Fórum témák
» Több friss téma |
Igen, tudom.
Az OPA nem fog problémázni; az NE5534 tudtommal +-22V -ot bír, és így (+-22V-ról) a kivehető teljesítmény elméleti maximuma 49%-kal lenne több, mint +-18V -ról. Javasolt lenne 2db PC tápot használni, így a negatív oldal is stabil lenne, és a felboruló szimmetria által generált egyenfesz. nem jelenne meg a hangszórókon.
Gondolod elburulna a szimmetria? Az egy középcsapolt tekercs nem? Csakúgy mint egy sima 50Hz-es trafónál. Szerintem nem borulna el, mivel mindkét oldalt egyformán terheljük. De az ötlet jó egyébként.
Igen, középcsatolt.
De ha mondjuk 50Hz -es sinusz jön ki az erősítőből, és éppen a negatív félperiódust nézzük, akkor: A negatív oldali tápág pufferkondenzátorát "meríti(k)" az erősítő(k), amiről a PWM szabályzás mit sem sejt. Így máris felborult a szimmetria. vagy: Ha pozitív félperiódusban figyeljük a tápfeszültségeket, akkor a pozitív tápágat terheli, aminek a feszültsége nagyjából nem változik (hála a kb 60kHz -es PWM frekvenciának), viszont a negatív tápfeszültség megugrik egy kicsit, hiszen azt is tölti a középmegcsapolásos transzformátor-dióda-tekercs komplexum. Így tehát igen is fel tud borulni a szimmetria, mert ne felejtsük: itt nincs 10.000µF puffer. Arról nem is szólva, hogy teljesen egyformára nagyon nehéz kihozni a két tápág feszültségét.
Így van, nincs 10.000µF puffer, de nem is kell, mivel ahogyan mondtad 60kHz-el töltögetjük a kondikat, ergó egy 50Hz-es mélyhang alatt hányszor is tölti a trafó azt a kondit? Biztos hogy ki fog sülni? Nemhinném! Egy 50Hz-es trafónál a kondi egy 50Hz es cuppantás alatt hamarabb kisül. Szerintem nem borulna fel az a szimmetria egyáltalán, meg azért azt se felejtsük el, hogy nagyobb teljesítményű egy ATX táp, mint amit egy VF3 kajál. Jó az elgondolásod, de ebben a konkrét esetben nem, mivel nem fogyaszt annyit az erősítő.
Idézet: „Arról nem is szólva, hogy teljesen egyformára nagyon nehéz kihozni a két tápág feszültségét.” Így van. Egyetértek. Mindaddig amig külön diódákat használunk egyenirányításra, , de ezt küszöböli ki a graetz híd, és így máris megmarad a szimmetria.
Sziasztok! Készítettem pár képet a "művemről". Tervezem átrakni másik dobozba, mert amibe most van elég gáz. De minél hamarabb szerettem volna hallani a hangját. Azt vettem még észre, hogy kb. 20 perc elteltével a mélyebb hangokat szebben adja le mint "hidegen".
Látom a trafóval nem spóroltál
158VA -s lengyel trafó. Csak benéztem a feszültségeit, 2x11,7 V helyett 2x6V úgyhogy egyutas az egyenirányítás. Muszáj leszek keríteni valahonnan 2x12V-os trafót.
Szerintem Te nem egyutast használsz, hanem feszültségduplázót. Nem kötekedni akarok, csak hogy tiszta legyen a tudásod . Valószínűsítem, hogy EZT használod.
Érdemes a linkelt oldalt átnézned, hogy ha nem világos a dolog.
Bocsánat, rosszul írtam le. Igen feszkétszerezőt használok.
Mitől lehet az, hogy a végfokból kis időnként pattanó hang jön ki? (a hangszórón)
2*14V-ról megy 2*1000µF szűréssel.
Cseréld az elektrolit kondenzátorokat , valamelyik szórakozik .
2X1000uf -al nem zajos ?
Nagydarab 63V-os magyar kondik, azért bíztam bennük.
Nem zenére van használva, búgást nem vettem észre. Kipróbálom másokkal, köszi.
Helló mindenkinek. Egy egyszerű kérdésem lenne: a VF3 használható basszusgitár erősítőnek? A frekvencia-átviteli adatok alapján jónak tűnik. Előre is köszönöm.
Akkor jól eltaláltam, hogy melyik végfok lenne jó Egy 50VA-s trafó elég egy darab végfoknak? 6Ohm-os hangdoboz lenne rákötve. Kösz a tippet, majd ha elkészül kipróbálom
Ha 6 ohmra használod, elég, még 4 ohmra is jó lesz, bár egy icipicit karcsú.
Vélhetően minden végerősítő alkalmas a hangfrekvenciás sáv erősítésére. Így a VF3-is. Gondoltál a teljesítményére? Mert abból itt viszonylag kevés van. Esetleg szobazenélésre lehet alkalmas.
Nem vagyok teljesítmény őrült, most is kb 2x10W muzsikál a szobámban Bőven elég lesz, most kezdek el basszus gitározni, úgyhogy ez egy gyakorló-erősítő lenne. Hangfal amit használni fogok hozzá egy 6 hangszórós (3-3sorba, és a két darab hármas "csomag" párhuzamba kötve) Celestion doboz (sajnos nem ismerem a típusát).
A következőt szeretném kérdezni. VF6 erősítőt akarok építeni, 40v-ról hajtani. 24v-os Zener diódát raknék bele, de a visszacsatóló ellenállást nem tudom, hogy kell kiszámolni? Tudnátok segíteni? Előre is köszi.
A visszacsatoló ellenállással párhuzamos kondin is kell változtatni?
Üdv!
Mi célt szolgálnak a rajzon bekeretezett diódák? Csak benéztem ebbe a topikba s felmerült a kérdés. Köszönöm előre is.
SziA ! Ezek szerint még nem olvastad az ezzel kapcsolatos leírást !
Azért linkelem hogy bővebben olvasd és ha esetleg felmerülne még kérdés akkor szólj .
Szia!
Köszi. Nem igazán figyeltem meg eddig de tranzisztoros erősítőknél is alkalmazzák ezt a módszert?
Szia!
Hát persze! 6 tranzisztorból 1müv. erősítőből és egy kis körítésből állítólag stúdió minőségű végfokot lehet építeni. Itt a link Bővebben Dr Borbély Gábor 203. oldal körül keresd
Szia!
Köszi a dokumentumot, sok hasznos dolog van benne.
Sziasztok. Mit kéne módositsak a VF3-on hogy nyerjek +20W-ot, tehát 50W 4ohmon, úgy hogy a hangminősége ne romoljon? Vagy esetleg van ilyen kapcsolás, csak én nem tudok róla?
Válasz: Semmit. Úgy jó, ahogy van. NE5534 (gyártótól függően) +-22V -ot visel el (abszolut maximum)
Annyi a teendő, hogy 21-22V-os tápfeszültségre kötöd, és biztosan jó lesz. (a diódák és az ellenállások nyugalmi áramtól függően úgy is levesznek a feszültségből egy kicsit, tehát nem jut annyi a műveleti erősítőre)
Vagy jobb ha épitek 4 panelt és hidalom őket?
Tl072-t fogok használni, mert az van ithol, gondolom az is birja a 22V-ot. Köszi a választ
Én pedig úgy gondolom, hogy annak nem kötelessége bírnia. Persze hazárdírozni nem tilos. FET-es bemenetű coccokra nincs garancia.
Adatlapot nézve +-18V a megengetett.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |