Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » ESR mérő műszer
ESR mérő műszer
Szerző: elektrorudi, idő: Jan 20, 2008, Olvasva: 100773, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   1 / 4
Az elektrolit kondenzátorok soros ellenállását (ESR) mérhetjük meg ezzel a műszerrel.

Nemrég, a "Ki, mit épített?" fórumon bemutattam egy kis műszert, egy ESR mérőt (ESR=electronic series resistance), amivel az elektrolit kondenzátorok néhány tized, vagy néhány ohm-os soros ellenállását lehet megmérni. Többen jelezték, hogy szívesen olvasnának részleteket is róla, illetve kérték a kapcsolási rajzát.

Úgy döntöttem, hogy közreadom a teljes dokumentációt leírással, építési és bemérési tanácsokkal együtt.

Az elektrolit kondendenzátorok élettartama hihetetlenül kevés (1000-3000 üzemóra) a kapcsolóüzemű készülékekben, ami a hőmérséklet növelésével exponenciálisan tovább csökken. Ezt tapasztalhatjuk, amikor a 2-3 éves számítógépünk tápegysége szinte előre jósolhatóan meghibásodik, sokszor magával rántva egyéb drága alkatrészeket (vinyó, alaplap, RAM). Az alábbi képen, egy PC tápegységében talált turpisság látható:

Az ELKO közvetlenül a forró toroid induktivitás és az előtte látható zöld színű, kb. 5W-os ellenállás közé került. De, hogy biztos legyen a dolog, még egy barna színű ragasztóval össze is ragasztották e három alkatrészt! Tisztán látható, hogy a kondenzátor teteje fel van púposodva, és a felrobbanás határán van. Hasonló jelenséget láthat, akinek pl. ABIT (BE6-II) alaplapja van. A proci tápfeszültségét előállító alaplapi tápegység kondenzátorait közvetlenül ráültetik a szűrő toroidokra, hogy biztosan felrobbanjanak az egy-két éves jótállási idő után!
...és egy másik példa: ABIT BX133 RAID alaplap.



Bal oldalon látszik a púpos kondenzátor, jobbra a szétégett SMD dióda, a háttérben az elégett SO16 tokozású SMD IC. Az előtérben pedig az üres processzor foglalat, mely másfél évig volt otthona az örök vadászmezőkre költözött lakójának...
Hasonló fotókat tudnék mutatni TV, videó és egyéb készülékekről is.
Azonban nem mindig van ilyen egyértelmű jele a rossz kondenzátornak. A hibás alkatrész kiszűréséhez speciális műszert kell használnunk, ami lehet borzasztó egyszerű is (mint az enyém) de megoldható PIC-el is, mint a Nippur oldalán látható:

http://nippur.hu/esrmero.htm

Mostmár gyakorlat lett nálam, hogy a garancia lejárta utáni napokban szétszedem a készüléket, az ELKO-hoz közel lévő ellenállásokat, induktivitásokat kiforrasztom, 1-2 cm-rel megtoldom a kivezetését, majd visszaforrasztom. A "csodaműszeremmel" végigmérem az összes kondenzátort (ez 10-20 darabot jelent, és 10-15 percet) majd a gyanúsakat kicserélem. (A kondenzátorok lábát viszont tilos meghosszabítani. Azt mindig a lehető legrövidebb kivezetéssel kell beforrasztani a minél kisebb soros ellenállás illetve induktivitás miatt.)
Ezzel a kis munkával sok pénzt és még több bosszúságot tudok megspórolni.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   1 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem