Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Akkumulátor kapacitás mérés Akkumulátor kapacitás mérés
Szerző: proli007, idő: Jan 26, 2008, Olvasva: 60640, Oldal olvasási idő: kb. 4 perc
A teljes áramkör alapvetően két különálló fokozatból áll. A (lámpát) terhelést kapcsoló és feszültségfigyelő áramkörből, illetve az áram-frekvencia átalakítóból és számlálóból. Mivel a számlálónk 5 digites kijelzésű, az akkumulátor kapacitását 0,01Ah pontossággal jelezzük ki. Könnyen kiszámolható, hogy ha a terhelő áram 1A nagyságú, akkor a számlálónak 36 másodpercenként kell lépni, hogy egy óra eltelte után 1,00Ah-t mutasson a számlálónk. (3600sec/36sec=100impulzus/h)
Áram frekvencia átalakító: Tekintve, hogy az áramkör a készülék „lelke”, részletesen okulásul, csak a frekvencia átalakító működését írom le. A terhelésen átfolyó áramot, egy sönt-ellenálláson (0,3 ohm) érzékeljük. A feszültség az R2 ellenálláson keresztül, a P1 feszültségosztóra kerül. Ezzel az eszközzel kalibráljuk a készüléket. Amennyiben a sönt-ellenálláson a feszültségesés 1,5V-nál magasabb, a D1 LED kinyit és 1,5V körül tartja a P1-en mérhető feszültséget. Így a D1 LED-nek csak védelmi szerepe van. A P1 csúszkájáról lejövő feszültség az R18-C1 szűrő tagon keresztül az U1a műveleti erősítőre jut. Az U1a-R3-Q1 alkatrészek egy feszültségvezérelt áramgenerátort alkotnak. U1a kimenete, addig nyitja a Q1 Gate-jét, míg a P1 csúszka és a + tápfesz között mért feszültséget be nem állítja az R3 ellenálláson. Ohm törvénye szerint, ha egy ellenálláson a feszültség állandó, akkor a rajta folyó áram is állandó. Viszont a FET tranzisztor Source árama megegyezik a Drain áramával. Így az áram állandó értékű akkor is, ha a Drain-Source feszültsége változik. A vezérelhető áramgenerátor az R1-en eső feszültséggel arányos, de konstans árammal tölti a tantál kondenzátort. Amikor a kondenzátor feszültsége eléri a tápfeszültség 2/3-ad részét, az NE555 igen rövid idő alatt kisüti a kondenzátort a tápfeszültség 1/3-ad értékéig, és lépteti az U3 tárolót, majd a ciklus kezdődik elölről. A kisütési idő, az ütemidőhöz képest elhanyagolható.
A választott kondenzátor, és szükséges idő ismeretében, a kondenzátor töltéséhez szükséges áramot, a népszerű Q=C*U (kucu) képlet átrendezésével határozhatjuk meg. Tekintve, hogy Q=I/t ezért az I=(C*U)/t. Esetünkben az Ig=(C*Uc)/t képlet alapján számolunk. A kondenzátor feszültség növekedésének sebessége a töltőáram nagyságától függ, ami viszont a terhelő áram értékétől, így a háromszögjel frekvenciája az akkumulátor terhelő áramának függvénye.
A kondenzátor töltőárama a kapacitás függvényében, kiszámítható. C=22uF, Uc=1/3*Ut azaz 1,66V t=18sec (mert a felezést is figyelembe vesszük) Így az Ig töltőáram 2,03uA értékre jön ki.
Ha R1 ellenálláson 1A áram folyik, akkor azon 0,3V feszültség esik. P1 kétharmados állásában a csúszkán 0,2V feszültség mérhető. Ez a feszültség jelenik meg az R3 ellenálláson, miközben rajta az Ig (2uA) áram folyik. R3=U/I=0,2V/2uA=100kohm Az áramkör I/f aránya, P1 potenciométerrel állítható. Az állításra a kalibráció miatt és az alkatrészek szórása miatt is szükség van.
Az áram-frekvencia átalakítót egy felező kapcsolás, majd egy léptető impulzust előállító kapcsolás követi.
Tekintettel arra, hogy a léptető impulzusok igen lassúak, ezért egy bináris osztót (U3a) iktattam közbe. Így a feszültség frekvencia átalakítónak „csak” 18sec-onként kell egy ütemjelet generálni. A U3a Q1 kimenetére, egy sárga LED és egy differenciáló fokozat kapcsolódik. Ez a fokozat egy 0,1sec léptető jelet készít a Pedometer számára. A számlálót egy „P” csatornás MOS tranzisztor kapcsolgatja. Bár a kis számláló csak 1,5V/1uA árammal léptet, de jelenleg telepes üzemben van, ezért nem terhelheti még ez a kis áram sem folyamatosan a telepet. A Q2 a sárga LED felvillanásakor lépteti a számlálót, egy 100ms-os impulzussal. Szót kell ejtenünk a számlálóról.
Amikor készítettem a készüléket, gondolkodtam, hogy mivel számláljuk a kapacitást. A számlálónak kis fogyasztásúnak kell lenni, és ha „csak” amperórában számolunk, akkor is minimálisan 3digites számlálót kell alkalmazni. Eszembe jutott a nemrég a TESCO-ban mindössze 600Ft-ért vásárolt kis lépésszámláló (Pedometer). 5digites, alacsony fogyasztású, és minden különösebb átalakítás nélkül a készülékhez illeszthető. Úgy gondolom, ennél olcsóbban és egyszerűbben nem tudtam volna megvalósítani a számláló funkciót. A számlálón, helyezkedik el egy nullázó gomb, melynek megnyomásával a mért érték törölhető. Ha a telepet a készülékben hagyjuk, akkor még a készülék akkumulátorról levétele után is leolvashatjuk a mért kapacitást. A számláló II. számjegye elé tizedespontnak, egy pöttyöt rajzoltam, így a kijelzőn a kapacitást Ah-ban olvashatjuk le, 1/100Ah felbontással. Amennyiben nem kívánjuk használni a telepet a számlálóban, akkor a számláló, a készülékről is megtáplálható a D4 piros LED-en eső feszültségről.
Feszültségfigyelő és terheléskapcsoló:
A készülék üzemmódját az U3b-ból kialakított RS tároló őrzi meg. Két nyomógomb segítségével a kisütés ki-be kapcsolható. Bekapcsolás esetén a C11-nek köszönhetően a tároló, mindig alap állapotban van, tehát a terhelés kikapcsolt. Az U1b nullkomparátor figyeli az akkumulátor feszültségének állapotát. És amennyiben az 10V-ra csökken, törli a tárolót, és ezzel kikapcsolja a terhelést. Így egyben az akkumulátor túlzott kisütése ellen is véd a kapcsolás. Ha az akkumulátor feszültsége kisebb, mint 10V, a készülék a Be (On) gombbal sem kapcsolható be! (Ilyenkor csak a megnyomás idejére a zöld jelzés kialszik, de nem vált át pirosra.) A komparátor a tápfeszültség leosztott pontját használja referencia gyanánt, de ennél pontosabb érték nem szükséges. (6V-os alkalmazásnál ezt a referencia feszültséget kell módosítanunk.) Az üzemállapot tároló kimenetén vannak a zöld-piros jelző LED-ek. Az U3b - Q kimenete vezérli a Q3 tranzisztort, mely szinteltolást végez és nyitja-zárja a Q4 MOSFET tranzisztort.
A Q4 kapcsolja be a terhelést. (A lámpa bekapcsolásakor annak hidegellenállása miatt, hirtelen áramlökés éri a készüléket. Ilyenkor az R2 és D1 korlátozza az U1-re jutó feszültséget, és ezzel védi a műveleti erősítőt.) A lámpa kapcsoló áramkörét a D9 dióda védi a fordított polaritású ráhelyezés esetén.
A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |