Fórum témák
» Több friss téma |
A gömb pereménél és az összeillesztéseknél szokott lenni. Alaposan meg kell tisztítani, mert ha poros akkor a porszemeken is megjelenik a koronikisülés. A tálak szélére (alul, ahol a szalag és a tartó van) valamilyen befelé hajló peremet kell csinálni. Nálam ez rézlemezből van és ez is oda van ragasztva. Ezt valahogy tartósabban is meg kellene csinálni, mint ahogy most van.
hello!
Megtudná mondani valaki az alábbi kérdésekre a válszt? -milyen szalag a legjobb? (keskeny, széles, hosszú, rövid?) -a magasabb fordulatszám jobb? gyorsabb a töltődés így? -a kefék nem érnek a szalaghoz? -ha nem földelem le, gyűjthetem két külön gömbbe a kölönböző töltéseket? -mekkora gömbméretnél kezdene veszélyes lenni a dolog? válaszaitokat előre is köszönöm
1.A szalag felülete a lényeg.
2.Nagyobb fordulattal gyorsabb a töltés. 3.A kefék nem érnek a szalaghoz, csak nagyon közel vannak. 4.Csak 1 féle töltés keletkezik! Vagy pozitív, vagy negatív töltést kapsz a fémkapacitáson. Kétféle töltéshez két VDG kell. 5. Nem csak a gömbmérettől függ a veszélyesség. De elég valószínűtlen, hogy házilag tudsz halálos töltéssel rendelkező VDG-t csinálni.
hmm.
köszönöm a válaszokat, elég kimerítőek voltak, de idő közben felmerült bennem még néhány... -tehát minél nagyobb a szalag felülete annál jobb, mert annál több töltést lehet róla ledörzsölni? vagy más oka van? de a vége az az hogy minél nagyobb legyen a felülete? -a fordulatszámnak van valamekkora felső határa? (nem a szerkezet precizitása szempontjából kérdem) -úgy tudtam hogy negatív töltés is létrejön az alsó görgőnél és ezt kell földelni. lehet hogy ez nagy hülyeség és csak én tudom így. -a kefék a szalag egész szélességén át legyenek elhejezve? -mitől függ még a veszélyesség? esetleg az áramerősség befolyásolható valamilyen módon? a válaszokat nagyon várom és köszönöm.
A szállított töltések a felülettől függenek.
Fordulatszámnak nincs határa, de szerintem túl nagy felesleges. Lehet, hogy keletkezik kétféle töltés, viszont akkor nem értem, miért nincsenek bipoláris VDG-k, azaz mindkét végükön egy-egy fémgömbbel, hiszen így kapásból kétszeres feszültségkülönbséget lehetne előállítani. A kefék jó, ha lefedik az egész szalagot. Egy kicsit keskenyebb az sem baj. Áramerősséget nemigen lehet befolyásolni, de ha nyúlkálmi akarsz bele, akkor egy fémdarabbal tedd, mert a bőrfelületet megégetheti.
hmm
mostmár kezd minden világossá válni! még a negatív töltéseket kéne tisztázni. nemértem, ha töltésmegosztás (szétválasztás) elvén múködik akkor elvileg a negatív töltés is gyűjthető. van akinek ez tiszta? nekem nem teljesen... (azért is kell földelni h a negatív töltések a földbe menjenek és ne a szalagon maradva akadályozzák a működést) nem?
A dolog egyszerű, ki kell próbálni. De egy kicsit módosítani kell a kialakításon, érdemes vízszintesre megcsinálni.
"De egy kicsit módosítani kell a kialakításon, érdemes vízszintesre megcsinálni."
mire gondolsz? a szalagra? ha igen miért?
Sziasztok!
Engem az érdekelne,hogy a két tengely távolság befolyásolja a töltés mennyiséget vagy bármi mást? És az engem is érdekel miért csak a gumiszalag a jó és a műszálas anyagok?
Elméletben bármely jól szigetelő anyag alkalmas.
Sziasztok!
Azt szeretném megtudni, hogy mekkora az ajánlott maximum fordulat vagy gumiszalag sebesség? 500rpm sok?
Sziasztok,
Nekem fotózáshoz lenne szükségem egy VDG generátorra, kölcsönbe, az égnek álló haj előállításához. Esetleg segítség se ártana, hogy ne a fényképezőgéppel süssem ki a villámokat Tud valaki ebben segíteni? Bp.-en, a Nyugati mellett van a műterem, értelmes távolságból segítek cipekedni (taxival, mert kocsim nincs )
Sziasztok
Nem építeni akarok, hanem pont az ellenkezője, tehát a VDG hatást akarom kiküszöbölni. Futópad pár perces futás után kegyetlenül feltöltődik, amit nem értek, hiszen mindkét görgő fémből van és a szerkezet fém vázán keresztül leföldelődik. Rákeresve a jelenségre írták, hogy rakni kell alá gumiszőnyeget, ami részemről teljesen logikátlan, mivel a fém váz amúgy is földelt, minek kéne a padló és a fém közé egy szigetelő réteg? Nincs valakinek tippje valami egyszerű megoldásra? Üdv
Kedves Fórumozók!
A régi fajta iskolai van de Graaff generátorhoz keresek gumiszalagot. (J-16 típus a Tanért gyártotta) Nagyon megköszönném, ha valaki tudna tippet adni, hogy hol lehet ilyen szalagot venni. Üdv:Szécsiné
Én vettem régen ilyen latex (gondolom hogy az) fitneszszalagot, igaz sosem készült el a generátor, de szerintem próbáld ki. A fekete gumi nem jó, mert szenet tartalmaz.
Bővebben: Link
Itt az idő egy nagyobb generátorhoz
500kV-osra tervezem, de majd meglátjuk milyen lesz.
Nem is rossz ötlet, kipróbálom majd 500-assal is A képen a nagyobbik 300mm.
Új képek. Kell még egy anti korona gyűrű gömb alá, mert valószínűleg plazmavágóval fogom kivágni, az pedig túl éles határfelületet hagy maga után.
Még képek.
A megosztás mindenre hatással van, a plexit is feltölti valamennyire, de az menet közben nem fog változni, a működést nem befolyásolja. Akkor lenne gond ha hozzáérne a szalag, akkor bekerülne a triboelektromos körbe. Lehet egy két apró kisülés a felületén, de ezeket szemmel sem látni, csak hallani. Plexit egyébként sokan használnak erre a célra, nekem meg volt pont kéznél 120mm-es 2 méteres szál. Pl: Bővebben: Link
Elkészült a PWM szabályzás a motorhoz, meg még egy két dolog. A gömbkapacitás kivágására, és nagyfesz karima készítésére egyelőre nincs konkrét ötletem, elég komplikált dolog. Viszont ha meghajtom, és kézben fogom a felső fésűt, akkor elég erős szikrák pattognak az ujjamról a föld felé.
Gömb és környéke. Az állványt lakkozom, úgyhogy még nem tudom teljesen összerakni, viszont simán alsó fésű nélkül megpörgetve a görgőket simán éreztem fél méterről az arcomon a sztatikusságot a gömbtől, és 2 centis szikrák pattogtak a kezemre ha közelítettem hozzá. Nem is rossz ahhoz képest hogy a földelőfésű hiányzik, fincsi lesz alsó fésűvel és motorral hajtva. A lakkozással remélem végzek holnap utánra.
Kész
Szikrákat elég nehéz fotózni/videózni, most megint éppen esik az eső, a nagy páratartalom miatt leesik a generátor hatásfoka, de így is 35 centis szikrákat ad. Nem túl kellemes kézzel nyúlkálni felé. 10uA a töltőáram amit produkál, de száraz időben szerintem ez több lesz. Videó:Bővebben: Link
A végső teszthez már csak olyan valakit kell keríteni, akinek jó hosszú haja van
Szia!
Hát az agyam eldobom, csak gratulálni tudok, már én is építettem egy Skori féle Tesla-tekercset amit meguntam és felajánlottam a helyi sulinak, de valószínűleg ez a generátor lesz a következő projekt. Esetleg valahol nincs valami építési leírás, a gömböt honnal sikerült beszerezned?
Csak nekem tűnik mind a két görgő műanyagnak?
Leírás van sok, az a gond, hogy a legtöbb esetben maga az író sem tudja hogy mi és hogy működik, nekem is sokáig tartott mire rájöttem részletekbe menően mi hogy működik. Gömböt USA-ból rendeltem Bővebben: Link.
Ha felmerül valami kérdés írd be ide majd. |
Bejelentkezés
Hirdetés |