Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Külső trigger készítése DSO138 oszcilloszkóphoz
Külső trigger készítése DSO138 oszcilloszkóphoz
Szerző: rascal, idő: Jan 4, 2017, Olvasva: 18726, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   5 / 8

Mielőtt az egészet végleges állapotára szereltem, külön leteszteltem a kiegészítő áramkört külső tápról, hogy nincs-e zárlat, vagy olyan hiba, ami a szkópot tönkretehetné. Ezután csatlakoztattam csak a szkóphoz. A szkópon van egy 1 kHz-es négyszögjel kimenet. Ezzel, és a trimmer kondenzátorok segítségével lehet beállítani, hogy a hozzá adott mérőzsinórral mérve a négyszögjel a képernyőn is négyszögjelnek nézzen ki. Néhány próbálkozással és kondenzátor-cserével (C4, C8) végül sikerült. Van egy régi mérőzsinórom is szkóphoz, azonos beállítással az is jó képet mutatott. Ezután már összeszerelhettem a végleges állapotára.

Röviden összefoglalom az oszcilloszkóp használatát, bár még én is csak most ismerkedem vele. Előfordulhat, hogy időközben változtatnak!

Bal oldalán három darab, három állású kapcsoló található. Fentről lefele ezek sorra a következők:

  • [CPL]: bemenet módja: GND / AC / DC
  • [SEN1]: Feszültség/osztás értéke: 1 V / 0,1 V / 10 mV
  • [SEN2]: [SEN1] szorzó faktora: x5 / x2 / x1

Például [SEN1]= 0,1 V, [SEN2]= x2 -> Egy osztás 0,2 V-nak felel meg.

A kapcsolók pozícióját a szkóp leolvassa, majd a bal alsó sarokban kijelzi a bemenet módját és a feszültség/osztás értéket. Minden más feszültség értékkel kapcsolatos adatot ez alapján számol ki. A kiegészítő csatorna kapcsolóinak helyzetét ilyen módon nem tudja leolvasni (bár meg lehetne csinálni), ezért bármelyik bemenet jelét is mutatja, a belső kapcsolók állapotához számolja a feszültséget.

A jobb oldalon található gombok, fentről lefele:

  • [OK]: rövid idejű nyomás kimerevíti a képet („Hold” funkció), vagy újraindítja a mintavételt és kijelzést („Running” funkció). Hosszabb nyomvatartása egyéb funkciók elérését teszi lehetővé.
  • [+] és [-]: kiválasztott paraméter állítása. Együttes nyomvatartásuk: alapértelmezett értékek visszaállítása.
  • [SEL]: paraméter kiválasztása.

Állítható paraméterek, elérhető kiegészítő funkciók:

Időalap állítása: 10 μs/div. és 500 s/div. között. [OK] hosszan nyomva: a jel feszültség és frekvencia adatainak kijelzése/elrejtése. Ha túl nagy amplitúdójú jel jut a bemenetre, pl. rossz méréshatár beállítás miatt, akkor a kijelzett értékek vörösbe váltanak és némelyik adat, pl. Vmin beragad. Ez addig így marad, amíg az időalap értékét nem változtatjuk meg egyszer-kétszer. (Mire erre rájöttem... A hozzáadott dokumentáció nem lő le minden poént… Ráadásul a reset, vagy ki- bekapcsolás erre teljesen hatástalan.)

Trigger mód:

  • Auto: folyamatos megjelenítés. Ha van trigger, akkor figyelembe veszi, ha nincs, akkor ahogy sikerül.
  • Normal: csak akkor indít mérést, ha van trigger. Ha nincs, az utolsó mérést mutatja.
  • Single: trigger hatására mérést indít, kijelzi és „Hold” módba vált. Visszaváltás „Running” módba [OK] gombbal.

Trigger iránya: felfutó, vagy lefutó élre

Trigger szint beállítása. [OK] hosszan nyomva: Trigger szint automatikus középre állítása. (Nekem erre többször kiment mínuszban falig…)

Vízszintes pozíció: A megjeleníthető minták kb. harmadát látni a képernyőn. (12 osztásnyit a 41-ből.) Lehet görgetni jobbra, balra. [OK] hosszan nyomva: visszaáll középre.

Függőleges pozíció: A képernyőn látható hullámforma függőleges mozgatása. [CPL] GND-re állítása és [OK] hosszan nyomva: kalibrálás 0 V-ra.

[SEL] és [+]: aktuális hullámforma mentése a memóriába.

[SEL] és [-]: elmentett hullámforma megjelenítése a képernyőn.

[RESET]: oszcilloszkóp újraindítása. Az előzőleg beállított paramétereket megőrzi.

[SEL] és [RESET]: teszt mód. A μC ellenőrzi az I/O portokat. Ha pi. a kijelző nem működik, azt okozhatja zárlat, vagy hibás érintkezés. Nekem ilyen gondom nem volt, ezért nem is mélyedtem el benne. Az összeszerelési útmutató részletezi a használatát.

A kiegészítő áramkörön megtalálható a [CPL], [SEN1], [SEN2] külső bemenethez tartozó kapcsolói, azokkal megegyező működéssel. E mellett még három kapcsoló van a panelen:

  • Egyik kiválasztja, hogy a külső, vagy a belső bemenet kerüljön a képernyőre.
  • Másik kiválasztja, hogy a külső, vagy a belső bemenet adja a triggert.
  • Harmadik kiválasztja, hogy az analóg, vagy digitális bemenetről kapjon a szkóp triggert. Utóbbi esetben a „másik” kapcsoló állása lényegtelen lenne, ha nem fedeztem volna fel egy kis problémát. Ilyenkor jobb üresbe tenni.

A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   5 / 8
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem