Így használjuk:
Először is töltsük le a mérendő kondenzátorok adatlapját. Itt van néhány Elko adatlap:
esr_ertekek_hitachi.pdf
panasonic_alu_low_esr_kondenzatorok.pdf
yageo_ecap_sx1_kondenzatorok.pdf
jamicon_aluminium_low_esr_kondenzatorok.pdf
Ez azért nagyon fontos, mert az ESR értéke nagyon relatív! Függ a kondenzátor névleges kapacitásától, üzemi feszültségétől, a hőmérséklettől, az adott típustól, a gyártótól és természetesen a korától, az elhasználodottságától. Érdemes megnézni egy táblázatot: pl. egy 10µF/16V-os kondi esetében a 0,5 Ohm-os ESR érték szuper jó! ... de egy 100µF/16V-os kondi esetében ez az érték katasztrofális. Irány a kuka. (A jó érték 0,1-0,15 Ohm lenne...)
Ezért tartom komolytalannak azokat az ESR-mérőket, amelyek "jó"-"eldöntendő"-"rossz" felirattal vannak skálázva (vagy pár LED-del jeleznek csak ki)! Persze néhány hetes gyakorlat után, már jó közelítéssel meg tudjuk majd állapítani az ELKO értéke és névleges feszültségének ismerete esetén, hogy a mért ESR sok vagy kevés. Ám ha nem vesszük figyelembe, hogy esetleg egy "low-ESR" típussal állunk szemben, akkor érhetnek meglepetések...
A mérés:
A készüléket feszültségmentesítsük. A kondenzátorokat egy ellenállásal süssük ki !!! A problémás kondenzátorok többnyire a tápegység szekunder oldalán vannak, a kisfeszültségű részben, de vigyázat, a nagyfesz is ott van pár milliméternyire !!!
A kondenzátort nem kell kiforrasztani a méréshez. A 30mV olyan kis feszültség, hogy a félvezetők nyitásának még csak közelében sincs, és a polarizált kondenzátorokra sincs semmilyen hatással. A NYÁK-ot fedő esetleges lakkréteget a mérőtüskénkkel szúrjuk át, majd a mért értékeket jegyezzük fel. A gyári adatlap alapján döntsük el, hogy jó vagy rossz a kondenzátor. Saját tapasztalat alapján, ha a mért érték többszöröse a névleges értéknek, akkor szinte biztos, hogy a miatt vált működés képtelenné a készülék. Ha 2-3 szerese a gyári értéknek a mért ESR, akkor azt már cserélni illik. Nem biztos, hogy ő a főbűnös, de van rá esély. Ha 1,5 szeres az érték, vagy esetleg jobb, mint a gyári specifikáció, akkor tök felesleges kicserélni. Lehet, hogy Magyarországon csak rosszabb minőségűt tudunk majd beszerezni helyette. Akkor meg minek cseréljünk?
Röviden ennyit, erről az egyszerű kis műszerről.
Akinek hosszű és unalmas volt, attól bocsi. Aki hozzáfog a megépítéséhez, annak sok sikert az elkészítéséhez és örömöt a használathoz! Esetleges kérdésekre szívesen válaszolok. A fórumot csak 2-3 naponta tudom olvasni, de a bejegyzett címemen minden nap elérhető vagyok:
elektrorudi@gmail.com
Minden jót !
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!