Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Triak működése
Témaindító: Bártfai Ferenc, idő: Nov 9, 2007
Témakörök:
szia
köszi a segítséget. Amit adtál kapcsolási rajzot szerintem nem fogom tudni használni, mert DMX dimmerhez kell a triak.
A DMX az kisfeszültségű egyenárammal vezérel? Szerintem egy opto leválasztással meg lehetne oldani.
//nem nagyon tudom a dmx működését.
Hello,
Triakkal lehet valamilyen módon ki/be kapcsolgatni (CFL) kompakt fénycsövet (pl 14W,20W)? Azt tudom hogy induktív terhelés esetén késik az áram ezért villoghat magától. De ha rakok egy snubber-t párhuzamosan vele (100 ohm + 100n) működhet? Valaki próbált-e már? Neten tabuként kezelik ezt a témát.
hát valóban alacsony áramról beszélünk a DMX jelnél, a rendszer hasonlít a 0-10v-os rendszerhez.
Ha gondolod feltöltöm a kapcsolási rajzot és akkor többet tudtok mondani
Köszi, nem kell feltenni, de azért kösz a választ!
Sziasztok!
PIC-el és MOC3052-vel vezérlek egy triakot, és akárhogyis erölködöm nem sikerül 2ms-nál előbb begyújtani, azaz nem tudom 100%-ra kinyitni. Ismertek valami módszert a 100%-os nyitásra. U2010B-vel szinte 100%-ra nyitott, csak pár us-os tüske volt a nullátmenet után. Meg lehet ezt oldani MOC3052-vel is? Köszi szépen!
Sziasztok,
Van egy hőmérsékletszabályozó áramköröm, ami tök jól működött .... mígnem egy átalakításnál nem sikerült valami ... most bár jelzi, hogy mikor éri el a beállított hőmérsékletet, (LED jelzi) nem kapcsol ... hanem a kimenten mindig rajta van a 230V. Tehát nem kapcsol. Óriási zsenialitásommal (felismerve, hogy a triak A1 lábától a vezérelt kimenetig tartó nyomvonal a nyákon ledobra a takarófestéket) arra gondoltam, hogy a Triak ment tönkre. Kérdésem az lenne, hogy mehet-e úgy tönkre a triak, hogy folyton vezet.... függetlenül a gateen megjelenő áramtól? Magyarán "zárlatossá" válik? És ha igen, ez-e a szokásos "túlterheléses" tönkremeneteli mód? Segítségeteket előre is köszönöm.
Szia!
Idézet: „Magyarán "zárlatossá" válik? És ha igen, ez-e a szokásos "túlterheléses" tönkremeneteli mód? ” Igen.
Sziasztok! A mosógépem 16 A-es triakját szeretném kiváltani, de nagyon drága.(3000huf)Viszont van kb 10db BT 136/600as. Lenne egy kérdésem:lehet e a triakokat teljesítmény növelés céljából párhuzamosan kötni?Van e valami szabály vagy speciális kapcsolás.
Ha tudtok segitsetek.Köszi belfike
Köszi! Közben Én is utána néztem BT 139.Egyébként az erdeti BTB16 és erre kerestem rá.De a kérdés azért még áll,márcsak kíváncsiságból is.Még egyszer köszi: belfike
200 Ft. Egyébként szerintem nem lehet triakokat párhuzamosan kötni. Bár nem biztos, mert tranzisztorokat láttam már párhuzamosan kötve.
Be tudná valaki nekem rajzolni egy alap diak-triak kacsolásba, hogy hol mérendő (meyik két pont között) a korábban említett triak-gate 30V, és hol, melyik pontok között a specifikáció szerinti Vgt 1,5V
Nálam egy MOC 3020 hajtja meg a triakot, így annak a 4-es lábán (ami a gate-re megy) kéne lennie a 1,8-3V-nak ... de mihez képest, és váltó vagy egyen? Valahogy még mindig nem teljesen látom át a dolog működését. Keresek egy hibát, és nem találom. Látszólag minden ok, a MOC 1-2 lábán (dióda) megjelenik az 1,2V, aminek elégnek kéne lenni a diaknak, így a 4 és 6 lábon kéne valaminek lenni. A triaknak a gate-re 1,5V kéne ... de nem tudom kimérni, hogy van-e ... mert mihez képest? kösz előre is.
Sziasztok ... látom az előző kérdésem nem annyira feküdt senkinek ... elnézést, kicsit pontosítok, hátha így "izgalmasabb".
Van a mellékelt kapcsolás. Az érdekessége, hogy amíg a relé helyett mondjuk egy 60Wos izzó van, addig hibátlanul működik. Kapcsol. Amint a relét rakom be (vagy pl. szivattyúmotort, mert eredendően azt kellene szabályoznia) szóval valami induktív terhelést, az a jelenség áll elő, hogy ahogy ráadom a 230at, azonnal meghúz a relé, és úgy is marad. Hiába adok vezérlést vagy veszem el a MOC3020-ról. További érdekesség, hogy amint rákötöm a fentebb már említett 60Wos izzót a kimenetre (párhuzamosan a relével) azonnal helyreáll a normál működés, tehát tudom vezérelni a relét (és vele az izzót is) normálisan. Van valakinek valami tippje, hogy mi lehet a jelenség oka? (Még egy teszt-eredmény ... egy régi körfűrész 600Wos motorját viszont hibátlanul szabályozza ... ami meg nekem már abszolút érthetetlen... hiszen az is induktív terhelés...) Minden ötletet előre is köszönök.
Szia!
Szerintem az induktív terhelés miatt van. Próbáltad a katalógusban induktív terhelésre ajánlott kapcsolást?
Két különböző dolgot kérdezel.
A diac-os kapcsolásban ez a bizonyos 30-32V a trigger-eszköz (diac) billenési feszültsége. Tehát ezekben a kapcsolásokban - általánosságban - egy kondit töltenek ellenálláson (potin) keresztül, a kondiról pedig a diac megy a triac gate elktródájára. Amikor a kondin a fesz eléri a 30V-ot, a diac bilen (vezetni kezd hirtelen) és a kondi feszültségét a triac gate-re adja (a gate és az MT1 főelektród közt viszonylag kis ellenállást képzelj el), azaz rásüti a kondit. Ez egy rövid impulzus, csak szkóppal tudnád megnézni, mérni. A másik az optotriac-os meghajtás. Itt a gyújtáshoz szükséges feszt az MT2 főelektród felől kapja a gate az optóban lévő kis triac-on keresztül. Itt is impulzust kellene szkópolni, kéziműszerrel nem látsz semmit. A terhelést kapcsoló triac gyújtóimpulzus ÁRAM igénye függ a kapcsolt terhelés nagyságától, típustól, stb. Az optotriaknak kell ezt biztosítania, amit viszont a vezérlő LED áramával lehet beállítani. Tehát, ha kisebb terhelést kell kapcsolni, akkor kisebb LED áramnál is működni fog a kapcsolás, de combosabb triakkal nagyobb (kW) teljesítményű fogyasztó esetén lehet hogy ki kell használni a katalógusban feltüntetett max LED áramot is. Ha mérni akarsz szkóppal, akkor leválasztó trafót kell használnod, ha ilyened nincs, akkor kísérleti kapcsolást is összerakhatsz, ami mondjuk 24V váltóról jár, a jelalakokat így is látni fogod.
Köszönöm, így már kerek.
Szkópom nincs (bár mindig tervezek beszerezni egyet) így csak a feszültségmérés marad(na). Köszönöm még egyszer a részletes magyarázatot.
Ez gyakorlatilag az, ha megnézed. Az A1-A2 között ott a 100n kondi, ami az induktív esetben javallott. Csak valami miatt bizonyos induktivitások esetében mégse működik. Ellenben rezisztív terhelés mellett meg nagyon is jól.
A fura számomra, hogy van olyan villanymotor (a 600Wos körfűrész) ami tök lecsupaszítva is működik róla. Míg egy sima relé meg megzavarja.
Gyakorlatilag nem az! Itt a kondi nem az A1-A2 közé van bekötve!
Dehogynem. Miért mondod? Egy 100ohmos ellenálláson keresztül. De a zavarszűrő képessége ettől még megmarad ...
másrészt a kérdés az, hogy mi a fene gyújt(hat)ja be a triakot ... ha nincs konkrét vezérlés a diakon. Az induktivitásnak milyen ilyen hatása lehet. A terhelés messze van a paneltól ... tehát indukciós hatás kizárva...
Ha jól rajzoltad a te esetedben a moc optotriakja a 2K2 ellenálláson direktbe kapja a feszültséget. A másik rajzon az optotriak az 1K2-0.2µF osztóról kap feszültséget. Induktív terhelésnél nem olyan egyszerű a dolog, mert az áram fázisa eltér a feszültség fázisától.
Idézet: „másrészt a kérdés az, hogy mi a fene gyújt(hat)ja be a triakot” A feszültség ráadás pillanatában az optotriak begyújthat, és a fázistolás miatt úgy is marad.
Hali
Vedd ki a 100n kondit és jó lesz. Optotriakhoz meg mehetne kissebb ellenállás (pl.:330).
Szia! Ismétlés a... :heureka:
Elektronikai alapismeretek - 2. Passzív alkatrészek: Ellenállások Elektronikai alapismeretek - 3. Passzív alkatrészek: Kondenzátorok Elektronikai alapismeretek - 4. Passzív alkatrészek: Tekercsek A kondenzátornak a gyújtókörben nem zavarszűrő feladata van! Amíg az ohm-os fogyasztónál elég csak Idézet: a triac gatejára. Az induktív fogyasztónál kompenzálni kell az eltérő feszültség / áramviszonyokat... S igen. Egy "kis" tekercs jóval nagyobb induktivitást képvisel mint egy nagy. ( Már eleve a menetszámokból adódóan. )„rákapcsolni a vezérlést” Építsd meg az induktivitásos vezérlést. Az jó lesz. JA! A triakkal párhuzamosan kötött RC-ta az induktív fogyasztó kapcsolásánál, mindenképp kel! :yes: FR-zavarszűrésen kívül a triak gyújtását is segíti.
Az a helyzet, hogy egy 230-as kis relé áramfelvétele mindössze néhány mA, amit a 100n-100 ohm simán biztosít neki. Ezt az R-C tagot az induktív terheléshez kellene méretezni. (egy 10W-os izzó is parázslik vele)
Kis relével terhelve szüségtelen, vedd ki - ahogy vzolee tanácsolta.
Bekapcsoláskor a hirtelen feszültség-emelkedés begyújthatja a nagyobb triacot is, de csak egy félperiódus idejére. (dU/dt paraméter) Kritikus helyeken ezért sokkal jobb az antiparalel tirisztorpár.
Na, ezt beláttam. Jogos.
Az igazság az, hogy a relé (a pár mAével) azért jött képbe, mert a szivattyúmotorokkal szintén produkálta az automatikus begyujtást. Gondoltam (rosszul) hogy ok, akkor relézem. A lényeg persze az lenne, hogy relé nélkül, simán a két szivattyúmotort tudja hajtani ... de velük is ugyanezt produkálja. (mármint az automatikus begyújtást). Ez eredetileg egy direkt erre a célra szolgáló vezérlő lenne, csak épp megbolondult, vagy az átalakításom nem sikerült. Minden esetre, most a két párhuzamosan kötött szivattyút nem tudja vezérelni. lehet, hogy ha sorba kötném őket, akkor simán menne?...
Nem, akkor csak fele feszt kapnának. Használj tirisztorpárt, jó lesz.
"Automatikus begyújtás" alatt, ha azt érted úgy is marad és folyamatosan hajt, köss sorosan az optó bemenetével egy LED-et, hogy lásd, nem az áramkör bolondul-e bele a kezdeti áramlökésbe. |
Bejelentkezés
Hirdetés |