenetről megy hanem saját erősítő van benne és csak hang jelet kell adni neki. Mindjárt megmérem.
Lesz még ezzel pár gondod. A 16 LED világításához kell 16x0,7V, hogy jusson vezérlés mindegyiknek, és pár volt veszteséggel is kell számolni. 15V-16V-ról menne majd rendesen.
Szerk.: Közben látom a mérés eredményét. A jelenleg 2,7k-s ellenállás értékének növelésével tudod az optimális munkapontot belőni. Először keresnék magasabb feszültségű tápot, majd azon állítanám be a kollektor feszültségét a fél táp fölé pár tized volttal. Az erősítést is tudod növelni, ha a 68 ohm helyére kisebb értékűt teszel (vagy mellé párhuzamosan). A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2013
Jó a tápot még megoldom, most csak a jelet kellene jól belőni hogy az bírja... Nem tudod, hogy a jackdugón mennyi a maximum feszültség? Mit kellene tenni, hogy nagyobb legyen a vezérlő feszültség? Nem tudom melyik tranyónál kellene állítani, mert bejövő zene jelen már nem tudok erősíteni a telefonom fülhallgató csatlakozásán, ez a maximális hangerő. A laptopnál kicsit erősebb, de az is csak 4-5 LED.
Köszönöm , ha nem ma, de holnap kipróbálom. Először lássam az eredményt, hogy megérje nagyobb tápot keresni.
Látványos javulás várható, ha a 68 ohm-ra párhuzamosan kötsz egy 22µF vagy nagyobb (bármennyivel) kondenzátort. Elkó pozitívját kösd a tranyó emitteréhez! A kondit rákötés előtt süsd ki!
KÖSZÖNÖM!! a hiányzó elem! a kondenzátor egy 100µF kondit raktam oda és sokkal erősebb!
Hány LED-et sikerül így működésbe hozni?
Most még 8 van rajta, de maximumon mind világít szóval, ha lesz rajta több akkor fentebb is fog menni, aztán ha nem bírja megy rá a nagyobb táp.
Még azt kérdezném, hogy bekapcsolt állapotot jelző LED-et hova rakhatnák, mert az nincs sajnos a kapcsolási rajzban?
A bekapcsolás jelző LED-et a tápfeszültségre kell kötni egy előtét ellenálláson kersztül.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2013
kösz. Azt hittem van egyszerűbb megoldás is.
Vezérelhetné egy PIC, vagy egy AVR is, de az már túl egyszerű lenne
Most tanulok PIC programozást azt most nem keverném bele.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |