Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » USB-MIDI-ből hagyományos MIDI csatlakozás
Lapozás: OK   2 / 3
(#) hejdzso hozzászólása Ápr 22, 2016 /
 
A képen látható USB-MIDI kábel kapcsolási rajzát valaki tudná mellékelni?
Nem tudom felmegy-e a kép,amit csatoltam.
A neten próbáltam szétnézni,de nem találtam ilyen kapcsolási rajzot!
Köszönöm a segítséget!

Kép 007.jpg
    
(#) Inhouse válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Mire mennél vele? Egy mikrovezérlő van benne, a program a fontos. Ilyet ez alapján nem tudsz építeni.
(#) hejdzso válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Mert vezérel a kiváncsiság!És szeretném tudni,hogy működik!
Tehát közkincsé tennéd a rajzát,nagyon megköszönném!
(#) pucuka válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Mint Inhouse kolléga írta, a programm a lényeg. Ahhoz pedig tudni kell a MIDI lényegét. A kapcsolási rajz pedig csak a megfelelő lábak összekötözgetése, ami a felhasznált áramkörök adatlapjaiból megtervezhető. Például, egy megvalósított projekt:
Bővebben: Link
(#) hejdzso válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Természetesen iMac gépen,a Logic Pro X-t használom!Működik!
Tisztában vagyok a MIDI fogalmával,és használatával!
Kb.húsz éve a MIDI körül forog a világ velem!
Tudom a Controllerek,Program Change ,Pitch Band és sorolhatnám tovább!- fogalmát!- és ami nagyon fontos a használatát is!
Ha kell előadást tudok tartani belőle!
De engem,maga a kapcsolási rajz! - vagy fogalmazzam úgy az elektronikai megoldása,áramköre érdekel!
(#) szapcsika válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Ha korrekt a megvalósítás, akkor a következőt fogod látni: egy darab mikorvezérlő, aminek a soros tx és rx lába megfelelő szintillesztőn illetve optocsatolón keresztül midi out és in vonalakra van kötve. Másik két lába pedig az USB adatra. Kb. ennyit fogsz látni. A midi felé valami ilyesmi van (illene lenni, random google találat alapján kiválasztva): https://www.pjrc.com/tech/midi-drums/sch-midi.html
Bár könnyen lehet, hogy ennél sokkal spártaibb megoldás, esteleg nincs optocsatoló sem.
Ennyi. OK, esetleg még egy led is van benne, amit szintén a mikrovezérlő hajt, vagy csak simán a a midi rx/tx-re van kötve.
Ennél többet nem fogsz látni és szerintem ebből a konkrét példányból tanulni sem lehet, ahhoz túl spórolósan van megcsinálva.
(#) szapcsika válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
De, hogy megspóroljak neked egy Google keresést, tessék itt van egy rajz. Ebben is hasonló lesz:

http://morecatlab.akiba.coocan.jp/lab/index.php/2012/06/moco2/?lang=en
(#) Inhouse válasza hejdzso hozzászólására (») Ápr 25, 2016 /
 
Nem érted. Az rajzból nem fogsz megérteni a működéséből semmit. PROGRAM az egész lényege egy mikrovezérlőben.
(#) AtisH hozzászólása Júl 21, 2016 /
 


Azért ez gáz, hogy lépten-nyomon belebotlik az ember fafejű (szak)emberekbe (nem csak itt, de tapasztalat, h az elektronikával foglalkozó területen lényegesen több van). Én valahogy mindig a másik oldalról szoktam megközelíteni az adott feladatot: vagy tudok segíteni vagy nem! Megpróbálok SEGÍTENI, ha nem tudok, akkor nem állok neki osztani az észt ezerrel, és inkább nem szólok hozzá.
hejdzso nem a működésére volt kíváncsi, hanem egy nyamvadt kapcsrajzot szeretett volna. De jó magyar szokás szerint itt is érződik a "dögöljön meg a szomszéd tehene" mentalitás.

ON
Sajnos ezek a midi átalakítók elég egyszerűek és működésével is vannak gondok. Itt egy link, ahol ecsetelik a problémát és egy egyszerű kis moddolás is szerepel.
Cheap USB MIDI cable
Hátha hasznos.
(#) djuice hozzászólása Aug 25, 2018 /
 
Szisztok!
Komplex zenekari live act felhasználásra (is) nem tudom hogyan, mivel lehetne egy ilyen interfacet építeni (Arduino?, RaspberyPI?)

Specifikáció
- 6 usb device csak usb-s midi kontrollerek, billentyűzetek fogadására (egyenként tápellátás biztosításával + plug 'n play eszközfelismerés!)
- 3 usb host a midi jeleket számítógépek felé párhuzamosan egyidőben továbbítandó
- 8 DIN midi port szabadon konfigurálhatóan input vagy output címzéshez
- eseményszűrés, mátrix routing, port tiltás és engedélyezés szoftveresen
- eszközön vagy pc-n való teljeskörű konfigurálás és beállításmentés + több
konfig memoriába tárolása, előhívása, program szintű váltása
- PC nélküli stand alone működőképesség

Volna erre valaki hobbista, stb. itt aki tudna árajánlatot adni és kihívásnak érezné a feladatot?
(Volna rá igény!)

Előlapra mehetne vmi kis display, gombok programozáshoz, vezérléshez (esetleg lábpedál csatlakoztatás vezérléshez) és a portonként LED indikátor aktivitásjelzéshez.
Létezik kereskedelmi termék sok hasonló, meg drága is, de egyik sem usb-s támogatású vagy nem elég usb portot raktak rájuk.
Mutatom:
MOTU
Miditech
Mio4

midi terv.jpg
    
(#) Bakman válasza djuice hozzászólására (») Aug 26, 2018 /
 
Miből gondolod, hogy ez egy egyszerű feladat, amit vállalkozó kedvű hobbista meg tud csinálni?
(#) rolandgw válasza djuice hozzászólására (») Aug 26, 2018 /
 
Ez nem hobbi kategória. Az ilyen eszközökben ASIC (alkalmazásspecifikus integrált áramkör) is van, például S&S RESEARCH Midi processor.
(#) djuice hozzászólása Aug 26, 2018 /
 
Nem értek különösebben hozzá sajnos hardverileg még, csak tanácsot kérek és tapasztalatot gyűjtök, amúgy meg sose lehet tudni, de ha nem kérdezem meg sosem tudok meg semmit róla.
Minden jó szándékú segítséget szívesen fogadok!
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2018
(#) djuice hozzászólása Aug 28, 2018 /
 
Esetleg még valaki?
(#) benjami válasza djuice hozzászólására (») Aug 28, 2018 /
 
Ha lesz esetleg rá vállalkozó, számíts rá, hogy milliós nagyságrendű tétel lesz. Van rá kereted?
(#) djuice válasza benjami hozzászólására (») Aug 28, 2018 /
 
Ne már! Arduinoval??? A fél világ ezen csüng ma örömében hogy fejleszthet! Az ettől komolyabb projektek (mert olyanok is volnának!) akkor már milliárdos tételek ezek szerint?
Kérdeztem egy egyetemi technikus tanszéki mérnököt, ca. 100-150e.-t saccolt fejlesztéstől a tesztelt prototipusig, dobozolva, feliratozva. Nyilván nem csinálja meg nekem ennyiért se, mert van dolga más ezer és időt ő se tud venni pénzen se, de nem egy akkora etvasz szerinte ilyet összerakni mint ha mondjuk egy szintetizátorról lenne szó (erre céloztam a konolyabb projekttel). Viszont azt nekem is érdemes volna látnom hogy erre itt a fórumon szakmai felkészültség nincs még a tagoknak ezen szinten vagy szimplán érdektelenség okán ne is forszírozzak ilyet tovább és máshol kopogtassak? (Nyilván nem azt keresném aki ezen akar meggazdagodni és kérek mindenkit ne sértődjön ezen meg, de számomra fontos lenne az ügy, tudnom kell mire számítsak! És ne arra gondoljatok hogy vki ingyen megcsinálná és jó pénzért tovább adnám magam hasznára, ettől asszem itt tisztességesebb emberek fordulnak meg, mintsem hogy feltételezzünk hasonlókat egymásról, elnézést csak megelőző voltam ezzel ha nem sértek meg senkit!)
Köszönöm!

Ui. Nyilván megkereshetnék ezzel egy elektronikai tervező/kivitelező céget is de az már nagy vad hajtás kategória + tán 1000 darab alatt szóba se állnának megrendelésileg, pláne magánszeméllyel. Szerintem amúgy is kivitelezhető ez, csak a megfelelő embereknek kéne idetalálniuk. Ahhoz meg talán túl nagy is már ez a fórum ezek szerint (?)
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2018
(#) Inhouse válasza djuice hozzászólására (») Aug 29, 2018 /
 
A helyzet az, hogy ez nem egy csábító project még a hozzáértőknek sem (én nem vagyok az). Lehet saccolni rengeteg munkát, kutatást, fejlesztést, csiszolást mire meg lesz, ha meg lesz...már csak az időt mérlegelve sem jön ki a 150eFt szerintem. Ilyen barkács fejlesztésre akkor lenne nagyobb esélyed, ha egy olyan emberke fogna neki, aki amellett, hogy ért hozzá, saját célja is lenne vele. Így a lelkesedése és a megalkotás vágya elnyomná a valószínűleg soha meg nem térülő időveszteséget és költségeket. Van itt szintis fórum, építenek is ügyes emberek komoly dolgokat, ott kellett volna szétnézni. Lassan a te hozzászólásod is átmegy fikázásba, mert nem csinálja meg valaki rögtön az űrhajót a fészerben...vagy a magválogatót, vagy a búvárporszívót, vagy mi is volt...
(#) rolandgw válasza djuice hozzászólására (») Aug 29, 2018 /
 
Nem ismerem a PC programozók óradíját, csak feltételezem, hogy ez az összeg azt sem fedezné és akkor hol van a készülék. Egy hasonló, de "kisebb" tudású eszköz kb. 100 ezer forint, plusz a 8 USB MIDI class compliant, kijelző stb.
Szerinted milyen nagyságú volt a fejlesztési költség egy olyan cégnél, ahol 1000 db-os várható eladásért neki sem állnának?
Hajrá! Majd jelezd a végeredményt!
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2018
(#) djuice válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 29, 2018 /
 
Idézet:
„Lassan a te hozzászólásod is átmegy fikázásba, mert nem csinálja meg valaki rögtön az űrhajót a fészerben...”

Semmiképp sem szeretném, mint ahogy megelőző írásomból is próbáltam rá célozni "ettől asszem itt tisztességesebb emberek fordulnak meg, mintsem hogy feltételezzünk hasonlókat egymásról".
Ha nyitok külön topikot ennek, azért megszólnak. Ha itt kérdezem, kiderül lett volna ennek egy szintis fórum is. Akkor inkább azt keresném, ha segítesz megtalálni, mert lehet hogy elsőre rossz ajtón kopogtattam itt. Nem tudom.

Idézet:
„Szerinted milyen nagyságú volt a fejlesztési költség egy olyan cégnél, ahol 1000 db-os várható eladásért neki sem állnának?”

Azért írtam, hogy az ipari szektort hagyjuk már, ahol egy digitális ébresztős órát is olyan áron csinálnának meg neked, hogy a kocsid eladhatnád érte... Az nagy pályás foci, kár róla lamentálni. De 1 példa ide vonatkozóan: ha bekakil a winchestered, elviheted a Kürt Zrt-hez, ingyen bevizsgálják, de add el a lakásod ha meg is akarod náluk csináltatni. Namost van Pesten egy fickó, aki garanciát vállalva ugyanazt megoldja fillérekből ahhoz képest ésszerű keretek közt, mint a Kürt. Ez erről szól: nagy mellény, nagy hírnév = fizess a nyomorod kárán is.
Én csak más alternatívák után kutatok.
(#) Inhouse válasza djuice hozzászólására (») Aug 29, 2018 /
 
Idézet:
„Namost van Pesten egy fickó, aki garanciát vállalva ugyanazt megoldja fillérekből ahhoz képest ésszerű keretek közt, mint a Kürt. Ez erről szól: nagy mellény, nagy hírnév = fizess a nyomorod kárán is.”
Ennél kicsit nagyobb a különbség.
(#) tothbela válasza djuice hozzászólására (») Aug 30, 2018 / 2
 
Azért nem csábító az ajánlat, mert ha be is szerezhetnénk a hozzá való céláramköröket, még akkor is ott van a lehetősége annak, hogy nem úgy dolgozna a gép. Egy mikroszámítógép vagy egy mikrovezérlő esetleg még jó is lehetne, de ahhoz meg kellene írni egy tökéletes szoftot. Nem lehetetlen, mert van rá példa. Arra is van, hogy a windows helyett linuxot írtak. Természetesen nem egy ember volt egy kávé mellett, hanem sokan évtizedeken keresztül. Persze még mindig lehet javítani rajta.

Tehát ha egy darab kell valamiből, akkor csak egy őrült hobbista szenved vele éveket, persze ezt nem fogja eladni pár darab ezresért. Szerintem sokan vannak így. Ha meg túl lépünk a hobbi kategórián, húszezer nettó óradíj ellenében akár most nekifogok. Persze nem tudom mikor lesz kész, de arra adok garanciát, hogy a szerződésben foglaltaknak eleget teszek. Jelenleg is egy perifériát csinálunk melóban. A régi vegyipari technika és a modern kezelő felület nem látja egymást, kell közé valami. Két hónap óta most él a rendszer, de még nem merném rábízni a termelést. A tervezett 40 misi már 100 felett van, de még valószínűlek nőni fog. Addig párhuzamosan persze nincs a cégnek bevétele.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2018
(#) djuice válasza tothbela hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Értem amit írsz, de akkor egy ilyet Bővebben: Link vagy egy ilyet, ami már majdhogynem az 60e. Ft-ért amit szeretnénk Bővebben: Link hogy tudnak kifejleszteni lényegesen olcsón? Mert ha ez nekik 100 misis tétel lenne, nem 60 rongyért árulnák és ott még jön a cég fenntartása, marketing stb. és ennyi az ára, áruk!
Egy vegyipari konszern gigantikus ehhez képest nyereségben is. Simán lehet nyomni a ceruzát vastagon a végszámlán nekik.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2018
(#) tothbela válasza djuice hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
A MIDI az egy szabvány. Nem fog változni, legfeljebb bővítenek majd rajta úgy, hogy visszafelé kompatibilis maradjon. Nem tudom jogilag mi áll mögötte, de gyanítom hogy olyan gyártók is jogdíjat fizetnek érte mint a Roland. Most éppen a melóhelyen történtek miatt derült ki számomra, hogy a monitoraink azért display port felületűek, mert jelenleg ez után nem kell fizetni. Ha HDMI interfészt használnánk, az nem ingyenes. Egy otthoni TV vagy DVD játszó árában benne van a csatlakozó, vagy a kodek használatának díja. A linux, a flac, a display port ingyenes, a windows, a divx, a hdmi fizetős.

Ha egy midi kontroller algoritmusát nem univerzális hardveren szeretnénk futtatni, kell egy céláramkör. Ezek gyakorta nem hibáznak, mint egy PC, mert nincs felesleges sallang benne. Nincs fagyás, nincs felesleges nagy áramfelvétel, valamint sok évtized fejlesztésének köszönhetően atomstabil működésűek. Külsőre ezek csak egy darab IC, meg néhány led bedobozolva. Viszont gyanítom, hogy azt az IC-t magánszemély nehezen tudná beszerezni. Helyette marad a mikrovezérlő, meg valami otthon megírt, esetleg bizonytalan forrásból származó program nekünk. A végeredmény az, hogy a gyár elkészíti egy darab IC-vel, aztán az eladott kontrollerek után fizet valamennyi jogdíjat a szellemi termék felhasználása miatt valakinek. Mi pedig idegeskedünk, hogy a húsz kis modult tartalmazó dobozkánk ne fagyjon le a koncert végéig. Ha mégis kerregés hallatszana a dobozkánkból a második szám közepén, soha többé nem kellene zenekari technikát építenem. Mellesleg vissza is kérnék a dobozos árát. Én pedig fél éves kemény munkával elértem, hogy köpjenek egyet ha meglátnak. Ezt szerintem senki nem várhatja el.

Most a melóhelyen nem engem köpködnek, mert én megteszem amit lehet, de a projekt vezető mérnök urat igen. Az meg nem az én saram. Ő nem akarta megvenni a drága front-end modulokat, hanem mindenféle kerülő megoldást próbált. Most ott tartunk, hogy csak megvette a céleszközöket, és ma délelőtt már élesben indul az üzem.
(#) Bakman válasza djuice hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Van még egy-két apróság. Egy cég kifejleszt valamit sok pénzért. Gyártja és eladja nagy darabszámban, ami a fejlesztés költségeihez képest elenyésző bevételt generál, de előbb-utóbb, legalábbis jó esetben, nyereséges az egész. Itt a lényeg a darabonkénti nyereségen van.

A másik fontos dolog amit sokan elfelejtenek az az, hogy otthon a kis műhelyben nem lehet verenyre kelni mérnök- és tervezőcsapatokkal. Ugyanis amit te kérsz, kőkemény fejlesztés.
(#) rolandgw válasza djuice hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Csak a példának okáért: igaz, hogy 64-es, de öt ember egy éves munkája:
Bővebben: Link
(#) tothbela válasza rolandgw hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
A Panta Rhei fiúk is fejlesztgettek folyton. Rengeteg holtvágány mellett azért sikerült néhány használhatő dolgot is produkálni. Ez sajnos igy megy. Én egy MIDI kontroller építését vettem a fejembe, ami a guitar rig nevű progi kezeléséhez kellett. Több hónapos információ gyűjtés után arra a döntésre szántam el magam, hogy veszek egy gyárit használtan. 20 ezerért volt is egy, fél év után új gazdára talált szintén 20 ezerért. Kiszórakoztam magam vele, és ennyi volt. Végül is kölcsön adtam egy húszast, és addig játszottam egy dobozkával amiben van egy jó hangkártya, meg egy midi kezelő hardver. Én meg szenvedtem egy meg nem épült készülékkel.
(#) djuice válasza tothbela hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Igen, lehet nekünk is várni 10-20 évet, hogy majd addigra a kínaiak 1 tál rizs árán kihozzák és a sajtos chips mellé teszik nyereményként, mikor már a midi is végképp elavul.

De végülis akkor mi határolja be konstrukcionális értelemben, hogy átlagosan vmit még érdemes vagy lehet-e home made szinten csinálni? Nekem úgy tűnik csak félműveltként a területet tekintve (pusztán hallomásból és trendekből), hogy az Arduinok, R.Pi stb. dolgok, eléggé meglódították a "hokedli szélén a konyhában" c. projekteket még abban az értelemben is, ami már nem a bizonyos karácsonyfa égő villogtatás és hasonló tervek színvonala. Pl tudok olyat, aki egyfajta mini CNC esztergát fabrikált így sufni felhasználásra... H
Azért sem látom át most, hogy akkor mi a lehetetlennek tűnő, ebben a midi-usb kérdésben ezen a színten? Hol van ugyanis ez attól, ha mondjuk egy Moog Voyagert vagy egy Yamaha DX7-et kívánna otthon vki klónozni pl?
(#) tothbela válasza djuice hozzászólására (») Szept 1, 2018 / 1
 
Egy példa. Saját problémám megoldására. Egy midi-gameport adapterért nem adok pénzt, mert a csatlakozókon kívül nem sok minden kell hozzá. Ebből több tíz darabot ajándékoztam ismerőseimnek. Majd a pc hátairól eltűntek a gameport felületek. Nem ban, pár száz forintért kapható valami olcsó hangkártya, úgy is csak a game port kell. Az usb korszakban már nem tudom ilyen kábelt faragni, mert egy egyszerű. Cél áramkörrel mi dig vannak gondjaim. Néha eltűnik a láthatósága, és nincs zene. Volt nálam dedikált midi-usb adapter, ami 16 ezerbe került. Egyetlen IC volt benne, egy optocsatoló, meg pár passzív alkatrész. Soha nem hibázott, mindig látta a gép. Volt egy tál rizses verzióm is abból igaz hogy kispórolták az optót, de kreatív gyerek vagyok, és megjavítottam. Ez a kínai ez nem az eredeti céláramkörrel készült, hanem valami mikrovezérlővel. Ezekkel bármit meg lehet oldani, ha elég gyors, valamint jó a rajta futó progi. Egy ujjas pötyögést még simán átvitt, de egy tisztességes (nem vagyok virtuóz billentyűs) játéknál, főleg ha hajlítani is akartam, belehalt. Egyszerűen nagyobb adatforgalomnál hibázott. A dedikált adapter IC-jét nem tudom megvenni, mert egy alkatrész bolt nem árulja. Vagyis van pár forgalmazó, de olyan árakat kérnek, hogy akkor megveszem inkább az eredeti kész adaptert.

Néhány alkatrész ára, ami kellett vagy kellene: Roland elektromos dob pedálba gumi, 20000. Korg kalapácsmechanikás billentyűzetbe gumiharangsor egy oktávnyi, 10000.

A gumiharagsort megvettem, mert egy elektromos zongora egyetlen billentyűje alatt kiszakadt, ami miatt nem volt billentésérzékeny. A szilikont persze nem lehet ragasztani, cserélni kell. A pedálba ennyiért nem kell gumi, mert a pedál használtan 25-35 között kapható.

Na de a midi. Ha majd valaki ír egy stabil szoftot valamelyik mikroszámítógépre ami jó pár bulin hiba nélkül bizonyít, utána jöhet az építés. De gyanítom addigra egy felszereltebb műhely tömegesen olcsóbban gyártja majd, mint egy amatőr. Én egy csöves gitár erősítő összes furatát egyébként alakítom ki, amíg egy nagyobb cég egy mozdulattal kisajtolja és meghajlítja az egész sasszit.

Megint oda a pont.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
A telefon folyton kijavítja amit írok, ezért elnézést a nyelvtani hibákért.
(#) rolandgw válasza tothbela hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Igazad van. Annyiban egészíteném ki, hogy külön kell választani két dolgot, amit fentebb djuice nem vett figyelembe az áraknál. Leegyszerűsítve: az USB-MIDI illesztés, kezelés, ami önmagában sem kis feladat. A másik a stand-alone működés, minimális szerkesztési beállítások feldolgozásával, tárolásával: rout, filter, merge stb. Mindezt úgy, hogy ne rogyjon meg, ha például beesik egy talicska sysex.
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem