Fórum témák
» Több friss téma |
Ezen a címen találtam.
Piros! Írjál ám holnap hogy mire jutottál?
Sokan kíváncsiak vagyunk a sikeredre.
Manapság, milyen márkát kedveltek?
Kapcsoló, konnektort illetően, olyan érdekel, ami sorolható, négyig.
Ezeket favorizálom Én. Elsősorban Prodax (Schneider), majd Legrand
Szia, a legjobb ár-érték talán ma a Schneider Grado. Ha nem sürgős, akkor nemsokára lesz egy nagytesója kicsit drágábban, viszont mindenféle funkció lesz belőle. Talán Sedna a neve, de ez nem 100%
Nekem bevált a kézvédő krém és a WD40-is síkosításra!
Sőt egyszer jobb híján mosogatószert kellett használni!
Szia! A WD40 drága,mosogatószertől tiszta takony leszel,(igaz hogy tiszta lessz a kezed),a szilikon sprayt befújod a csőbe azt hali. Próbáld ki.
Én használtam Vaselin spray -t is és az is tökéletes, a szigetelést sem bántja, de amikor sok év alatt beporzódik és a massza megszilárdul, kínlódás kihúzni, ha valami miatt át kell vezetékezni.
Helló!
Tudom! Én csak alternatív megoldásnak ajánlottam ezeket!
Dudus! Jogos,gondolni kell a jövőre is. Van egy szabvány hogy bizonyos méretű,védőcsőbe,hány szál vezetéket lehet behúzni.Gondolom mindannyian ezt a határt átléptük,ezért fórumozunk a kenceficékről.
Nem gond,de ha betartanánk az előírást,sokkal költségesebb lenne a kivitelezés.Lényeg hogy a munka tökéletes legyen.
Igen saját életünk megkönnyítésére érdemes betartani a csőbe fűzhető vezetékek számát.
A gégecsőnél kb 1 mérettel nagyobbat kell választani.
Helló!
A harmonizált vezeték jelölésben kellene egy kis segítség: itt a jobb oszlopnál a vezető kialakításánál van az E típus, ott mit jelent a "kh" rövidítés?
Bal ( középső ) táblázat 5. sor
Idézet: különösen hajlékony. „_ K különsen hajl. szerk. vez.(kh) e-á. kábeleknél VDE szerint”
Sziasztok!
Lakó övezetben, légkábellel szerelt hálózat esetén ha B+C kombi villámvédelmem van, közvetlen óraszekrényben, óra után, és van nappali, éjszakai villany is, hogy kell hivatalosan kinézni a védelemnek? Nappali óra után egy B+C, meg éjszakai után is egy B+C, vagy elég a nappali oldalra? amúgy is azonos fázisok, csak van közbe kismegszakító.. Vagy kell egy-egy B+C védelem mindkét ágra? (éjszakai ágról is él érzékeny berendezés, nem csak villanybojler van rajta. Sajnos nem olcsó egy ilyen védőegység, így nagyon megfontolandó, hogy 50-60e vagy 100-120e Ft-ot adok ki érte.. Köszönöm!
A túlfeszültségvédelem a méretlen hálózat része.
Az órák elött kerülnek beépítésre, blombálható kivitelezést kell alkalmazni.
Kivéve itt.. a szolgáltató elhajtott, tegyem az óra után..
Ezen a körön túl vagyok már. Ők adják az "A" védelmet, a többit meg oldjam meg.
A nappali és az éjszakai után is kell tenned,azért mert az órától elmenő vezetékek teljesen külön álnak egymástól. Abban az esetben lett volna elég egy B+C HA AZ ÓRA ELÉ A MÉRETLEN FŐVEZETÉKHEZ megengedte volna a szolgáltató.
Melyik szolgáltató?
ELMÜ...
Szia!
A "külön állnak egymástól" dolgot hogy érted?
Elvileg két mérőd van egy nappali és egy vezérelt egy nappali és egy vezérelt kismegszakítóval ,az órák után a mért fővezetékek nappali és vezérelt,ez két teljesen egymástól külön áramkör ezeket közösíteni összekeverni tilos. Mind a nappalira és a vezéreltre külön védelem kell!
Jaja.. Értem értem Csak a megfogalmazást nem fogtam fel elsőre.
De alapvetően a bejövő 3F azonos. Vagyis bejön 3F. Ez egyszer megy 3db kismegszakítóba, meg órába, illetve másik 3 kismegszakítóba, meg a vezérelt órába. Ami kijön az órák másik oldalán, az attól még ugyan az a 3F, csak az egyik vezérelt, a másik pedig nem. Természetesen nem összeköthető a vezérelt, meg a nem vezérelt. Ez egyértelmű. A kérdésem kézenfoghatóbb megfogalmazása: Ha a nem vezérelt oldalon van egy B+C védelem, akkor az hatásos a vezérelt oldalon is, vagy nem? Logikusan hatásos, mert azonos a 3 F. Baj akkor lehet (szerintem) ha az égi áldásra kiold a védelem, ettől leold a nappali kismegszakító, mert a következő égi áldáskor már nem lesz az éjszakai oldalon semmi, ami védene. Van a közmondás, hogy 2* nem csap be ugyan oda, de erre nem merek védelmet alapozni Magyarul kell mind a nappali, mind az éjszakaira.. ezek szerint.
Igen mind a kettőre kell akkor kellene egyre ha az óra előtt,vagy is a méretlen fővezetékbe lenne beépítve. Akkor nálad úgy néz ki a dolog hogy három fázisod van légkábelen jön az áram ami a villanyóra szekrénybe megy itt belemegy a szolgáltató kismegszakítóiba onnan az órába onnan pedig a lakáselosztóba. Ha jól értem a vezérelted is három fázisú,ebben az esetben a vill szekrénybe el van osztva a három fázis,ha pedig egy fázisú vezérelted van akkor egy fázis van elosztva,igy magától adódik hogy a zárópecsétek mögött van ez a leágaztatás ill szétválasztás és innen indul a két külön áramkör így hát hiába teszel a nappalra az éjszakai védelem nélkül marad mivel az egy külön ág. Milyen szerelés vagyis új mérőhely műanyag szekrénnyel vagy régi fa szekrényes?
Ezt olvasd át.
http://www.elmu.hu/energiapont Villám és túlfeszültség védelem (PDF) Ebben levan írva, hogy a "B" típusú levezetőt a mérő elé kell beszerelni. A mérő után csak 40A felett lenne értelme.
Szia!
Az óra elé nem lehetséges a beépítés, mert egyrészt az óraszekrény kialakítás olyan, hogy nem fér el.. Kérdeztem a villanyászt, aki kint volt blombát cserélni, meg ellenőrizni. Elmondása szerint bár műanyag szekrény, de mivel nincs kialakítva benne hely a védelemnek, így az egészet kellene lecserélni, viszont ehhez új engedélyeztetés, stb kellene, meg nem kevés falbontás. Nem igazán értem, miért ne lehetne a "B" védelem az órák után. Ebben az esetben kialakulhat olyan zárlati áram, ami a kismegszakítókat leoldja. És? De egy "D" védelem is le tudja oldani, ha helyesen működik. Meg eleve nem értem, hogy ha ezt így "kell", akkor miért gyártanak B+C kombi védelmet, ha a "B" az óra elé kötelező, a "C" meg utána. Logikátlan. Kétségtelen, hogy a nagyobb áram levezetése a "B" feladata, de kritikus esetben, amikor aktiválóik, nem érdekel, hogy az óra fizikailag károsodik, vagy nem.
Inkább örülj neki, az óra is védi a védődet
És most nem viccelni akartam... Konkrétan nálam például úgy van, a kerítésben van a mérő, onnan földkábel (innen már külön van nulla és védőföld) és a földkábel után van a B+C (ez TN-S, azaz a nullán is van...) védelem (meg egy plusz földelőnyárs is, de minek), majd a FI relé és utána az összes többi... Szerintem teheted az óra utan, emiatt nem kell aggódnod.
Ha szolgáltató lennék, akinek, mivel a tulajdonában van a mérő, kötelessége a megmakkant mérőt cserélni, én is arra próbálnálak rábeszélni, hogy úgy építsd be, hogy az órámat is megvédd vele, én meg majd jó sok pénzért kijövök, és újraplombálom, ha egy jópofa villám rendet rakott benne. ( hiszen az óra előtti cuccok csak plombált dobozban lehetnek. )
Simán be lehet rakni mögé, csak az előírt olvadóbetétet be kell építeni, mert az óra alatti kismegszakító zárlati megszakítóképessége kevés. |
Bejelentkezés
Hirdetés |