Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » LCM3 alkatrész mérő műszer - KIT lehetőség
LCM3 alkatrész mérő műszer - KIT lehetőség
Szerző: deguss, idő: Szept 8, 2009, Olvasva: 253096, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 10

A lenti adatok elméleti számítások alapján lettek meghatározva, az automatikus méréshatárváltás, és a kijelzés felbontása eltér ettől.

LC-mérő műszer
   min.  max.  felbontás  pontosság
 polarizálatlan kondenzátor  1pF  1nF  0.1pF  1%
 polarizálatlan kondenzátor  1nF  100nF  1pF   1%
 polarizálatlan kondenzátor  100nF  ~1uF   1nF  2.5%
 elektrolit kondenzátor  100nF  0.1F  1nF  5%
 induktivitás  10nH  20H  10nH  5%
 ellenállás  1 mOhm  0.5Ohm  1mOhm  5% 
 induktivitás  0.5Ohm  30Ohm  10mOhm  10%

Nagyobb induktivitások mérését, -többek közt- az induktivitás saját kapacitása hamisítja meg, a készülék ezért a saját kapacitását megméri és korrigálja vele a mérés eredményét. Az induktivitás mérés felső határa 20H körül van, de ez erősen függhet a tekercs veszteségeitől. A mérés csak annyira pontos (értsd: hőfüggőség), mint amennyire a kalibrálió kondenzátor.
ESR mérés: 90 kHz-es frekvenciával méri a kondenzátor ohmos veszteségi ellenállását, egy rezgőkörön mért feszültségekből kalkulálva. 

A készüléken 3 csatlakozó van, 1 váltókapcsolóval és 1 nyomógombbal kezelhető, a be/kikapcsolót leszámítva. Vegyük ezeket sorra.

LC-váltókapcsoló: Ezen kapcsolóval kell váltani induktivitás és kapacitásmérés között. Egyik állásban (v1 nyákon jobb oldali kapcsoló jobb oldali állása) induktivitást mér, a másikban kapacitást.
Kapacitásmérés állásban mérhetünk polarizálatlan (kerámia, fólia), vagy polarizált (elektrolit, tantál) kondenzátorokat. A polarizálatlan (ált. <<1uF) kondenzátorokat (c1 nyákon jobb oldali) L/C mérőhüvely és a GND (középső) közé kell csatlakoztatni. Elektrolit vagy bármilyen nagyobb kondenzátort a Cp jelölésű mérőhüvely (v1-es nyákon bal oldali) és a GND közé kell csatlakoztatni.

Nullázó gomb: A "Használat" fejezetben részletesen kitérünk a kezelésére, röviden szólva: a kimenetet nullázni, ill. a mérővezetékek, és a nyák vezetősáv kapacitását kompenzálni lehet vele. Szerepe van azonban az elektrolit kondenzátorok soros veszteségi ellenállás (továbbiakban ESR) mérésének pontosításában.

A bekapcsolás után, a következő történik:

  1. Egy 1 mp-ig tartó, üdvözlő felirat után, egy csupán ellenőrzési és hibakeresési célokat szolgáló, szintén 1 mp-ig tartó felirat közli velünk a rezgőkör mért frekvenciáját, és a beállított (kalibrált) elméleti frekvenciát. Ezek a fényképen látható értékek körül (+/- 20%) mondhatók normálisnak a rajzon ismertetett alkatrészek felhasználása mellett. Ha F0 nagyon alacsony <1kHz, akkor az oszcilláció nem megy, valószínű hiba van a nyákon, vagy egy beültetett alkatrész rossz, vagy más értékű! Ha két frekvencia közel azonos: a relé nem húz be, vagy nincs jól bekötve, a kalibráló kondenzátor nem kapcsolódik a rezgőkörre.

Ha a nullázó nyomógombot valamilyen oknál fogva nyomnánk, akkor figyelmeztet a műszer, hogy "Válts a mérésre" Megj.: A nullázó gomb helyett használható kapcsoló is, így már érthető az üzenet fontossága!

 Az L/C kapcsoló állásától függően már mérhetünk is. Pl. egy jó nagy induktivitást:

Most lássuk a konkrét kapcsolást, és elemezzük az áramkör működését!


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 10
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem