Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   43 / 976
(#) Dudus válasza kadarist hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Az új szabványok szerint, fel kell szerelni minden háztartásban, amely mostanában épül. Az, hogy az ÁSZ nem követeli meg a szabvány betartását az más kérdés.
(#) kadarist válasza mineral hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Ami nem az áramszolgáltató készüléke (mérő, főbiztosító), azt a mérő után kell felszerelni. a FI-relét a tulaj szerelteti fel, ezért megy a mért oldalra. Az EON mindenképpen kéri az áramvédőkapcsolót.
(#) mineral válasza kadarist hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Rendben. Köszi az infót.
(#) ego2 válasza mineral hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
2009 február óta kötelező az új építésű házakba, lakásokba FI relé beépítése. A belső villamos hálózat rekonstrukciónál ugyan ez a helyzet. Ez előtti időszakban úgy szólt az előírás, hogy a lakóépület nedves helyiségeinek illetve a kültéri villamos berendezéseknek kellett kiépíteni az ilyen védelmet. Végre rájöttek, hogy marhaság a leírt előírás. Ki az az ember, aki nem köti rá a többi fogyasztót is, ha már egyszer beszereli a készüléket.
Méretezés:lakossági fogyasztó: 30mA. -terhelhetőség szempontjából pedig a 40 A célszerű.
(#) M.Béla válasza kadarist hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Idén KB:3db új bekapcsolást szereltem családi házakban,és egyszer sem kérte az E-ON a FI-relét.
Egyébként a mérés céljára kialakított szekrényekben nincs is erre hely,ami meg az elmenő részben van ahhoz semmi közük.
(#) kadarist válasza M.Béla hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Jász-Nagykun-Szolnok megyében és a Pest Megyei szolgáltatási területen kéri (régi TITÁSZ).
(#) M.Béla válasza kadarist hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Értem,és hová kéri az elhelyezését?
Az elmenő lakáselosztóba?
Vagy a mérőhely környékén?
(#) kadarist válasza M.Béla hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Annak idején a fogyasztásmérő szekrényében helyezték el. Én ugyan nem vagyok akkreditált szerelő az EON-nál, de a szaki szerint kell Fi-relét felszerelni. Viszont DÉMÁSZ-nál nem kellett FI-relét beszerelni soha.
(#) M.Béla válasza kadarist hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Mindegy,majd azért megkérdezem az e-on nál a müszakis emberkét.
Én most lejárt hitelesítésű mérőket cserélek nekik,egy vállalkozón keresztül,így meg tudom érdeklődni.
(#) Rumcájsz válasza kumpl hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Tudni kellene hogy a mérő mellett B vagy C karakterisztikájú a a kismegszakító.Feltételezem hogy B.
Az elmenő (mért) oldali kismegszakítók viszont C karakterisztikájúak.
A jobb megoldás az lenne ha a mért oldalon a "főbiztositó" szintén 32A lenne és C karakterisztikájú. Az összes többi meg B karakterisztikájú. Értéket nem irok mert a kismegszakitó értékét az elmenő hálózat keresztmetszete határozza meg.
(#) kadarist válasza M.Béla hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Érdeklődd meg! Biztos helyről való infó a hiteles.
(#) Rumcájsz válasza kadarist hozzászólására (») Okt 22, 2009 /
 
Idézet:
„Van olyan áramszolgáltató, ahol elvárás az áramvédőkapcsoló felszerelése a fogyasztásmérő után, van ahol nem (DÉMÁSZ).”


A DÉMÁSZ kéri az új fogyasztók esetében az ÉV relét ! A mérőhely korszerűsítés és bővités esetén (meglévő, korábban bekapcsolt) valóban altalában nem kell.
A partner kivitelező határozza meg a kiegészítő érintésvédemi mód szükségességeét vagy azt a szolgáltató irja elő.
Az viszont tény hogy én mindenhová feltenném. Az a pár ezer forint egy felújításnál nem szabadna hogy tétel legyen.
(#) kadarist válasza Rumcájsz hozzászólására (») Okt 22, 2009 /
 
Köszönöm az infót! Úgy látszik a DÉMÁSZ is fejlődik.
(#) sztupy hozzászólása Okt 27, 2009 /
 
Sziasztok!

"klasszikus" panellakásba költöztem nemrégiben. A problémák az alábbiak:

- olvadóbiztosítékok (nemsokára szerelővel ki lesznek cserélve kismegszakítóra)
- konyhában és fürdőben "elvileg" jó a földelés (F-N: 220V; N-Pe:0, F-Pe:220, bár lehet, hogy csak a konnektor mögött van összekötve a nulla és a föld, ezt nem néztem, biztosítékot nincs kedvem leverni, mert nincs tartalék olvadóbiztosíték)
- nappaliba (és a többi szobába) két vezeték van behúzva, azonban a konnektorok földelt típusúak, a mért adatok:
-- ha üresen van a konnektor: F-N:220; F (ha csak bedugom a mérő egyik végét, a másik vég üresen): 22; N-Pe:0; F-Pe: 112
-- ha rá van kötve pl. egy hosszabbító: F-N: 220; F-Pe: 112; N-Pe: 40

Na most a kérdések:
1. Ilyen esetben lehet-e FI-t beszerelni, vagy mindig kioldana?
2. Baj-e, hogy a konnektorok földelt típusúak? (mellesleg Legrandok)
3. Érdemes-e a régi konnektorokat lecserélni ott, ahol még nincsenek (nagyon rossz állapotban vannak), és mennyire baj, ha a földelt jellegű konnektorra cserélem le őket, vagy inkább kutassak fel földeletleneket?

Földelés bekábelezésére sajnos most még nincs keret, azt persze majd megnézetem, hogy a konyha és a fürdő jól van-e megcsinálva.
(#) VIM válasza sztupy hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Helló!
A kérdéseidre a tanácsom a következők lennének:
1. A szakember, aki a Dol rendszerű olvadóbetéteket automatára cseréli, majd megmondja, hogy van-e lehetőség FI beépítésére.
2. A földelt konnektorok azok rendben volnának, de ismervén a régi vezetékelési rendszert, a fennmaradó földeletlenekhez, nem is vittek védőszálat. Ebből következetesen adódik a harmadik pontra a válasz.
3. Már csak esztétikai szempontból is igen. De! Ahol eddig is földeletlen volt, nem biztos, hogy elfér a földelt ajzat a részére kialakított dobozban, a panel sajátossága miatt. Erre megoldás lehet egy esztétikus falon kívüli 2+f-s ajzat felszerelése, ha lesz majd ott védővezető.
No, és a szakember a helyszínen csak többet lát a lehetőségekről.
Üdv.:VIM
(#) sztupy válasza VIM hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Szia!

Védőszál nincs sehol az biztos (vizes helyeken még megnézem, nehogy a nulla legyen bekötve), de elvezetni azt biztos csak kívül lehet... igazából a kábelcsatorna összes kábelét érdemes lenne majd újrakötni kívül, mert ami van abban nem bízok (szigetelésén keresztül is lehetett mérni feszültséget), de ilyenbe az ember nem fog neki tél elején... A lyukak egyébként szabványos méretűek (65), tehát gond nélkül elfér most akár a földelt akár a földeletlen dupla méretű aljzat is. Igazából csak a mért adatok zavarnak egy kicsit (bekötetlen földön is 220-at jelez a fázisceruza, ha kötök valamit (akár csak 2-es ÉV-s cuccot) a rendszerre), azért gondoltam, hogy a földeletlen aljzat talán "biztonságosabb"
FI-t pedig azért kérdeztem meg, mert nem szívesen hívnám ki a szerelőt kétszer (elsősorban nem anyagi szempontból)

Kösz a választ egyébként
(#) roro27 hozzászólása Okt 27, 2009 /
 
Sziasztok!

Lenne pár kérdésem.
1.Családi háznál meg kell terveztetni a villamos hálózatot vagy csak úgy jöhet a villanyszerelő és nekiláthat a szerelésnek?
2.Több helyen is olvastam arról a bizonyos PEN vezetőről na már most az lenne a kérdésem hogy ezt pontosan hol is kettéválasztani ahhoz hogy N-t és PE-t kapjunk?
3.EPH röviden ennek a lényege az hogy a kádat radiátort meg a vízvezetéket összekössük a VÉDŐFÖLDÉLÉSSEL?
4.FI-RELÉ ennek a pontos bekötése érdekelne ah megoldható?

Segítségetek előre is köszönöm!
(#) ego2 válasza roro27 hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
1, lakóépület belső vill. hálózatát nem kell tervezni
2, A lakás elosztóba a mérőtől már külön vezeték megy
3, EPH-ba kell összehozni a fém kádat, fűtés és vízvezetéket ( ha fém ), gáz csőhálózatot, nagyobb kiterjedésű fém tárgyakat - bár lakóépületnél ilyenek nem nagyon vannak.
4, 1 vagy 3 fázisú?? A nulla mindenképpen meg van jelölve a 3 fázisúnál erre figyelni kell. Az 1 fázisúnál nem biztos, hogy jelölik. ott mindegy, de minden esetben az áramirányra figyelni kell. A földelés leágazási pontja pedig a relé előtt van. A relé működési elve parasztnyelven: a nullán átfolyó áramerősségnek meg kell egyeznie a fázis vezető(k)-n átfolyó áramerősséggel. Amennyiben a földelésen folyna áram, asszinetria lép fel és a relé kiold.
(#) potyo válasza roro27 hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Nem kell terveztetni, de azért szerelés előtt kell készíteni egy tervrajzot. Előtte gondolkodj el azon, hogy hová mit szeretnél, ezt egyeztesd le a villanyszerelővel, és ezután álljon neki a szerelésnek. Hagyd meg a lehetőséget utólagos bővítésre, tehát a falakra ne csak akkora átmérőjű csöveket rakjon fel, ami épp elég, hanem legyen hely még utólag is behúzni vezetéket. Pl. ha kiszámoljátok, hogy két csőbe belefér a mostani igény, akkor tegyetek egy harmadik, üres csövet is, főleg érvényes ez a lakáselosztó közelében az egyes helyiségekig. Minden olyan helyisében, ahol igény lehet rá, tegyetek kábeltévé, telefon, utp kábel számára levezetési lehetőséget. Pl. fürdőszobába, vécéhelyiségbe nem kell, de minden más helyiségben jó ha ott van a lehetőség, ki tudja, mikor lenne rá szükség, az a néhány méter műanyagcső meg nem tétel egy komplett szerelésnél. Konnektorból szinte sosem elég, ne spórolj a számukkal, minimum csövezést meg szerelődobozt tegyél, vezetéket meg aljzatot ráérsz később is tenni beléjük.
(#) meszi19 hozzászólása Okt 27, 2009 /
 
sziasztok. lenne egy kérdésem. milyen kapcsoló szükséges ahhoz, hogy két fázis között tudjak kapcsolni? gyakorlatilag van két bejövő fázisom, nevezzük A1-nek és A2-nek. ha A1-re kapcsolok akkor a kimeneti kábel azon keresztül vételezzen áramot, ha A2-re, akkor pedig azon.

bizonyára megoldható ez, csak kérdés mivel. előre is köszönöm a válaszokat.
(#) kadarist válasza meszi19 hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Szia!

Váltókapcsolónak hívják. Két bemenete és egy kimenete van. Mágneskapcsolóval is megoldható a probléma, de akkor két mágneskapcsoló kell, és egy kisteljesítményű váltókapcsoló. Az egyik mágneskapcsolóra kötöd az egyik fázist, a másikra a másikat, a váltókapcsolóval pedig választasz.
(#) meszi19 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
köszi! közben gondolkodtam egy olyan megoldáson, hogy mind a két fázist rákötöm a biztosítótábla első kismegszakítójára (ami sínen viszi át a többihez), és opcionálisan annak a fázisnak az automatáját tolom fel, amelyiken keresztül energiát szeretnék vételezni. ez így megoldható szerintetek?
(#) potyo válasza meszi19 hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Megoldani megoldható, csak ne kapcsold fel egyszerre az automatákat. Bár meg fogják oldani maguk között, mert a másik le fog kapcsolni, amikor emezt felkapcsolod
(#) (Felhasználó 5823) válasza meszi19 hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Nem igazán korrekt, és nem váltó kapcsolót kell használni, hanem átkapcsolót! 1-0-2 ilyen a kapcsolási sémája.

Bővebben: Link
(#) roro27 válasza ego2 hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Köszönöm a válaszokat most már nagyjából minden tiszta. Még egy kérdésem lenne a FI-RELÉvel kapcsolatban.Valahol olvastam hogy a FI-relébe közösíteni kell a a PE-t ésa N-t. és onnan újra kettéágazva megy tovább a két vezeték.Jól értelmeztem a dolgot?Még egy dolog FI relét a lakáselosztóba is be lehet rakni ha úgy van a bekötése ahogy gondolom?
PEN-nel kapcsolatban még egy dolog.Szóval úgy néz ki ez a dolog hogy az áramszolgáltató beköti a villanyórába az adott mennyiségű vezetéket(3fázis vagy 1fázis) tételezzük fel 3 fázis kell nekem akkor 3 vezeték a fázisoknak meg egy vezeték a ami PEN.És ezt a PEN kell valahol szétválasztani.Ahogy olvastam lehet ezt a lakáselosztóban is kettéválasztani?
(#) Dudus válasza roro27 hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Nagyon rosszul értelmezed!

A szétválasztást az első kötési pontban még az óra előtt vagy ha ott nem lehetséges és megfelelő a rendszer, a lakáselosztóban kell megtenni. A FI előtt! Később közösíteni tilos! Ha a védővezetőt átvezeted a FI-n, akkor az egy darab vasként viselkedik és sosem fog működni!
(#) roro27 válasza Dudus hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Köszönöm szépen most már tiszta dolog!
(#) Feri válasza roro27 hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
A "kollégák" tévednek, mert 7kw felett kell kiviteli terv.
Ez 3x 16A nál már kell. Építési hatóság ellenőrzi és több százezer Ft lehet a bírság.
4. melléklet a 290/2007. (X. 31.) Korm. rendelethez
(#) ego2 válasza Feri hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Nem kívánom vitatni, amit írtál. De azért arra kíváncsi lennék, hogy hol és mikor kérik a tervet? Én rendszeresen végzek ilyen munkákat, sehol nem hiányolták a tervet. Ez alól kivétel a társasház. Volt nemrég egy vitám egy megrendelőmmel. Egy nagy élelmiszer boltot csinált, / üzletlánchoz tartozik / kértem tőle a villamos terveket. A válasz nincs és nem is kíván áldozni rá. Elmondom, hogy terv nélkül 3 X C40 A. és kész a bolt, működik, megkapott minden engedélyt rá. Szó volt arról is, hogy 2007 -től a lakhatási engedélyhez kötelező lesz az ÉV mérés. Mégsem kérik azt sem.
De ettől függetlenül lehet, hogy felétek a hatóság megköveteli a terveket.
(#) ego2 válasza (Felhasználó 5823) hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Pontosan ez a típus kell hozzá. Vagy egy nyitó és záró érintkezővel ellátott kontaktor vagy mágneskapcsoló. De ebben az esetben van esélyed az arra, hogy a FI relé levált átkapcsolásnál, mert az érintkezők kapcsolásai késhetnek egymáshoz képest.
Gondolom a kérdező a dolgot a nappali - vezérelt mérő közötti átterhelésre szeretné használni. Csak óvatosan az ilyen átkapcsolóval, mert hivatalosan nem megengedett. Mármint az a része, hogy a minden napszaki fogyasztókat vezérelt / kedvezményes tarifájú / árammal lássuk el.
Következő: »»   43 / 976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem