Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Fotótechnikás NYÁK készítés kezdőknek 2. rész
Fotótechnikás NYÁK készítés kezdőknek 2. rész
Szerző: sprofan, idő: Nov 1, 2008, Olvasva: 41391, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 12

4/2 - Megfelelő hordozófelület kiválasztása

Az, hogy milyen hordozót használunk, sok dologtól függ, most 2 típust fogok bemutatni (természetesen van más módszer is, de én itt most csak erről a kettőről írok, hisz csak ezeket tudtam kitapasztalni jómagam is). Ezek pedig: a pausz papír,  és az átlátszó írásvetítő-fólia.

Hogy melyiket használjuk, az sok mindentől függ:
- Melyik szerezhető be környezetünkben?
- Melyik illik leginkább pénztárcánkhoz?
- Melyikhez van kedvünk?
- Melyikre van időnk?

De a legfontosabb, egyszer próbáljuk ki mind a kettőt (ha van rá lehetőség), mert így már el tudjuk dönteni, hogy melyikkel boldogulunk jobban.

Pausz papír:
Ez egy áttetsző papír, amire tintasugaras- és lézernyomtatóval is egyaránt lehet nyomtatni.
Mi a natúrt válasszuk, ugyanis lehet kapni fekete, piros, narancs, citrom, stb. színekben is.
Előnyei:
- Elég olcsó (fóliához képest), nagyjából 20Ft/db áron be tudjuk szerezni.
Hátrányai:
- Általában 2-3x hosszabb levilágítási idő kell, mint a fóliánál, mivel nem átlátszó teljesen.

Írásvetítő fólia:
Előnyei:
- A pauszhoz képest 2-3x gyorsabb levilágítás.
- Olcsó, 15Ft/db körüli áron már be tudjuk szerezni a lézernyomtatóhoz valót.
Hátrányai:
- Drága, átlagosan 110Ft/db körül van az ára a tintasugaras nyomtatóhoz való.
- Rendkívül érzékeny a nedvességre, nagyon könnyen leválik róla az az érdes felület, amire a tinta tapad. 

Lézernyomtatóhoz csakis a hozzá való írásvetítő fóliát lehet használni! Ellenkező esetben a lézernyomtató megolvasztja a tintasugarashoz való fóliát, valamint a lézerhez való fóliára a tintás nyomtató nem tud rendesen nyomtatni, mivel nincs mire tapadnia a festéknek. Ezért nem is szárad meg rajta, illetve szanaszét kenődik. A tintáshoz való fóliát úgy kell használni, hogy az érdesebb részére kerüljön majd a nyomat.
 

4/3 - A maszk minősége

Erre nagyon oda kell figyelni, hisz ettől is függ majd a kész NYÁK minősége. Legegyszerűbben úgy tudjuk leellenőrizni, hogy a kész nyomatot a fény felé tartjuk, és közelről vagy esetleg nagyítóval rápillantunk. Ha azt látjuk, hogy apró „repedések” futkároznak a leendő vezetősávokon, akkor ajánlott még egyszer kinyomtatni a mintát, megfelelő méretűre vágni, majd nagy pontossággal egymásra illeszteni, ezután akár tűzőgéppel is rögzíthetjük őket egymáshoz. Rajzolt maszk esetén ez nem áll fent, ha jó fedésű filcet választunk. Cellux-szal  csak akkor rögzítsük egymáshoz őket, ha a ragasztási felület nem esik a nyákra. Ez azért fontos, mivel ez is megszüri az UV fényt, ezáltal ott egyáltalán nem, vagy csak elégtelen minőségben történik meg a levilágítás. Ezt előhívás után meg is tapasztalhatjuk, szóval ha mégis elkövettük ezt a hibát, azon a helyen egy nagy paca lesz látható.

A fenti képen látható, hogy én 2 réteget szoktam egymásra tenni, így lesz nálam tökéletes a fedés. Valamint kicsivel szélesebbre hagyom a fóliát mint a nyák, ezáltal össze tudom tűzni tűzőgéppel a két szélén, így nem mozdulnak el egymáshoz képest a fóliák.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 12
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem