Fórum témák
» Több friss téma |
Van, amelyik azonos körülmények között gyorsabban köt a szokásosnál (modell gipsz), egyébként teljesen mindegy. Ha elég a kis kiszerelés, ne vegyél többet.
Modell gipszem van, nem a legjobb. Túlméretes furatban a tiplit egyáltalán nem fogta meg, többszöri begipszelés után is kihúzta a csavar. A furatból a tiplibe való csavar menetes részével nagyon könnyen ki lehet kaparni a gipszet. Porként válik le, mindegy milyen sűrűre volt keverve. Gondoltam a villanyszerelő gipsz keményebbre köt, a saját márkásban viszont nem vagyok biztos, hogy jó választás.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2021
Homokkal kell felütni, úgy valamennyivel keményebb kötés és száradás után. Ha tiplit akarsz a túlméretes furatba, akkor faragj bele egy fa rudat. Akkorát, amekkorát kalapáccsal kell beütni. Ilyen helyzetre a gipsz teljesen alkalmatlan.
Milyen arányban tegyek bele homokot? A villanyszerelő gipsz doboz és MÜ III cső gipszelésre bármivel alkalmasabb, mint a modellgipsz vagy nincs jelentős különbség?
A villanyszerelő gipszbe van keverve "cserzőanyag" amitől jobban hozzáköt a dobozokhoz/csövekhez. Egy kicsit lassabban is köt mint a modellgipsz. A modellgipszet (stukatúrgipszet is) felejtsd el, erre a célra alkalmatlan. Azt akkor kell használni, ha a végső simításoknál tartasz. A szürke villanyszerelő gipszet nem fedi le jól a festék (látszik és utálják a festők) ezért a szerelvényeket nem szokjuk körbejavítani a villanyszerelő gipsszel, hanem hagyunk helyet a modellgipsznek amivel már körbe lehet javítani. A modellgipsz főleg ott ahol terhelésnek van kitéve (pl. konnektort rögzítő dobozok) hajlamos elválni a műanyagtól és "kiesik" a doboz a falból.
Én csemperagasztót szoktam hozzákeverni, nem homokot, az is lassítja a kötést (és jól köt a műanyaghoz). Mésszel meg elvileg gyorsítani lehet, de ezt nem próbáltam. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2021
Elég nehéz szóban elmagyarázni...
Kőműves serpenyő 3/4 részéig homok, annyi víz bele hogy éppen álljon a tetején. Két spakli gipsz, elkevered, ismét egy spakli gipsz, ismét elkevered. Akkor jó az arány, ha ragadós a keverék. Ha könnyen folyik, akkor kell még bele gipsz. Itt jön képbe a homok és a gisz minősége. Folyami homok (szürke) durvább, nagyobb szemcseméretű. Mivel kevesebb vizet tud felvenni, a keverék sokkal gyorsabban köt meg a kelleténél, igyekezni kell a felhasználásnál. Ha adott építkezésen ilyen homok van, akkor fűrészport (horonymaróhoz csatlakoztatott porszívóból) is szoktunk keverni bele, kezelhetőbbé válik a massza, nem köt olyan gyorsan. Bányászott homokkal (sárga) könnyebb dolgozni de évek óta nem látni errefelé. Ha a gipsz gyorsabban köt a kelleténél és mellé folyami homok társul, az eléggé macera tud lenni. Volt már, hogy zsákos vakolóanyaggal helyettesítettük a homokot, bevált.
Konkrétan milyen kimondottan villanyszerelő gipszre gondolsz? Arra keresve főleg stukatúrgipszet találok.
Villanyszerelőgipsz :
modellgipsz, zsákos vakolat, homok, mész, csemperagasztó ezek keveréke, a kitöltendő hézag és kötési idő függvényében. Ennek az összetétele nyáron melegben, télen hidegben is változhat. Sokszor az is eldöntheti, hogy milyen a fal anyaga és mi van kéznél. Olyan is volt, hogy a kőművesek elvonultak, maradt egy fél talicska bekevert malter és az is jó volt. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2021
A Rigips modellgipszemmel magában kijönne a dugalj a falból dobozostól, ha a tiplitől is porózusan elvált. Több éves, ez lehet gond? Teljesen száraz helyen volt tárolva. Zsákos vakolóanyagom van, sárgahomokot is tudok szerezni, ezek javítanak a tapadáson vagy csak a keménységen, állagon?
Lenne egy süllyesztett elosztódoboz. Nem tudom, hogy lyukacsos vagy tömör-e a tégla. Ha már egyébként is szét lesz verve sok minden, érdemes kézzel nekiállni ezt befaragni vagy gépi véső kellene? Flex-et vagy horonymarót nem szeretnék használni. Falon kívüli dobozt is tudok tenni, ezért kérdezem.
Használj védőszemüveget és pormaszkot.
Gipszelés előtt portalanítsad a felületet és nedvesítsed be, az segít a tapadáson.
Van eltérés. Nekem a Rigips stukatúr és a Stirobond stukatúr vált be legjobban, van más, kis kiszerelésű (zacskós, zöld felirattal), az nem olyan jó. Jobban tapad saját magához, mint a falhoz, ezért nem egyszerű felvinni mondjuk egy fészek tetejére.
Amit nem javaslok, az a "villanyszerelőgipsz"-ként árult vacak (obis-s, meg ilyen helyekről való, meg német gipszek), mert már akkor meg akar kötni, mikor bekeverem, mire dolgoznék vele, már grízes, sima felületet nem lehet vele csinálni. A gipszkészítés és használat is gyakorlatot igényel Én a stukatúrt úgy csinálom, hogy vizet teszek a mennyiségi igény szerint a fángliba,majd kezdem beleszórni kis merődobozzal a gipszet egyenletesen, nem kupacolva, míg teljesen el nem tűnik a víz. Ekkor a száraz felső részt szétsimítom. Kicsit megrázom, ha még mozog könnyen, szórok rá és elsimítom. Aztán leteszem pár percre, míg megszívja magát. Nem köt meg! Utána keverem és indul a meló, ekkortól kezd kötni. Kell némi idő és figyelem, hogy kialakuljon a rutin. Túlméretes tipli lyuk esetén fatipli, ahogy javasolták, vagy kétkomponensű kinyomós "tipli", nem olcsó, de beragasztja a tiplit. A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2021
Köszönöm az eddigi nagyon hasznos tanácsokat mindenkinek.
Ha Styro-bond-ra gondolsz, azt csak 20kg-osban tudom beszerezni, de ha ez a biztos ezt veszem (megarad 19kg). Ezt az 5kg-os kiszerelésűt már majdnem megrendeltem. Esetleg nem ismered?
Ha tényleg csak egy kiló kell, bármelyik festőkellék boltban kapsz annyit. De jobban jársz az alapvakolattal. Ráérsz dolgozni vele, nem köt azonnal. Ha mégis gyors kötés kell, a bekevert anyagba a szélén hozzákeversz kis gipszet. Az gyorsabban köt, a többit meg ráérsz bedolgozni. Így még a gipsz minősége se számít annyira.
Nem írtam, a vakolat minősége csapnivaló (furatból homokként válik le), de mögötte a tégla rendes tégla és tart. Lassabb kötés előnyösebb lenne, a modellgipsz kötését is gyorsnak találom. Hígra keverve is sok gipszet kidobtam, mert megkötött mire el tudtam volna dolgozni (most már keverném vakolattal vagy homokkal, ahogyan tanácsoltátok). Zsákos vakolatom van, az megtartja a dugaljat ilyen falban? Csak a régi Rigips modellgipszem van, talán (már) minőségre sem a legjobb, ezért kellene valamit vennem. A kettő közül melyiket érdemes? Az említett gipszeket külön szállítási díj nélkül tudom beszerezni, ahonnan jön csomagom. Jelenleg nem szeretnék üzletbe látogatni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2021
A mellékelt gipsszel még nem találkoztam.
Ha nagyon mállik a vakolat, véssél nagyobb lyukat. Doboz befogatásához elég a zsákos vakolat is, ha nem kell azonnalra. Régi gipszet is nyugodtan belekeverheted. A malter lassítja a kötést, nem kell kapkodni vele.
Ha lassú kötést akarsz akkor inkább a csemperagasztó, na annak kell vagy 2 nap mire rendesen megköt, de erősebb mint a vakolóanyag és lehet kapni 3-5 kilós kiszerelésben is. De ami a tuti az az építési ragasztó, ugyanolyan tubusos mint a sziloplaszt, persze ha por alakban jön ki a vakolat a falból akkor ahhoz az sem fog hozzátapadni, kell közéjük valami, pl. a csemperagasztó tökéletes. Nagyjából kikened a lyukat, hogy maradjon közte hézag a ragasztónak, aztán ha megkötött a csemperagasztó, beteszed a dobozt, fogod a pisztolyt és körbenyomod a ragasztóval. Babrás, meg időigényes de az onnan ki nem jön többet csak a vakolattal együtt.
A ravak-nak van még ennél is erősebb univerzális ragasztója (szilikon de nem ecetsavas) na az olyan, hogy ha nincs feltiplizve a mosdó a falra, hanem csak azzal van a sempére ragasztva is megfogja, lejönni csak csempével együtt jön utána a mosdó. A WC-ket is azzal teszik le a vizesek, tipli nélkül, és ráálltam, próbáltam feszegetni de meg sem mozdul, szóval jó. Olyan 1800Ft körül van egy tubus, az építési ragasztóból meg olyan 800Ft körül.
A málló vakolatot, vakolaterősítővel bekenni. Legalább a doboz környékét. Akár híg tapétaragasztóval, hogy jól beszívja. Utána, ahogy már leírták.
Amíg nem kötött össze a Rigips (kézzel szétmorzsolható), nyugodtan használd. Én mindig teszek hozzá némi homokot vagy csemperagasztót.
Bocs, de nekem erről ez a videó jut az eszembe Bővebben: Link
De egyébként jó az a CMC ragasztó is. A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2021
Mindkét gipsznek megvan a maga haszna. modellgipsszel dobozt lehet beállítani, a stukatúr pedig a csövek gyors rögzítéséhez jó. De ha ez nem felel meg : cementtel gyorsítható a gipsz kötése, mésszel lassítható. Azaz be tudod állítani a legmegfelelőbb keveréket. Arra kell vigyázni, hogy statikailag egyenszilárdságúnak kell lennie egy falazatnak, azaz aki purhabot használ villanyszereléshez, az egyéb gazságokra is képes. Horonyjavításnál modellgipsz+ cement+ homok. A homok könnyebben eldolgozhatóvá teszi a keveréket - folyósabb lesz, a cement gyorsít és szilárdít. Sokszor csak azért használok meszes (például gyári szériaglett) glettet, mert egyből ki is fehéredik, míg a stukatúrgipsz szürkés marad. Régi villanyszerelő kollégám mondta mindig: Van a stukatúrgipsz és van az 1 vagy két cigarettás gipsz. Én gyorsabban szerettem dolgozni, ő dohányzott. Emiatt kétféle anyaggal dolgoztunk. Ő beállítgatta a dobozokat - én a csöveket rögzítettem. Kültéren eleve nem használok gipszet. Kültéri csemperagasztó. Lassú, nehezebb jól dolgozni vele, de sajnos kell a magas műgyanta és cement tartalom.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2021
Kiegészítésképpen annyit, hogy a szerelvényeket a szerelvénydobozokban (dugaljakat, kapcsolókat) szabvány szerint csavarral is rögzíteni kell.
Én csak stukatúrt használok, mert minden nap máshol dolgozok, így nem rendezhetek nagy felvonulást, sok anyag halmozását. Megtanultam azzal dolgozni.
Sziasztok!
Házi készítésű körfűrészhez szeretnék felrakni egy olyan 230V-ot fogadó aljzatot, amiből eleve kiáll a dugvilla, mint az elektromos fűnyírókon szokott lenni. Tehát a körfűrész asztala lengő dugaljt fogadna. Ezzel csak az a baj, hogy ahol eddig kérdeztem, még csak nem is hallottak erről Létezik ilyen egyáltalán? Praktikus lenne, mert így nem volna fix hosszúságú kábel rajta, amit mindig felcsévélni meg vinni kell utána és helyet sem foglalna. Szerintem.
Szia! Nemtudom merre laksz,de tudok adni fűnyíró csatikat,oszt úgy variálod,ahogy akarod.
Nem tudom hol érdeklődtél, de egy nagyobb villamossági boltban kell lennie, egy kicsi villamossági boltban meg illene tudni róla Bővebben: Link
Erről még nem hallottam. Tudsz segíteni, melyik szabványban, és kb. mikortól van ez?
Ne egy komplett webáruházat linkelj (ahol nincs is olyan cucc!), hanem a keresett terméket! Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2021
120 féle falra szerelhető villa van ott pl. Bővebben: Link csak be kell írni a keresőmezőbe.....nem akartam egy konkrét típust linkelni, mert majd nagy lesz, kicsi lesz, kék lesz, piros lesz, stb....
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2021
|
Bejelentkezés
Hirdetés |