Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Külső trigger készítése DSO138 oszcilloszkóphoz
Külső trigger készítése DSO138 oszcilloszkóphoz
Szerző: rascal, idő: Jan 4, 2017, Olvasva: 18727, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 8

Az áramkört kétoldalas NYÁK-ra készítettem el, mert a tájékoztató feliratok rézből tartósabbak és jobban láthatóak, mint más, otthoni megoldással. A felülre kerülő vezetősávokat úgy helyeztem el, hogy akár átkötéssel is könnyű legyen azokat helyettesíteni. A tápcsatlakozóknak csak egyféle módon összedugható csatlakozókat használtam, a többi csatlakozó - a BNC-t leszámítva - egyszerű tüskesor. A kapcsolók is tüskesorok, jumperrel lehet a megfelelő érintkezőket zárni. Néhány alkatrész kivételével kizárólag SMD technológiájú alkatrészeket használtam, amelyek a forrasztási oldalon lettek beültetve, a feliratoknak pedig kényelmesen jutott hely felül.
ext_top_c.jpg

ext_bottom_c.jpg
A tápcsatlakozóknál csak minden második lábat használtam, a szükségtelen lábakat eltávolítottam. A NYÁK-terven nem, mert az alkatrészt nem akartam átszerkeszteni, de a vasaláshoz kiexportált képről rajzoló programmal leszedtem a feleslegessé vált forrszemeket. Az SMD kivitelű TL082-t előbb forrasztottam be, mint a lábai mellett levő ellenállást, mert az IC forrasztásánál útban lett volna.

Az Eagle nyáktervezőben talált 6N136-al azonos bekötésű optó DIL tokozású, csak az alkatrész modellen a két sor láb 10 mm-re van egymástól a szokásos 7,5 mm helyett. Töprengtem, hogy vajon a modell készítője is megunta, hogy az IC-k lábait mindig fél órát kell gyömöszölni, hajtogatni mire bemennek a helyükre, mert véletlenül sem a jó távolságra hajlítják gyárilag, vagy tényleg ilyen ez az optó? Mindegy. Természetesen ez a kis apróság csak a beültetés közben tűnt fel, de szerencsére tokozás nélküli IC vagy lemezes IC foglalat így is szépen berakható. (Precíziós foglalat-imádók így jártak…)
dil_10mm_egybe_c.jpg
A szkóp NYÁK-ján mérési pontokat helyeztek el, hogy a működését szükség szerint ellenőrizni lehessen. Jutott a tápoknak is, így azokat onnan vezettem ki. Az analóg GND ebből a szempontból kivétel, azt az egyik kapcsoló házának forrszeméről vezettem el. A jelek vezetékeit a szkóp áramkörén az R12, R13 és R15 ellenállások beültetési helyéről hoztam ki. A említett ellenállások helyére (és a táp mérőpontjaira) nem az oda szánt ellenállásokat raktam, hanem 10 MΩ-os ellenállásokat, amelyeknek a beforrasztás után a lábait nem vágtam vissza tövig, hanem 8-10 mm-t meghagytam. Ezekhez forrasztottam hozzá a vezetékeket és zsugorcsővel szigeteltem a csupaszon lévő részeket. A furatba nem akartam közvetlenül vezetéket dugni, csatlakozókat pedig nem tudtam rakni, mert dobozt is rendeltem a szkóphoz, így egyik irányban sem volt nekik hely. Az ellenállás elég nagy értékű ahhoz, hogy ebben az áramkörben szakadásként tekinthessünk rá, viszont amíg az egyik lábat forrasztottam, a másik lába azt a helyén tartotta. Minden vezeték a NYÁK alsó feléről lett kivezetve, hogy a kezelőszerveknek és a feliratoknak ne legyen útban.

dso_vezetek_1_c.jpg

Egyszerű, árnyékolatlan vezetékeket használtam, de igazság szerint még nem tudom mennyit számít itt az árnyékoltság. Nemrég belenéztem egy 15 MHz-s oszcilloszkópba. A bemeneti osztók voltak földelt fémlapokkal határolva és a katódsugárcső. A házat nem számítva, más árnyékolást nem láttam benne. 15mhz_szkop_c.jpg


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 8
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem